Author Topic: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?  (Read 8264 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline idevoz23

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Veliki pozdrav za sve forumase, a posebno za Sefa.

Ovo je moj prvi post pa se nadam da nisam promasio mjesto. Vec duze vrijeme pretrazujem forum koji mi je stvarno pomogao da se upoznam sa poslovima na kruzerima.

Imam 24 godine, iz Bosne sam, diplomirao sam Ekonomiju ali vec standardna prica posla nema  no;;;  Imam prijatelja koji radi na kruzeru vec 6 godina pa sam ga pitao da mi sredi kakav posao ako je u mogucnosti. U prici sa njim zakljucio sam da bi najbolje bilo da me pokusa progurat kao Pursera, ono malo se radi, dobra plata ukratko milina ... Ali ispostavilo se da u njegovoj kompaniji Celebrity traze poznavanje vise jezika i da se bas dugo ceka na intervju pa onda jos cekanja za ukrcaj :s Ja govorim i pisem od stranih jezika samo Engleski skoro pa tecno.

Dok sam studirao nadao sam se da ovde imam neku perspektivu, ali sada kad sam zavrsio fax jedva cekam da pobjegnem odavde. Pa sam na njegovu poruku da ce tesko ici to za Pursera, ali mi moze srediti "upad" na neku od pocetnih pozicija tipa konobar, sobar i sl. odlucio da je to prihvatim. Za sta bi se Vi forumasi moji dragi odlucili da ste u istoj situaciji kao ja? Koja je po vama od pocetnih pozicija na Celebrity najbolja? Mozda neka treca pozicija pored konobara i sobara? Bilo bi lijepo kad bi neko ko radi na Celebrity mi rekao svoje misljenje :) ( pricao sam ja sa prijateljem ali bih htio da cujem sto vise misljenja ).

Sto se tice radnog iskustva dok sam studirao radio sam malo u butiku odjece nekih 6 mjeseci, ali CV se da sredit to sam procitao vec na forumu  :D

Moj cilj je prvenstveno zarada, ne bojim se fizickog posla, svidja mi se obilazenje svih tih mjesta samo sto bi to u mom slucaju bilo u usput :)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #1 on: 12/October/2012 »
Što ne probaš aplicirati za shop onda??? Imaš iskustvo, samo ga malo "povećaš" na papiru
Once a sailor, always a sailor.

Offline idevoz23

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #2 on: 12/October/2012 »
Što ne probaš aplicirati za shop onda??? Imaš iskustvo, samo ga malo "povećaš" na papiru

Hvala ti na predlogu, ali napisao sam da se prijavljujem prvenstveno radi zarade a koliko sam shvatio vise bih zaradjivao npr. kao konobar u odnosu na shopya. + cini mi se da je nekako lakse doci do promocije kao konobar? neka me neko ispravo ako grijesim

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #3 on: 12/October/2012 »
Koliko sam upoznat sa zaposljavanjem na kruzere, kolega te ne moze "ubaciti" na brod tek tako. Morao bi biti na nekoj visokoj poziciji.

Za vecinu poslova moras ici preko agencija.

Za pocetak neces moci kao konobar, vec kao pomocni konobar. Da dodjes do konobara treba ti par ugovora.
Za pursera na Celebrity traze da pored engleskog znas jos barem jedan jezik.

Ako ides samo zbog para, idi u restoran! Naradices se kao tovarni magarac, ali bices adekvatno placen.

Offline idevoz23

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #4 on: 12/October/2012 »
Koliko sam upoznat sa zaposljavanjem na kruzere, kolega te ne moze "ubaciti" na brod tek tako. Morao bi biti na nekoj visokoj poziciji.

Za vecinu poslova moras ici preko agencija.

Za pocetak neces moci kao konobar, vec kao pomocni konobar. Da dodjes do konobara treba ti par ugovora.
Za pursera na Celebrity traze da pored engleskog znas jos barem jedan jezik.

Ako ides samo zbog para, idi u restoran! Naradices se kao tovarni magarac, ali bices adekvatno placen.

Prijatelj mi je na izuzetno visokoj poziciji, voljan je pomoci i sto je najvaznije pomogao je nekim ljudima prije mene tako da to nece biti problem.
Upravu si moja greska pomocnik konobara - assistant waiter ide prvo.

Znaci bolje mi je u restoranu u odnosu na Bar sto se tice zarade? Zna li neko trenutne plate (ili kolko otprilike izlaze ako je tip pozicija) pocetnih pozicija poput konobara,sobara i sl.?


Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #5 on: 12/October/2012 »
Prijatelj mi je na izuzetno visokoj poziciji, voljan je pomoci i sto je najvaznije pomogao je nekim ljudima prije mene tako da to nece biti problem.
Upravu si moja greska pomocnik konobara - assistant waiter ide prvo.

Znaci bolje mi je u restoranu u odnosu na Bar sto se tice zarade? Zna li neko trenutne plate (ili kolko otprilike izlaze ako je tip pozicija) pocetnih pozicija poput konobara,sobara i sl.?



Sve ti to ovisi o brodu, kruzu, i nizu drugih faktora. Navodno je prosjek za assistant waitera na Celebrityju 2000 dolara, za sto ne bih dao ruku u vatru... Sobara ti nikako ne bih preporucio, osim ako ne volis raditi jednu te istu stvar cijele dane (ribanje wc školjki, slaganje kreveta), sam samcat. Iznos plaće sobara na Celebrityju neznam.
Once a sailor, always a sailor.

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #6 on: 12/October/2012 »
Ako imas pare, plati kurs i dodji kao sommelier

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #7 on: 12/October/2012 »
Ako imas pare, plati kurs i dodji kao sommelier

Zar je zbilja tako jednostavno..? Koji kurs preporučaš? (EP više ne organizira onaj njihov...)
Once a sailor, always a sailor.

Offline idevoz23

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #8 on: 13/October/2012 »
Ako imas pare, plati kurs i dodji kao sommelier

pa da budem iskren nisam siguran da imam i za to,pored ovih pocetnih (karta,medical,prevodi i sl.), a i cilj mi je otici sto prije znaci sto manje cekanja. Koliko kosta jedan takav kurs i gdje ima da se pohadja?

Sve ti to ovisi o brodu, kruzu, i nizu drugih faktora. Navodno je prosjek za assistant waitera na Celebrityju 2000 dolara, za sto ne bih dao ruku u vatru... Sobara ti nikako ne bih preporucio, osim ako ne volis raditi jednu te istu stvar cijele dane (ribanje wc školjki, slaganje kreveta), sam samcat. Iznos plaće sobara na Celebrityju neznam.

druze pa to je fenomenalno :run:. znaci trenutno sve iznad 1500$ mi je veoma privlacno. S obzirom da u gradu u kojem zivim ima 400 dipl. ekonomista na birou i u ne mogu naci dobar posao bez da platim 5000 eura ili bez jake veze koju nemam. Super je to za pocetak izdrzat taj ugovor 6-7 mjeseci vratit se kuci s lovom pa razmislit sta dalje. Mozda cak s tim parama poslusat Negocianta i  i zavrsit taj kurs za someliera pa se prijavit :)

hvala vam na odgovorima u svakom slucaju


Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #10 on: 13/October/2012 »
Ne znam za BiH ali ovaj kurs SERSE u Srbiji je idealan. Bio je 250 eura, na 2 rate, ali traje 5 nedelja sto moze biti problem ako nisi iz BGa sto se putovanja tice. Prolazis intervju opusteno ako si dobar sa engleskim. a plata. Pa bar 3000 u proseku, zavisi od broda. Ja na Solsticeu sam imao prosek 3200usd.

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #11 on: 13/October/2012 »
Navodno je prosjek za assistant waitera na Celebrityju 2000 dolara, za sto ne bih dao ruku u vatru...
E ja bih sad bacio tvoju ruku u vatru jer je takav prosjek plate na Celebrity za asst waiter poziciju   :rofl:

Naravno, uvek se nadje neki izuzetak pa se spusti malo ispod 2000, ali 1 od 100.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #12 on: 13/October/2012 »
@Negociant, slažemo se da je posao Sommeliera odličan posao s još boljom plaćom, ali možda ima i priznatijih kurseva (WSET, USSA..) ? Daleko od toga da više naučiš na kursu od 5 tjedana nego što ste vi na onome od 5 dana preko EP-a, ako se dobro sjećam...

@Jack Sparrow, informaciju o plaći ass. waitera na Celebrityju sam dobio od agenata, a za nijednu njihovu informaciju više ne bi stavio ruku u vatru  +U+

@idevoz23 možda ti tih 250 eura ne bi trebalo igrati veliku ulogu, posudi od nekoga u najgorem slucaju... jer je razlika u plaći sommeliera i ass. waitera poprilično velika, a u poslu još veća...
Once a sailor, always a sailor.

Offline negociant

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #13 on: 13/October/2012 »
WSET je priznatiji ali u Srbiji nije organizovan vec duze vreme, mislim ovaj lvl 3 koji je u ravni sa SERSA kursom. Lvl 2 je gubljenje vremena iskreno. A i WSET 3 je oko 450e u Madjarskoj a u Sloveniji oko 600e. USSA je ocaj. Ponavljam - SERSA najbolji odnos ulozeno-dobijeno i ako prodjes test i tasting, prolazis i intervju, nema greske.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Sta odabrati od pocetnih pozicija na Celebrity-u?
« Reply #14 on: 13/October/2012 »
WSET je priznatiji ali u Srbiji nije organizovan vec duze vreme, mislim ovaj lvl 3 koji je u ravni sa SERSA kursom. Lvl 2 je gubljenje vremena iskreno. A i WSET 3 je oko 450e u Madjarskoj a u Sloveniji oko 600e. USSA je ocaj. Ponavljam - SERSA najbolji odnos ulozeno-dobijeno i ako prodjes test i tasting, prolazis i intervju, nema greske.

Hvala ti na konkretnom odgovoru  :uzdravlje: Najveći je problem 5 tjedana u Beogradu... Ali nije Beograd skup kao London, opet. Znači, tečaj od SERSA-e je priznat na brodu?
Once a sailor, always a sailor.