Author Topic: Pandemija virusa Corona (COVID-19)  (Read 228487 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #495 on: 10/August/2020 »
Nista nas ne moze posvadjati kao ova situacija sa pandemijom Covid19.

Ja sam pred svaki odlazak na brod, na sledeci ugovor razmisljao u stilu "samo jos jednom", taman da malo nesto ustedim pa kada se vratim onda cu naci nesto bolje za sebe, neko bolje resenje... Inace, ja sam sobar i imam porodicu tako da nisam nikada imao neku veliku ustedjevinu koju sam mogao da usmeravam u privatan posao.

Na kompaniji za koju sam radio ugovor sobara traje 8 i po meseci i kada dodjem konacno na vacation potpuno sam slomljen i fizicki i psihicki, a nakon svega dva meseca se ide na novi ugovor. Još tokom tog godišnjeg odmora moras da ides na medical, pa na neke vakcine i jos neke dodatne preglede. Ne stignes uopste da se odmoris.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #496 on: 11/August/2020 »
Neke industrije, poput usluga, su jako stradale, a neke poput proizvodnje idu dalje gotovo normalno.
Dobro je biti proizvodjac, softveras, farmer, uzgajac, vlasnik malog obrta, muzeja ..

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #497 on: 11/August/2020 »
Dobro je biti proizvodjac, softveras, farmer, uzgajac, vlasnik malog obrta, muzeja ..

U sustini da, ali nazalost ni to nije sigurica, jer sve zavisi ko su ti klijenti. Bas juce pricah sa drugom koji je graficki dizajner, izgubio posao jer je firma srezala 60% radnika zbog gubitka poslova vezanih za koncerte i slicne dogadjaje. Takodje i proizvodjaci trpe jer klijenti nemaju para, ugostiteljstvo ne narucuje iste kolicine pa su farmeri u problemu i tako...sve je povezano. Kod nas sad prolaze skoro svaki dan sa kombijima lokalni farmeri i pokusavaju da prodaju svoje proizvode jer nemaju vise narudzbe od restorana a propada im sve.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #498 on: 11/August/2020 »
Čini mi se da maloprodaja nije baš puno pogođena i to je jedna od retkih oblasti koja je dobro prošla. Čak su ljudi kupovali jako puno u vreme vanrednih stanja i očekivanja katastrofe.

Kruz kompanije, avio kompanije, muzičari, pozorište su jako puno izgubili.

A mislim da niko nije izgubio kao kruz kompanije koje imaju velike brodove.

Avio kompanije lete sa 30 posto kapaciteta, puno ljudi je izgubilo posao.

Možda je moglo sa nekom ušteđevinom sa broda, onaj ko je imao, da krene neki mali privatan posao, otvori neki dućan, prodavnicu sa osnovnim životnim potrepštinama koje skoro uvek dobro idu...

Offline Bruno3

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #499 on: 11/August/2020 »
Zanima me koliko je ljudi ovdje koji nisu vidjeli dalje od toga da im jedan ugovor vrijedi xy kolicinu novaca, i kojima je jedini plan bio da odrade 2-3-5 ugovora pa ce onda vidjeti sta ce.
Ima li ovdje nekoga ko je imao plan B?
Ima li ovdje nekoga ko je, da tako kazem, razvrstao jaja u nekoliko kosara, a ne samo jednu?
Puno je nacina na koji se novac od jednog jedinog ugovora moze upogoniti da daje pristojnu dividendu na dugo dugo vremena.

Ja sam kontrol frik, zato sam imao i plan B i plan C za ljeto kad sam trebao otići na prvi ugovor za MSC. Sve mi je propalo u vodu jer su svi ti poslovi koje sam dobio bili vezani uz turizam. Srećom pa sam još prošle godine našao posao koji sam mislio raditi par mjeseci do broda, ali je na honorarnoj bazi i plaća nije dovoljna ni za što van onoga najpotrebitijeg. Dobro da nisam odmah dao otkaz kad su mi javili iz MSC-a da me žele ubaciti u ljetnu rotaciju jer bih sad morao pitati roditelje i za kruh i mlijeko.

Sad imam plan D jer najesen možda dobijem posao u struci koji obožavam, ali meni je još uvijek kruzer na prvom mjestu iz raznoraznih razloga, ne samo financijske prirode. Korona je meni došla u najgore vrijeme, iako nikad nije vrijeme za ovakvo s**** jer bih vjerojatno uvijek govorio ovo isto što sad govorim. Nekome poput Šefa je korona možda donijela i neke dobre stvari, ali nama koji smo u 20-ima, tek smo završili faks (ili nismo, nebitno), taman smo krenuli graditi karijeru i uzeti uzde života u svoje ruke korona je zaista preokrenula sve naglavačke. Ako ništa, zbog ovoga sam postao svjesniji koliko se lako preko noći sve može promijeniti i u budućnosti ću definitivno biti spremniji prilagoditi se svakoj novonastaloj, neugodnoj situaciji koja me zadesi.

Držim fige da se kroz godinu-dvije, eventualno tri kruz industrija vrati na ono stanje prije korone te da svi mi tu s foruma što prije krenemo opet ploviti rijekama, morima i oceanima.  :run:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #500 on: 11/August/2020 »
Na mladima svijet ostaje. U principu, rast kruzerske industrije je obrnuto proporcionalan blagodatima posla. Slusao sam price onih koji su na kruzere dosli konobariti prije raspada Jugoslavije. Prosjecna zarada konobara je bila $6.000 na mjesec. Ti pioniri su sad u 70im i 80im godinama zivota, kad bi se bar neki javio i ispricao poneku pricu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #501 on: 11/August/2020 »
Na tako dug period (decenije), čak i kod svetski snažnih valuta se mora uračunati inflacija kako bi se dobila realna vrednost. 6000 dolara tada je bilo daleko vrednije od 6000 dolara sada... po odokativnom upitu na Google-u, od 1990. do 2020. inflacija je oko 100%, od 1980. do 2020. oko 200%...  a to znači da je ta konobarska plata ekvivalent 12000 današnjih dolara ako je bila 1990. odnosno 18000 dolara ako je bila 1980. (izračunao sam za obe decenije jer nema informacije o kom periodu pre Jugoslavije se radi). A? Dobra plata?

https://www.usinflationcalculator.com

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #502 on: 11/August/2020 »
To je bio zivot.
 Cak je postojao kanal preko kojega su ljudi placali odvjetnike i vjerovatno i suce, za americko drzavljanstvo. Dodjes na sud i kazes da te ugnjetavaju komunisticke vlasti u domovini, i dobijes americki pasos. Meni se javio jedan lik negdje kad sam otvorio forum, i rekao da mu zena radi na sudu gdje se izdaju zelene karte i da se sve moze dogovoriti, za cijenu naravno. Nemojte me pitati za kontakt jer me kriminal ne zanima ..
Dosta tih pionira je ostalo u Americi.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline donshone

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 151
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #503 on: 12/August/2020 »
To je jako bila dobra zarada, ti komobari su se mogli obogatiti, mnogi su finansijski pukli za vreme korone, splavovi, restorani, hoteli, cuo Sam da je jedan momak radio na kruzerims I zaposlio se kao kuvar u hajatu u beogradu 1000 evra Plata I kad je krenula korona dobio otkaz

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #504 on: 12/August/2020 »
Mene je korona sje*ala samo tako.
Vec mjesec dana radim ko montazer na jednoj tv za koju Sam prije reko da necu nikad, vec otkazni radim I ceka me poso u jednoj produkciji. Bezveze su pare, al situacija me naucila da nije tako tesko nac poso kojim se moze prezivit.
Naucilo me ovo da nista nije vjecno I da nije nikad kasno stedit za crne dane. Drugi put pqmetnije..
Nikad nisam vidio vise ovih teoreticara zavjere, a sto u biti i ne citaju, vec ponavljaju povrsne ideje tih teorija.
Skonto sam da je ljudima tesko stavit masku preko nosa, da ih ne ugusi, ne daj boze. To vam izgleda ko da obucete hlace do jaja, a k**** pustis da visi preko.
U mom kolektivu 4 zarazena, ko mi bez maske dodje sa stavom nije opasno, samare pucam.

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #505 on: 12/August/2020 »
Jorona mi je prekinula planove, onako, kao kad pticu skines lovackom puskom u letu. Ali, tokom godina na brodu svaki odmor radio sam na sebi. Polozio Göethe A1 nemacki, dobio EPA 608 i 609 sertifikat, kupio stan koji sada iznajmljujem.
Trenutno radim kao frigo mehanicar, servisiram klimu na kamionima, autobusima, kombajnima, ugradjujem kucne klime, dok čekam Rot Weiß Rot kartu pa da se preselim u Austriju.
A imao sam prelep posao u pozoristu na brodu :(
Taj posao mi nedostaje. Ko zna da li cu ikada vise naci takav posao.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #506 on: 12/August/2020 »
NVC, ovo sa stanom si dobro odigrao, to bi mogao svatko ko je radio na brodu, dozivotna renta, ne moze da propadne.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #507 on: 12/August/2020 »
https://www.facebook.com/pandocruises/videos/2691495094501207/

We have acknowledged the Foreign & Commonwealth Office (FCO) guidance and extended our pause in operations by a further month. It is clear that whilst the guidance is in place, it’s not advisable for us to resume sailing.

As well as all cruises sailing up to and including 12 November 2020, we will sadly also be cancelling Aurora’s Caribbean and South America Adventure and Arcadia’s World Cruise holidays sailing from January - March 2021. Given long-term planning, combined with the complexity and length of these long-haul itineraries and evolving border restrictions, we need to ensure that we adhere to the guidance as it stands.

We know that these cruises, in particular, are holidays of a lifetime and we are so sorry for the disappointment that these cancellations will cause. P&O Cruises

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #508 on: 13/August/2020 »
Ja kad se sjetim u aprilu "optimista"... Nista im se nije smjelo rec, odma se uvrijede. Ko da ja neku crnu magiju bacam da eto oni ne odu. Necu rec da sam vam reko, al bas mi je zao sto sam ja bio u pravu, a vi niste :(

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #509 on: 17/August/2020 »
First Cruise Ship Sets Sail In Mediterranean

https://youtu.be/3WIdsZwkCeo