Author Topic: Razmišljam o odlasku na brod  (Read 4347 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Razmišljam o odlasku na brod
« on: 29/September/2010 »
   Zdravo  svima! Ja  sam  novi  na  ovom  Forumu, i  mogu  reći  da  je  odličan! Razmišljam  o  odlasku  na  brod  već  neko  vreme, skupljam  novac  i  informacije, a ne mogu  da  se  odlučim  šta  bih  radio, a  imam  iskustva  u  radu  "sa  ljudima", kako  se  to  kaže(prodaja, rad  sa  decom, rad  u  socijalnoj  službi), imam  strpljenja. Fizičkih  poslova  se  na  plašim, i  to  sam  radio(inače  sam  sportski  tip), ali  da  konkretno  pitam  za  Bar:
1. Da  li  je  moguće  dobiti  posao  bar  servera  bez  ikakvog  iskustva, ako  se  DOBRO  nauče  kokteli, čaše, neke  osnove  ovog  zanata(sve  na  ovom  Forumu), neke  solidne  lažne  preporuke  i  naravno  uz  dobro  znanje  engleskog  jezika(ovo  poslednje  mi  je  za  sada  najjači  adut)
2. Da  li  u  većini  slučajeva  preporučujete  pića/koktele  gostima  ili  oni  obično  tačno  znaju  šta  žele?
3. Ako  vam  tzv. pusheri  ulaze  u  stanicu  i  ''kradu''  vam  mušterije, da  li  i  vi  radite  to  isto  njima?
Toliko  za  početak...Kad  bih  se   prijavljivao  za  ovu  poziciju  to  ne  bi  bilo  samo  zbog  novca(ne  bih  očekivao  mnogo  na  prvom  ugovoru, zbog  neiskustva), već  zbog  toga  što  želim  neki  posao  gde  više  zavisim  od  sebe  samog(iako  je  ovo  težak  posao  sa  velikom  konkurencijom), jer  mislim  da  tako  bolje  funkcionišem, a  i  spreman  sam  da  učim. Hvala  unapred. 
 
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline the_dogg

  • Registered
  • *
  • Posts: 23
  • Pisem knjigu: Kako prezivjeti drugu sesiju !
    • View Profile
Razmišljam o odlasku na brod
« Reply #1 on: 29/September/2010 »

1. Vjerovatno jeste, ali tada te ocekuje ogroman posao i velika literatura.

2. U vecini slucajeva oni narucuju, ali i ti moras biti spreman u svakom datom trenutku da das neke preporuke,ako budu zatrazil.

3.Na ovo ti ne znam odgovorit, jer ja sam radio u dobro uigranom timu koji znaju svoje granice i mogucnosti. Kazu da je stepenica vise do uspjeha skromnost, ne pohlepnost.

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Razmišljam o odlasku na brod
« Reply #2 on: 29/September/2010 »
1. Vjerovatno jeste, ali tada te ocekuje ogroman posao i velika literatura.
2. U vecini slucajeva oni narucuju, ali i ti moras biti spreman u svakom datom trenutku da das neke preporuke,ako budu zatrazil.
3.Na ovo ti ne znam odgovorit, jer ja sam radio u dobro uigranom timu koji znaju svoje granice i mogucnosti. Kazu da je stepenica vise do uspjeha skromnost, ne pohlepnost.

   Hvala  ti  puno! Ovo  za  skromnost  mi  se  posebno  sviđa. I  ja  volim  fer  plej.
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Re: Razmišljam o odlasku na brod
« Reply #3 on: 01/October/2010 »
    Imam  još  nekoliko  pitanja   za  Bar  department. Zanima  me  sledeće:
1. Koliko  bar  waiter-a/servera  radi  na  jednoj  stanici  od  recimo  20  stolova, a  koliko  na  većim stanicama?
2. Da  li  ovaj  department  ima  svoj  ''udarni  dan'', kao  što  je  recimo  za Gift  šop-sea  day, a  za  housekeeping  embarkation  day?I  kako  to  otprilike  izgleda...
3. Da  li  bar  waiter-i  rade  utovar  pića/robe  kada  brod  negde  pristane, ili  to  rade  samo  bar  utility, i  koliko  često?
4. Može  li  se  do  pozicije  bar  waiter-a  stići  preko  pozicije  bar  utility?Ako  može, koliko  tu  ulogu  igra  marljivost, spretnost, želja  za  učenjem, dobro  predznanje(pića,čaše,kokteli...),dobar  engleski,  a  koliko  sreća? 
   Hvala.
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline mbanex

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 61
  • Life's a journey. Enjoy the ride. ;)
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Regent Seven Seas
  • Recruitment Agency: Jobs on a Ship
  • Job Title: Crew Purser
Re: Razmišljam o odlasku na brod
« Reply #4 on: 01/October/2010 »
Evo ovako, ako ti je engleski solidan nista nije problem!!!
Nauci koktele samo i nabavi preporuke iz dva bara. Napisi da si svuda radio po bar 2-3 godine.
Spremi se da na engleskom objasnis sve vezano za "tvoje zadnje radno mesto".
Napisi da si radio na zadnjem mestu kao bartender. Imao si jednog pomocnika u baru i jednog peraca casa.
Radila su 3, a nekad i 4 konobara i ti si vodio ceo tim. Nauci koje su duznosti bartendera:
- sluzenje gostiju (serving)
- cistoca bara (cleanliness)
- narucivanje robe (stocktake)
Reci da si pravio koktele i nauci 20ak osnovnih. Sastojke i koliko cega ide u koji koktel!!!
Reci da ste radili koktel veceri i da ste tada prodavali oko 100 koktela za vece. Na obicnu noc/dan prodavali ste 30-50.
Za prvi posao iz preporuke napisi da si radio kao Bar Waiter. (ne verujem da ce te pitati puno o tome, ali znaj duznosti Bar Waitera obavezno!!!)
Za sve druge podatke potrebene (skripte sa broda ili bilo kakav savet) posalji mi PM! :deda:

   Imam  još  nekoliko  pitanja   za  Bar  department. Zanima  me  sledeće:
1. Koliko  bar  waiter-a/servera  radi  na  jednoj  stanici  od  recimo  20  stolova, a  koliko  na  većim stanicama?
2. Da  li  ovaj  department  ima  svoj  ''udarni  dan'', kao  što  je  recimo  za Gift  šop-sea  day, a  za  housekeeping  embarkation  day?I  kako  to  otprilike  izgleda...
3. Da  li  bar  waiter-i  rade  utovar  pića/robe  kada  brod  negde  pristane, ili  to  rade  samo  bar  utility, i  koliko  često?
4. Može  li  se  do  pozicije  bar  waiter-a  stići  preko  pozicije  bar  utility?Ako  može, koliko  tu  ulogu  igra  marljivost, spretnost, želja  za  učenjem, dobro  predznanje(pića,čaše,kokteli...),dobar  engleski,  a  koliko  sreća?  
   Hvala.

@1 Bar Waitera imas obicno 3 ili 4 u jednom baru (ponegde 2) - Tako je bilo na Crown Princessu koji je veci brod. Nemas stanice vec svi rade sve. Znaci moras biti brz i dobar sa gostima. Posao nije tezak, a engleski je jako, jako bitan... Sto ga bolje znas, bolji ces imati tips. Naravno postoji tu i "osecaj" za posao. blah,blah....  ;)
@2 Udarni dan - obicno Sea Day.
@3 Utovar radi Bar Utility.
@4 Moze se doci, ali jako tesko u prvom ugovoru. Sve igra ulogu, a ponajvise da li te "gotivi" supervizor, manager... Kapiras ;)
Oni koji me sreću, misle da ja to putujem. A ne putujem ja. To beskraj po meni hoda...

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Re: Razmišljam o odlasku na brod
« Reply #5 on: 01/October/2010 »
    Mnogo  ti  hvala, MBANEX! Daću  sve  od  sebe  da  se  što  bolje  spremim. Nadam  se  da  ću  naći  negde  honorarni  posao  kao  konobar, čisto  da  vidim  koliko  mi  posao  leži, da  li  ja  to  mogu. Do  tad  se  spremam  teoretski, najbolje  što  mogu. Ako  ne  prođem  intervju  za  bar  waiter-a, bilo  zbog  preporuka  ili  nečeg  drugog, možda  probam  kao  bar  utility. Na  prvom  ugovoru  na  toj  poziciji  ne  bih  očekivao  unapređenje  u  bar  waiter-a, ali  bih  dao  sve  od  sebe  da  što  više  naučim, pomognem  barmenu  i  waiter-ima(tips), i  potajno  se  nadam...Meni  zarada  na  prvom  ugovoru  nije  presudna  za  to  u  koji  department  ću  ići, već  perspektiva(čak  i  posle  broda, na  kopnu), ali  i  slobodno  vreme  u  lukama. Za  sve  što  me  interesuje, šaljem  ti  privatnu  poruku. Još  jednom, veliko  hvala!
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.