Author Topic: Za ili Protiv odlaska na brod?  (Read 22976 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nova

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #15 on: 27/August/2009 »
Mozes da prekidas bolovanje odmorom od po 5 dana, ja tako radim, samo da nadjes lekare koji ce pisati bolovanja tvom suprugu za tebe dok nisi tu, moras se snaci za prvih sest meseci, glupo bi bilo da ostanes bez posla a da ti se ne svidi na brodu

Ali tih 5 dana bi trebala biti na poslu, a budući da ne mogu jer sam na brodu bilo bi problema. Uostalom ne mogu to izvesti - radim u državnoj službi i imam kućne kontrole bolovanja. Da saznaju da radim, a kamo li na brodu, a da mi se piše na bolovanju, dobivam otkaz i doživotnu zabranu rada u državnoj službi. A s tim pečatom te i u drugim poduzećima baš i ne žele zaposliti. Tako je barem u Hrvatskoj.
Znam kako to ide jer sam prije par godina bila duže vremena na bolovanju. Jedina opcija mi je sporazumni otkaz (već sam ranije razgovarala sa šefom o mogućnosti odlaska na rad u drugu firmu). I ode stalna državna služba čija plaća barem plaća kredit. Ali ne i ostalo.

Offline nova

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #16 on: 27/August/2009 »
pa neman ni ja posao na koji ću se vratiti, ali iman krov nad glavom, a valjda će mi moji dat nešto poist   -()-   :moli:   :pop:
neman pojma, normalno da te frka, i mene je, ali najgore je stajat doma i čekat da nešto sa neba padne.. mene nije strah rada, jer raditi i idem, ali isto tako ću u velike dugove uć da bi mogla otić, a ako se baš, baš ne buden mogla snaći, šo onda?? ni posla, ni para!
tako je kad najcrnje razmišljam, a inače se držim one da će mi biti super, zaradit ću šolde, bla, bla, bla..

Tebi je lakše nego meni - nemaš obitelj (suprug, dijete), stambeni kredit, stalan posao u državnoj službi (istina dovoljan samo za podmirenje kredita. Nije ni mene strah raditi, pogotovo kad mi se nudi posao koji mi se sviđa i nije fizički zahtjevan kao npr. konobarski i željela bih otići na brod, ali...

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #17 on: 27/August/2009 »
Ne bih se baš složio sa tobom da je konobarski posao na brodu fizički nezahtevan... Mnogi su tako mislili pa su ugovor proplakali...

Offline nova

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #18 on: 27/August/2009 »
Ne bih se baš složio sa tobom da je konobarski posao na brodu fizički nezahtevan... Mnogi su tako mislili pa su ugovor proplakali...

očito si me krivo shvatio. ja cijelo vrijeme na ovom forumu, ali i u agencijama ponavljam da je konobarski posao - po meni - fizički najzahtjevniji, pa ga ne bih mogla raditi. meni se nudi posao koji nije toliko fizički zahtjevan kao konobarski - to sam mislila reći.

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #19 on: 27/August/2009 »
Izvini pogresno sam shvatio...

Offline zadranka29

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #20 on: 27/August/2009 »
Tebi je lakše nego meni - nemaš obitelj (suprug, dijete), stambeni kredit, stalan posao u državnoj službi (istina dovoljan samo za podmirenje kredita. Nije ni mene strah raditi, pogotovo kad mi se nudi posao koji mi se sviđa i nije fizički zahtjevan kao npr. konobarski i željela bih otići na brod, ali...

razumin te, i meni bi bilo teško dite ostavit, to svakako... moraš zbrojiti minuseve i pluseve, ostat doma ili ići odraditi! ja ostavljam stalan posao shop managera, plaću od cca. 4500 al iman jasan cilj, ostavit sa strane 1000 $ svaki misec (plaća pursera je 1500, sa nediljama izađe 1650$, tako bar kažu). eto još jednog pitanja. jel realno moguće ostavit 1000$ od plaće koja iznosi 1500-1650 $? ajmo veterani!
ići ili ne ići, pitanje je sad...

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #21 on: 25/October/2009 »
A da li je netko ostavio siguran posao? Ima kredit? Meni je to možda čak i veći problem.
@Marjan - čestitke i tebi! i moj naklon!  =""

Ja imam kredit , i to jos ni prva rata nije stigla. suma je negde 3-4 plate Waitera .   :nono: oT

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Za ili Protiv
« Reply #22 on: 25/October/2009 »

 eto još jednog pitanja. jel realno moguće ostavit 1000$ od plaće koja iznosi 1500-1650 $? ajmo veterani!


Ovo totalno zavisi o tome koliko volis trosit.
Ako si umjeren cuger i pusis, neces potrositi vise od $100-$200 na mjesec.


Apropo kredita, nikad nisam potrosio pare koje nemam, i po prirodi sam takav da ne zelim zivjeti standardom koji mi zarobljava moju buducnost. Kad skupim za nesto novac, onda to kupim. Gdjegod radim, mogu dati otkaz i otici doma uzivati i godinu dana bez da se brinem za zaposlenje i cime cu se baviti.

@nova je u gabuli, u koju su ukljuceni i muz i dijete ...  :nono: ... i zbog cega? Jer se drugacije nije moglo?
Svi imamo roditelje, svi imamo gdje prespavati, nitko nije osudjen da bez auta ne moze zivjeti ... i opet se uzimaju krediti. Stan, auto, ... redoviti izgovori za pretvaranje slobodnog covjeka u roba. I onda se covjek osjeca stresno jer "mora" trpjeti glupog sefa na poslu, i ovaj to vidi pa jos bolje koristi ...

@nova, moras donijeti odluku o tome kako mislis da je vrijednije zivjeti.
Osobno, ne mogu se zamisliti da bih otplacivao stan 30-40 godina.

Radije bih zivio u satoru u sumi.  :deda:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #23 on: 25/October/2009 »
Imamo veoma slicna razmisljanja i svaka cast sto si obisao svet a nisi kao vecina pao pod uticaj kapitalistickog potrosackog drustva...

p.s meni je smesno i jadno u isto vreme kada neko uzme kredit za letovanje...

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Za ili Protiv
« Reply #24 on: 25/October/2009 »
Imamo veoma slicna razmisljanja i svaka cast sto si obisao svet a nisi kao vecina pao pod uticaj kapitalistickog potrosackog drustva...

p.s meni je smesno i jadno u isto vreme kada neko uzme kredit za letovanje...

Kredit za ljetovanje i kredit za kupovinu hrane su noviteti za koje sam tek nedavno cuo.
Jednom sam bio u nocnom vlaku za Split sa curom koja se nije mogla nacudit grupi djevojaka iz Engleske, koje su se na Jadran uputile u vlaku sa satorima i ruksacima. Hej, to je ljetovanje, 0 troskova, more je besplatno, sator je besplatan, hrana u robnim kucama i mesnicama bagatela u odnosu na restorane.

Ali ne, mnogi su zatupljeni tudjim idejama o tome kako treba ljetovati. Masovna hipnoza pod koju podpadaju gledanjem reklama na televiziji. Danas ni film ne mozes odgledati bez da ti umijesaju 10ak reklama u sadrzaj. Kad je najzanimljivije - bum, reklama. Prvo odgledaj reklamu pa onda mozes gledat dalje. Ali nisam ni ja veslo sisao. Gledam History i Science channel, a na nasoj televiziji eventualno dnevnik i sport i to je to.

Zivjeti stress free je postala prava disciplina. Umijece zivljenja.
Mobitel ukljucujem samo kada nekog trebam, za sve koji me traze - trenutno nece ici - na pecanju sam.



Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #25 on: 25/October/2009 »
Ne znam Sefe koliko citas, ali rekao bih da si procitao nesto na temu finansijske inteligencije.
Preporucujem Robert Kiyosaki , Brian Tracy .

Istrazivanja su pokazala da prosecan covek procita 0 knjiga u zivotu, zato i ostaje prosecan, zivi kao rob i ostalo sto ide uz to (naravno ne mislim na krimi romane, drame i sapunice).

U jednom audio programu Brian Tracy iznosi sledecu cinjenicu - Ako citate samo 1 sat dnevno (30-40 strana) to ce se pretvoriti u 1 knjigu nedeljno, sto je inace na godisnjem nivou jednako potrebno za dobiti  Ph.D (Doctor of Philosophy) , svake godine imate znanja i novog iskustva za doktorsku diplomu.

Onda narod neke ljude naziva lopovima(neki jesu ali nisu svi bogati lopovi) ili bogate ovakvima i onakvima. Disciplina i nacin razmisljanja.

Ja sam licno u jednoj firmi imao kolegu koji je jedva cekao prijavu kako bi mogao u dozvoljeni minus ... A posle 3 meseca je poceo da kuka kako nevalja drzava, firma, pa ne moze ovo ne moze ono....

SVE SE MOZE SAMO KAD SE HOCE !



Sto se mene tice porodica je uzela kredit za firmu preko mene ,ali je jedan deo novca otisao za pokriti dugove. Mene to ne vezuje ,jer uvek mogu grunuti ono sto je pod hipotekom (jedan potpis), ali doslo je ono vreme da ja ispravim neciju glupost i tako zatvorim porodicnu pricu da sam nekome na grbaci !



Sloboda nema cenu ! :deda:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Za ili Protiv
« Reply #26 on: 25/October/2009 »

Sloboda nema cenu ! :deda:


Nisam procitao Financijsku Inteligenciju, nego jednostavno sam dovoljno inteligentan da ne potrosim ono sto nemam.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dejan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #27 on: 25/October/2009 »
Krediti su dobra stvar,ali samo za one koji znaju da upravljaju svojim finansijama.Za nekog ko bi da živi iznad svojih finansijskih i drugih mogućnosti uzimanje kredita je ne samo nepotrebno nego i opasno.Pametan čovek će uzeti kredit kada može i kada mu treba,i gledaće da od svega toga izadje sa profitom ili nekim uradjenim poslom.
A krajnje je vreme da se na Blakanu po školama uvede predmet "osnove ekonomije" kako bi ljude naučili kako se racionalno raspolaže svojim novcem.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odg: Za ili Protiv
« Reply #28 on: 25/October/2009 »
Volis kredite, jeli dejane011?  no;;;

Po meni, pametan covjek nikada nece uzeti kredit. Jer taj pametan covjek ce onda ne samo vratiti sto je uzeo, nego ce i dodatno platiti taj potez u vidu kamata. A, sto kazes, uzece ga da bi izisao sa profitom na kraju ... to se ne dogadja.
Odnosno dogadja se, ali samo tipovima poput Donalda Trumpa.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Dejan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Odg: Za ili Protiv
« Reply #29 on: 25/October/2009 »
Po meni, pametan covjek nikada nece uzeti kredit. Jer taj pametan covjek ce onda ne samo vratiti sto je uzeo, nego ce i dodatno platiti taj potez u vidu kamata.
Ako nemaš dovoljno keša u datom trenutku,teško da imaš druge alternative.
Evo recimo,hoćeš da kupiš stan i koja ti je alternativa ako nemaš danas para?Možeš da štediš svaki mesec i odvajaš sa strane,ali postoji velika mogućnost da ti inflacija i skok cena stanova učine tu uštedjevinu nedovoljnom za kupovinu stana.Plus što za to vreme moraš da živiš negde.E sad,ako živiš kod roditelja to može da prodje,ali opet pod uslovom da se oni slože sa tim.Sa druge strane,možeš da iznajmiš stan i da štediš pare i da eventualno za 20 godina kupiš svoj stan.Samo za to vreme ćeš gotovo sasvim sigurno dati više para stanodavcu nego što će te koštati kredit.
Tako da okreni obrni kredit ti ispade najbolja opcija,osim u slučaju da radiš i živiš na brodu ili negde gde su ti obezbedjeni troškovi stanovanja. ;)