Author Topic: Celijakija  (Read 3654 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Razer

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Celijakija
« on: 08/February/2012 »
Pozdrav,
4. sam razred i namjeravam upisat nautiku.
Problem je što imam celijakiju tj nesmijem jest pšenićne proizvode.
Dakle zanima me, da li bih u budućnosti mogao raditi normalno na kruzerima na palubi ako imam celijakiju?
Da li bih uopće prošao liječnički?

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #1 on: 08/February/2012 »
Imam sesričnu koja ima cilijakiju pa sam dobro upućena u tu tematiku. Jesi li razmišljao da i ako prođeš ovdje liječničli što bi ti jeo na brodu?
Tamo sva hrana međusobno dolazi u kontakt. Za goste  se to posebno priprema, ali za posadu ne. Čak i da bi jeo samo povrće opet ti je rizično ( ako imaš teški oblik ) jer u buffet pantryu  sve režu na istoj dasci.
A da si sam kupuješ hranu i da si je pripremaš je nemoguće i ne izvedivo, jer nikakva hrana izvana ne smije u kuhnju, to je strogo zabranjeno.
Možda u teoriji ako bi bio neki časnik onda bi ti mogli i spremati jelo, ali u praksi kad vidiš te Indijce kako prave jelo, ja na tvom mjestu ( ako imaš teški oblik )ne bi riskirala svoj život. Pogotovo jer na brodu imaš doktore koje nemaju veze s medicinom. 


Offline Razer

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #2 on: 08/February/2012 »
eh neznan.. ima sam teški oblik tj. saznalo se tek u 13.godinoj tako da su se crijeva skroz pogoršala, sad sam na bezglutenskoj hrani tri godine i stanje se popravilo. Znači ne bi moga na brodu jest rižu, salate, meso,ribu,povrce??

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #3 on: 08/February/2012 »
Evo konkretno za meso. Ako naručiš piletinu svi znamo da ona nema veze sa pšenicom, ali na tom roštilju prije te piletine se vjerovatno peklo nešto što ima veze sa pšenicom. Ne čiste ti oni za vrijeme večere, ručka,  roštilj od druge hrane. Riba ti je uvijek u nekom sosu.
Ti da bi izdržao tamo raditi moraš dobro jesti. Ja ne znam u kojoj mjeri ti ne podnosiš gluten, jer moja sestrična imam nultu toleranciju na to. Da bi ona smjela jesti hranu njena mama doslovno mora svo suđe dezinficirati da joj spremi nešto za jesti. Ja osobno sam je jednom skoro ubila svojom nepažnjom. Ostavili su mi je na čuvanje, a ja nisam dovoljno pazila  oT pa je ona uzela samo komadić kruha i pojela ga. Jedva su je doktori spasili.
Pa ako ti imaš veću toleranciju, tj. ako se i nađe  nešto s glutenom i tvoja crijeva to mogu podnijeti onda ok. Ali prije svega posavjetuj se sa svojim doktorom, jer vjerovatno znaš i sam kad ti crijeva odu tj. crijeva ti doslovno strunu onda si je..  ježa ( ispričavam se na izrazu, ali ne pada mi napamet ništa drugo da opišem ozbiljnost situacija kad se to dogodi ).

Offline Razer

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #4 on: 08/February/2012 »
Što se tiče moga stanja, ja također pazim da bude sve čisto i pazim na kontaminaciju. Ali sada ako se slučajno dogodi kontaminacija (to mi je rekla doktorica),  neće mi biti ništa. Dakle meni je bitno da pazim da ne jedem hranu sa glutenom. Ako se dogodi kontaminacija neće mi se dogodit ništa strašno

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Celijakija
« Reply #5 on: 08/February/2012 »
Ne znam kakvi testovi se rade na pregledu da bi se dijagnosticirao taj poremećaj.
Ako spomeneš liječniku išta o tom, vjerujem da te ne bi pustio na brod.  :neceici:
Da imaš bilo kakve specijalne zahtjeve, u vezi bilo čega, neće te pustiti na brod.
Na žalost, ovo je Balkan, i diskriminacija je ovdje normalna. U US možeš tužiti firmu ako ti ne da posao zbog takvih stvari.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Razer

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #6 on: 09/February/2012 »
Ja cu pokusat proc na lijecnicki, upisat studij, pa mozda bit i skiper za par godina. Ili radit u HR u Jadroliniji ili Jadroplov..

Offline Kirry

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 150
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #7 on: 09/February/2012 »

To je komplicirana odluka koju ćeš morati sam donijeti. S jedne strane ako toliko želiš raditi na brodu onda te celijakija ne bi trebala spriječiti,  jer je dovoljno što ti otežava život. S druge strane u pitanju je tvoje zdravlje. Ja na tvom mjestu prvo bi tražila savjet liječnika, pa ako bi on to odobrio onda navalila na ostvarenje svojih snova. Samo se zapitaj da li je to nešto što želiš cijeli život raditi ili su to samo privremene želje.

Offline Razer

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Celijakija
« Reply #8 on: 09/February/2012 »
To je komplicirana odluka koju ćeš morati sam donijeti. S jedne strane ako toliko želiš raditi na brodu onda te celijakija ne bi trebala spriječiti,  jer je dovoljno što ti otežava život. S druge strane u pitanju je tvoje zdravlje. Ja na tvom mjestu prvo bi tražila savjet liječnika, pa ako bi on to odobrio onda navalila na ostvarenje svojih snova. Samo se zapitaj da li je to nešto što želiš cijeli život raditi ili su to samo privremene želje.

to su želje odkad znam za sebe. Otac mi je bia na Jadroliniji pa sam zna ostat par dana na brodu, tako da sam uvik povezan s morem. Ja to želim cili život, liječnik mi je reka da mogu ić, sad je samo pitanje liječničke potvrde