Author Topic: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%  (Read 23355 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #30 on: 16/January/2010 »
To da ljudi u centralnoj Srbiji nece da rade ti verujem, i nemam sta da dodam na to. Cuo sam i za neke slucajeve u Vojvodini da poslodavci moraju da uvoze jeftinu radnu snagu iz Rumunije, itd...

E sada ne znam odakle si iskopao da Srbi na kruzerima rade na "dno" pozicijama, ja to nikada nisam tvrdio :rtfm:. Naprotiv, po ljudima koji se ovde javljaju na forumu rekao bih da Srbi (a i ostali narodi na Balkanu i i iz bivsih republika SFRJ) dobijaju uglavnom respektabilne sredisnje pozicije. Znaci nisam jos video da se neko javio da je radio "dno" pozicije za 400-500$, uglavnom su to u proseku pozicije od 1000 do 1500$ i vise, i, STO JE MOZDA I NAJBITNIJE, postoji mogucnost napredovanja, a neke nacije na kruzerima su zauvek zakovane tamo gde jesu, kao npr. Azijati. Znaci Srbi i ostali sa Balkana se ipak solidno kotiraju, ne dobijaju najgore pozicije ali isto tako i ne dobijaju u startu pozicije od 3-4000$. I ako mene pitas, te pozicije koji Srbi dobijaju su sasvim solidne za neki start i dalje gradjenje karijere na brodovima. Bitno je da mozes navise :D

A ovo stosam napisao za 100 godina izolacije, to si bukvalno ukapirao :uzdravlje:, naravno da sam dovoljno star i obrazovan da znam kako je bilo u SFRJ a kako je bilo 90-ih i 2000-ih. Pa naravno da su u SFRJ postojale slobode, da je taj pasos bio zakon, da je mnogo toga bilo odlicno. I sam sam osetio nebrojeno puta prednosti i privilegije naseg ex-YU pasosa.  :run:

Ali sa tvojom tvrdnjom da smo i u vreme viznog rezima mogli najnormalnije da putujemo, sa tim se apsolutno ne slazem. Ne znam odakle sii to iskopao, 'leba ti? Slusaj, u svakoj zemlji koja ima strasne probleme i koja je imala vizni rezim, embargo i razna druga ogranicenja postoji jedan mali sloj ljudi za koje nikada ni u kojoj situaciji nema prepreke: to su biznismeni, profesori univerziteta, najbolji studenti, politicari, itd......Za te ljude proces dobijanja viza i odlaska u inostranstvo (bilo u posetu nekome bilo na usavrsavanje ili emigraciju i zaposlenje) uvek je bio laksi, zbog potraznje za njima. Tako je uvek bilo i bice.

Ali mene na ovom forumu ne interesuje 1% stanovnistva, profesorska, intelektualna, menadzerska ili politicka elita, koja postoji u svakom drustvu (negde manje, negde vise) i za koju uglavnom ne vaze nikakve prepreke ni u jednom sistemu. Mene bre interesuju ljudi koji su sa srednom skolom, koji uglavnom imaju neki zanat ili su zavrsili fax a nisu se snasli iz ovog ili onog razloga, ljudi koji jednostavno nemaju odakle da krenu, kojima nikad nije pruzena nikakva prilika i oni koji misle da na cruiserima mogu da kako-tako obezbede neku sigurnost, mozda ne preveliku ali makar da imaju neki start u zivotu i da uloze u nesto s tim novcem. E za te i takve, koji su obican narod, a nemaju neke ogromne kvalifikacije, nemaju uslova za skolovanje, lovu za korupciju ili ne uzivaju ogromne privilegije politicara i bogatih privatnika, za te i takve vizni rezim bio je pakao. A koliko sam video uglavnom se na forum javljaju takvi ljudi, a ne pribilegovani sloj. Smesno je tvrditi da je mogao da putuje ko i kad je hteo za vreme viznog rezima. Ma daj molim te! Obican narod, masa ljudi, bila je tretirana kao najgora stoka, da sam imao foto-aparat da slikam redove ispred konzulata i ambasada, ljude koji spavaju ispred pragova na vratima, nadrkane i neljubazne salterske sluzbenike, ljude koji su se nudili da cak za novac cekaju u redu umesto vas! I tako iz dana u dan iz godine u godinu dve decenije. Nemojmo da ulepsavamo nasu skoru proslost :deda:  A o tome kakav tretman obican svet je imao kod ovih i***ta, lopova i primitivaca na srpskim carinama, o tome mogu da se napisu romani :deda: Sam sam svedocio toliko puta!!  :tuctuc:



“Go ahead, make my day”

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
“Go ahead, make my day”

Offline vragolan

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #32 on: 16/January/2010 »
@Dejan011

Ti si, ono sto sam ja mislio pa napisao, shvatio tako kako si shvatio zato sto si takav kakav si, a takav kakav si kad sutradan odes iz ove zemlje i kad "tamo negde gde cveta cvece i sve pticice pevuse tvoje ime" ponovo pronadjes ono od cega si odavde pobegao, ponovo ces pobeci... i tako ces citavog zivota bezati u potrazi za necim... a uvek ces iznova i iznova pronalaziti ono od cega si bezao, uvek iste tatine i mamine sinove... i to ce te citavog zivota proganjati, kao sto te sad proganja, i stvarati kosmare.


statisticke cinjenice koje sam nasao u stampi

Je l' "cinjenice" od glagola "ucinilo ti se" (pricinjava ti se, prividja), il' od glagola "ucinjeno" (radnja izvrsena u proslosti, samim tim nepromenljiva - istina)

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #33 on: 16/January/2010 »
I rest my case......
“Go ahead, make my day”

Offline Dejan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #34 on: 16/January/2010 »
i to ce te citavog zivota proganjati, kao sto te sad proganja, i stvarati kosmare.
Wow.....kakva brilijantna pishološka analiza,ostadoh bez teksta.  :D
Batali brod vragolane i upiši psihologiju,smeši ti se dobra karijera. :rofl:


Glupost je neuništiva energija i kao takva može samo menjati agregatno stanje, oblik i domaćina - pa prema tome neću više da se oglašavam na ovoj temi. :D

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #35 on: 16/January/2010 »
Danasnja vest:

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=01&dd=16&nav_id=404421


Podatak se moze oceniti kao nerealan, zasto ?  Zato sto Agencija za zaposljavanje ili zavod kako se vec sada zove ima u statistici samo radnike koji su zavedeni kod njih , a to su radnici koji su prijavljeni i kojima su placeni doprinosi, inace prosek je manji od 300 i nesto evra,  vec se krece oko 22.000 dinara, a to mu dodje oko 250 eura, veci gradovi imaju malo vece plate oko 300 eura prosecna i najcesca zato sto je zivot tu skuplji nego u manjim gradovima, inace ovaj prosek se racuna na osnovu najvise i najnize plate i po ucestalosti...  znaci najcesca najniza zarada je zakonski minimalac ,a on je ako se ne varam oko 14.000 a najcesca veca plata je oko 55.000 u zdravstvu, policiji , sudstvu tj. u drzavnim institucijama, ali najvise ljudi radi kod privatnika. 


A sto se tice rada na crno, e to su pravi podatci i tih je ljudi jako puno, a cifra koju su se celnici USUDILI DA KAZU je 600.000  zaposlenih na crno, a opet je pitanje kao sa vecinom stvari koliko je taj podatak realan, znaci svaki cetvrti Srbin radi na crno. Plate u "SIVOM SEKTORU"  su izmedju 7.000 dinara (oko 90 eura)  do '' jakih " 25.000 dinara (260 eura).  Inace najcesce plate u ovom sektoru su  16.000 do 18.000 dinara ,  dakle izmedju 160 i 190 eura.   To naravno malo varira u vecim gradovima ali ne vise od 40-50 eura , naravno ima izuzetaka ali su jako retki... oT


Quote
14.Nov.2008, Izvor: Blic

VALJEVO - U Valjevu ne postoji čak ni grub podatak koliko ljudi radi na crno, ali se procenjuje da Inspekcija rada Kolubarskog okruga godišnje u firmama otkrije da jedna desetina radnika radi ilegalno. 


To su smesni podatci, to je ono sto se otkrije, a koliko je firmi koje su u talu sa inspektorima i znaju kada dolazi inspekcija jer se najavljuju gazdama , plus da se ovde govori o tome da je svaki deseti u firmi ne prijavljen, a sta je sa firmama gde je samo gazda prijavljen, a na crno radi 3 - 7 radnika (ovo je najcesci primer).  Razmislite !


vrlo zeznuto stanje sto se tice zarada i posla...

Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #36 on: 16/January/2010 »
@ EXCALIBUR

U potpunosti se slazem sa ovim sto si napisao, ali vec sam dovoljno i sam napisao na tu temu tako da nema potrebe da razglabam vise.....

Pozdrav
“Go ahead, make my day”

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #37 on: 16/January/2010 »
dakle tacnija informacija je da je najcesca plata u Srbiji oko 250 €,  opet kazem varira u vecim gradovima ali nista znacajno...  

Bitno je da se stekne utisak koji budzet ima prosecan mladi covek ili cak porodica kada se uporedi sa cenama i troskovima zivota i da li moze nesto u zivotu sa tim da planira (najnovije istrazivanje pokazalo da imamo najvece cene u regionu kao i vece od nekih jako jako razvijenih Evropskih zemalja)  ...


nadam se da necu ponovo biti prozvan antipatriotom i sl.  ...   b00/

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #38 on: 16/January/2010 »
dakle tacnija informacija je da je najcesca plata u Srbiji oko 250 €,  opet kazem varira u vecim gradovima ali nista znacajno...

 :(
To mogu samo da potvrdim, jer imam puno poznanika koje toliko ili jos nizu cifru dobivaju na ruke svakog meseca. Ali ponekad plata kasni i mesec dana, znaci treba da mislis i na to, ako zivis sam...  -()-
:run: :plovim: :run:

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #39 on: 16/January/2010 »
evo ja sam danas morao da lazem da sam duzan ko zna koliko para i da me ljudi jure po gradu, samo da bih uspeo da izvucem "deo" plate za decembar da bih imao da izvadim pasos za apliciranje i vizu !  Mnogo sam se glupo osecao, pazi  i to da je neki novac nego nesto sitnooooo  malo jace od 50 evra    +U+

i onda kad mi tamo na onoj temi neko pocne da prosipa pricu, sarene laze super je trte mrte , tolko me iznervira da pocnem da pistim kao ekspres lonac izbija mi para na usi, kao oni likovi u crtacu, i onda precutim, jer bi napisao ko zna sta !   


GRRRRRRRRRRRR !!!!


Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #40 on: 17/January/2010 »
Potpisujem sve sto su Excalibur, i lik pre njega, Levykk, izjavili u zadnjih par postova.
“Go ahead, make my day”

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #41 on: 17/January/2010 »
Ma da ne jadikujemo,  mene to motivise jako,  uz malo besa taman me prodrma adrenalin i sa svakom takvom situacijom sve sam cvrsci u svojoj nameri sta zelim u zivotu !


I svaki put obavezno posle takvih situacija odgledam neki video sa kruzera i odmah se vratim u normalu,  to mi dodje kao BOOSTER !   :D

Offline banex23

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 81
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #42 on: 17/January/2010 »
E tema se taman razradila a svi vec odose.Valjda je najvaznije biti optimista u zivotu i boriti se za sto bolje uslove,pa makar i na drugom kraju sveta.Par postova su blize jadikovanju i zaljenju trenutne situacije i mislim da je najbolje da pocnemo da gradimo neku bolju buducnost za nas i nase potomke.

@ayrtonsenna:Procitaj moj post ponovo jer sam napisao bas suprotnono da nerade na nekim dno pozicijama i sto se tice putovanja sa vizom cekao sam kao i svi drugi ali i docekao i obisao dobar deo Evrope,bio sam uporan :ban:,a sad je to vec proslost i samo reci neponovilo se.

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #43 on: 02/February/2010 »
Evo kratkog opisa situacije   :D





Offline ayrtonsenna

  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Re: Srbija - procenat nezaposlenosti mladih 48%
« Reply #44 on: 02/February/2010 »
 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Reci su suvisne.... :uzdravlje:
“Go ahead, make my day”