Author Topic: Pla?anje poreza na zaradu iz inozemstva (adsense, affilate i sl.)  (Read 15682 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nabrijani ste, naletili ste na web stranice na kojima frajer tvrdi da zarađuje tisuće dolara on-line.
Gledate kako blogeri vani zarađuju stotine dolara samo tako što naljepe Ad sense oglase od Googla na svoj blog.
Razmišljate zašto ne biste i vi imali svoj on-line biznis.
E sad osim gomile ograničenja koja još uvijek postoje u Hrvatskoj, nedavno je uveden i devizni ŽIRO račun.
Njegovo uvođenje nije ništa posebno jer ste i do sada morali prijavljivati takve zarade.

Vi ste dakle fizička osoba koja je zaradila neku lovu preko interneta, a niste obrtnik, niste registrirali nikakvu samostalnu djelatnost.
Možda ste odradili neki posao za stranu tvrtku npr. isprogramirali nešto ili izradili web stranice.
Jeste li zaposleni negdje ili ne to nije važno, važno je jedino da ne možete izdati nikakve račune jer niste registrirani za obavljanje neke djelatnosti.
Tu lovu će vam najvjerojatnije poslati čekom kojeg ćete unovčiti u banci. E sada vaše poštenje dolazi do izražaja:)
Taj novac koji ste zaradili preko interenta (adsense, kao affilate i sl.) trebate PRIJAVITI i na njega platiti poreze i doprinose. To je oblik tzv. drugog dohotka. pogledajte članak 32.


Izvorni tekst: http://www.imamnovac.com/111.aspx
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Selver

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Ja radim na ptc sajtovima i pare mi dolaze na paypal pa sa njega na visu,znas vec kakav je proces,

Ehhh sad mene zanima da li sam ja obavezan placati porez na zaradu koju ja dobijem i na pare koje ulazem  -()- ?

Thanks




Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ja radim na ptc sajtovima i pare mi dolaze na paypal pa sa njega na visu,znas vec kakav je proces,

Ehhh sad mene zanima da li sam ja obavezan placati porez na zaradu koju ja dobijem i na pare koje ulazem  -()- ?

Thanks

Naravno da je obavezno plaćati porez.
Ti trenutno radiš "na crno".
Kada poželiš raditi u skladu sa zakonom, trebaćeš registrirati firmu ili obrt, te uplaćivati mirovinsko, zdravstveno osiguranje ... itd itd.
Pri tom, postoji neka šema da imaš izbor načina oporezivanja ako ne naplaćuješ više od 85.000,00 kn u godini.

Porezni obveznik koji je u prethodnoj godini ostvario primitke veće od 85.000,00 kuna po sili zakona dužan je prijaviti se u registar PDV-a.
Prijavu u registar obveznika PDV-a potrebno je obaviti na obrascu P-PDV.

Obvezni doprinosi
Ovisno o izboru načina oporezivanja, svaki porezni obveznik dužan je uplaćivati za sebe kao nositelja obvezne doprinose.
Obvezni doprinosi su: doprinos za mirovinsko osiguranje 1. i 2. stup, doprinos za zdravstveno osiguranje, doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Selver

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Pa ja sam trenutno samo radnik(member) na tim sajtovima mislim nisam admin,da li sam idalje obavezan placati porez ?
Ja sam mislio da samim tim sto on meni salje pare sa paypal na visu on ustvari placa porez(paypal to jest Americi) tako da ja nisam obavezan platiti.Mislim placanjem poreza banci ustvari placas porez i drzavi .

Pa to znaci da uglavnom svi rade na crno ...

Dobro to ako is admin nekog sajta podrazumijeva se da moras placati porez ali nisam znao da i kao radnik na tom sajtu moras placati porez :(


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Uglavnom svi rade na crno jer oni koji zarađuju više od $100/mnth su vrlo rijetki.
A nema smisla otvarati firmu ili obrt sa takvim primanjima.
Paypal plaća porez za svoje poslovanje, ali ne i za tvoje. Koliko znam, baza im je u Luxemburgu.
From July 2007, PayPal has operated across the European Union as a Luxembourg-based bank.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Selver

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Uglavnom svi rade na crno jer oni koji zarađuju više od $100/mnth su vrlo rijetki.
A nema smisla otvarati firmu ili obrt sa takvim primanjima.
Paypal plaća porez za svoje poslovanje, ali ne i za tvoje. Koliko znam, baza im je u Luxemburgu.
From July 2007, PayPal has operated across the European Union as a Luxembourg-based bank.

Ok,skuzio sam.

Za stranicu odnosno servis kao sto je ptc trebalo bi otvoriti obrt kako sam ja shvatio.

Znaci on placa porez za svoje poslovanje ali ne i za moje,ehhh to je to...
To mi je promaklo,sad sam sve skuzio.


Jest da ce biti tesko ali ako imas dobar sajt i neto zaradu oko 2000-5000$ mjesecno nije problem, placacu porez :hmm:

Znaci ako imam svoj vlastiti sajt a radim i na ostalim sajtovima kao obicni radnik ja moram placati porez i na zaradu koju dobijem od svog sajta a i od zarade koju dobijem kao radnik na ostalim sajtovima ...



I npr. ja imam bruto zaradu na svom sajtu recimo 5,000$ mjesecno.
Koliko bi od toga otislo drzavi taj mjesec ako mjesecno placam porez na dobit?

Cuo sam da je porez na dobit spao sa 30% na 10%  :D :D :D


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Jest da ce biti tesko ali ako imas dobar sajt i neto zaradu oko 2000-5000$ mjesecno nije problem, placacu porez :hmm:

Takva zarada bi te svrstala u elitnu grupu poslovnih ljudi, elitnu poput Heroja Revolucije. Unheard of.

Znaci ako imam svoj vlastiti sajt a radim i na ostalim sajtovima kao obicni radnik ja moram placati porez i na zaradu koju dobijem od svog sajta a i od zarade koju dobijem kao radnik na ostalim sajtovima ...

Linića ne zanima funkcija. Možeš biti i superspammer što se njega tiče, ali kada ti lova sjedne na račun, to je ono što njega zanima.

I npr. ja imam bruto zaradu na svom sajtu recimo 5,000$ mjesecno.
Koliko bi od toga otislo drzavi taj mjesec ako mjesecno placam porez na dobit?

Cuo sam da je porez na dobit spao sa 30% na 10%  :D :D :D

Ti si zamišljen zbog načina raspodjele tvoje zarade, a ja sam više zamišljen kuda bi ta tvoja lova otišla, tj. u koju namjenu?
Financiranje ljetovanja aktualnim političarima? Bojanje tunela 3-4-5 puta? Bonus radnicima HEP-a? Kupovinu kožnih sjedala u novim vladinim limuzinama?
Jesi li znao da crkva godišnje dobije skoro milijardu kuna od vlade RH svake godine? Od novca koji se prikupi od ljudi poput tebe, koji mogu ali ne moraju biti religiozni.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Selver

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Ehhh sad sam skuzio vecinu toga...

Zanimljivo,nisam to znao....
Pa nezzz kako bi oni trosili moj dio novca ali znam kako bi ja svoj  :D

Sada sam vecinu toga shvatio ali  i dalje nemogu skontati kakva ce pravila biti za mene,,,jer ovo nije bilo kakav posao.
Ovo je vise kao dodatni posao i ljudi koji meni donose zaradu"memberi" mogu doci na sajt i zaradjivati na njemu i otici kad god hoce i to,mislim nisu obavezni tu ostati,to i je samo nesto kao extra posao...

Shvacam da je potrebno platiti porez na svaki preliv novca na racunu,na svaki novac koji legne na racun ali da li je ista procedura placanja poreza na ovom poslu kao na nekom stalnom poslu kao sto je u pravim velikim firmama gdje se radnicima placa zdravstveno,mirovinsko,uplacuje im se staž i te stvar  ? ? ?

Hvala na prethodnom odgovoru.

Offline GusKa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 319
    • View Profile
Pa sto bi ga brinulo... Kad smo organizirali standove da objasnimo ljudima pojam sekularne drzave skoro su nas spalili na lomaci...  :waiting:
audaces fortuna iuvat

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nešto više možeš saznati  ako guglaš: "porez na drugi dohodak iz inozemstva"

Inače, slažem se sa ljudima koji bi rado uplaćivali doprinose i poreze na zaradu, u slučaju da ih porezna politika inspirira na takav potez.
Nažalost, do sada su umjesto inspiracije uspjeli napraviti piss-pour job.
Prijetnje zatvorom, koje su vrhunac njihove genijalnosti, pripadaju metodama srednjeg vijeka.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)