Author Topic: Moje iskustvo apliciranja i intervjua za recne brodove 2016  (Read 10231 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ljubicasta

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Pozdrav svima

evo mog iskustva za cabin stewarda (mada i generalno apliciranja) u periodu novembar 2015-januar2016, bez prethodnog iskustva rada na brodovima. mozda nekom posluzi. necu da izvlacim zakljucke, mozda za sebe neko nesto sam zakljuci... Ja sam najvise spremajuci se ovde sakupio znanja, pa da podelim i svoje. Nadam se u pravom delu foruma...

Pocetkom novembra 2015 saljem CV+motivaciono pismo+preporuku nekih 10-15 kompanija direktno mejlom ili aplikacijom ako su je imali na sajtu. Od pola njih dobijam (automatske odgovore - nista posebno) od pola nista, u roku od 10-ak dana. U cv-u povecavam duplo radno iskustvo u hostelu, a stvarno imam preporuku od gazde. Znam samo engleski super, fotku uradio sa kravatom pored reklamne table na ulazu u hostel.

Kada sam aplicirao kod Viking cruises preko sajt-aplikacije sutradan sam dobio mejl od Ferona da su oni njihovi zvanicni zastupnici sa linkom za njihovu aplikaciju. Popunio sam je i nikakav odgovor nisam dobio 2 nedelje. Kad sam ih pozvao rekli su da spadam interesantne kandidate i da posle 15.12. ce biti intervjua sa Feronom. Jos jednom sam ih tad pozvao, posle 2 nedelje, 15.12. i posle 3 dana su mi pozivom zakazali intervju preko skajpa.
Trajao je 5min, da kazem nesto o sebi, zasto rad na brodu, i koja sam zaduzenja imao u hostelu. Onda prelazimo na srpskom da pricamo, kaze mi da je finalni intervju za Viking prosao pocetkom decembra i da preko njih feron nista ne naplacuje kandidatima, ali da ce oko 20.januara 2016 biti intervju sa jos 10-ak kompanija u beogradu i 300 kandidata, gde oni naplacuju 350eur (od svake mesecne plate, mislim da sam dobro razumeo) ukoliko se dobije posao, nista pre toga. I na kraju me par puta pita na srpskom sta te jos interesuje... Kad se zavrsio setim se da nisam pitao za parove, posaljem mejl, i odmah dobijem od dragana intervjuera odgovor zasto ga to nisam pitao preko skajpa, kazem da sam imao tremu i on kaze dobro neka me doda na skajp da uradimo intervju.

10.januara 2016 ih opet pozivam, kazu da 13-14. ce znati ko je prosao pre-selekciju njihovih (feronovih) kandidata od strane kompanije koja dolazi za finalni intervju i da cu biti obavesten da li sam izabran tada (a kod ferona i dalje stojim u interesantne kandidate). Nisu me pozvali niti posali mejl da sam to prosao i ja ih opet pozivam sutradan, 15.1. Kazu mi da nesto ne mogu sa spiskovima da se snadju, i da pratim svoj mejl, javi ce mi. U roku od sat dobijam mejl u kome kaze da treba do 15.1. (isti dan dakle) popunim kratak formular prijave/potvrde dolaska i dodjem 19.1. na zavrsni intervju u beograd za kompaniju Cruisinc (kipar, opsluzuju osobljem privatne pojednicane brodove, ne velike kompanije),

Za tamo oblacim crne cipele, crne pantalone, belu kosulju i kravatu. Bio sam u prepodnevnoj turi, nas 35 (ukupno dakle 70 kandidata je bilo), po 5-10 iz svake branše. U hotelu Excelsior.. Bile su 2 zene intervjuerke, jedna bas mlada nemica za one koji znaju nemacki i druga starija za nas sa samo engleskim. Obe preprijatne. Trajao je oko 10min (svim kandidatima), a pitala me je nesto o sebi, zasto recni brod  a ne okeanski, procedura spremanja sobe, sta koristim kad se ufleka gost na sta sam ja odgovorio o 4 vrste boja hemikalija za sta se generalno koriste, i mozda jos jedno pitanje, i jel imam ja neko... U roku od 5 dana su rezultati.

Moja cura je posla samnom zbog podrske, iz straha nije konkurisala (ali jeste uradila apliakciju kod ferona, ali nije uradila preselekcioni intervju preko skajpa) i na licu mesta shvatila da nista nije strasno i odmah smo pitali da li moze i ona sada na intervju sa kipranima. Rekli smo da je uradila cv kod ferona, nasli su je u kompjuteru i pitali da li je prosla skajp intervju, posto nije, uradili su ga tu na licu mesta sa 2-3 pitanja, 3min i rekli da malo poradim sa njom dok ne dodje i ona na red. Lazno u cv je imala iskustvo rada u hostelu ali je imala prijateljicu koja ga je drzala i dala joj preporuku. Bila je nespremno obucena za intervju, beli dzemper, farmerke i crvene kikersice. Cak joj je cura iz ferona ponudila svoj sako; nije uzela. Inace njih 2 iz ferona su bas bas super, neisfolirano. Greskom je otisla kod mladje nemice a mogla je da bira pa bolje kod ove starije zene, i kod nje za razliku od mene nije isplo spontano, kaze da je ona morala intervjuerki da izvlaci pitanja. Isto 10min, klasicna 3-4 pitanja, i da li hoce da radi (umesto cab stew) u hospitality (mozda zato sto je bas prijatnog izgleda, i vrlo lepa; a zna samo engleski). Naglasila je da smo verenici (iako nismo) i da bismo zajedno na brod, i ona je pitala da li samo tako ili i odvojeno; odgovorila je i odvojeno. Valjda su to zapisali da smo par. Ceo event je trajao 2h (a mozete da se javite medju prvima po zelji ili zurite na bus, posao, pa odmah zavrsite).

Dok je sve to trajalo nacujemo da je prekosutra i finalni intervju sa Scylla (svajcarci) i mi pitamo jel mozemo i mi, iako nismo dobili poziv za to, i oni nas samo dopisu bez problema u spisak.
Prekosutra 21.1. je bilo skoro duplo vise kandiadta, neki su se ponavljali od prekjuce. U pitanju je ponovo ali druga kipranska agencija koja opsluzuje Scyllu osobljem. Jedna mladja zena, prijatna i posto nas je puno pozvali su u pomoc nekog nase coveka, dakle opet 2 intervjuera. Tu smo cekali svoj red 4h jer su prednost imali konobari. Trajali su im duplo duze po 20min. Posle 4h smo mi dosli na red. Ja sam se pao kod naseg coveka i trajalo je svega 3min. Da li zato sto se umorio, da li im nije bilo bitno za nase pozicije da podrobno proveravaju znanje, sami zaljucujte, ali da je mogao zbog koleginice u istoj prostoriji pricali bismo i na srpskom mislim. Pitanje samo nesto o sebi i mozda jos jedno klasicno. Onda mi je reko iskreno previse imamo cab.stewarda jel hocete utility? Reko sma da hocu, a on da mogu posle da napredujem. Na kraju sam istakao iako nisam imao u cv-u, da znam osnove i nemackog za moju poziciju (dan pre toga sam naucio 10 osnovnih pojmova posto su svajcarski brodovi, krevet, peskir, jastuk etc i pozdravlajnje gostiju sa par fraza) i izdeklamovao ih. Rekao je na to da je engleski dovoljan za ove dve pozicije. I istakao sam da je moja verenica sledeca i da bismo zajedno, on je to dopisao u cv-u i rekao da im to treba bas.
Cura se pada kod kiprankinje, traje 7min, 3 osnocna pitanja i koje boje hemikalije za sta sluze. Ona njoj nije rekla da nema mesta za cab.steward. Zapisala isto da bismo kao par.
Rezultati su za 10 dana. A dok smo cekali na intervju pojavio se jedan par od prekjuce, vec je dobio ugovor, dosao da potpise (a nije cekao 5 dana za odgovor), ali nista ne znam za koju poziciju, koliko radnog iskustava ali znali nemacki. I da, osim mene i cure skoro svi su imali iskustvo rada na brodu. Takodje bitno, feron nam je rekao da niko nece da se ukrca pre aprila, jer su feb i martovske ture popunjenje intervjuima sa pocetka decembra. Rekli su za plate kod Cruisinc za cab.stew 1000 eur (ali valjda feron ti uzima 350 svakog meseca), aa kod Scylle 770 (ne znam sta si duzan feronu kod njih).

Lagana jedna avantura za sada, ali tek za koji dan cemo znati rezultate, i sta znaci sve ovo sto sam napisao. Stekao sam utisak da nema razloga da vas (nas) ne angazuju ako im zatreba vasa pozicija (makar za cab.stew, laundry, utility, gde moze da radi bilo ko)

Javicu rezultate da imate celokupnu sliku...




Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Sretno.  :uzdravlje:
Kako si na kraju završio samo kod Ferona?
Bilo je mnogo intervjua preko više agencija, kompanija, ... bilo je i direknih dolazaka u bg ... mada uzevši u obzir da ne znaš njemački dobro si i prošao ..
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline ljubicasta

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Hvala.

Nisam se informisao o nasim agencijama jer sam hteo direktno preko kompanija. Feron se sam javio na moj mejl Vikingu pa sam cisto i njihovu aplikaciju popunio... A onda se izgleda zapravo previse oslonio na njih i nisam ispratio to za samostalne odlaske na intervjue u bg

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Hvala.

Nisam se informisao o nasim agencijama jer sam hteo direktno preko kompanija. Feron se sam javio na moj mejl Vikingu pa sam cisto i njihovu aplikaciju popunio... A onda se izgleda zapravo previse oslonio na njih i nisam ispratio to za samostalne odlaske na intervjue u bg

Ne bih da te plasim ili da delujem negativno ali Viking ove godine ne prima nikog iz razloga sto zatvara 6 brodova zbog manjka vode koja nas je zadesila prosle godine. Ja ti zelim srecu ali ovo ti je informacija koju mi znamo jos dok je trajala sezona prosle godine,plus radim na recepciji i znam sve informacije.Srecno ti bilo i dobrodosao u familiju ako prodjes.Ovi intervjui su samo formalnost,ja se nadam da gresim jer svakom zelim da dobije posao i da se izbavi iz ovog ludila.

Offline ljubicasta

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Ne bih da te plasim ili da delujem negativno ali Viking ove godine ne prima nikog iz razloga sto zatvara 6 brodova zbog manjka vode koja nas je zadesila prosle godine. Ja ti zelim srecu ali ovo ti je informacija koju mi znamo jos dok je trajala sezona prosle godine,plus radim na recepciji i znam sve informacije.Srecno ti bilo i dobrodosao u familiju ako prodjes.Ovi intervjui su samo formalnost,ja se nadam da gresim jer svakom zelim da dobije posao i da se izbavi iz ovog ludila.

Da, da, na preliminarnom sa Feronom odmah su mi rekli da sam zakasnio za Viking, da su intervjui za njih bili pocetkom decembra...

Offline stringer

  • Registered
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Ne bih da te plasim ili da delujem negativno ali Viking ove godine ne prima nikog iz razloga sto zatvara 6 brodova zbog manjka vode koja nas je zadesila prosle godine. Ja ti zelim srecu ali ovo ti je informacija koju mi znamo jos dok je trajala sezona prosle godine,plus radim na recepciji i znam sve informacije.Srecno ti bilo i dobrodosao u familiju ako prodjes.Ovi intervjui su samo formalnost,ja se nadam da gresim jer svakom zelim da dobije posao i da se izbavi iz ovog ludila.
oT ne zatvara Viking 6 brodova zbog manjka vode :))) covece :) prodali su 4 stara broda 2 sa rajne 2 sa dunava...sled sezone uzimaju jos jedan novi tako da sled sezona ide sa 3 manjka... Ta 4 prodata su starudije stare ko zna koliko...kao viking sun koji je inace bio prvi u floti... Manjak vode kako kazes je nizak vodostaj koji se javlja u letnjim mesecima, i to je nesto normalno i javlja se u manjoj ili vecoj meri kao prosle sez na dunavu... Njima uvek treba osoblja ali uvek sto zbog onih koji odustaju sto zbog onih koji dobiju otkaze... Vrvtn ce im trebati manje ove sezone ali nikako da kompanija zatvara brodove zbog devijacije na period od jbg cela sezona... Odakle ti znas kakav ce biti vodostaj u 2016... Kao i uvek to zavisi od vremenskih prilika :)

Offline ljubicasta

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Evo i rezultata:

Kod Cruisinc nisam prosao, a kod Scylle kad drugi izbor. A cura kao drugi izbor kod obe kompanije.
I sad dakle cekamo u rezervi ako iskrsne neko mesto...

Eto to je nase iskustvo mozda nekom posluzi koje bez ikakvog...

I naravno javljam ako stignu ugovori... :)

Offline RED_STAR

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Evo da se i ja javim sa svojim iskustvom, koje je, mogu reci malo haoticno ali u jednu ruku pozitivno ;)
Situaciju kod kuce katastrofa, posla nema, fax se odavno zavrsio i odlucim da odem u USA, radila sa jedan prestizni hotel na recepciji,snasla se kao riba u vodi i odlucim da apliciram za Viking Front Desk pozicija, prodjem sve faze mail / skype razgovora, dobijem mail da se u avgustu ukrcam na brod gdje ce biti odrzan trening od devet dana, sve protkelo super, ljudi uredno platili troskove prevoza jos smo i dobili ,,platu,, za tih devet dana. Vecina ljudi su iz EU, ne treba im viza, dobili odmah poslove - mijenjali radnike na GO, a mi ostali smo otisli kuci s nadom da ce nam poslati ugovor. Cekala ja tako mjesec, dva tri, sest od ugovora ni traga ni glasa. Zovem,saljem mailove kazu nema jos nista, cekaj jos malo i tako ja doceka kraj sezone bez ugovora. Prodje i nova godina dodje 2015 opet nova sezona pa sve ispocetka ali corak opet kazu javicemo vam se cim se ukaze.Posla nema, para jos manje a dugova ai kredita kao blata. Udarila kriza na sve strane, olucim se se za prekookeanski pa sta bude bude. CV mi je kao bosanski lonac ;) iskustva imam i djavlu malo bilo, sve znam raditi, jezik pricam,pa reko i mene ce valjda onaj gore pogledati.Posaljem agenciji Cv,za dva dana preliminarni na SKype,pa intervju,jedan drugi treci i dobijem ugovor i u maju se ukrcam. Svega tri mjesca od tuge moje pregoleme i cekanje na rijecni dobijem ovaj veliki.  :yahoo: Odradim ugovor, vratim se kuci , a Viking jos ceka...Sad sam na GO saljem svima mailove,preko agenta i dirketno pa sad mi nema druge nego da cekam.Od Ferona nista,kazu zakasnila si, Od River Stara kazu javicemo vam se itd. Ja i dalje ne odustajem, saljem i saljem...Eto to je moje iskustvo...Btw ovo mi je prvi post na forumu.Svima zelim srecu i laku noc ;)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Dobro došla na forum  :uzdravlje:

Hvala što si podijelila svoju nadasve zanimljivu priču s nama, a zašto misliš da će ti riječni biti bolji? Većina ljudi koji su radili na oba kažu da su općenito riječni brodovi monotoni jer nema puno društvenog života i da se ne mogu usporediti s oceanskim u dosta stvari... A isto tako je očito da si napravila sve sa svoje stranen nema smisla gurati se negdje gdje te ne žele, uz toliko drugih opcija :) Puno sreće i mirno more  :plovim:
Once a sailor, always a sailor.

Offline RED_STAR

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re:
« Reply #9 on: 26/January/2016 »
bolje vas nasla :) pa licno mi vise odgovora rijeka, manje putnika,nema crossinga sto mi je bitno,sad svako ima svoje afinitete,plata je bolja za posao koji ja radim,tj.nista drugo i me znam osim recepcije i prodaje koje nema na rijekama. A upravo mi je KG inrer.iz Budimpeste poslao mail i zovu me ma razgovor sljedece sedmice. Da li je iko imao iskustva s njima? hvala i pozdrav...zelim mirno more :)

Sent from my SM-G360F using Tapatalk


Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
(ali valjda feron ti uzima 350 svakog meseca), aa kod Scylle 770 (ne znam sta si duzan feronu kod njih).


mozete li pojasniti ovo, da li je ovo provjerena informacija, o cemu se radi, neka provizija ili? koliko sam zakljucio iz drugih tema nije bilo provizije kod ferona

Offline ljubicasta

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
(ali valjda feron ti uzima 350 svakog meseca), aa kod Scylle 770 (ne znam sta si duzan feronu kod njih).


mozete li pojasniti ovo, da li je ovo provjerena informacija, o cemu se radi, neka provizija ili? koliko sam zakljucio iz drugih tema nije bilo provizije kod ferona

tako su mi rekli preko skajp intervjua, da samo sa vikingom ne uzimaju proviziju. a na finalnom intervjuu su rekli da je plata 1000e a na sajtu im pise da je 650, tako da ima smisla za tih 350...

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
tako su mi rekli preko skajp intervjua, da samo sa vikingom ne uzimaju proviziju. a na finalnom intervjuu su rekli da je plata 1000e a na sajtu im pise da je 650, tako da ima smisla za tih 350...

Ja sam preko ferona otisa na viking i nikakvu proviziju nisam dao,znam da ne uzimaju proviziju za viking a da za uniworld i ostale uzimaju 250 eura i to kad vam stigne ugovor u agenciju vi platite i oni vam posalju na mail. a to da mesecno placas proviziju to milion posto nije tacno. neznam za sve kompanije znam samo one sa kojima sam se susreo.pozdrav!!!

Offline rina

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Ljudi moji,ja vec  odavno radim po brodovima, radila sam i na moriskim a sad sam na rijecnim. Nemojte nikome da dajete proviziju. Ima nekoliko kompanija kojima se javite direktno i odgovore vam ako vam je CV zadovoljavajuci i naravno ne traze nikakvu proviziju. Te pare sto bi dali za provoziju bolje je da sacuvate ako odete na brod da imate novca do prvog tipa ili plate.

Pozdrav

Offline DenyCRO

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Pozdrav, imao sam intervju sa feronom i prijavili su me za night auditor, znate li mozda koje se sanss da ce me zvati? Koje su place?