Author Topic: mbanex, Bar Waiter, Royal Caribbean, Princess Cruise Lines  (Read 4166 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: mbanex      
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: ex Royal Caribbean, Princess Cruise Lines
Pozicija: Bar Waiter


  • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko prijatelja, otišao malo na net, pročitao masu raznih foruma, proverio agencije i odlučio se da predam papire.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Moj avanturistički duh, želja da izađem iz zemlje i promenim nešto u životu, novac, iskustvo…

  • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prvo preko Sea Agency – za Royal (bili jedini čini mi se u BG-u u to vreme), a sada preko Safe Cruise-a, jer igrom slučaja lično poznajem Ivana, a sada i Djordja.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prvi put 2006-e god. Royal – Asst. Waiter (hteo za bar ali me savetovali drugačije, pa prihvatio pošto nisam znao kako je i šta je)
A onda 2009-e god. Safe Cruise – Bar Waiter (zato što sam posle sveg iskustva od ranije znao da je to posao koji znam, koji volim da radim i u kome verovatno mogu napredovati brzo)

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Trajao je bukvalno 2 minuta… Gospodin Sorbi me je pitao o poslednjem mestu gde sam radio, ja mu ispričao priču do detalja, pitao me da mu nabrojim par koktela – ja kao iz topa izdeklamovao jedno 15ak i to je bilo to… Rekao mi je odmah da sam prošao za Bar Waitera, mada sam dobio od Madjara preporuku za bartendera, ali mi je Sorbi objasnio da ipak moram znati neke standarde, kao i mnoštvo koktela koji se prodaju na brodu.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Negde oko 650 eura.

  • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Prvi put vukao previše stvari sa sobom, a sada poneo samo najosnovnije stvari, minimum garderobe i to je bilo to.
U Americi su stvari jeftine i mnogo je isplativije kupovati tamo sve što Vam treba.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
E pa sada je to bilo skroz opušteno, jer sam znao šta me čeka. U početku sam samo bio malo zbunjen – nisam mogao prvih dana baš uvek naći put do kabine tako lako.
Prvi put sam bio totalno pogubljen. Masa novih ljudi – svi razumeju nase psovke, neki tamo Indijci pričaju srpski, ma totalna ludnica… Ali bilo je zanimljivo u svakom slučaju!

  • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Svi su bili maksimalno prijateljski nastrojeni i pomogli uvek kada su mogli.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Pomogli su mi bukvalno svi ljudi sa kojima sam radio, jer sam ih ja u početku smarao i pitao bukvalno sve što nisam znao, a da je vezano za posao…

  • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nije mi smetalo ni najmanje. Nemam problem sa tim…

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
U početku onako, ali sam posle zaradjivao i više nego što sam možda očekivao…

  • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Ja sam se vec posle dva meseca prijavio za rad u Cigar Bar-u na brodu, polagao test – prošao i odradio tamo ugovor do kraja.
Druga uniforma, ljudi te drugačije i posmatraju, a pogotovo ako si nov kao što sam ja bio.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Društveni život je OK, mada bi mogao biti mnogo inovativniji i bolji kada bi ljudi imali malo više mašte…
Ovde mislim direktno na Crown Princess!

  • Opišite vrstu ljudi koja je sa vama radila na brodu.
Vrsta… Uhhh  
U baru ima dosta grabljivaca (pusheri) – uglavnom Filipinci i po koji Indijac, borba sa njima stalno. Ostali su manje više OK i imaju neki kodeks ponašanja i kolegijalni duh. Mada razumem i pushere – došao si tamo da zaradiš, radiš kao Bar Waiter već 4-5 ugovora, pa normalno je da si brži i bolji od tamo nekih novajlija. Nisam imao problema ni sa kim na poslu i svi su mi bili, manje – više OK.

  • Kako biste opisali putnike?
Putnici opušteni, veoma pričljivi, uglavnom krajnje ljubazni (ima izuzetaka, ali su retki)… Dosta glupih pitanja sam čuo za sve ovo vreme, ali kapiram ih – veliki je brod…

  • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Svaku destinaciju sam posetio. Bio na raznim ekskurzijama, po barovima, plažama, obišao sam stvarno šta god sam mogao.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
No Name Bar (Cozumel, Mexico), Mahagony Bay (Roatan, Honduras), 7 mile beach (George Town, Grand Cayman)…

  • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Veliklo iskustvo, daleke destinacije, upoznavanje puno novih i zanimljivih ljudi, novac naravno, mogućnost brzog napredovanja u poslu…

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Propuštaš puno dešavanja kod kuće – rodjendane, venčanja, rodjenja, svašta nešto…
Gubi se veza sa realnoscu, jer brodski život je nešto totalno zasebno. Ligu šampiona i ostala sportska dešavanja teško da možeš pratiti.

  • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Svakome ko ima vere u sebe i snage da istraje u onome što je zacrtao bih preporučio ovaj posao.
Nije za slabice, za nostalgičare, za nervozne i umišljene, ovo je posao koji zahteva dosta odricanja, ali za uzvrat i pruža dosta novih mogućnosti…

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Spremite dobro svoju biografiju, provežbajte je DOBRO na engleskom, čitajte o kompaniji za koju aplicirate, radite na sebi (znajte ono što Vas mogu pitati o poziciji za koju aplicirate)… Samo opušteno, sa velikim osmehom na licu. Ne dajte se zbuniti, pa čak i ako se to desi uz osmeh zamolite ispitivača da Vam ponovi ili preformuliše pitanje. I pričajte što više. Samo pozitivan duh i sve će biti u redu!

  • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Vrlo je važno da se dobro raspitate o poziciji za koju aplicirate pre samog odlaska. Da vidite da li Vi to možete? Da li Vam odgovara taj posao?
Da li ste spremni za ono što Vas čeka?
Zapamtite da krećete od nule (uglavnom) i budite spremni da učite i napredujete shodno tome.
Izaberite za početak posao koji znate i volite da radite!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)