Posao na Brodu > Bar Department

Somelijer

(1/22) > >>

oksana:

 Cao svima
 Evo priblizava se i 31.5.pocetak novog zivota i za mene.Zelim se zahvaliti Shefu na korisnim informacijama,
Franceski i Mihajlu koji su postavili recepture za sve koktele,bar listu...time su mnnnoogo olaksali stvar.Mnogo bolje cu se osecati na college-u sada kad znam recepte za gotovo sve cocktele,ukljucujici i razmere,sva pica,case itd...
A sada jos par pitanja
1.Da li na college-u dobijamo uniforme(ovo mi je bitno jer sam tanka sa poslovnom gardarobom)
2.Kako od bar-servera do somelijera
3.Shefe nema te na shore-ex.temi ako imas info. na tu temu pisi
  Hvala svima jos jednom

CEO:

--- Quote ---2.Kako od bar-servera do somelijera

--- End quote ---

Trebas biti dobra u prodaji vina, i time je sve receno.
Veliki je plus ako znas talijanski, jer somelijeri uglavnom rade po tim famoznim, exkluzivnim talijanskim restoranima po brodovima. I naravno, pored savrsenog znanja vina, trebaces biti na istoj valnoj duzini sa Bar Managerom.

Fox:
Da li neko moze da mi kaze 5 poznata svetska vina koja bi mogao da odgovorim na
intervju ako me budu pitali???
Googl-ovao sam ali ima preko milion brendova  oT

snev:

--- Quote from: Fox on 13/August/2010 ---Da li neko moze da mi kaze 5 poznata svetska vina koja bi mogao da odgovorim na
intervju ako me budu pitali???
Googl-ovao sam ali ima preko milion brendova  oT

--- End quote ---
nitko te neće pitati za brendove, bar ja tako mislim, premda sam bez iskustva u poslu na kruzerima  -()-, i davno, davno sam konobarisala, ali volim vina i poznajem ih solidno.
 brand je najmanje bitna stvar kada se govori o vinima, druge oznake na boci govore mnogo više  o kvaliteti (recimo talijani imaju vina u tri kategorije, francuzi opet neke druge podjele), o vrsti grožđa, podneblju, godini proizvodnje, procentu alkohola, optimalnu temperaturu serviranja etc.... takođe je veoma važno ne pokvariti vinom hranu ili obratno....

osnovne  informacije (i više) imaš ovdje http://www.frenchscout.com/types-of-wines naravno na engleskom, i još bih ti preporučila da iščitaš glossary of wine terms na wikipedi, i napraviš bilješke 15-20 osnovnih stvari.

ako te baš zanima http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/page/2008/sep/04/1 na dnu stranice imaš pregled vina 2008 za španiju i italiju, te francusku po boji + preporuku obroka.

važno je da znaš razlike unutar bijelih, crnih(crvenih), roze vina, temperaturu služenja (npr. nikad ne hladiti crno vino, tanin mu daje gorak ukus) , te razlikuješ stona (8,5-14% alkohola, premda ih ima i sa većim procentom koji se ubrajaju ovdje), desertna (više od 14% dodaje im se alkohol tokom ili poslije fermentacije, zovu ih još i slatka vina ili likeri, premda nisu sva slatka)  pjenušava tj. sva vina u kojima ima ugljen-monoksida, (šampanjac je samo jedan iako se naziv ustalio za sve pjenušavce, kao nekad kaledont kod nas, ali mislim da je to EU skoro regulisala)   isl.

 

CEO:

--- Quote from: Fox on 13/August/2010 ---Da li neko moze da mi kaze 5 poznata svetska vina koja bi mogao da odgovorim na
intervju ako me budu pitali???
Googl-ovao sam ali ima preko milion brendova  oT

--- End quote ---

Pitat će te puno više od toga, pogotovo ako želiš posao somelijera.
Za dobivanje toga posla neophodno je iskustvo, ali i studiozna priprema, kao da spremaš ispit na fakultetu.
Samo tako možeš računati na prolaz, a ako ćeš naučiti 5 vina i ići sa tim na interview, garantirano će te istjerat sa gnušanjem.
Stvar je u tome da o svakom vinu koje se poslužuje gostima moraš znati više od njih, inače nećeš dobiti posao.
Somelijer je lijep i lagan posao, dobro plaćen, i zato je interview rigorozan, tj, radije zapošljavaju iznutra, sa pozicije bartendera ili bar servera.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version