Author Topic: Royal Caribbeanu sudski nare?eno isplatiti $1,250,000 povre?enoj Srpkinji  (Read 5361 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Objavljeno: May 23, 2011 by Jim Walker
Izvor: www.cruiselawnews.com

Sudsko vijeće u gradu Miami, Florida je naredilo kompaniji  Royal Caribbean Cruises da isplati odštetu od $1,250,000.00 članici posade broda Jewel of the Seas, kao posljedicu ozljede na radu.

Članica posade broda, porijeklom iz Srbije, zadobila je ozbiljnu ozljedu leđa kada je drugi član posade silovito zalupio vrata koja su ju udarila u leđa dok se kretala uskim hodnikom.
Posljedica udara vrata u leđa bila je hernija diska (pomaknuće diska kralježnice).



Svoju ozljedu je prijavila brodskom liječniku, koji ju je proglasio nesposobnom za rad. Pa ipak, njen šef joj je rekao da nastavi raditi.

Od toga trenutka, brodski liječnik nije njeno zdravstveno stanje uzimao za ozbiljno, te nije naredio da se uradi rentgenski pregled ili da se napravi MRI (pregled magnetskom rezonancom) u luci.
Poslije nekoliko tjedana neprekidnog rada, njeno zdravlje se jako pogoršalo.
Kada se srušila usljed iscrpljenosti  uzrokovane netretiranom hernijom diska, morali su je iznijeti sa broda na nosilima, dajući joj infuziju sa morfijem kako bi joj držali bolove pod kontrolom.
Royal Caribbean poslao ju je nazad u Srbiju i odbio platiti potrebnu medicinsku njegu. Platio joj je samo $12 na dan za smještaj i hranu, što je nedostatno za bilo kakvu ozbiljnu njegu.
Konstantno je kasnio čak i sa tako malim uplatama.

Bilo je potrebno proći više od 5 mjeseci kako bi kompanija odobrila trošak operacije leđa tog Januara 2009-e godine. Lokalni kirurzi su uradili operaciju koja nije odgovarala njenom stanju i ozbiljnosti situacije.
Poslije toga, kompanija Royal Caribbean je odbila organizirati i platiti za njenu rehabilitaciju, kao i potrebne post-kirurške rentgenske i MRI preglede.

Kada je obespravljena djevojka angažirala Walker & O’Neill advokatsku firmu da ju zastupa, kompanija Royal Caribbean je nastavila odbijati ispuniti svoju zakonsku obavezu da joj osigura neophodan liječnički tretman.
Kada se advokatska firma žalila, kompanija Royal Caribbean je prekinula plaćati njene troškove života.
Jedan od Royal Caribbean kompanijinih advokata koji je nadzirao sve tekuće medicinske slučajeve kompanije, Tony Faso, odlučio je napustiti ju.

 Gospodin Faso je poslao email advokatskoj kancelariji Walker & O’Neill u kojem kaže:
"Siguran sam da će se svaki promatrač složiti samnom. Siguran sam da ću dobiti neki smiješan odgovor od vas. Baš me briga . . ."

Firma Walker & O’Neill je tada platila let ozlijeđenoj članici posade I dovela ju u Miami, gdje je organizirala da ju pregledaju certificirani državni specijalisti ortopedi, koji su ustanovili da je prva operacija bila promašaj. Royal Caribbean je usprkos tome odbijao plaćati ono što je po ugovoru morao, te je odbio platiti za prikladnu medicinsku njegu.

Tročlano sudsko vijeće je zaključilo da je odbijanje kompanije Royal Caribbean da plati svoja dugovanja:
“… nerazborito. Odbijanje zdravstvenih prava radnika nije imalo nikakvo razumno opravdanje …”

Sudsko vijeće je odredilo visinu odštete na  $1,250,000.00.

Isto tako, Royal Caribbeanu je naređeno platiti  administrativne troškove Međunarodnog Centra za Rješavanje Pravnih Problema u visini od $11,650.00, kao i $48,970.00 za troškove sudskog vijeća.

Ova odšteta je najveća kompenzacija koja je ikada dodijeljena članu posade od vremena kada su Cruise kompanije počele rješavati pritužbe na sudu.
Visina odštete vjerno pokazuje posljedice nezakonitog napuštanja bolesnog člana posade broda te namjerno uskraćivanja njenih zdravstvenih prava.
Srpsku članicu posade su zastupali James (“Jim”) Walker i Lisa O’Neill iz firme Walker & O’Neill P.A. i  Jonathan Aronson iz Aronson advokatskog ureda.

Royal Caribbean je zastupao Curtis Mase iz Mase, Lara & Ebersole advokatskog ureda.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline direktor

  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
posto nisu hteli ni 12$ da placaju sada ce dati 100.000 puta vise.. stvarno pametan potez +U+
Gnothi Seauton

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nijedna kompanija nema dušu ni atmosferu, sve su iste, ako misle da se mogu izvući neplaćanjem $12, sigurno će pokušati.
Skupit ću ovdje plaćanje odšteta svih kompanija, pa neka onda proba netko reći "idem na Carnival, tamo je bolja atmosfera, opušteno..."

Nigdje nije "opušteno".
Ako ti se nešto dogodi, na bilo kojoj kopmpaniji, sam si sa svojim problemom, nesposoban za rad, obespravljen i nezaposlen.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline direktor

  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Kao i sve velike kompanije.. za njih je radnik jedan broj, mrav koji treba da radi i donese im sto vise profita

Da, opusteno dok se ne dese problemi.. onda kada donosis samo troskove bez ikakvih prihoda pokusace sto pre da te se rese.. mislim da je bolje da to ljudi shvate pre nego sto odu na brod
Gnothi Seauton

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Mnogo je ovakvih slucajeva alii zbog razloga , jer se ponekada guraju radnici da urade nenormalno .  Licno potvrdjujem da prevelika brzina i želeti napraviti sve moguce odmah jeste jedan od glavnih uzroka povreda i incidenata.    Npr.  u jednom trenutku sam gledao momke kako rade u tolikoj žurbi čisteći pod da je jedan od momaka potpuno ispustio iz vida produžni kabl koji je pao u vodu.Sreća reagovalisu brzo i izbegli mogući incident i povredu, ali šta god da se desilo radnik na kraju snosi najveću odgovornost, iako on nije bio u mogucnosti da radi tom brzinom i da drži na oku sve ostale stvari.    Zato pamet uglavu, radite vredno i brzo jer će to svako ceniti, ali nemojte raditi na silu i preteranom brzinom želeći sve odjednom završiti,  to je prečica za povrede, a nakon toga kao sto Šef reče, onda ste sami.

Predlažem budućim moreplovcima da slogan SAFETY FIRST koji  ima Carnival shvatite krajne ozbiljno ako želite mirnu glavu i dobro zdravlje .   :uzdravlje:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Post-verdict
« Reply #5 on: 21/July/2012 »
Po povratku u Srbiju, Burzan radi u turističkoj agenciji za $500/mjesec.
Njezina prijašnja primanja su bila $1.800/mjesec.
Prije povrede, Burzan (33) je vodila aktivan sportski život.
Nada se da će poslije operacije moći živjeti aktivnijim životnim stilom i pronaći bolje plaćeni posao.

http://www.cruiselawnews.com
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)