Author Topic: Prebacivanje na rijecni brod, sta mislite dali bi mi se isplatilo?  (Read 1957 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pavopuska

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
    • View Profile
Pozdrav. Trenutacno radim na Seabourn kao waiter u restoranu, vec 4 godine. Placa je 2350€ fixna + tip znaci ispadne oko 2800-3000 € mjesecno, 4 mjeseca ugovor.
 Zanima me koliko se na rijecnom brodu mjesecno moze okreniti € i sta mislite dali bi mi se isplatilo prebaciti na rijecni?!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Vidim da te posao na kruzeru počinje pomalo zamarati, ali kad ti ponovo dođe slična ideja na pamet, ošamari se i idi nazad na posao ... Poslije Seabourna, nema načina da ti se riječni brodovi svide.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
Drzi se Seabourna, na recnim (ja sam na Vikingu konobar, bila sam i bar chef) je potpuna anarhija, izbacili previse brodova i raspustili pola korporativaca i sad ovi sto su ostali nemaju vremena da kontrolisu sta se sve radi na 60+ brodova jer imaju duplo vise posla. Em sto tamo sada radi ko sta hoce- Rumuni,  Bugari, Madjari (crew)rade ko sta hoce, od toga da nece da dodju na smenu do toga da pale konopce po brodu , zasticeni kao beli medvedi, filipinci su jos zasticeniji od njih jer njihove agencije imaju deal sa Vikingom da ih ovi tretiraju kao povlascene jer su oni, jadni, u Evropi, manjina, kao mi ih kinjimo i ponizavamo i oni su manjina bla bla, Hotel manager uvek ima neki EU pasos pa moze da radi sta hoce na brodu- od ne izvrsavanja svojih duznosti,preko tretiranja svojih ljubavnica na brodu i protekcije istih do seksualnih prestupnika koji su prijavljivani vise od 5 puta pa i dalje eno ih na kunkciji (mada to za Hotel managere je manje vise svugde tako, ali za sexual harrasment stvano nema smisla)... itd itd... Tamo su ozbiljne Mexicko-Indijske serije i spletke...
Sto se para tice- od prosle godine drasticno su se smanjile plate tj plata je sa recimo svajcarskog ugovora presla na euro ugovor (nije tu sad neka bitna razlika u parama) ali se u Americi (SAD) dosta propagira da ljudi ne idu u Evropu zbog terortistickih napada pa se jos od prosle godine dosta oseca pad broja gostiju i naravno baksisa. E onda se Viking setio da daje skoro za badava kruzeve ne bi li namamio ljude da dodju posto poto tako da se itekako sada vidi da gosti vise nisu kao sto su nekada bili (pre 2-3-4 godine) normalniji, znali su da cene crew, da daju baksis itd jer oni su imali ''kulturu kruziranja'' kako da se izrazim-placali su po 2000e i vise za jedan kruz od 14dana i samim tim sto su dali te pare znali su da cene sve sto smo za njih na brodu radili. Ovi sad sto dolaze bukvalno su poceli da dobijaju Viking kruzeve na greb greb igrama na srecu :D i onda nam dolaze ljudi koji nemaju blage veze s vezom ni gde su dosli, ni sta se na brodu radi, kako se jede sa kasikom, tako da od njih naravno da neces ni hvala dobiti na kraju kruza a kamoli pare. Nemoj me shvatiti pogresno- ja nikad nisam delila goste na one koji mi daju baksis i oni koji mi samo kazu hvala na kraju kruza, nisam nikoga losije ili bolje tretirala ali postalo je bas tragicno tamo..
Uvek je bilo- ako znas sa ljudima uvek ces izvuci svoj tip... Ja sam, recimo, retko izlazila sa ispod 3000e mesecno. Sada ako izvuces 1800e (koliko dishwaser uzima mesecno-a on ima istu fixnu platu kao i konobar-oko 1100e i dobila pool tips) mozes da se shutiras u d*** i da pevas :D pod uslovom, naravno, da ima dovoljan broj putnika na brodu.
Jos jedna bitna stavka - na nekim rekama u Evropi ima dosta problema sa vodostajem niskim ili visokim i desi se da brod ne moze da plovi dan, dva, tri pa do 3 meseca da stoji u jednom portu a za to vreme gosti putuju autobusom do odredista svaki dan koji im je po rasporedu predvidjen. Na pola kruza se oni sele na drugi brod koji je isto zaglavljen na drugom mestu a koji ima istu rutu kao ovaj prvi samo iz drugog pravca, kada swapujemo goste onda oni nastavljaju svoje avanture opet po autobusima do svih gradova koji su bukirali da vide... I to isto dosta utice na tvoj baksis i pool tips jer prvo- ljudi su uplatili da plove a ne da idu po autobusima, drugo- besni su jer moraju da se sele sa broda na brod i trece- ne stignes nekad da se upoznas i konektujes sa gostima jer brzo odu na drugi brod i onda ne mozes dobiti dobar baksis.. Naravno-ko hoce dace ti i 100e za 4-5 dana na tvom brodu ali to su retki ljudi i dosta zavisi od tebe kakav si konobar i kakav si sa ljudima.. mozes ti biti superman konobar ako si mutav, nisi ti tamo konobar nego i zabavljac i psihijatar i svasta nesto ali to vec znas i sam :D
Na Vikingu imas 2 meseca on board, 2 nedelje off i tako u krug od marta do decembra. Odmor placen ali ti snosis troskove puta. Couple frendly su.

Jeste da je na Seaburnu opterecenje onaj test poznavanja putnika , ne znam koje su druge ''tamne'' strane, koliko gostiju imaju, sta je tvoja duznost , da li te razvlace i njakaju ili ne itd...ali ubedjena sam da je kod tebe tu jos uvek mnogo bolja situacija nego na recnim... posebno sto je Viking uvek vazio za jednu od vodecih kompanija na rekama, ako je rasulo u VIkingu, mozes pretpostaviti kako je na ostalim kompanijama... Nek se neko sa neke druge kompanije javi pa nek kaze kakvo je stanje tamo..

izvinjavam se na malo poduzem postu

Nadam se da sam malo pomogla u tvojoj odluci,

Sada imam malo vrmena pa stojim na raspolaganju ako treba neka informacija.

Mirno more kolega  :plovim:

Offline pavopuska

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
    • View Profile
E, hvala ti na opsirnom odgovoru. Ma ja i zena zajedno radimo na Seabournu, i mislimo jos ugovor-dva max pa se prebacit u HR i tu zivit, djeca ovo ono, e sad znas kad su djeca u pitanju ona mora bit tu, a ja sam mislio aj mozda da se prebacim na rijecne posto bi cesce bio doma, nije 4mj u komadu (neki ce rec 4mj je ok usporedjujuci neke kompanije di krkas po 8-9mj). Radio sam ja na Carnivalu prvi ugovor, odradio 11mj i 21 dan pa se prebacio na Seabourn tak da znam sta su gosti koji ni vilicu ne znaju drzat u rukama a kamoli da ti ostave bakšu. Vamo na Seabourn...a slušaj znas kako kazu, every ship is the same sh**. Dobro je to sto je fixna placa, znaci pun il prazan brod ista para. Bude dosta organiziranih besplatnih tura za crew (kajak na Antartici, Rio de Janeiro itd itd), placen overtime (nije nešto, skupi se cca 100-150 € mjesecno), gosti su vise nego ok (usporedjujuci sa Carnivalom) sve starkelje od 50+ puni ko brod pa ak te posreci moze tip da legne boli glava, jedino eto sto mene muci na Seabournu je taj name recognition, koji moras znati 60% najmanje, name test vec nakon 3-4 dana kruza, to me ubi ono...i da, sra*** je ovdje sto recimo "runner" (ass.waiter), "second man" (waiter) i "front man" head imaju istu placu skoro, razlika je u 50€ i ok tip koji jedino skoro samo head uzima, al odogovornost ti je 40x veca kao head. Pa et...aj da vidim hoce li jos netko nešto javit sa drugih rijecnih kompanija da usporedimo  :plovim: