Author Topic: Medjutim, Carnival Cruise Lines, Hotel Service Technician  (Read 8089 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime:  medjutim
Država:  Srbija
Spol:  M
Kompanija:  Carnival Cruise Lines
Pozicija:  Hotel Service Technician


* Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Čuo sam od nekih prijatelja čiji su poznanici ranije radili na ''Oceania cruises''.

* Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Želja mi je bila da se zaposlim na nekom brodu koji plovi na Aljasku, ali nažalost do sada još uvek nisam obišao te severne predele.

* Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se na web stranici Employment Power-a online.
Inače, u medjuvremenu sam bio na intervjuu u Somboru u tadašnjoj ''Joy'' agenciji i nije bi trebalo mnogo da shvatim da oni nemaju ništa konkretno da ponude za moju struku i željeni posao.
U to vreme, Employment Power je bila jedina ''najbliža'' agencija za mene ovde u Beogradu, jer oni svoje intervjue prave u nekim hotelima u centru grada.

*Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Tražio sam poziciju električara/elektrotehničara za platu od minimum 1000 eura, tako da mi nije ni bilo bitno na kojoj ću kompaniji raditi, a dobio sam Carnival.
Inače, završio sam elektrotehničku školu ''Rade Končar'' u Beogradu, smer - rashladni i termički uređaji, tako da sam tražio posao na brodu u struci.
U to vreme sam radio u hotelu ''Hayatt Regency Belgrade'' na poziciji electrical handyman.

*Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je trajao par minuta, ali dok sam stigao na red trebalo je sačekati punu salu kandidata koji su aplicirali za konobare, gift shop, pursere (guest service) te Camp Carnival (vaspitače, animatore) i ostale pozicije.
Ako se dobro sećam, da sam dobio posao (ugovor), saznao sam posle jedno 120 dana, u Novembru 2007.

*Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Moji troškovi su bili ''ogromni''.
Od lekarskog pregleda, polaganja sertifikata (brevete) o bezbednosti na moru i pomorske knjizice, 250 eura za agenciju pred odlazak na brod, američka C1/D viza, pa bilo je oko 2.000 eura, što naravno zavisi od pozicije.

* Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Sto se tiče prvog ugovora i nije bilo nekog velikog ''spremanja''.
Tek kasnije sam video da sam mnogo stvari zaboravio da ponesem, kao što su foto aparat, kuvalo za kafu i domaća kafa, paštete i rakija (što sam naravno ispravio pri odlasku na sledeći ugovor).
Inače, preporuka je što manje garderobe i obuće jer ćete tamo kupiti sve što vam je potrebno (a i nepotreno).

* Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Osećanja su individualna. Ja sam imao specifičan slučaj da pre ukrcavanja budem u Ft. Lauderdale na kopnu u hotelu dve nedelje zbog nekog treninga za kafe mašine.
Inače, na brodu, malo sam bio pogubljen. Jedan dugačak hodnik ( I-95 ) jedva sam nalazio svoju kabinu. Prostor je mali i uzan, tako da sam slobodno vreme radije provodio na pramcu broda, na otvorenom.

* Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Hotel Service Technician je jedna od Carnivalovih ''izmišljenih'' pozicija. Nastala je 2006. godine.
U opisu posla tehničar je odgovoran za sve Coffee i Juice mašine na brodu, ali vremenom oni ubacuju niz dodatnih poslova i odgovornosti.
Za onog koji radi svoj posao kako treba nema problema.
U stvari, moto kompanije je ''Safety first'' znači vodi računa o sopstvenoj, tuđoj i bezbednosti okoline u kojoj radiš, a posla ima svaki dan, tako da nemoj da žuris :-)
Sto se tiče dobrodošlice, to zavisi od menadžmenta i kolega sa kojima radite.

* Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Po dolasku u USA, imao sam trening u WMF of America gde sam u toku 10 radna dana naučio nešto o njihovim kafe mašinama, najčešćim problemima, programiranju, popravci i redovnom održavanju.
Na brodu sam imao nadređenog, Chief Electronical officer-a i Chief Engeener-a, ali kako niko sem Hotel Service Tech. nije obučen za posao, bio sam sam svoj i pomoćnik i supervizor.

* Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Za moju poziciju to i nije bio preveliki problem za vreme radnog vremena. Dnevno sam prelazio desetine kilometara uzduž i popreko broda.
Posle radnog vremena, dan sam provodio za laptopom uz video igre, filmove ili na (open deck-u) pramcu broda sa različitim društvom iz celog sveta.

* Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Plata je u početku bila 1500 dolara, ali su je tokom Decembra 2008. povećali na 1800 dolara.
Sve u svemu, to jeste neka cifra ako je pominjemo u odnosu na plate u Srbiji, gde tolika mesečna primanja imaju samo direktori sa fakultetima u dobrostojećim kompanijama.
Ali za mene je to bilo dovoljno samo za neki normalan ''život'' pomorca. Trošilo se kad se moglo, kupovina stvari preko interneta ... crew bar :-)
U suštini nisam uopšte zadovoljan tom platom ''tamo'' ali šta ćeš kad kući nema bolje!

* Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Pošto je moja pozicija Hotel Service Techniciana slična kao i drugog električara (2nd electrician) postoji mogucnost napredovanja posle 6 ugovora (kao Hotel Service tech.) na poziciju prvog električara (1st electrician) ali to je neprimetna razlika u plaćanju, oko 200 dolara više...

* Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Društveni život je jedino što imate uvek na brodu i posle rada na brodu.
Najbolje društvo imao sam na Carnival Destiny u Junu 2009. godine.
Tada je crew bar bio pun naših ljudi (cela bivša Jugoslavija) svaku noć!


* Opišite kolege iz raznih zemalja koji su sa vama radili na brodu.
Uzeću za primer Peruance :-)
Niskog rasta, mali i simpatični. Ne vole puno da rade. Vole da mamagajišu (džabalebare, hvataju krivine).
Vole da piju, a pri tom ako može da ne plate. Veseli

* Kako biste opisali putnike?
Sa putnicima je najbolje što manje kontakta :-)
Od njih ništa pametno nećete naučiti!
Prvo što će vas pitati i njihovo omoljeno je : Where is the food ?!

* Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Imao sam jednom nedeljno od 11.30 pa do kraja dana slobodno, tako da sam izlaske planirao na nekim mestima gde smo se duže zadržavali kao što su Cozumel (Mexico), St.Thomas, St. Huan (Porto Rico)

* Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Omiljeno mesto za izlazak u sva 3 ugovora mi je bio Cozumel.
Ima jedno mesto u centru gradica sa kuglanom, piće i hrana su jeftini, a omogućen je i besplatni bežični internet!

* Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Dobre strane rada na kruzerima su obilasci raznih udaljenih predela.
Mogućnost uštede novca.

* Opišite loše strane posla na kruzerima.
Monoton život.
Nedostatak dobre internet konekcije.
Neprisustvovanje bitnijih porodičnih proslava i praznika kod kuće.

* Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Naravno. Treba malo proputovati i videti nešto.
Rad na brodu može biti i dobra preporuka za buduće zanimanje.

* Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Prijavite se preko neke agencije, radite svoj posao, štedite novac, ne zovite agenciju da proverite, zvaće oni vas kad dobijete posao!

* Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Mirno more :-)
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Druze, prebacuj se na Celebrity Cruise, sto se tog departmenta tice, imaju dosta jace plate  ::yes:: ::yes::
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline aleksije d krejzi

  • Registered
  • *
  • Posts: 60
    • View Profile
Milance! Aj na pivaru na forward :P

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Odlican post. Hvala na informacijama.

E sad pitanje. Znaci 100% mogu da nosim rakije ? Da me ne cimaju ovi na carinama i to.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

E sad pitanje. Znaci 100% mogu da nosim rakije ? Da me ne cimaju ovi na carinama i to.

Unošenje zapaljive tekućine u avion je teroristički čin.  ::bin-laden::

Ako kupiš u bescarinskoj zoni na aerodromu, onda je ok.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Unošenje zapaljive tekućine u avion je teroristički čin.  ::bin-laden::


ja sam nosio pa me nisu oznacili kao teroristu.
Naravno, rakiju sam stavio u torbu koja ne ide samnom licno u avion.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
ja sam nosio pa me nisu oznacili kao teroristu.
Naravno, rakiju sam stavio u torbu koja ne ide samnom licno u avion.

Nosio si ali oni to nisu znali. Tako možeš i bombu ponijeti na avion. Ako ju ne pronađu, neće te označiti kao teroristu.
Određeni broj osoba pretraže od glave do pete.

You can pack alcohol in your checked luggage on domestic flights. For international flights, you are subject to the laws and regulations of both the departing and arriving countries.
Some countries, like Saudi Arabia, forbid alcohol, and it is illegal to bring any alcohol in any quantity, in any way, into the country. Most countries, such as the USA, have restrictions on how much alcohol you are permitted to bring into the country duty free, or at all. Some countries, like Canada, require you to posses an import license to bring in alcohol in larger quantities.
In terms of alcohol in your carry-on bags, the overriding concern tends not to be that it is alcohol, but that it is a liquid. You may not carry any bottle or container of liquid on to a commercial flight that holds more than 100 ml, or 3.4 ounces of liquid, except:

    the bottle was purchased in the security zone of the airport you are departing from;
    the liquid is baby formula, milk, or juice for an infant and you are traveling with an infant; or
    the liquid is a prescription medication and the the name of the patient on the prescription label matches the name of the traveler.

Additionally, some alcohol (specifically anything with an alcohol content of 70% or more by volume) qualifies as a flammable liquid and is prohibited. This would include 95% grain alcohol (Everclear) and 151 proof rum. For alcohol that is at least 24% and less than 70% by volume, you may check up to 5 liters in the original, unopened retail packaging.
Alcohol containing less than 24% is not regulated.
See Related links for more.

It depends on where and how you bring the alcohol on the plane. The FAA has specific rules about carrying alcohol on airplanes.

Different airlines have different rules that may be stricter than the FAA's regulations, however.
For instance, if flying on Southwest Airlines, you will be restricted to the following rules: See related links Southwest Air

Always check with your airline before bringing alcohol on a plane. Generally, alcohol, if packaged originally, will be allowed in checked baggage, but it is not usually allowed in carry-on luggage.


Read more: http://wiki.answers.com/Q/Can_you_bring_alcohol_on_a_plane#ixzz1hiht1GWR
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Sjajno
 :)

Offline aleksije d krejzi

  • Registered
  • *
  • Posts: 60
    • View Profile
Stavi u torbu i donesi... Do sad nisam cuo da su nekome uzeli a skoro svako pretera litru- litru ipo... Naravno u check-in lugadge...