Author Topic: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage  (Read 4327 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Ne znam gdje otvoriti temu s nekoliko prilično različitih pitanja, nepovezanih zajedničkom temom, pa sam zato topic otvorio u općenitoj temi kao što su Pitanja i odgovori. Ako sam trebao za svako pitanje otvoriti novu temu... ježiga i sorry Šefe! Zato sam u naziv topica stavio ono što je najvažnije u ovom postu.

Pa krenimo laganini: putujem 13.12. u Miami.... posao Floor Supervisor - Carnival Imagination.... first stop College!

1. Ima li tko iskusan da me upozori na što obratiti pažnju tijekom Collegea, koje me zamke čekaju u ta tri tjedna učenja, kako se postaviti, hoću li za vrijeme statusa učenika smjeti izlaziti s broda i slično. Ta tri tjedna me zapravo najviše muče jer nema puno tema o Collegeu na forumu, pa je i informacija relativno malo.

2. Skupljanje milja: kako to uopće funkcionira? Dali čekam kartu i vidim s kojim prevoznikom letim, pa se baš u toj zrakoplovnoj grupaciji prijavljujem za skupljanje milja, ili kartica vrijedi za sve prevoznike? Treba li negdje čekirati skupljene milje (primjer: na dolaznom aerodromu), trebam li otvoriti više 'računa' za skupljanje milja jer teško je unaprijed znati hoću li i u polasku i u povratku ili na odlasku na naredni kruz letjeti istom kompanijom?

3. Osobne stvari i avion: velika većina mi je jasna, što smijem, a što ne smijem nositi... no jedna stvar me hebe - škarice za nokte! Smijem li ih uopće stavljati u prtljagu (ne osobnu, nego onu drugu koju predajem na check-inu) ili ih moram kupovati na odredištu?

Eto, ta tri pitanjca su mi zasad glavna.... Jasno, veliki TNX na odgovorima.
Sad se bacam pa ponovno iščitavanje i pravljenje bilježaka o otvaranju računa u Americi, prijenosu novca, kupnji laptopa.... bemu miša koliko toga ima  :waiting:

Offline jimmy

  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #1 on: 06/December/2012 »
ako je prijevoznik u Star Alliance zbrajaju se milje, ako nije.. vrijede samo za tu kompaniju. samo što pomorske karte navodno donose puno manje nagradnih milja od običnih karata. ali ništa te ne košta, pa zašto se ne registrirati..

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #2 on: 06/December/2012 »
2. Skupljanje milja:

Zgodno za nekoga tko ima kratak ugovor, tipa 4-2, za sve ostale - skoro svaka avio-kompanija ima svoju karticu, a bodove daju koristiti tek kada predjes odredjeni prag, koji ja osobno nisam nikada presao.
Ako ti je ugovor 6 mjeseci i duze, i svaki puta te bace na drugu avio-kompaniju, onda to skoro pa nema smisla.
Jedina pozitivna stvar - kartica je besplatna.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #3 on: 06/December/2012 »
3. škarice za nokte NE SMIJEŠ u ručnu prtljagu, ali smiješ u check-in - predlažem da staviš noktaricu/grickalicu, kako već je zoveš, u ručnu prtljagu i miran si...  
Once a sailor, always a sailor.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #4 on: 06/December/2012 »
2. Skupljanje milja - stvarno nema smisla ako ne putuješ često, kao što i Šef reče. Inače, najbolje je prvo videti kojim prevoznikom letiš, pa se onda registrovati (online). Posle toga se ili milje automatski dodaju kad god iskoristiš kartu ili moraš ručno da na website-u kucaš brojeve sa karte kako bi sistem dodao milje.

3. Škarice/makazice, noktarice/grickalice i slično ne smeš u ručni prtljag, jer se teoretski mogu iskoristiti kao hladno oružje, zato su takvi predmeti zabranjeni. Ali zato bez ikakvih problema idu u čekirani prtljag.

Eto, ima dovoljno odgovora za 2. i 3. pitanje, nadam se da će ti neko odgovoriti i za college.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #5 on: 06/December/2012 »
Prinče, ja sam stavljao već 2 puta noktaricu u ručnu prtljagu i nema nikakvih problema...  :plovim:
Once a sailor, always a sailor.

Offline neven

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #6 on: 06/December/2012 »
Eto, ima dovoljno odgovora za 2. i 3. pitanje, nadam se da će ti neko odgovoriti i za college.
jap...tenkju! a o collegeu ima fakat malo toga....  :waiting:

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #7 on: 06/December/2012 »
Prinče, ja sam stavljao već 2 puta noktaricu u ručnu prtljagu i nema nikakvih problema...  :plovim:

Ima onih jednostavnih modela, a ima ih i sa nožićem, te sa nožićem ne smeju da se unesu. Mada sve zavisi da li će službenik koji radi na skeneru da ih primeti, nije to neki veliki i lako uočljiv predmet.

Inače da dopunim odgovor za milje, jer mi je upravo stigao decembarski Lufthansin izveštaj o mojim miljama. Dakle, sa njima sam putovao na svoj prvi ugovor, od Evrope do Amerike i zaradio sam 4782 milje. A za sticanje statusa "frequent flyer" mi treba još 30218 milja. Dakle, ovim ritmom, tamo negde 2016. ću imati dovoljno milja da nešto uradim sa njima. Wow. A još mi se čini da je negde u Terms of Service pisalo da milje ističu nakon nekog vremena nekorišćenja... nisam ovo skroz siguran, ali mislim da sam tako pročitao. Sve u svemu... ništa od toga.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #8 on: 07/December/2012 »
Ima onih jednostavnih modela, a ima ih i sa nožićem, te sa nožićem ne smeju da se unesu. Mada sve zavisi da li će službenik koji radi na skeneru da ih primeti, nije to neki veliki i lako uočljiv predmet.

Inače da dopunim odgovor za milje, jer mi je upravo stigao decembarski Lufthansin izveštaj o mojim miljama. Dakle, sa njima sam putovao na svoj prvi ugovor, od Evrope do Amerike i zaradio sam 4782 milje. A za sticanje statusa "frequent flyer" mi treba još 30218 milja. Dakle, ovim ritmom, tamo negde 2016. ću imati dovoljno milja da nešto uradim sa njima. Wow. A još mi se čini da je negde u Terms of Service pisalo da milje ističu nakon nekog vremena nekorišćenja... nisam ovo skroz siguran, ali mislim da sam tako pročitao. Sve u svemu... ništa od toga.

Vidiš, već sam zaboravio na one s nožićem. Ja imam ovu jednostavnu i mislim da je to najbolji izbor, makar za prvu ruku ako ti zagube prtljagu, a ostalo u check-in i miran si.

Once a sailor, always a sailor.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Milje se brišu
« Reply #9 on: 07/December/2012 »
Točno. Nakon nekog vremena, ako se ne iskoriste, milje se brišu. Jednostavno moraš često putovati da bi naskupio nešto vrijedno spomena.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #10 on: 07/December/2012 »
... A za sticanje statusa "frequent flyer" mi treba još 30218 milja. ...

Samo da napomenem: za Frequent Flyer status (Silver) kod Lufthanse potrebno je skupiti 35000 milja u jednoj kalendarskoj godini (ili 30 letova).
Milje ostvarene (iskljucivo) na letovima u jednoj kalendarskoj godini racunaju se kao Status Miles (i Award Miles), a nakon 1.1. se ponistavaju i racunaju samo kao Award Miles (koje se mogu zaraditi raznim drugim aktivnostima).

Dobro je redovno posjecivati Lufthansin Miles & More portal te provjeriti sto se nudi pod "Earn Miles". Ima uvijek neka fora da se zarade dodatne Award milje (npr. Subscribe na Lufthansin newsletter je 500 milja, bilo je i za Like na Facebooku 1000 milja ili tako nesto)
Naravno, dodatne milje se ostvaruju i kupovinom u avionu, na aerodromima u odredjenim trgovinama, kupovinom odredjenih proizvoda, bookiranjem hotela, Rent-A-Car, ...

Dobro je provjeriti da li je hotel u kojem vas kompanija smjesti ukljucen u award program te onda prilikom check-ina priloziti Miles And More karticu da dobijete ekstra milje. Nije lose ni uzeti kreditnu karticu (moze i charge, ne mora biti revolving model) povezanu s vasim Miles And More racunom pa tako kad god nesto kupujete, dobijate milje. Osobno koristim Diners Croatia Airlines karticu od Erste banke koja daje za svakih potrosenih 5Kn jednu award milju. Nakupi se, malo-pomalo. Dodatna pogodnost je sto ukoliko imate Miles And More povezanu kreditnu karticu, Award milje vam ne isticu.

Nije lose ni provjeriti u Crew Officeu na brodu za formular koji se koristi za promjenu leta, ukoliko vam kompanija kupuje kartu. Dovoljno je samo staviti pod napomenu, ukoliko je moguce, da vam bukiraju let pri Star Allianceu. To vam nece dodatno naplatiti, a vrijedi pokusati.

Eto toliko... ima jos bezbroj caka, ali ovo su, po mom misljenju, najvaznije.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #11 on: 07/December/2012 »
Kad sam vec poceo o letovima, evo jos par savjeta:

1. Koristite Online (Web) Check-in.
Prije nego napravite online checkin, pronadjite let ili tip aviona na http://www.seatguru.com/ i pogledajte koje/kakvo ste sjedalo dobili.
Prilikom online check-ina imate opciju za promjenu sjedala. Dakle kliknite tamo i vidjet cete koja sjedala su slobodna (najbolje je ako ima cijeli red prazan pa uzmete aisle seat u tom redu. Ako imate srece, nece vise nitko tamo uletiti prije leta pa vam ostane cijeli red za ispruziti se - skoro kao First Class. :D )  
Kad zavrsite, isprintate si Boarding pass za sve segmente leta (ili spremite na smartphone) tako da kad dodjete na aerodrom ne morate cekati u redu vec radite samo "baggage drop-off". Prakticno to znaci da ne stojite sat vremena u zmiji za Economy class vec idete na poseban red za Electronic Check-in/Baggage drop-off ili ako nema takav red, samo mahnete s Boarding passom i stanete na prvi slobodan salter - bio on Business class, First class ili nesto drugo. Ako je zatvoreno trakom, pokazete Boarding Pass osobi koja tamo stoji i ona vam otvori traku da prodjete. Bonus: Zavist na licima svih ostalih umornih putnika u Economy classu.

2. Emergency seat
Ako niste zadovoljni sa sjedalom ili trebate vise mjesta, postoji mogucnost da dobijete sjedalo pored Emergency exita. Takva sjedala ne mozete odabrati prilikom Online checkina jer tamo mora sjediti netko tko je malo okretniji/sposobniji da otvori vrata u slucaju nuzde. Dakle, invalidi, pretile osobe, starije osobe i sl. ne mogu tamo. Procedura koja ponekad upali je da kad ste vec na samom gateu, neposredno prije boardinga, kad osoblje aviona krene tamo prozivati i pripremati se za boarding - dodjete na stand, kazete da ste pomorac (prilozite neki dokument ako traze - npr. pomorsku knjizicu) te da ste "highly trained for emergency procedures and response" te da bi htjeli emergency seat. To je jedan od nacina.

Takodjer izbjegavajte biti problematicni, zahtjevni, raspravljati,  svadjati se i sl. jer vam osoblje ponekad zna staviti naznaku uz vase sjedalo/ime na njihovoj listi te vam se smanjuju sanse za bio kakvim "nagradama" - tipa free upgrade i sl. te promjenom "booking classa" na bolje (obicno promjene na gore u takvim situacijama).

Just my .2 cents.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #12 on: 07/December/2012 »
E, ovo za milje je dobro znati, ima milion nekih caka i mogućnosti kojih nisam bio svestan. Hvala na podeljenim informacijama! :uzdravlje:

I ovo za sedišta i online check-in će sigurno mnogima pomoći. Meni je seatguru odavno sastavni deo putovanja avionom, baš uživam da "ubodem" dobro sedište. :giggle:

Offline Majst0r

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 578
  • O RLY?
    • View Profile
Re: College, nagradne milje i mala frka oko prtljage
« Reply #13 on: 09/December/2012 »
E, ovo za milje je dobro znati, ima milion nekih caka i mogućnosti kojih nisam bio svestan. Hvala na podeljenim informacijama! :uzdravlje:

I ovo za sedišta i online check-in će sigurno mnogima pomoći. Meni je seatguru odavno sastavni deo putovanja avionom, baš uživam da "ubodem" dobro sedište. :giggle:

Nema frke. Da je bar meni netko to sve objasnio kad sam otisao prvi put. Ovo su sve informacije iz prve ruke, tako da... samo udri.
I don't accept private messages! You have been warned. Send at your own risk.