Author Topic: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?  (Read 3963 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« on: 15/February/2017 »
Pozdrav svima,zanima me na koji princip ide lijecnicki za rijecne brodove. Procitao sam sve dosadasnje postove o tome ali svi su odgovori iz 2011-2014. pa bih htio znati nesto malo friskije info.

Sta bude otprilike u tom kompanijinom papiru kojeg se treba ovjeriti u doktora opce prakse?
Osnovne stvari tipa tezina,visina,kronicne bolesti?
ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..

Offline Juli

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled
« Reply #1 on: 15/February/2017 »
To je jedan formular( list papira na kojem stoji tvoje ime i prezime i datum rodjenja) koji ti oni posalju na mail i tvoj lijecnik opce prakse ti to ovjeri i napise da si zdrav za raditi i to je to.
Nista se jos uvijek nije promijenilo od 2014
Sailing...

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled
« Reply #2 on: 16/February/2017 »
Ako ste ikada darivali krv, medical za rijecni brod je najslicniji tome s tim da je na engleskom/njemackom jeziku. Tu su razna pitanja na koja odgovorite sa DA ili NE. Npr. problemi sa srcem? DA ili NE. Diabetes, Hepatitis, Alergije, Droge, Operacije, Trudnoca... Ukoliko nesto zaokruzite sa DA potrebno je detaljno obrazloziti u produzetku. S tim ispisanim dokumentom idete kod svog lijecnika koji vam to potpise i udari pecat. 10 minuta posla

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Re: Lijecnicki pregled
« Reply #3 on: 16/February/2017 »
Ako ste ikada darivali krv, medical za rijecni brod je najslicniji tome s tim da je na engleskom/njemackom jeziku. Tu su razna pitanja na koja odgovorite sa DA ili NE. Npr. problemi sa srcem? DA ili NE. Diabetes, Hepatitis, Alergije, Droge, Operacije, Trudnoca... Ukoliko nesto zaokruzite sa DA potrebno je detaljno obrazloziti u produzetku. S tim ispisanim dokumentom idete kod svog lijecnika koji vam to potpise i udari pecat. 10 minuta posla

Pa dobro, dese minut a je malo preterano, u mom slučaju, bilo je više oko sat i po na kafi sa prijateljicom koja je slučajno lekar opšte prakse sa kojom se neko vreme nisam video :)
Ko jede, ne boji se gladi

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Re: Lijecnicki pregled
« Reply #4 on: 17/February/2017 »
Pa dobro, dese minut a je malo preterano, u mom slučaju, bilo je više oko sat i po na kafi sa prijateljicom koja je slučajno lekar opšte prakse sa kojom se neko vreme nisam video :)

Jeste bili na kafi ili bas na kafi? :D

Evo upravo stoji taj papir ispred mene,diga sam paniku oko nicega. Nije mi jasno bilo kako za prekooceanski treba sva mjerenja ukljucujuci duzina nokta na noznom palcu a ovdje samo dva lista opcenito al dobro,ocito nekad moze jednostavno a ne komplicirano.

Hvala vam svima na odgovorima.
ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #5 on: 18/February/2017 »
Pa čuj, mogu da te lažem za tu kafu, i voleo bih da ne moram, ali zaista je bla obična kafa u kafiću.

Ni meni nije naj jasnije kao tolika razlika ali mi odgovara. Najverovatnije ima veze sa zakonima koji se odnose na pomorce, i nas obične ugostiteljske radnike. VAljda se kad radiš na rečnom brodu ne računaš kao mornar, ili tako nešto.
Ko jede, ne boji se gladi

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #6 on: 18/February/2017 »
Pa čuj, mogu da te lažem za tu kafu, i voleo bih da ne moram, ali zaista je bla obična kafa u kafiću.

Ni meni nije naj jasnije kao tolika razlika ali mi odgovara. Najverovatnije ima veze sa zakonima koji se odnose na pomorce, i nas obične ugostiteljske radnike. VAljda se kad radiš na rečnom brodu ne računaš kao mornar, ili tako nešto.

Hoces reci da drzava taj nas odlazak tretira kao odlazak u Njemacku u hotel na kopnu?

A kako se gleda na prihode,jel na njih vec placen porez ili ga ja trebam platiti na zavrsetku? I koji status imamo u domacoj zemlji,nezaposlene osobe ili?

ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #7 on: 19/February/2017 »
Sto se tice maticne drzave, tu se mozete uredno voditi kao nezaposleni i dalje prijavljeni na kucnoj adeesi. To je sezonski ugovor i nije nista potrebno, osim za neke kompanije devizni racun u banci u vasem gradu. Mislim da se vodite kao hotelsko osoblje a ne kao pomorci. Sto se tice prihoda, pojedine kompanije otvaraju vas racun u EU a neke uplacuju vasu placu na devizni racun u maticnoj drzavi, ovisi od kompanije. Te uplate se ne oporezuju, znaci ono sto je po ugovoru to se i uplati. Sve ovo govorim  za Bosnu i Hercegovinu, za ostale zemlje nisam upoznat.

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #8 on: 19/February/2017 »
Sto se tice maticne drzave, tu se mozete uredno voditi kao nezaposleni i dalje prijavljeni na kucnoj adeesi. To je sezonski ugovor i nije nista potrebno, osim za neke kompanije devizni racun u banci u vasem gradu. Mislim da se vodite kao hotelsko osoblje a ne kao pomorci. Sto se tice prihoda, pojedine kompanije otvaraju vas racun u EU a neke uplacuju vasu placu na devizni racun u maticnoj drzavi, ovisi od kompanije. Te uplate se ne oporezuju, znaci ono sto je po ugovoru to se i uplati. Sve ovo govorim  za Bosnu i Hercegovinu, za ostale zemlje nisam upoznat.

Onda je vrlo vjerovatno i u ostalim zemljama tako,ista smo bagra haha :). Moja kompanija ce uplacivat na moj devizni racun u Hrvatskoj,ali sta ako me neko u 11. mj pita odakle ti 10.000e? Jel triban za to platit porez u RH?
ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..

Offline Privillegovan

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
  • LiveLove
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #9 on: 19/February/2017 »
Koliko se placa lekarski za recne brodove? Jer je meni agencija (Srbija) rekla da ce me troskovi lekarskog kostati 50/60e?

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #10 on: 19/February/2017 »
Koja agencija, koja kompanija je u pitanju? Za G&P i RiverAdvice je besplatan ljecnicki pregled.

Offline Juli

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #11 on: 19/February/2017 »
Za Viking i za River Advice meni ni jedan lijecnik nije naplatio nista
Sailing...

Offline Privillegovan

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
  • LiveLove
    • View Profile
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #12 on: 19/February/2017 »
Ja treba da pocnem za Amawaterways ... videcemo...tako mi rekose ...da toliko kosta lekarski

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #13 on: 20/February/2017 »
Onda je vrlo vjerovatno i u ostalim zemljama tako,ista smo bagra haha :). Moja kompanija ce uplacivat na moj devizni racun u Hrvatskoj,ali sta ako me neko u 11. mj pita odakle ti 10.000e? Jel triban za to platit porez u RH?

Reci da si imao zakopano na livadi, za crne dane, pa si otkopao, jbg, došli crni dani.
Mislim da te neće niko pitati. Iskreno, nisu to neki novci da se nadležnima upali alarm pa da moraš dokazivati poreklo novce.
Moje neko razmišljanje bar.
Ko jede, ne boji se gladi

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Re: Lijecnicki pregled za rijecne brodove?
« Reply #14 on: 20/February/2017 »
Reci da si imao zakopano na livadi, za crne dane, pa si otkopao, jbg, došli crni dani.
Mislim da te neće niko pitati. Iskreno, nisu to neki novci da se nadležnima upali alarm pa da moraš dokazivati poreklo novce.
Moje neko razmišljanje bar.

Haha ako me ko sta pita rec cu da si mi ti rekao da ne placam porez :P
ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..