Author Topic: wolfns, Junior Assistant Purser, P&O Cruises Australia (Princess Cruises)  (Read 9215 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
    Korisničko ime:  wolfns
    Država:  Srbija
    Spol:  Muski   
    Kompanija: P&O Cruises Australia (Princess Cruises)
    Pozicija: Junior Assistant Purser - Receptionist


    • Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
    Prvi put sam se zainteresovao za posao na kruzerima pre nekoliko godina, nakon par razgovora sa prijateljem koji je tada zavrsio svoj drugi ugovor na recnom brodu.
    Kontaktirao sam tada Global Shipping and Services iz Novog Sada i dobio osnovne informacije. Zbog nekih licnih razloga nisam izgurao tu prijavu do kraja i to je odlozilo moj odlazak za nekoliko godina (srecom). Negde sredinom februara prosle godine mi je presla preko glave sva zezancija u Srbiji i sa poslom i sa studijama i sa dugovima u koje sam se krenuo uvlaciti; odlucio sam da moram da uradim nesto. Dalji koraci su laki, Internet, FORUM, Agencija i sve propratne peripetije do konacnog ukrcaja.

    • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
    Dozivljaji drugih ljudi. Price veterana, zanimljivi postovi puni znanja o svetu i zelja da dozivim sve o cemu sam citao.
    Prilicno sam avanturistickog duha i nemirne prirode, pa me je prosto vukao izazov.
    Realno, novac je igrao ulogu u celoj prici, al zelja za iskustvom i putovanjem je bila osnovni razlog.

    • Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
    Krenuo sam od agencije AGAVA zato sto sam se tada dvoumio izmedju odlaska na brod i rada u Emiratima; a oni su nudili oba.
    Posle kratkog razgovora sa agentom , odlucio sam se za opciju broda i oni su me usmerili na Safe Cruise.
    Nakon detaljnog iscitavanja Foruma, Safe Cruise je i dalje izgledao kao najbolja opcija i tako je sve pocelo.

    • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
    Prijavio sam se za Junior Asst. Purser - Recepcionar zato sto je pozicija sa OK platom, staff-off statusom i zvucala mi je kao nesto u sta bih se mogao uklopiti.
    Moja zelja je bila IT, al tada je bilo komplikovano prijaviti se za to i ja nisam imao zivaca. Nakon duzeg vremena rada sa racunarima, smatrao sam da ce mi pauza dobro doci.

    • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
    Interview sa agenciom je trajao oko 10 minuta, preliminarni oko pola sata i konacni, u Budimpesti, mozda 3 minuta.
    Saznao sam nedelju dana nakon konacnog intervjua.

    • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
    Standardni troskovi koji su opisani za Safe Cruise + dodatnih 230e za Norveski Medicinski Sertifikat koji se trazi za P&O brodove.
    Pokusao sam da se setim tacno, al ne ide mi. Uglavnom, negde oko 1000 Evra kad se sve sabere.

    • Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
    Magarac! Poneo sam skoro kompletan orman izuzev jakni i kaputa. 90% stvari nisam obukao niti jednom.
    Realno, u rucnom prtljagu sam imao dovoljno stvari za kompletan ugovor, kofer nisam morao ni da raspakujem!
    Sad u povratku imam preko 55kg prtljaga sve ukupno- MAGARAC!

    • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
    Fantasticno! Ako neko pogleda moje postove od tada, shvatice. Meni je sve tamo bilo kao san- jako lep san.
    Ekipa je bila sjajna, posao lak i hrana bolja nego sto sam ocekivao.

    • Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
    Kompanija, hm...nimalo! Cist primer je da nisam dobio ni phone-card ni internet niti bilo sta da se javim kuci da sam stigao bezbedno.
    Posto srpske mreze nemaju roaming u Australiji, aparat je ostao bez internet kartica, nisam hteo da pitam nikoga odmah- bio sam odsecen.
    Trebalo mi je tri dana da se konsolidujem sa sobom i javim kuci. Supervizori su bili u svom svetu, svi zauzeti, apsolutno ne konstatujuci da sam ja tu.
    Srecom, kolege su me prigrlile i pomogle mi u svakom koraku kao da su mi najbolji prijatelji. P&O ima ocajan sistem obuke (ako se to moze nazvati sistem).
    Bukvalno te bace na posao, pa plivaj ili potoni... Ja sam srecom proplivao brzo.

    • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
    Moj cimer SID, kolega Daniel i koleginica Nektar su bili apsolutno najbolji ljudi koje sam upoznao tamo i koji su mi pomogli u svemu (na poslu i van posla).
    Danijel je dosao na brod sedam dana pre mene i jos je bio izgubljen, al je pokusavao meni da pokaze sve sto zna.
    Koristili smo svaku pauzu da prosetamo po brodu i upoznamo se sa svima.
    Ostali smo najbolji prijatelji do kraja ugovora i ako sve bude OK, vidimo se negde u Evropi tokom odmora.

    • Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
    Nisam imao problem sa tim. Posto smo imali dosadne kruzeve, cesto sam provodio vreme na bazenu na brodu jer me je mrzelo da izlazim u luku.
    Za oficirski status je zivot na brodu relativno lagan, uvek se ima gde provesti vreme.
    Kabine su skroz OK, uglavnom sam delio sa nekom zenskom osobom, off the records, naravno.

    • Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
    Uvek. Brod je jedno cudno mesto, potpuno zaseban svet u kome su i cuda moguca. P&O sada gubi jedan brod za nekoliko meseci, tako da nije lako napredovati posto dosta ljudi ceka promocije.
    Svakako, zavisi od toga o kojoj poziciji govorimo. Recepcija je relativno visok start, i treba nekoliko godina da se prodju sve juniorske pozicije pre nego sto se dobije promocija.
    Ja licno nemam nameru da cekam to, al sam zato uspeo da dobijem potencijalni prebacaj na poziciju IT Oficira. Na listi cekanja sam i cim bude slobodnog mesta, prebacuju me.
    Na P&O je IT apsolutna ladovina od posla sa $3000 pocetnom platom.

    • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
    Loved it! Crew bar je mesto na kome se svi znaju. Nema pretvaranja i foliranja. Sto se "ljubavnog" zivota tice, toga na brodu ne nedostaje.
    Treba samo da imas pozitivan pristup i svi ce ti biti prijatelji. Razlike u nacionalnosti i statusu su primetne i cesto se vidi kako oficiri i staff sede na jednoj strani, Pilipinci na drugoj, Indijci na trecoj i tako dalje, ali interesantno je videti toliko razlicitih kultura kako nalaze zajednicki jezik na plesnom podijumu. Sve pohvale

    • Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
    Preovladavaju Pilipinci i Indijci, al ima i svega ostalog. Na brodu je nametnut rezim apsolutne tolerancije i postovanja i ako hoces da radis, nemas izbora.
    Ono sto je meni interesantno je cinjenica da to zapravo funkcionise. Nema svadje, tuca, vredjanja. Ljudi rade i zive zajedno i iskazuju postovanje jedni prema drugima.

    • Kako biste opisali putnike?
    Australijanci bi samo da jedu, piju i uzivaju. Treba bas da im prekipi da bi poceli da se zale i da budu teski za rad.
    Po svemu sto sam cuo o Amerima, mislim da su nasi Oziji premija.
    Upoznao sam dosta cool ljudi, sa nekima sam i dalje u kontaktu. Bilo je zadovoljstvo raditi sa njima.

    • Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
    Na zalost, osim dva kruza po Novom Zelandu i dva kruza po obali Australije, Pacific Dawn radi kruzeve po ostrvima Nove Kaledonije i Vanuatua.
    Imao sam vremena da detaljno upoznam svaku luku i da mi dosade skor sve. Izuzetak je mozda Champagne Bay - mozda jedna od najlepsih plaza na svetu.  

    • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
    1. Champagne Bay, Vanuatu - tropski raj.
    2. Victory Bar, Brisbane. Imali smo Dry-Dock 15 dana u Brizbejnu sa mnogo slobodnog vremena. Taj grad je fantastican!!!
    Nocni zivot je mnooogo bolji nego u Srbiji.
    Meni se Australija neverovatno svidela i svakako cu raditi na tome da se nastanim tamo.

    • Opišite dobre strane rada na kruzerima.
    Mislim da se iz svega gore moze izvuci stosta. Upoznate nove ljude, njihove kulture, zanimljiva mesta i generalno drugaciji stil zivota.
    Iskustvo koje cete doneti ce vam sigurno znaciti mnogo u buducnosti, bez obzira sta dalje odlucite.
    Za ljude koji nemaju nikoga u inostranstvu, brod moze biti izlaz i sansa da se uradi nesto pametno od zivota.
    Naravno, imate i priliku da ustedite nesto novca... Pola godine cete ziveti po propisima.

    • Opišite loše strane posla na kruzerima.
    Odvojenost od prijatelja i porodice. Sansa da vidite neka mesta i da zudite za njima a da morate da se ukrcate na brod.
    Nemate mogucnost izbora. Pola godine cete ziveti po propisima.

    • Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
    Apsolutno. Na pitanje "ZASTO" sam odgovorio mnogo puta otkako sam se prvi put javio sa broda.

    • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
    Jezik za zube, osmeh na lice i d*** uz zid. Iskoristite svaku priliku koja vam se pruzi i postujte sve oko sebe, oni ce vam uzvratiti isto. Pazljivo birajte poziciju.

    • Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
    Brod vam moze biti ili dom ili zatvor. Sve zavisi od toga kojim ocima cete ga vi gledati.
    Onoga dana kad postane zatvor, okrenite se i pratite korake nazad dok ne nadjete gresku. Ako ne uspete, idite kuci.
    Hvala svima koji su izdvojili vreme da procitaju ovaj post. Kao i uvek, dostupan sam za sva pitanja i komentare.
    Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
    http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

    Offline mladencucak

    • Registered
    • *
    • Posts: 7
      • View Profile
    pozdravi...simpatičan pos, realan i ohrabrujući!
    Ovako, ovaj posao mi nije primarni interes ali ako ne dobijem priliku za ono što želim probao bih za purserera.
    Kako vidim ti si čitav život bio u IT-u, možeš li mi reći kako si uspio da dobiješ ovu poziciju? Fakeovane preporuke? I jasma mislio preko safe cruisea...unaprijed hvala!

    Offline Blade91

    • Registered
    • *
    • Posts: 232
      • View Profile
    Pozdrav, super post!
    zanima me kako si odma došao na mjesto pursera, inače više manje svi naši idu za ass. waiter? Ja sam također u IT branši cijeli svoj život, ali čim više čitam po forumu sve mi je jasnije da je to zlatna pozicija i da nema šanse da s prve upadnem tamo, kaj je na kraju krajeva super jer nemam velika očekivanja kad šaljem cv :D

    Offline wolfns

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 1280
      • View Profile
    • Country: Neverland
    • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
    • Recruitment Agency: Safe Cruise
    • Job Title: ex Elec Officer
    pozdrav svima!

    @mladencucak: Malo sam nasminkao CV, ubacio hotele i eto rezultata. Ako ti je engl dovoljno dobar, mozes dobiti lako JAP.

    @Blade91: Nisam ni planirao da konobarisem. Bio sam spreman da grebem gde stignem dok ne dodjem do neke staff pozicije. Ovo mi je ispalo kao poruceno. IT se moze dobiti na Pricnessu, al je cimanje zestoko. Ja sam sad dobio ponudu da predjem na IT, al sam kulturno preskocio to, posto bi zahtevalo odlazak na Princess. Pocetna plata na P&O je AU$3000, a na Princessu mislim da je US$1200 ili US$1400, tako da sam ipak odlucio da cekam da se otvori pozicija za P&O. Ako budem imao srece da neko napusti kompaniju tokom mog odmora, javice mi kad mogu da se ukrcam. Svakako cu poslati mail direktoru za nekih 20ak dana, cisto da ga potsetim :)

    ako nekog jos nesto zanima, shoot...
    No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

    Offline mladencucak

    • Registered
    • *
    • Posts: 7
      • View Profile
    Interesantno, pa meni je negleski odličan ali nemam nekog iskustva o poslu purserera ili ti recepcionera... Još bih te molio da mi kažeš kako si se ti izborio sa intervjuom i tim početnim koracima uopšte...? Jer ako ja i nađem neku ''preporuku'' da sam radio na nekoj recepciji kako da to i opravdam? Nadam se da si me razumeo...:D I kažeš da su bolje plate na P&O? Recimo na Princessu su 1400 do 1800 za JAP, pretpostavljam  da je nekih 1500 početak? Hvalaaaa :D

     ::bin-laden::

    Offline iza-oblaka

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 180
      • View Profile
    • Country: Croatia
    • Recruitment Agency: N7A
    • Job Title: Destination Manager
    ajme kad sam u st.lucia-ji vidjla p&o kruzer doslo mi je da saljem odmah zivotopis za tu kompaniju... bas je lijep izvana, a slike koje sam vidjela o unutrasnjosti broda su isto lijepe.  ali daj molim te reci koja je konkretno placa za JAP na p&o. pliiiiiz! cini se da nas to isto zanima! cheers!
    Labor improbus omnia vincit.

    Offline wolfns

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 1280
      • View Profile
    • Country: Neverland
    • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
    • Recruitment Agency: Safe Cruise
    • Job Title: ex Elec Officer
    @Mladencucak - Pazi, pred agenciom mozes da se pretvaras koliko hoces, oni ce znati imas li ti iskustva ili ne. Pogotovo sto si nastupio ovde i otvoreno pricas o farbanju CVa. Da njima to smeta, niko od nas ne bi bio na brodu.
    E sad, bitno je da ti ubedis i sebe i njih da je to sto tebi pise u rezimeu istina. Prosto, lazi kao lud... Razmisli o poslu recepcionara u hotelu, koliko tesko moze biti? Koliko stvari tu imas da znas na koje te oni mogu uhvatit? Jako malo. Ako se dovoljno potrudis, sve to mozes da pripremis. Kako sam se ja izborio? Prosto! Ja sam pred intervju zaista mislio da sam tri godine radio u hotelima...

    @iza-oblaka: Brod koji si videla u St. Lucia je od P&O UK, to je skroz druga prica i nema veze vise sa P&O AUS. Njihovi brodovi su lepsi i putanje su bolje, al je plata manja i zivot je malo tezi (koliko sam cuo od ljudi koji rade kod nas sada, a presli su iz UK kad se razdvojilo). Nisam 100% siguran koliko tamo placaju sad. Na P&O AUS je pocetna za Junior Asst. Pursera AU$1800 (ja sam dobio za to 1390 EUR kod kuce). Imala si tu informaciju u nekoliko mojih postova od ranije, malo sta ja krijem ovde. :)


    Problem kod P&O je sto su sad prodali Pacific Sun i ostali samo sa 3 broda, tako da ce da salju visak osoblje na Princessove brodove dok ne dobiju novi brod sledece godine. Prica se da ce Princes poslati nama jedan od svojih manjih brodova kada oni puste Royal u promet. Dosta osoblja planira da da otkaz posto nece da rade za Princess. Uglavnom su to ljudi iz okolnih drzava (Fiji, Vanuatu, NZ) kojima prija sto nasi brodovi rade krstarenja po Juznom Pacifiku, pa oni mogu da odu kuci nekad i da vide porodicu. Naravno, novac je mnogima faktor, a sada bolje zaradjuju.
    No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

    Online CEO

    • Administrator
    • Registered
    • *
    • Posts: 9941
    • Chief Executive Officer
      • View Profile
    • Country: Croatia

     Kako sam se ja izborio? Prosto! Ja sam pred intervju zaista mislio da sam tri godine radio u hotelima...


    Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
    http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

    Offline wolfns

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 1280
      • View Profile
    • Country: Neverland
    • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
    • Recruitment Agency: Safe Cruise
    • Job Title: ex Elec Officer
    No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

    Offline Lady Blue

    • Registered
    • *
    • Posts: 7
    • Freedom
      • View Profile
    Super post!  :-))))'
    Ja sam sad u 24.maja bila u Bg preko Kouzona na interview za Princess  i prošla sam za poziciju JAP. Interview je prošao brzo, interviewer baš prijatan i rekoše mi da mi je status ''Pending'' ( šta li im sad to znači) . Zanima me da li znas kakav je rad na Princessu msm koliko se način rada na recepciji na brodu razlikuje od našeg sistema u hotelima.
    P.S. Da li je neko radio na Princessu.
    No limits just pure freedom!

    Offline wolfns

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 1280
      • View Profile
    • Country: Neverland
    • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
    • Recruitment Agency: Safe Cruise
    • Job Title: ex Elec Officer
    razlikuje se u potpunosti. Softver je najmanja stavka, to i majmun moze da nauci, al pravila i procedure su skroz razlicite i sam rad je nimalo slican hotelu.

    Mislim da ce ti i Purseri sa Princessa ovo makar priblizno potvrditi, al ostavljam to njima...
    No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

    Offline zeljkica.nc

    • Registered
    • *
    • Posts: 26
      • View Profile
    pozz! malo dižem temu iz prašine, ali...
    koliko vidim, na P&O australija svi su zadovoljni... koja agencija zapošljava za njih? i, kako točno izgleda radni dan jednog pursera? što radiš točno? imaš li obavezu ispunjavanja nekih kvota u nečemu?

    Offline wolfns

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 1280
      • View Profile
    • Country: Neverland
    • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
    • Recruitment Agency: Safe Cruise
    • Job Title: ex Elec Officer
    Pozdrav

    Imas medju raznim mojim postovima dosta opisa..

    Uglavnom, za pocetak ces raditi na recepciji. Rad ti se svodi na baratanje novcem i karticama, posto sva naplata ide preko deska, niko drugi ne prima pare na brodu. Recepcija je izvor informacija i takodje posrednik izmedju ostalih departmana i putnika. Dakle, ako se bilo sta desi (ne radi klima, toalet, fen...) tebe ce da zove putnik, a ti onda zoves ili salje poruku onome ko je kriv za to...

    Moras da odgovaras na nenormalno glupa pitanja..

    Ovih dana, kad uhvatim vremena, napisacu neka ovde...
    No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

    Offline Mirem

    • Cruise Ship Veteran
    • Registered
    • *
    • Posts: 191
      • View Profile
    Super Wolfns! Pročitala sam sve tvoje postove. Sve jasno. :) Al jedva čekam bilo kaj novog od tebe! :uzdravlje: