Author Topic: 30.03.2013. Sarajevo-->Vienna-->Washington-->New Orleans--> NCL Star  (Read 3333 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Prva stvar koju zelim da kazem jasno, glasno i ponosno  je ta da sam ja zensko  :D

Druga stvar je ta da ce ovaj tekst mozda biti malo off topic, ali mislim da sam debelo zaksnila da stavim temu u „Predstavljanja“  s obzirom na to da sam se registovala, na ovu wikipediu o radu na kruzeru, u maju 2012. Pokusat cu da ukratko objasnim citav proces od dana kada sam odlucila da cu pokusati otici, do dana kada sam saznala  kojim letom idem preko bare.  Za rad na kruzeru sam cula u martu 2011, drugarica mi je otisla da radi na Carnivalu, ja sam tada bila druga godina faxa, pocela da radim na novom poslu, imala 20 godina, privuklo me onako na prvu, nesto malo sam zagrebala i cujem kao „ali moras starija od 21 godinu, i engleski  mora biti tip-top“- odustanem sta cu nemam dovoljno godina, guram fax,  imam posao, mislim bit ce bolje.
  
U maju 2012, mi je dosla zuta minuta zbog posla, dodjem kuci jedno vece, vidim drugarica nekih 100 slika iz portova objavila na fb, misleci da je sve to med i mlijeko, onako zinem od cuda, ukucam na google „rad na kruzeru“   izbaci  mi ovaj forum, i onda forum all day all night style, citala sam sve, jer nista nisam znala, provodila sam po 5,6 sati u cugu citajuci, do 3 pola 4 ujutro cak i teme koje su otvorene 2009, sve redom. Pisala sam veteranima pm na forumu, cak i covjeku koji nema veze sa restoranom, i kojem jasno na profilu pise da ne prihvata privatne poruke, i da saljemo na vlastitu odgovornost, ja sam mu pisala-ali nisam stvarno vidjela da to pise, inace ne bi pisala- i ovim putem se ispricavam :D

Po nekim svojim procjenama odlucila sam da se javim agenciji iz Zagreba, kanije se ispostavilo da je to bila dobra odluka. Poslala sam im mail da sam zainteresovana za rad na brodu, s obzirom da nemam iskustva skoro pa ni na kakvom poslu,a da sam iz foruma zakljucila da bih mogla najprije upasti kao konobarica, napisala sam da bih u restoran (zakljucila, ne zakljucila svakako bi me na kraju i ugurali za restoran), bila je to subota ujutro, nisam ocekivala odgovor bar  7-10 dana,  a mail da im posaljem CV i potrebnu dokumentaciju je dosao vec u nedjelju ujutro   :pad:

Dosao je dan preliminarnog u Sarajevu, prvi dan smo imali kao neko „predavanje“  o radu na Carnivalu i NCL-u  i radili smo marlins test-placa se 20 eura i dobit cete objasnjenje zasto je kod njih 20 eura a inace je 10, uglavnom ce to biti prica dok par puta predje atlanski ocean ...  Meni licno je ponudjeno da idem ili za bar na Carnival ili u restoran na NCL,  drugi dan smo popunjavali aplikacije za te kompanije i pozicije, ja sam ispunila obe.  O baru na Carnivalu sam znala nesto okvirno, a o NCL bas nista, nit mi je ostala ta kompanija u sjecanju od  citanja foruma, no otisla sam na finalni za poziciju restaurant stewardess, jer  je bio prije ovog za bar, bilo je to 25.10.12. u hotelu „I“ u Zagrebu.  Nakon par dana sam saznala da sam prosla finalni, euforija me uzela pod svoje i kada su me zvali telefonom da potvrdim dolazak na intervju za bar, rekla sam da necu dolaziti i da ostajem pri NCL-u.

Medical  sam uradila krajem  novembra, i onda cekanje, provjeravanje maila  10 puta dnevno, decembar nista, januar - 27 dana nista, i onda tog sudbonosnog  ponedjeljka 28 januara u 11:42 h  „... to join the Star on 3/31/13 ...“   ruke su mi se pocele tresti, srce lupati, ne vjerujem da se to upravo desilo,  tek nakon pola sata sam mogla tipkati broj na mobitelu na obavim nekoliko poziva...

Mjesec  februar je prosao onako sam od sebe, kao ni jedan prije od prolaska finalnog, u martu  sam dobila  mail da je stgao LoE i da mogu raditi vizu,a  vrijeme tik-tak-tik-tak  i tako dragi moji odbrojavam sitno do polaska u neke nove pobjede, ili ti ga u dzunglu. Mada ni ovih 36 sati do polaska ne uzimam za ozbiljno, jer kakve sam srece ili ce da bude neki pozar, neki meteor da padne, vulkan da se aktivira i da necu otici, vidjet cemo.  :hehe:

 I da, da ne zaboravim „naknada za troskove agencije “  ili  „provizija“  je 100 eura, da dobro ste procitali 100 eura, nije 220-250 ili 350 nego 100 eura, ne znam da li je za sve kompanije isto, ili za kandidate iz drugih zemalja, govorim o NCL kompaniji i nama iz BiH. Ja licno ne zalim taj novac, ko se hoce i moze sa rogatim bosti  neka izvoli, a kome je u cilju da se dokopa broda sa ono malo osnove za rad na brodu sto ima, neka plati i suti, zaradit ce to kroz mjesec-dva.

 I na kraju da kazem nesto uslovima rada na NCL (mozete aplicirati ako imate ispod 21 godine, 100 % provjereno),za ovo ostalo sam samo cula da je tako, da li je, potvrdit cu ili negirati  kada se vratim nakon odradjenog ugovora. Za poziciju restaurant stewardess NCL placa avionsku kartu u oba pravca, refundiraju vam novac za vizu i ljekarski u iznosu od po 150 dolara, tako da mislim da su troskovi minimalni, evo sabrat cu svoje licno, pisati u eurima, da neko ako se odluci ima predstavu kako to izgleda :

•   Potvrda o nekaznjavanju (nekakva taksa RS-a)   5 €
•   Marilns test                                   20€
•   Slikanje pluca, ginekoloski  pregled  (radite kod svog doktora, treba da ponesete sa sobom knjizicu u kojoj pisu vakcine koje ste primili do 2 godine)+ medical u Sarajevu  195 €
•   Viza                    133€
•   Provizija agencije             100 €
  Total                   453€

Prema informacijama od agenata EP fiksna plata je 780 +  tips, predstavnice NCL su rekle par kandidata da ce zaradjivati ukupno oko 950 dolara, i to cemo da provjerimo pa da javimo iz prve ruke.

Dobih kartu juce polazak iz Sarajeva --> Vienna-->Washington -->New Orleans  30.03.13. ukrcaj 31.03. Norwegian Star.


I kao treca stvar koju zelim da kazem nek mi je sila nebeska na pomoci, i po danu i po noci.

Pozdravljam mamu, tatu, moju Adri (mirno more za 10-ak dana), pametnog Čarlija (ocekujem te na Staru do kraja aprila), kao i „kvrapcu“ vas u studiju i reziji-Šefe kuco stara, kad se vratim tequila,limun i sol  i neces se izvuci.

Imate pozdrav od mene, i do sljedeceg pisanja  :pilot:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Drz se stara!  :clapping:  :pilot:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Au, ala zrači inspirativna predbrodska euforija! :giggle:

Srećno i piši nam! :uzdravlje:

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Au, ala zrači inspirativna predbrodska euforija! :giggle:

Srećno i piši nam! :uzdravlje:

Zraci nego sta, necu pisati i biti u depresiji, pa da se vratim prije nego odem  :nono:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Vidim uzbuđenje je na vrhuncu, neka neka, želim ti svu sreću Moonlight!  :party:

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Vidim uzbuđenje je na vrhuncu, neka neka, želim ti svu sreću Moonlight!  :party:


Hvaaala   :-))))'  a nisam ljudi uopste uzbudjena  +U+  :pad:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Draga Moonlight, puno ti sreće želim i bez kojekakvih brodoloma, molim! Šteta skroz što se ipak ne vidimo u Rusiji na onoj 'kavi', ali zato kad se vratimo...  :party: I Čarliju pripremi teren tamo na Staru, puno naslikavaj i sjeti se nekad one naše o mornarima i sekama. Letiiiiiii Moonlight!!!!  :pilot:

 :-*
If you want something - go and get it.

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Draga Moonlight, puno ti sreće želim i bez kojekakvih brodoloma, molim! Šteta skroz što se ipak ne vidimo u Rusiji na onoj 'kavi', ali zato kad se vratimo...  :party: I Čarliju pripremi teren tamo na Staru, puno naslikavaj i sjeti se nekad one naše o mornarima i sekama. Letiiiiiii Moonlight!!!!  :pilot:

 :-*


 :-*
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline Slaven314

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Pozdrav ja dolazim za tobom 7.04 na Star i ako vidiš nekoga sa zbunjenim pogledom  :hehe: i malo ukočenim hodom to sam vjerojatno ja i bit ću zahvalan na bilo kakvoj pomoći  puno sreće :pilot: i vidimo se na brodu :run:

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Pozdrav ja dolazim za tobom 7.04 na Star i ako vidiš nekoga sa zbunjenim pogledom  :hehe: i malo ukočenim hodom to sam vjerojatno ja i bit ću zahvalan na bilo kakvoj pomoći  puno sreće :pilot: i vidimo se na brodu :run:
Vjerovatno cu i ja tad jos uvijek imati zbunjen pogled, ali nema veze bit cemo svi zajedno zbunjeni  :uzdravlje:  pomoci koliko ko moze, ajde cekamo te, vidjet ces kako ce to ova sedmica proci u tren oka  :party:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
This is a voice of America, Washington D.C   :yahoo:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "