Author Topic: Kopi luwak kava  (Read 6853 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Kopi luwak kava
« on: 09/February/2010 »


- Ova je kava čudo - u jednoj nam je rečenici opisao Kopi luwak kavu Nik Orosi, vlasnik Eli's Caffea u Ilici.
Kava čiji kilogram košta 5000 kuna, a šalica- 120 kuna, zaista bi se mogla nazvati čudom.

Kopi luwak kava, najskuplja, ali i najbolja kava na svijetu, stigla je i u Zagreb.
Mnogi ne bi ni primijetili da se ta kava pojavila u gradu da uz nju nije vezana posebna priča o njezinoj pripremi.

Naime, azijska divlja mačka luwak, koja živi u jugoistočnoj Aziji, jede samo probrana i zrela zrnca kave, a zatim enzimi u njezinu probavnom sustavu razgrađuju zrnca kave, zbog čega ona gubi svoju gorčinu. Nakon što luwak izbaci zrnca kave iz svog tijela, posebno ih obučeni tragači skupljaju i peru. Potom se očišćena zrnca prže dvanaest minuta na 200 stupnjeva.

Iako nam je Nik Orosi, vlasnik prvog kafića u Hrvatskoj koji nudi kopi luwak kavu, kazao kako je nemoguće da na zrnima kave ostane ijedan trag nečistoća, te da kava ima pun i kremast okus, Zagrepčane je u to bilo teško uvjeriti. Svi su odreda odgovarali kako ne bi pili kopi luwak kavu.
Nadali smo se da će bar mladi biti spremni probati nešto novo i neobično, međutim, nade nam se nisu ispunile.

- Ne bih pila tu kavu iako kažu da je čista i na njoj nema nečistoća - kratko nam je kazala Ana Pribanić.

Njezin vršnjak Lovro Brlobuš rekao nam je da ni on ne bi htio probati kopi luwak, premda je prže na 200 stupnjeva.

Zikret Dezdana bio je jedini koji bi popio kopi luwak kavu, no uz jedan uvjet.

- Možda bih i popio tu kavu da ne vidim i ne znam kako su je proizveli - uz smijeh nam je rekao Dezdana.

Darko, koji nam nije želio otkriti svoje prezime, kaže da ne bi želio piti kopi luwak kavu, ali shvaća da postoje razne delicije koje su nama u Hrvatskoj neshvatljive.

Autor
Gorana Banjeglav
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Ship91

  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
Re: Kopi luwak kava
« Reply #1 on: 25/February/2011 »
 :rofl:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kopi luwak kava
« Reply #2 on: 25/February/2011 »
:rofl:

si vidio? kava od mačjih govana  :pop:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Traxx

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
Re: Kopi luwak kava
« Reply #3 on: 25/February/2011 »
kilogram mačjih govana vrijedi 5000 kn  :pop1:
Posao i život na brodu su super ... ako se izboriš za posao koji voliš i/ili želiš raditi. U suprotnom je mučenje i križanje dana na kalendaru.

Offline Ship91

  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
Re: Kopi luwak kava
« Reply #4 on: 25/February/2011 »
Ja bi to nekome frendu uvalija da dobijem od nekoga i on dode i uzivi se u kavu i ja mu za desert na kraju kazem upravo si gofnjeto kavu popija neprocjenjiv izgled njegovog lica  :haha: