Posao na Brodu > Društvene Teme

Ljudi sa fakultetskom diplomom vs. rad na kruzeru

(1/8) > >>

iggypop:
Pozdrav svima!

Evo javljam se prvi put na forumu, dolazim iz Srbije i imam srednju školu, hteo bih na kruzer u toku sledeće godine.
Ono što me je nateralo da se javim ovde i da pokrenem temu jesu moji razgovori sa pojedinim prijateljima koji su završili fakultet, rade za mizerne plate u Srbiji (ili ne rade uopšte), ali zato vrlo prezrivo gledaju na rad na brodu smatrajući da je to ropski posao koji je ispod njih jer oni imaju diplomu. Ono što je meni zanimljivo u njihovoj priči je to da mnogi od njih niti imaju svoj stan, niti imaju neki naročito plaćen posao, niti perspektivu za napredak, žive sa roditeljima, ali kažu za sebe da su intelektualci, kojima posedovanje fakultetske diplome garantuje neki viši status u društvu.

Moj odgovor na to je da u tako propaloj zemlji kao što je Srbija (a manje-više i ostalim susednim državama) fakultet može biti profitabilna delatnost samo ako ste bili 100% briljantni na studijama pa ste nekim čudom preskočili i birokratiju i korupciju i sve moguće prepreke do posla, ili ako imate debelu vezu pa ste upali na neko mesto koje je dobro plaćeno.
Ali zato su mi potpuno smešni ljudi koji žive sa svega par stotina EU mesečno, grebu se od roditelja, nisu nikada napravili iskorak iz svoje palanke, a pri tome misle da su neki intelektualci kojima je posao na brodu ispod časti zato što imaju fakultetsku diplomu.

Meni je to razmišljanje strano, ja sam mnogo bliži ideji da se više isplati uložiti par godina u kruzer i biti finansijski nezavistan, razmišljati o privatnom poslu/nekretnini, nego završiti fakultet i raditi jedno te isto celi život za male pare u propaloj zemlji, hvaleći se pred familijom i prijateljima da ste intelektualac.

Šta vi mislite???

CEO:
Na Balkanu je život sa roditeljima nešto prihvatljiviji životni fenomen nego u razvijenijim zemljama.

Po meni, tko god živi sa roditeljima još nije odrastao.
Svi se mi često u raznim društvenim situacijama pitamo "sa kim ja to razgovaram?"
I sasvim drugačije reagiramo kada neka tvrdnja ili savjet dolazi od nekoga tko živi sa roditeljima, i kada dolazi od samostalne osobe koja je sama izgradila ono na čemu stoji.

ajvonn:
Fakultetska diploma ti nece odmoci nego ko sto si i sam rekao moze pomoci kod nekih poslova a i uz uslov, veze, birokratije i sve ono sto ide da bi dobio iole finiji posao i radio za preko 300e i vise. Trazice iskustvo koje i nije presudno da bi dobio posao, vec (skoro) uvek na prvom mestu veza i to dobra veza.

Nesto me podseti, kada sam radio u elitnoj fabrici namestaja, dobitniku svake godine "Zlatnih kljuceva" od 7:30 do 16h, pa dodje sef u 10min do kraja posla i kaze ti i ti idete za Beograd, treba namestaj da se odveze... Kuci se vratim posle ponoci oko 1 - 2 ujutru. A plata pocinje da kasni i da se rasparcava na vise sitnih delova. Prvo su me kada sam poceo da radim pitali: "Au, ti radi su Draloniju kolika ti je plata?" a posle par meseci to je bilo na Kad ce plata?

Definitivno treba probati sve sto ti zivot pruza  :rasta: i krenuti i probati nesto drugo. Ovaj forum je odlicna odskocna daska za bolje sutra, a ako se i nista ne desi makar si probao nesto da promenis. Ides dalje, probas opet  ;)

jimmy:

--- Quote from: iggypop on 29/November/2012 ---
Meni je to razmišljanje strano, ja sam mnogo bliži ideji da se više isplati uložiti par godina u kruzer i biti finansijski nezavistan, razmišljati o privatnom poslu/nekretnini, nego završiti fakultet i raditi jedno te isto celi život za male pare u propaloj zemlji, hvaleći se pred familijom i prijateljima da ste intelektualac.

Šta vi mislite???

--- End quote ---

to je uopćavanje, sklonost riziku i izlasku iz "zone komforta" ne ovisi o diplomi, nego je individualno..
nije impresivno ni kad netko živi sam ili sa svojom obitelji, pa se boji izgubiti posao za 300€, but life is a bitch.

da maximalno iskorištavaš život čak i ne treba puno novca, ali treba imati petlje. ako netko nema, ne treba ga osuđivati zbog toga niti uvjeravati u suprotno..
ideš svojim putem i to je to :pilot:

Princ na belom brodu:
100 ljudi - 100 ćudi.
Ako je njima lepo, što bi se ti opterećivao time i analizirao njihovo razmišljanje... njihov izbor, njihov život, neka rade ili ne rade šta hoće.
Ono što je bitno je da ti ideš putem koji je tvoj izbor. I svako neka živi svoj izbor, to je poenta. ;D

"Live and let live." ::yes::

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version