Author Topic: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja  (Read 11692 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dali_man

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« on: 07/February/2010 »
Pozdrav ljudovi. Planiram da konkurisem na rad na brodu i ovaj forum mi je poprilicno razjasno mnoge stvari. Znam je, na ono sto cu ovde da pitam vec odgovarano, ali bih ipak voleo da mi neko da konkretnije savete, s obzirom da sam ovde pokupio masu informacija i da mi je mali haos u glavi sta i kako da radim dalje  -()-.

Ovako: Imam 31 godinu i citajuci ovaj forum dosao sam na ideju da konkurisem za bar waitera. Moj problem je sto nemam ni dana rada u ugostiteljstvu. Planirao dsam da smislim neku dobru zvaku (ucenje koktela, samouverenost i takoto) i da uz moj solidan engleski pokusam da dodjem do te pozicije. Kako sam shvatio na Carnivalu imaju taj trening centar, pa me zanimaju sledece stvari:

1. Ukoliko prodjem intervju, da li bi na tom treningu mogao da steknem koliko toliku rutinu oko posluzivanja pica, jer ga cenim da to bas nije kvantna mehanika nositi tacnu sa picem i usluzivati ljude?

2. Ako mi kojim slucaj ponude bar utillity, da li bi bilo pametno da prihvatim taj posao, pa da uz moj rad i trud na brodu (sto mi, cini mi se, nece biti problem) pokusam da se nametnem i da izboksujem unapredjenje posle prvog ugovora.

3. Ako mi ponude na kraju ugovora da se vratim na brod, ali na istoj poziciji, da li imam mogucnosti da trazim od pretpostavljenih da me na sledecem ugovoru posalju u na trening za bar waitera?

Ok, znam da gledam malo previse u buducnost, i da mnogo toga moze da se desi izmedju intervjua i drugog ugovora, ali cisto hocu da stvorim jasniju sliku o tome sta i kako?
Unapred se zahvaljujem na korisnim savetima  :uzdravlje:

 

Dominik

  • Guest
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #1 on: 08/February/2010 »
Pozdrav ljudovi. Planiram da konkurisem na rad na brodu i ovaj forum mi je poprilicno razjasno mnoge stvari. Znam je, na ono sto cu ovde da pitam vec odgovarano, ali bih ipak voleo da mi neko da konkretnije savete, s obzirom da sam ovde pokupio masu informacija i da mi je mali haos u glavi sta i kako da radim dalje  -()-.

Ovako: Imam 31 godinu i citajuci ovaj forum dosao sam na ideju da konkurisem za bar waitera. Moj problem je sto nemam ni dana rada u ugostiteljstvu. Planirao dsam da smislim neku dobru zvaku (ucenje koktela, samouverenost i takoto) i da uz moj solidan engleski pokusam da dodjem do te pozicije. Kako sam shvatio na Carnivalu imaju taj trening centar, pa me zanimaju sledece stvari:

1. Ukoliko prodjem intervju, da li bi na tom treningu mogao da steknem koliko toliku rutinu oko posluzivanja pica, jer ga cenim da to bas nije kvantna mehanika nositi tacnu sa picem i usluzivati ljude?

2. Ako mi kojim slucaj ponude bar utillity, da li bi bilo pametno da prihvatim taj posao, pa da uz moj rad i trud na brodu (sto mi, cini mi se, nece biti problem) pokusam da se nametnem i da izboksujem unapredjenje posle prvog ugovora.

3. Ako mi ponude na kraju ugovora da se vratim na brod, ali na istoj poziciji, da li imam mogucnosti da trazim od pretpostavljenih da me na sledecem ugovoru posalju u na trening za bar waitera?

Ok, znam da gledam malo previse u buducnost, i da mnogo toga moze da se desi izmedju intervjua i drugog ugovora, ali cisto hocu da stvorim jasniju sliku o tome sta i kako?
Unapred se zahvaljujem na korisnim savetima  :uzdravlje:

 

Bok, prvo podebljano i podcrtano; ako mislis da je konobarija samo nosenje tacne i da je to tako jednostavno, varas se, da je to samo tako svi bi tacne nosili. :uzdravlje:

drugo, ajde ti stari moj prvo odradi prvi ugovor pa onda pred kraj razmisljaj sto ces za drugi. :deda:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #2 on: 08/February/2010 »
Bok, prvo podebljano i podcrtano; ako mislis da je konobarija samo nosenje tacne i da je to tako jednostavno, varas se, da je to samo tako svi bi tacne nosili. :uzdravlje:

drugo, ajde ti stari moj prvo odradi prvi ugovor pa onda pred kraj razmisljaj sto ces za drugi. :deda:


Uz dobru pripremu, i nešto sreće, i nešto modificirane papirologije, mogao bi proći, jer konobarija je upravo to što je rekao, uzmeš tacnu i odneseš.
Uz dobar engleski, neće mu tražiti mane.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline dali_man

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #3 on: 08/February/2010 »
Bok, prvo podebljano i podcrtano; ako mislis da je konobarija samo nosenje tacne i da je to tako jednostavno, varas se, da je to samo tako svi bi tacne nosili. :uzdravlje:

drugo, ajde ti stari moj prvo odradi prvi ugovor pa onda pred kraj razmisljaj sto ces za drugi. :deda:


Imam u mojoj najuzoj porodici dva clana koji su se bavili konobarisanjem i daleko od toga da smatram taj posao lakim. E sad, kod nas je najlakse naci posao u kaficima, druga je stvar sto pri zaposljavanju vlada potpuna diskriminacija polova, pa se zaposljavaju uglavnom osobe zenskog pola sa potrebnim telesnim atributima. Neko specijalno znanje i iskustvo im nisu mnogo potrebni.

Kako vidim da imas iskustvo kao bar waiter i to na Carnivalu, svaki tvoj savet je dobrodosao. Pa ako se nekada sretnemo na nekom brodu imas od mene  :uzdravlje:

Dominik

  • Guest
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #4 on: 08/February/2010 »
Uz dobru pripremu, i nešto sreće, i nešto modificirane papirologije, mogao bi proći, jer konobarija je upravo to što je rekao, uzmeš tacnu i odneseš.
Uz dobar engleski, neće mu tražiti mane.

a dobro ajde ali nije bas samo to, znas i sam.
ali sto se zeli nije tesko, osnove posla se vrlo brzo pohvataju tako da, nemas beda sa time :banana:

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #5 on: 07/June/2010 »
Uz dobru pripremu, i nešto sreće, i nešto modificirane papirologije, mogao bi proći, jer konobarija je upravo to što je rekao, uzmeš tacnu i odneseš.
Uz dobar engleski, neće mu tražiti mane.

Nebi se ja bash slozio ali eto. Radio sam ja u zagrebu prije nego sto sam isao na more, dosao me decko minjat mojih godina. Ja sam u prosjeku radio udarnim danom 4000kn, on je radio oko 2000kn. Jedan primjer je to a ima ih dosta. Treba kuzit neke stvari proci neke stvari. Dojem doma u viroviticu u kaficu sjednem i narucim malu kavu sa hladnim mlikom. Konobar donese malu sa toplim mlikom.

Kasnije odem u drugi birc i dobijem veliku kavu sa vrucim mlikom.

Sad sam trenutno na korculi koja ima 20-30 kafica. Idem samo u dva kafica. Drugi je kafic di ja radim. Ni to bash tako. U tome i nastaje problem jer svima je sve tako easy i lagano. Neki dan mi gost naruci hladnu kavu. Narucim ja to na sanku a cura mi radi ness frape. Govorin ja ne frape nego hladnu kavu. Kaze ona meni nemamo mi to. Ja je gledam. Reko okej, nema u meniju al mozemo je slozit i recem joj kako da slozi a ona ljuta nesh mrmlja.

Neki dan dosli gosti i trazili sampanjac a ona im rekla da nema jer joj se nije otvaro. Njoj je kao tesko to. Da joj doju gosti i naruce recimo Zombie koji je planetarno popularan ona bi rekla da ga nemamo jer nije u meniju. Bez obzira sto ga slozit mozemo i sto u meniju ima koktel po zelji. Al njoj se jednostavno neda sa tin zezat.

Treba imat stiha u ugostiteljstvu. Kolko ja znam konobara koji su alkoholicari. Koji kradu. Nije to ugostiteljstvo. To se odrazava i na posal i na goste, na gazdu i na kraju samog sebe. Znam puno konobara ali rijetki su oni koji mogu zadovoljit neke moje standarde sto se toga tice.

Treba biti kvalificiran za radit ugostiteljstvo. Godine rada. Nekom ide malo bolje nekom losije. Al iskustvo treba. Da je samo nosit tacu nije.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
hladna kava
« Reply #6 on: 07/June/2010 »
Sve to stoji, ali stoji i to da potpuno neiskusan čovjek bez dana rada u ugostiteljstvu može dobiti posao konobara na brodu.

Znam ih svega nekoliko koji su to uspjeli, i kao što sam napisao, treba imati dosta sreće, puno pripreme, fake papire ... ali moguće je.
Vjerovatno lomiš tanjure i čaše dok se ne navikneš na posao, ali hej, imaš posao, a to je ono što zanima ovoga dečka što je pokrenuo temu.

To da ima puno lopova i alkoholičara među konobarima je neki drugi đir, razlike između dobrih i loših ... to je druga tema.

Ovo sa curom na šanku ...
Ima li kafić u ponudi hladnu kavu? Nema. Znači, ona treba izmišljati toplu vodu jer si ti obećao nešto čega u meniju nema. Ti želiš zadovoljnu mušteriju, ona želi odraditi posao i biti na miru. Znaš šta radi zadovoljna mušterija? Dolazi ponovo. A kemijati svaki dan hladnu kavu, to bi malo tko.

Mrsko joj je otvarati šampanjac? Ovo je malo teže braniti, ali nije ona kriva, kriv je onaj koji ju je zaposlio.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Alexa

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #7 on: 07/June/2010 »
Pozdrav svima s foruma, posebno Šefu i sve pohvale za koristan zbir informacija na jednom mjestu,

Već danima isčitavam forum i saznala sam mnogo toga što me je interesovalo o životu i radu na brodu.

Moja situacija je sljedeća:
31 godina, bez muža, djece, i ''ozbiljne'' veze,
radim već 10 godina na javnom lokalnom mediju,
poslije ispomoć kad treba po kaficima i restoranima,
ukratko nakupi se rada dnevno od 10 do 15 sati,
a suma sumarum na kraju mjeseca ni 500 eura.

znanje engleskog jezika solidno,
rad u ugostiteljstvu nije nepoznanica mada je na brodu sigurna sam to nesto sasvim drugo,

s obzirom na godine, volju i naviku za radom, a i zelju za maknuti se iz male sredine i napraviti nesto od zivota
da li ici na brod, ''ja bi vrlo rado'', i za koje mjesto aplicirati,

hvala unapred svima, :uzdravlje:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #8 on: 07/June/2010 »
Alexa, pokušaj aplicirati kod svih raspoloživih agencija. Ako su fer, ponudiće ti početničku poziciju, na kojoj ćeš svejedno imati veću zaradu od 500e.
Možda te neka/ili većina od njih otpili, ali ako kod jedne prođe, to je sve što ti treba.

Pokušaj kod SafeCruise za:
Assistant buffet steward – minimum godinu dana iskustva kao konobar, srednje znanje engleskog jezika, od 21 god do 29 god starosti.
Plata: 720-1100$
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: hladna kava
« Reply #9 on: 08/June/2010 »
Sve to stoji, ali stoji i to da potpuno neiskusan čovjek bez dana rada u ugostiteljstvu može dobiti posao konobara na brodu.

Znam ih svega nekoliko koji su to uspjeli, i kao što sam napisao, treba imati dosta sreće, puno pripreme, fake papire ... ali moguće je.
Vjerovatno lomiš tanjure i čaše dok se ne navikneš na posao, ali hej, imaš posao, a to je ono što zanima ovoga dečka što je pokrenuo temu.

Ovo sa curom na šanku ...
Ima li kafić u ponudi hladnu kavu? Nema. Znači, ona treba izmišljati toplu vodu jer si ti obećao nešto čega u meniju nema. Ti želiš zadovoljnu mušteriju, ona želi odraditi posao i biti na miru. Znaš šta radi zadovoljna mušterija? Dolazi ponovo. A kemijati svaki dan hladnu kavu, to bi malo tko.

Tocno, slažem se da ako imash volje možeš nauciti puno i dobit posao i biti jedan od boljih konobara. Sa curom na šanku, svak ima svoje, ali gle, imamo u ponudi ness frape, sastojci su isti kao i u hladnu kavu, znaci jedan nesscafe i mlijeko i led, covjek je zelio hladnu kavu, sve isto ide samo malo drukcija priprema. Nesh miksat to nego sve ubacish u šejker i šejkaš. 100 ljudi 100 cudi, tesko je svima udovoljit, ali ako možeš zašto ne? Nije to sveto pismo, cak je lakše i brže napravit hladnu kavu nego ness frape. Recimo kod mene dolaze gosti sa svih strana svijeta, ameri piju samo americku kavu, mi je nemamo u meniju. Imamo "mala kava sa mlijekom", "velika kava sa mlijekom", "cappucino", "bijela kava", dođe mi familija sa djecom, naruce svi koktele, ceh je 100 dolara otprilike, djeca bezalkoholne koktele, i sad jedno dijete bi kotel da bude plave boje a mi to nemamo u meniju. Koliki je problem stavi malo lime juice, malo sprite i malo soka od borovnice. Dobish odlican bezalkoholni koktel plave boje. Mali sretan roditelji sretni. Ugl svi hapy. Zašto bi ja njemu reko da nemamo to. Dođe mi na isto, meni tak svedno koi koktel mućkam. Tako i njoj. Čemu frka kad je nema. Na kraju mali ispo faca, imo najljepši koktel. To su sve sitnice koje znače.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #10 on: 09/June/2010 »
Nije mi palo na pamet ovo za šejker, ja sam mislio da moraš napraviti sa espresso mašinom pa hladiti ledom ... pardon  b00/
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Alexa

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #11 on: 09/June/2010 »
Šefe, hvala na odgovoru i savjetu,

Obavila razgovor sa SC, poslala CV i sad čekam,

zivimo u nadi i pozitivi,  :haha:

Offline pcmac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #12 on: 13/July/2010 »
Šefe da pitam ovde.

Bio sam u SC na razgovoru, prvo sam zbog neznanja koliko znam engleski konkurisao za ACAT, medjutim Djordje mi je rekao da konkurisem za ass.buffet steward samo da malo usavrsim jezik (tecniji govor bez zastajkivanja). Radim u kladionici koja se nalazi u okviru restorana (kafane), nemam previse iskustva u konobarisanju, nego toliko da sam pomagao konobarima u postavljanju sale i kompletnog opremanja stolova. Medjutim mogu da sredim sve moguce papire za dobrim preporukama. Sto se tice posluzivanja naucio sam sve moguce cake tamo (teorijski)  :) Kakve su mi sanse na osnovu ovoga da prodjem?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Ni dana rada u ugostiteljstvu i 3 pitanja
« Reply #13 on: 13/July/2010 »
Kakve su mi sanse na osnovu ovoga da prodjem?

Velike. Asst.buffet steward nije zahtjevna pozicija, uglavnom bi se brinuo za popunjavanje linije sa hranom, brisanje stolova i čišćenje restorana.
Kao što rekoh danas, strani poslodavci mnogo vole preporuke, certifikate i sl., pa ako to nabaviš, ostaje ti samo dobro se pripremiti za interview.
Bilo bi šteta da odeš kao acat ako je Đorđe ocjenio da bi mogao proći i kao Asst.buffet steward. Uštedio bi si 6-8 mjeseci rada kao acat.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)