Author Topic: da li je postoji rizik da me odbiju za C1D vizu ako trazim i B2?  (Read 14792 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peanutz

  • Guest
S obzirom da si na osnovu njihovog LOE-a dobio C1/D mozda mogu da povuku vizu (u smislu da ti immig. lupi pecat da je viza nevazeca). Ali nisam sto posto siguran jer je meni nisu ponistili. Sto posto znam da je u Dubaiju tako. Firma za koju radis ti je sponzor i na osnovu toga dobijes vizu. Kada kompaniji nisi vise potreban ides kuci. Mozda su preuzeli model od USA kolega, ne znam. Mozemo diskutovati o tome ali je malo nezahvalno jer ne zna svako sve...

Offline Behemot

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
A meni je opet senior ass. maitre'd (Makedonac) rekao da je menjao kompanije na pocetku karijere i da ako nista, kada budem zeleo da menjam kompaniju necu morati da placam vizu svake godine jer cu uzeti B2 koja traje deset godina. Na kraju krajeva sve je razlicito i propisi se stalno menjaju.
Primer: kada sam dao otkaz bio sam na Miracle-u. Nisam dobio pratnju, viza mi nije povucena, izasao sam lepo sa normalnim sign off crew memberima.
Na Inspirationu su dobijali i policijsku pratnju sve dok se ne ukrcaju u avion i viza im je revoked. Sto ljudi - sto prica, jedan hotel direktor koji o tome odlucuje. ;)

Ovo mi nema logike, s obzirom da na osnovu B2 vize mozes da ostanes najvise 6 meseci u USA, a ponekad odobre boravak od samo 3 ili cak samo jednog meseca.
Dakle ako ti je ugovor duzi, prekoracices dozvoljeni boravak, a onda si obrao bostan.
Kad umrem, stavite me samo negde gde je toplo.
A onda, kada lepe žene budu išle preko mog groba, ja ću da ih grabim za noge, k'o u onom filmu.

peanutz

  • Guest
Ovo mi nema logike, s obzirom da na osnovu B2 vize mozes da ostanes najvise 6 meseci u USA, a ponekad odobre boravak od samo 3 ili cak samo jednog meseca.
Dakle ako ti je ugovor duzi, prekoracices dozvoljeni boravak, a onda si obrao bostan.
A sve je relativno. Mozda je za drzavljane RH takvo ogranicenje a za Srbiju ne. tatina princeza je kao drzavljanin RH dobila C1/D na 1 godinu a ja na 3 kao drz. Srbije. Ja uzmem sve inpute u obzir jer imam drugare koji rade u Majamiju na crno, na B2 i niko ih ne maltretira. A tehnicki ne smes da radis na crno. Ako me razumes sta pisem.
Ima dosta gapova i rupa u zakonu da bi mi sada lomili glave oko ovoga. Sve je subjektivno. Evo, ovo je moj poslednji post na ovu temu...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Rad na crno je rad na crno, ne pomaže tu nimalo B2 viza.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)


Offline malidjecak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Evo informacija u vezi viza C1/D i B1/B2 od juce.
Naime u konzulatu sam nakon predaje papira upitan:Dali zelite da vam se o istom trosku
uz C1/D izda i B2 turisticka viza.Da naravno je bio moj odgovor.
E onda mi je da budem iskren,nasa radnica na salteru pocela da kenja
kako nije pametno ostati ovoliko i onoliko,ja je pitam Gospodjo da li postoje zakonska ogranicenja
koliko ja mogu sa tom vizom ostati u USA.naravno nije znala jer je
u startu pricala gluposti.
E onda dolazim na razgovor sa konzulom,simpaticnom buckastom
Amerikankom,koja mi je i pre izdavala vizu,i malo smo procaskali
kako ide,pa kako je na brodu,bla bla bla,viza ti je odobrena.
Da predjem na poentu-Molim vas samo jedno pitanje,da li je tacno da nakon zavrsetka ugovora
na brodu,moram da napustim USA i vratim se da bi onda mogao da ostanem nekoliko dana u USA kao turista?
Ne,nema potrebe,mi vam odobravamo tu vizu upravo zato da bi nakon
posla ,ako to zelite,mogli da ostanete u USA.
Pitao sam i nju  da li postoji zakonski rok ili ogranicenje koliko mogu da ostanem?
Mozete da ostanete i mjesec dana ako zelite.
Eto mislim da je za svakog od nas,sasvim dovoljno mjesec dana
sad sam razgranicio te dileme oko ostanka,nema maltretiranja,ulazaka i izlazaka,poslije ugovora par dana shopinga i uzivanja i onda pravac kuci.


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
 :yeah: ... ali to vjerovatno važi samo za Hr.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Moze se ostati 6 mjeseci sa B1/B2, i onda istice I94, znaci treba izaci iz US i opet uci, i sve ce biti ok, obicno ljudi uzmu cruise na 3 dana, ili odu do Meksika ili Kanade...
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline gio

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Nisam skontao na kraju, da li drzavljani republike Srbije imaju pravo ostati tih 30 dana u USA nakon iskrcavanja sa c1d vizom?

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Nisam skontao na kraju, da li drzavljani republike Srbije imaju pravo ostati tih 30 dana u USA nakon iskrcavanja sa c1d vizom?

U principu imas pravo, samo uvijek kompanije traze da im pokazes kartu koju si kupio za ici kuci, ukoliko ti oni ne kupuju. Da, dozvoljeno je 29 dana sa C1D vizom.
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
imas pravo ostati onoliko koliko ce ti stambiljati immigration officer nakon sto se skines s broda.
u teoriji to moze biti toliko, ali najcesce dobijes onoliko koliko ti treba do leta doma + 24 sata za nepredvidjene odgode.

jednako tako ako imas b2 vizu, makar ona dozvoljava ostanak do 6 mjeseci, ti moras ici doma prije datuma koji ti je na pecatu koji ti je dao cbp officer pri ulazu u zemlju.
on te isto tako ima pravo i vratiti natrag bez ikakvog objasnjenja.

Offline gio

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Znaci u principu je moguce ostati josh desetak dana recimo, mislim i Ja razmisljam i planiram previshe unapred, a nisam josh ni otishao  :haha: Imam prijatelja koji zivi u Njujorku i ima stan, pa sam mislio da skoknem malo tamo posle ugovora, otom-potom u svakom sluchaju. Hvala, pozdrav svima!

Offline Antic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 80
  • Što mi veliš nek mi bude, što mi želiš nek ti bude
    • View Profile
 :rolleyes: Upravo tako :-)
Prvo skoci pa reci hop!
Lako ces to objasniti immigration officeru pred kraj ugovora  ;)
Ne znam čime ste ovo zaslužili ali znam da ste zaslužili!

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
jednako tako ako imas b2 vizu, makar ona dozvoljava ostanak do 6 mjeseci, ti moras ici doma prije datuma koji ti je na pecatu koji ti je dao cbp officer pri ulazu u zemlju.
on te isto tako ima pravo i vratiti natrag bez ikakvog objasnjenja.

Ne mora ici. Mora napustiti US, a niko ti ne govori gdje da ides. Prema tome, samo na 2-dnevni cruise, i stvar rijesena.
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline Nera

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
prvo o cemu uopce pricamo? o b2 ili c1/d? tko ima b2 vizu ne mora brinuti. purser te stavi na guest listu, ne radis od zadnje strane luke i u us luci se iskrcavas kao gost, us visitor. koliko smijes ostati u usa ovisi o cbp officeru. u normalnom slucaju pitat ce te kamo ides, koliko planiras ostati i dati ti i94 sa stambiljem dokad si legalno u usa. nakon tog datuma mozes i u kanadu ili meksiko na par dana pa nazad, ali opet si u milosti cbp officera koji ce te pitati gdje ces i kako ces, a i vidjet ce na koliko ti je vec prije bio dozvoljen ulazak. istina je da su neki point of entry laksi od nekih drugih.

no s c1/d vizom se na takvo nesto ne smije racunati. to je tranzitna viza, a ne viza za posjecivanje frendova. vidjela sam ne jednom kako su ljudi poludjivali jer su dobili stambiljano 48h, a planirali su otici kod nekog u posjetu, pa su ponovo kupovali avio karte.
cinjenica je da te nakon tog prvog immigrationa kad sidjes s broda nitko nece ni pitati za I94 osim ako ne napravis neki prekrsaj, tako da ti slobodno mozes ostati u US do daljnjeg kao ilegalac, ako ti je vec do toga.