Forum

Posao na Brodu => Brodske rutine i snalaženje na brodu ~ Ship Routines => Prava i obveze pomoraca prema zakonima RH => Topic started by: CEO on 20/December/2007

Title: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 20/December/2007
REPUBLIKA HRVATSKA - MINISTARSTVO MORA, TURIZMA, PROMETA I RAZVITKA

INFORMACIJA O SOCIJALNOJ REFORMI ZA POMORCE

I. UVOD

Izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika iz lipnja 2007. godine, svi hrvatski pomorci ukrcani na brodovima u međunarodnoj plovidbi, bez obzira pod kojom zastavom plove, izjednačeni su u svojim pravima i obvezama u odnosu na mirovinsko i zdravstveno osiguranje kao i u odnosu na porezni sustav. Nakon više desetljeća svim pomorcima i njihovim obiteljima zajamčena je socijalna sigurnost uz izuzetno povoljne porezne olakšice. Zbog sveobuhvatnosti i dugoročnih pozitivnih učinaka, ove se zakonske novine mogu slobodno nazvati „socijalnom reformom za pomorce“.

II. TEMELJNE ZNAČAJKE SOCIJALNE REFORME ZA POMORCE

1. Svi hrvatski pomorci bit će osigurani u obveznom mirovinskom i obveznom zdravstvenom osiguranju
Obveza hrvatskih poslodavaca da izravno Zavodima prijavljuju svoje pomorce na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje ostaje i nadalje.
Uz one hrvatske pomorce koji su i do sada bili osigurani u sustavu obveznih osiguranja, nadležne lučke kapetanije će Zavodima podnositi prijave i odjave za članove posade broda u međunarodnoj plovidbi, bez obzira na državnu pripadnost broda, čiji je poslodavac strana pravna osoba, ako pomorac ima prebivalište u Republici Hrvatskoj.

Lista nadležnih lučkih kapetanija daje se u Privitku 1.

Za pomorca koji se zapošljava putem ovlaštenog posrednika, podatke i dokumentaciju prikuplja i dostavlja lučkoj kapetaniji posrednik.
Ovlašteni posrednik je hrvatska pravna osoba koja ispunjava uvjete propisane Pravilnikom o posredovanju pri zapošljavanju pomoraca i koja je dobila dopusnicu Ministarstva nadležnog za poslove pomorstva. Nadzor nad radom posrednika obavlja Ministarstvo i Državni inspektorat.
Iznimno, oni pomorci koji su osigurani u mirovinskom ili zdravstvenom osiguranju države s kojom Republika Hrvatska ima ugovor o socijalnom osiguranju moraju u nadležnu lučku kapetaniju dostaviti potvrdu koju izdaje strani nositelj socijalnog osiguranja sukladno ugovoru o socijalnom osiguranju. Za takve pomorce neće se podnositi prijava na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj.
Popis država s kojima Republika Hrvatska ima ugovor o socijalnom osiguranju daje se u Privitku 2 .

2. U sustav obveznog zdravstvenog osiguranja mogu biti uključeni i članovi obitelji pomorca.
Pomorac koji to želi može prijaviti u sustav zdravstvenog osiguranja i članove svoje obitelji (bračnog partnera, dijete, roditelje, braću ili sestre, djedove i bake) koji nisu osigurani po drugoj osnovi na obvezno zdravstveno osiguranje. U tom slučaju, pomorac će istovremeno sa dostavom podataka za svoju prijavu (samostalno ili putem posrednika kada se zapošljava putem posrednika) dostaviti lučkoj kapetaniji podatke i dokumente potrebne za prijavu članova obitelji.
Popis podataka i dokumenata potrebnih za prijavu članova obitelji daje se u Privitku 6.

3. Trajanje obveznih osiguranja 2
Mirovinsko i zdravstveno osiguranje obvezno je samo za vrijeme ukrcaja na brodu, (početak osiguranja je dan ukrcaja na brod, a prestanak dan iskrcaja s broda kako je upisan i ovjeren u pomorskoj knjižici). Međutim, ukoliko pomorac želi, nakon iskrcaja sa broda nadležna lučka kapetanija će dostaviti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zahtjev za priznanje svojstva osiguranika po osnovi produženog osiguranja (koji zahtjev potpisuje sam pomorac), pa će mu uz nastavak plaćanja doprinosa i za razdoblje dok nije ukrcan, teći mirovinski staž. Nadalje, nakon iskrcaja pomorac ima pravo podnijeti prijavu na zdravstveno osiguranje po drugoj osnovi, koju će Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje dostaviti lučka kapetanija (potpisuje ju sam pomorac).

4. Osnovice za plaćanje doprinosa za pomorce na brodovima u međunarodnoj plovidbi neovisno o državnoj pripadnosti broda utvrđuju se prema plaći koju bi član posade broda ostvario za iste ili slične poslove na brodu u nacionalnoj plovidbi.
Visinu mjesečne osnovice za plaćanje doprinosa za obvezna osiguranja utvrđuje ministar mora turizma,prometa i razvitka prema plaći za iste ili slične poslove na brodu u nacionalnoj plovidbi, a biti će usklađena s najmanjom visinom osnovicom iz Naredbe ministra financija.
Prijedlog osnovica za 2008.godinu nalazi se u Privitku 3.

5. Svi hrvatski pomorci imat će hrvatsku pomorsku knjižicu kao osnovni dokument, te se uspostavlja središnja baza podataka o svim hrvatskim pomorcima.
Plovidbena služba ostvarena na brodovima hrvatske i strane državne pripadnosti upisuje se u pomorsku knjižicu. Tako upisani i ovjereni podaci o plovidbenoj službi koriste se kao osnova za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, za porezni sustav i za stjecanje i obnovu svjedodžbi o osposobljenosti.

6. Za pomorce u međunarodnoj plovidbi predviđene su brojne porezne olakšice:
- pomorac u međunarodnoj plovidbi, neovisno o državnoj pripadnosti broda, ne plaća porez na dohodak ostvaren plovidbom ako je plovio 183 ili više dana u godini. Danima provedenim u plovidbi pribrajaju se dani provedeni na putovanju na brod i sa broda, liječenju ili školovanju u inozemstvu;
- na pomorce koji su plovili manje od 183 dana primjenjuje se tzv. „pomorski dodatak“
- uz to svi uplaćeni doprinosi za obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje su porezno priznati izdaci na koje se ne plaća porez na dohodak.;
- pored toga pomorac, kao i svaki drugi porezni obveznik ima pravo na sve olakšice i oslobođenja koja su propisana Zakonom o porezu na dohodak (neoporezivi osobni odbitak i odbitak za članove obitelji koje uzdržava te odbitke za zdravstvene usluge i stambene potrebe i drugo).
Pitanje uređenja postojećih dugovanja razrađeno je Naputkom koji se nalazi u Privitku 4. 3

III. POSTUPAK OVJERE PLOVIDBENE SLUŽBE

1. Plovidbena služba na brodu hrvatske državne pripadnosti u nacionalnoj plovidbi:
- upis podataka u pomorsku knjižicu: zapovjednik, a za zapovjednika vlasnik broda, brodar ili kompanija
- unos u bazu podataka: lučka kapetanija prilikom iskrcaja člana posade odnosno zapovjednika
- ovjera podataka i unos u očevidnik: lučka kapetanija

2. Plovidbena služba na brodu hrvatske državne pripadnosti u međunarodnoj plovidbi- ukrcaj ili iskrcaj u hrvatskoj luci:
- postupak isti kao pod 1.

3. Plovidbena služba na brodu hrvatske državne pripadnosti u međunarodnoj plovidbi ukrcaj ili iskrcaj u inozemstvu:
- upis podataka u pomorsku knjižicu: zapovjednik, a za zapovjednika kompanija ili zapovjednik temeljem naloga kompanije
- upis podataka u bazu podataka: kompanija najkasnije 10 dana od dana ukrcaja ili iskrcaja upisuje podatke u bazu podataka
- ovjera podataka u pomorskoj knjižici: najkasnije10 dana od dana iskrcaja pomorac donosi pomorsku knjižicu u lučku kapetaniju ili ispostavu na ovjeru

4. Plovidbena služba na brodu strane državne pripadnosti
- upis podataka u pomorsku knjižicu: zapovjednik, posrednik ili lučka kapetanija
- upis podataka u bazu podataka: najkasnije 10 dana od dana ukrcaja odnosno iskrcaja:
a) posrednik- za pomorce koji se ukrcavaju preko posrednika;
b) hrvatska kompanija- za pomorce na brodu strane državne pripadnosti kada je kompanija broda hrvatska pravna osoba;
c) lučka kapetanija- za pomorce koji se samostalno zapošljavaju na brodovima strane državne pripadnosti;
- ovjera podataka u pomorskoj knjižici: najkasnije u roku od 10 dana od dana iskrcaja:
a) posrednik ili kompanija u slučaju iz 4.a i 4.b dostavljaju lučkoj kapetaniji pomorske knjižice radi ovjere
b) pomorac- u slučaju iz 4.c dostavlja lučkoj kapetaniji radi ovjere

Ovjera plovidbenog staža obavlja se usporedbom podataka unesenim u pomorsku knjižicu sa podacima unesenim u bazu podataka, a u slučaju dvojbe ili razlike, te kada se pomorac samostalno zapošljava na stranom brodu, provjera se obavlja i uvidom u slijedeće dokaze:
1. prijava ili potvrda kompanije ili posrednika;
2. pisani nalog kompanije o ukrcaji ili iskrcaju zapovjednika ili,
3. dokument kojim se potvrđuje plovidbeni staž izdan sukladno propisima države zastave broda ili,
4. ugovor o radu; ili
5. platna lista ili,
6. iskrcajna lista ili,
7. putne karte ili,
8. strana pomorska knjižica ili,
9. druga odgovarajuća isprava. 4

IV. POSTUPAK PRIJAVE I ODJAVE NA OBVEZNA OSIGURANJA

1. Dostava podataka
Podatke i dokumente potrebne za prijavu i odjavu na obvezna osiguranja nadležnoj lučkoj kapetaniji dostavljaju:
a.) Pomorci koji se samostalno zapošljavaju kod stranog poslodavca ili osobe koje oni za to opunomoće
b.) Posrednici za pomorce za koje posreduju pri zapošljavanju
Prijava i odjava se podnosi u roku od 10 dana od dana ukrcaja odnosno iskrcaja.
Lista podataka i dokumenata koji se dostavljaju daje se u Privitku 5.

2. Zdravstveno osiguranje članova obitelji
Bračni partner člana posade, njegovo dijete, roditelj, brat ili sestra, djed ili baka, koji nisu osigurani na obvezno zdravstveno osiguranje po drugoj osnovi, mogu se osigurati preko pomorca. U tom slučaju pomorac (ako se samostalno zapošljava) ili Posrednik dostavlja pored podataka i dokumenata potrebnim za njegovu prijavu i podatke i dokumente potrebne za prijavu člana obitelji.
Lista podataka i dokumenata koji se dostavljaju daje se u Privitku 6.

3. Produženo osiguranje
Nadležna lučka kapetanija će nakon iskrcaja člana posade, na njegovo traženje, dostaviti nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje zahtjev za priznanje svojstva osiguranika po osnovi produženog osiguranja.
Nadležna lučka kapetanija će nakon iskrcaja člana posade, na njegovo traženje, u roku trideset dana od dana iskrcaja, dostaviti nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje prijavu člana posade na zdravstveno osiguranje po osnovi privremene nezaposlenosti ili privremene nesposobnosti za rad s pravom na naknadu plaće.
Navedene prijave potpisuje član posade.

Privitak 1
POPIS LUČKIH KAPETANIJA SA TERITORIJALNOM NADLEŽNOSTI


Pomorsku knjižicu izdaje lučka kapetanija nadležna prema prebivalištu podnosioca zahtjeva, i to:
- za područje Županije istarske - Lučka kapetanija Pula;
- za područje Županije primorsko-goranske - Lučka kapetanija Rijeka;
- za područje Županije ličko-senjske - Lučka kapetanija Senj;
- za područje Županije zadarske - Lučka kapetanija Zadar;
- za područje Županije šibensko-kninske - Lučka kapetanija Šibenik;
- za područje Županije splitsko-dalmatinske - Lučka kapetanija Split;
- za područje gradova Ploče i Metković te općina Opuzen, Slivno - Ravno, Zažablje, Kula Norinska i Pojezerje - Lučka kapetanija Ploče;
- za područje Županije dubrovačko-neretvanske, osim mjesta navedenih u točki 7. Lučka kapetanija Dubrovnik.
Za državljane Republike Hrvatske s prebivalištem u Republici Hrvatskoj izvan navedenih županija i gradova, nadležna je Lučka kapetanija Rijeka.

Privitak 2
POPIS UGOVORA O SOCIJALNOM OSIGURANJU


Međunarodni su ugovori o socijalnom osiguranju, prema Ustavu Republike Hrvatske, dio unutarnjeg pravnog poretka, a po pravnoj su snazi iznad zakona (lex specialis) te prema tome imaju prednost pred domaćim zakonodavstvom.
Republika Hrvatska primjenjuje ugovore o socijalnom osiguranju sa sljedećim državama:
- Australijom
- Austrijom
- Belgijom
- Bosnom i Hercegovinom
- Bugarskom
- Češkom
- Danskom
- Francuskom*
- Italijom
- Luksemburgom
- Kanadom
- Kanadskom pokrajinom Quebec
- Mađarskom
- Makedonijom
- Nizozemskom
- Njemačkom
- Norveškom*
- Poljskom*
- Slovenijom
- Slovačkom
- Srbijom i Crnom Gorom (SR Jugoslavijom)
- Švedskom*
- Švicarskom
- Ujedinjenim Kraljevstvom Velike Britanije i Sjeverne Irske*
* = Do sklapanja ugovora o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i ovih država primjenjuju se ugovori preuzeti od bivše SFRJ
Izvor: Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (podaci dostupni na www.mirovinsko.hr)
Stanje na dan: 28.studenog 2007. godine

Privitak 3
MJESEČNa OSNOVICa ZA OBRAČUN DOPRINOSA ZA SVA OBVEZNA OSIGURANJA ČLANA POSADE BRODA U MEĐUNARODNOJ PLOVIDBI


Članak 1.

Ovom Naredbom propisuje se mjesečna osnovica za obračun doprinosa za sva obvezna osiguranja člana posade broda hrvatske državne pripadnosti u međunarodnoj plovidbi i strane državne pripadnosti u međunarodnoj plovidbi ako je zakupoprimac ili neizrav­no putem svog inozemnog poduzeća vlasnik stranog broda hrvatsko brodarsko društvo.

Prijavu i odjavu za mirovinsko i zdravstveno osiguranje člana posade broda iz stavka 1. podnosi poslodavac putem svog zastup­nika hrvatske pravne osobe registrirane za obavljanje djelatnosti u Republici Hrvatskoj.

Ministarstvo nadležno za poslove mora utvrdit će popis brodova strane državne pripadnosti iz stavka 1. ovoga članka i isti dostaviti Poreznoj upravi – Ministarstva financija, Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.

Članak 2.

Visina mjesečne osnovice iz članka 1. ove Naredbe određuje se prema tablici »Osnovice za doprinose pomoraca u međunarodnoj plovidbi« koja je sastavni dio ove Naredbe i ista se usklađuje svake godine s minimalnom osnovicom Naredbe ministra financija o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za tekuću godinu.

Članak 3.

Članovi posade broda iz stavka 1. članka 1. ove Naredbe koji su se ukrcali na brod u međunarodnoj plovidbi prije stupanja na snagu ove Naredbe, zadržavaju ugovorene uvjete za sve vrijeme trajanja plovidbe – do isteka Ugovora o radu.

Članak 4.

Stupanjem na snagu ove Naredbe prestaje važiti Naredba o mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa za sva obvezna osiguranja člana posade broda u međunarodnoj plovidbi (»Narodne novine« br. 74/05).

Članak 5.

Ova Naredba stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. siječnja 2006. godine.

Klasa: 011-01/04-02/94
Urbroj: 530-04-05-8
Zagreb, 12. prosinca 2005.
Ministar
Božidar Kalmeta, dipl. ing., v. r.

OSNOVICE ZA DOPRINOSE POMORACA U MEĐUNARODNOJ PLOVIDBI U 2006. GODINI

1. Osnovica osiguranja 5.810,00kn
– zapovjednik broda
– upravitelj stroja

2. Osnovica osiguranja 4.300,00kn
– 1. časnik palube, stroja

3. Osnovica osiguranja 3.250,00kn
– 2. časnik palube, stroja

4. Osnovica osiguranja 3.000,00kn
– radio časnik (u praksi se više ne zapošljavaju)
– elektročasnik
– 3. časnik palube – časnik plovidbene straže na palubi
– 3. časnik stroja – časnik plo­vidbene straže u strojarnici

5. Osnovica osiguranja 2.800,00kn
– električar
– elektroničar
– mehaničar
– 1. kuhar
– 1. konobar
– vođa palube
– vođa stroja
– poslužitelj sisaljki (pumpman)
– vozač na RO-RO brodovima

6. Osnovica osiguranja 2.600,00kn
– član plovidbene straže na palubi (kormilar)
– član plovidbene straže u strojarnici (mazač)

7. Osnovica osiguranja 2.380,00kn
– 2. kuhar
– 2. konobar

8. Osnovica osiguranja 2.169,65kn
– mornar
– čistač
– mladić sobe
– mladić kuhinje
– pomoćnik električara
– pomoćnik mehaničara
– pomoćnik poslužitelja sisaljki (pumpman)
– vježbenik palube
– vježbenik stroja

Popis pravnih osoba kojima su u skladu s odredbama Pravilnika o posredovanju pri
zapošljavanju pomoraca (“Narodne novine” br. 120/2007) izdane dopusnice za
obavljanje poslova posredovanja pri zapošljavanju pomoraca


1. TA – NA d.o.o. Zagreb, Pavla Hatza 28
2. ZOROVIĆ d.o.o. Rijeka, Trpimirova 2/11
3. B.S.M. CENTAR ZA POSADE-HRVATSKA d.o.o. Split, Split, Boktulijin put bb
4. GLOBTIK EXPRESS AGENCY d.o.o. Split, Zbora narodne garde bb
5. ORION MARINE LTD d.o.o. Split, Kralja Zvonimira 8
6. SPLIT SHIP MANAGEMENT d.o.o. Split, Boktulijin put bb
7. CMA BRODOVI d.o.o. Rijeka, Pomerio 9
8. MORE TRANS ADRIATIC d.o.o. Rijeka, Školjić 6
9. GLOBE MARINE d.o.o. Rijeka, Pavlinski trg 5
10. POMORSKA AGENCIJA MUŠTRA d.o.o. Trogir, Kneza Trpimira bb
11. PASAT d.o.o. Split, Spinčićeva 2d
12. IVA POMORSKA AGENCIJA d.o.o. Split, Marasovićeva 67
13. ZAPADNI VJETAR d.o.o. Split, Mažuranićevo šetalište 1
14. COLUMBIA SHIPMANAGEMENT – RIJEKA d.o.o. Rijeka, Trpimirova 2/VIII
15. BOGDAN COMPANY d.o.o. Sinj, Domovinskog rata 33
16. DGS d.o.o. Rijeka, Srdoči 64
17. ADRIAMAR SAVJETOVANJE I POMORSTVO d.o.o. Draga 1, Šibenik
18. V.BRODOVI HRVATSKA d.o.o. Riva Boduli 1, Rijeka
19. ANAMILA d.o.o. Splitska 2/III, Rijeka
20. MARINCONSULT d.o.o. Obala kralja Tomislava bb, Kaštel Gomilica
21. COLSHIP d.o.o. Riva 16, Rijeka
22. CB MARITIME d.o.o. Riva 4, Rijeka
23. EUROS d.o.o. Riva Boduli 3/II, Rijeka
24. USPINJAČA POSAO d.o.o. Tkalčićeva 27, Zagreb (Ograničeno samo na posredovanje pri
zapošljavanju za rad kao hotelsko osoblje na brodu)
25. WILHELMSEN SHIP MANAGEMENT d.o.o., Split, Šimićeva 54
26. M.O.D.I.N. UKRCAJ d.o.o., Split, Marasovićeva 67
27. AZALEA ZADAR d.o.o., Zadar, Liburnska obala 6

http://www.inozemstvo-posao.com/forumattachments/doprinosi-pomorci.xls
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 20/December/2007
Koliko sam uspio shvatiti, Hrvatski pomorci konacno postaju gradjani prvog reda.
Prevelik je broj onih koji su konobarili svjetskim morima dok su bili u stanju, a kad su ostarili, pitali su se zasto nisu mislili na buducnost.
I ne samo konobari, nego svi mornari.
Nekako se podrazumijevalo da velika zarada ima, osim otezanog zivota bracnim parovima, i ovu cijenu.
Podrazumijevalo se da mornarski zivot nije "za stalno", nego samo "privremeno" rjesenje.
Iako se vode rasprave o tome koliko tko mora odvajati za mirovinsko i socijalno, mislim da je cjelokupni zakon sjajan.
Meni osobno je jedino zao sto mornari ovim zakonom ne dobivaju beneficirani radni staz.
U bivsoj SFRJ, na koju se i u ovom zakonu pozivaju, to je bila normalna stvar. Pa putarina, pa hranarina ...
Hrvatska vlada je tvrdokorna prema mornarima na stranim brodovima.

(http://www.polpi.net/loisachi.jpg)(http://www.polpi.net/loisach.jpg)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: klosar on 04/March/2008
pa ovo prijavljivanje za mirovinsko i zdravstveno je kompliciranije i dugotrajnije nego dobiti posao!

Dal ima neko ko je to sve obavio nedavno da nam ukratko obrazlozi?
zvao sam lucku kapetaniju u rijeku i raspitivao se o vadjenju pomorske knjizice. Zenska mi je rekla da mi treba lijecnicki kod ovlastenog doktora i polozen ispit o sigurnosti na moru. E sad, u agenciji su mi rekli da cu taj ispit polagati na brodu, pa me zanima kako ste vi ostali to rijesili?
Buduci da putujem za 3 tjedna mislim da nemam vremena poloziti ispit i sve rijesiti, ali ionako cu to polagati na brodu i nista me nece kostati.

mozda je najbolje da ostanem osiguran kao dosada kao nezaposlen(to su preporucivali ljudima prije novog zakona), pa nakon odradjenog ugovora da sve to rjesavam?

eh mrzim ove birokratske gluposti ali ko zna sto se moze dogoditi.. -()-
(http://www.autoskola-zeleni-val.com/slikeNEWS/HP.jpg)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 04/March/2008
Osiguranje vise-manje, ali mirovinski staz je bitan.
Izgleda da cu ja biti prvi koji ce o tome napisati iskustva iz prve ruke.
Negdje u Svibnju ili Lipnju cu to raditi pred ukrcaj na brod.
Ne mogu vjerovati da jos nitko nije naletio ovdje tko je to sredio.

 no;;;
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: klosar on 04/March/2008
sta ces, promjene su tek od nedavno. cak ni na mirovinskom i zdravstvenom nisu znali nista o novom zakonu.

nego, moze neko napisati dal ce mi vrijediti pomorska sigurnost ako cu je polagati na brodu(carnival) ili svejedno moram na ispit u hrvatskoj? kakav se to ispit uopce polaze tamo? Dal mi vazi lijecnicki za carnival kod vadjenja pomorske knjizice? i koji je postupak kod vadjenja pomorske knjizice?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 16/March/2008
najnovije informacije:

http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=4421
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: mane on 01/August/2008
Pozdrav vama !

Evo da Vas svih pozdravim iz Izmira ! ovdje je vruce do yaya  oT
Plovim na jedinom hrvatskom cruiseru, popularnoj "dalmaciji", i blizu mi je 8 mj navigacije.
zanima me kako hrvatska drzava moze bilo sta naplatiti "retroaktivno" tj. unatrag ??
ukrcao sam se 6.12.2007. i jos sam na brodu. znaci, ja bi trebao sad naknadno platiti xy mjeseci staz, socijalno i mirovinsko ?
zna li ova drzava kolike place imaju pomorci i zele li oni uopce to placati ?
ako je ovo demokratska drzava, onda bi se trebalo ljude pitati jeli to ok ili ne !  -()-
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: zoki85 on 02/August/2008
hej sefe; moze pitanje? jel postoji neka caka da se moj boravak na brodu dokumentira na neki nacin a da to automatizmom sa sobom ne povlaci i prijavu drzavnim aparatima koji bi mi uzeli novcice iz ionako tankog novcanika?  ;)
pitam zato jer bi jednog dana kada se skinem sa broda volio to iskoristiti za reference za rad na kopnu; posto mi nitko nece vjerovati na rjec  :D. pretpostavljam da matrikulu radim u luckoj kapetaniji a oni bi me vjerojatno tjerali da platim poreze i sl. jel ima shema da se matrikula napravi na brodu?

p.s. svjestan sam da varanje nije dobro, ali vara i ona nas ;)

 :tuctuc: :tuctuc: :tuctuc:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 08/August/2008
na kraju svakog ugovora, svaki clan posade dobiva Certificate of Discharge, sa jasnim danom dolaska i odlaska sa broda.  :deda:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: zoki85 on 08/August/2008
hvala; vidis to nisam znao  :tuctuc:  :tuctuc:... zato imamo vas starije i iskusnije ( :deda: ) da nam pomognete :)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: mane on 21/August/2008
hej sefe; moze pitanje? jel postoji neka caka da se moj boravak na brodu dokumentira na neki nacin a da to automatizmom sa sobom ne povlaci i prijavu drzavnim aparatima koji bi mi uzeli novcice iz ionako tankog novcanika?  ;)
pitam zato jer bi jednog dana kada se skinem sa broda volio to iskoristiti za reference za rad na kopnu; posto mi nitko nece vjerovati na rjec  :D. pretpostavljam da matrikulu radim u luckoj kapetaniji a oni bi me vjerojatno tjerali da platim poreze i sl. jel ima shema da se matrikula napravi na brodu?

p.s. svjestan sam da varanje nije dobro, ali vara i ona nas ;)

 :tuctuc: :tuctuc: :tuctuc:

na zalost na ovu temu ne postoji varanje drzave.
drzava evidentira svaki ukrcaj i iskrcaj clana posade u pomorsku knjizicu. po iskrcaju, pomorac se sam mora prijaviti na poreznu upravu i ostale uprave u roku od 10 dana.

u slucaju neplacanja doprinosa, poreza i svega ostalog lucke kapetanije vam NECE produzavati lijecnicke svjedodzbe, brevete, matrikule i sve ostalo !

nema varanja drzave......smrc! najvise cete obavijesti dobiti u sindikatu pomoraca. to je prvo mijesto za otici po know how !
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: zoki85 on 21/August/2008
ali kako uopce oni znaju da sam ja na brodu? ja sam redovan student(zavrsio 4.godinu, status mi traje do kraja devetog mjeseca 2009) i sto se drzave tice ja dok sam na brodu mogu biti doma zatvoren u sobi i strebati za ispite :).
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 22/October/2008
Ne vjerujem da ce porezna sluzba ici utjerivati novce od ljudi iz vremena dok zakon nije bio donesen.  no;;;

Ogroman broj ljudi ima izbor - prijaviti se ili ne. Nikome u ugostiteljskim poslovima ne trebaju nikakvi breveti niti pomorska knjizica. Ja sam plovio 7 godina po svijetu, a nitko me nikad nije pitao za pomorsku knjizicu (seaman book).
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: remez on 10/January/2009
Hm.. nisam shvatio prijavljuje li mene kompanija za koju radim i onda ona placa doprinose ili se prijavljujem sam pa sam placam doprinose?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 11/January/2009
Hm.. nisam shvatio prijavljuje li mene kompanija za koju radim i onda ona placa doprinose ili se prijavljujem sam pa sam placam doprinose?

sam se prijavljujes u kapetaniju, uplatnice ti stizu postom
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 26/January/2009
Da, izgleda da je po ovom novom zakonu za sve Hrvatske pomorce obavezno placanje doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje na temelju osnovica koje je propisao ministar (navedeno u prvom postu ove teme), i nemoguce je izbjeci placanje istih jer vas je zakonom agencija duzna poslati da izvadite seamans book (pomorsku knjizicu) gdje ce se voditi evidencija ukrcaja i iskrcaja i prijaviti luckoj kapetaniji vas prvi ukrcaj, a dalje se sami javljate luckoj kapetaniji, i na temelju toga vam salju uplatnice za doprinose, nasla je nasa krasna drzava kako ce nam uzet pare :nono:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 26/January/2009
Moja je agencija u Svicarskoj, moze se drzava Hrvatska slikati u koloru  :rofl:  ::yes::
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 26/January/2009
Da i ja cu nekako cijelu tu pricu probati izbjeci jer mi se vise dopada solucija da si sam uplacujem zivotno osiguranje umjesto tog njihovog mirovinskog od kojeg nakon 60 godine dobijem jadnih 200eur penzije, a zdravstveno ionako imam kao "nezaposleni", vidjet cemo hocu li uspjeti  :pop:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 27/January/2009
Problem ti moze predstavljati jedino nasa agencija, koja bi se bojala posljedica u slucaju da drzava ikada istrazi kakva je uloga agencija pri zaposljavanju pomoraca, i traze li oni od pomoraca da se pridrzavaju zakona.
Mada ne vidim sta bi se agencija mogla drzati odgovornom za takve stvari.
Oni su samo posrednici.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 27/January/2009
Problem ti moze predstavljati jedino nasa agencija, koja bi se bojala posljedica u slucaju da drzava ikada istrazi kakva je uloga agencija pri zaposljavanju pomoraca, i traze li oni od pomoraca da se pridrzavaju zakona.
Mada ne vidim sta bi se agencija mogla drzati odgovornom za takve stvari.
Oni su samo posrednici.
tako je,u jednom trenutku je to cak i receno iz agencije,da se ne moze ukrcati bez toga vise,a ako se ukrcas onda ti na povratku,na kraj godine ili kad vec dodje sve na naplatu retroaktivno,znaci sve unazad triba platit...tako se sad i dogodilo nekolicini ljudi koje ja znam iz splita i dalmacije,da su tribali platit  i do 40.000kn unazad...sad ne znan,ovisi opet o nama ista oni kazu,mislim agencija,ali ponavljan tako mi je rekao Tomislav iz EP..situacija se malo zakomplicirala,tj. poprimila je drugacije oblike,jer sad kad stavis na papir troskove odlaska(za 1.put),placu od nekih 1200-1500$,na adresu doma ce nam dolazit uplatnice od 866.00kn svaki mjesec,to je najniza stopa ka za mornara,ali svejedno!! a sta se sad moze,to treba prelomit i posli se snalazit kud koji mili moji!
Pozdrav
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 27/January/2009
Da ali kako ce meni drzava naplatiti nesto retroaktivno ako niti ne znaju da sam ja bio na brodu, tj. ako ne izvadim seamans book i ne prijavim se nikada u lucku kapetaniju???
Razumijes, ako to ne napravis i jos se prijavis ovdje kao nezaposlen na zdravstveno i mozda cak i na burzu (nema neke koristi ali eto) kao nezposlen, drzava nikako ne moze znati gdje si ti i sto radis i sto se njih tice ti doma sjedis nezaposlen i krades bogu dane.

E sad jedino je problem to sto zakon prisiljava agenciju da te prijavi prvi put kad te ukrca, i ne znam dali ce agencija htjeti (moći) to izbjeci

U svakom slucaju ja cu to probati izbjeci na bilo koj nacin, jer mi nije u interesu placati im 120eur svaki mjesec da bi sa 60 godina imao jadnu penziju od 200eur, nego cu si radije placati zivotno ili nesto sl., a zdravstveno si rijesiti kao nezaposlena osoba i miran sam, a sanader nek se j... sa svojim stazem i velebnom mirovinom  :tuctuc:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 27/January/2009
Da ali kako ce meni drzava naplatiti nesto retroaktivno ako niti ne znaju da sam ja bio na brodu, tj. ako ne izvadim seamans book i ne prijavim se nikada u lucku kapetaniju???
Razumijes, ako to ne napravis i jos se prijavis ovdje kao nezaposlen na zdravstveno i mozda cak i na burzu (nema neke koristi ali eto) kao nezposlen, drzava nikako ne moze znati gdje si ti i sto radis i sto se njih tice ti doma sjedis nezaposlen i krades bogu dane.

E sad jedino je problem to sto zakon prisiljava agenciju da te prijavi prvi put kad te ukrca, i ne znam dali ce agencija htjeti (moći) to izbjeci

U svakom slucaju ja cu to probati izbjeci na bilo koj nacin, jer mi nije u interesu placati im 120eur svaki mjesec da bi sa 60 godina imao jadnu penziju od 200eur, nego cu si radije placati zivotno ili nesto sl., a zdravstveno si rijesiti kao nezaposlena osoba i miran sam, a sanader nek se j... sa svojim stazem i velebnom mirovinom  :tuctuc:
a to sve stoji,ali znas da se nezaposlene osobe imaju obvezu javljati svaki mjesec "osobno"na zavod za zaposljavanje,osim toga oni te mogu zvat u vezi nekog posla kao da te zaposle,a di si ti?
 i tako je agencija triba prijavit svakoga od nas,to im je obaveza,jer zamisli,ne daj boze,da se nesto nekome dogodi,a di?, a sta ?,a kako,ne mislin da se agencija bas zeli zafrkavat s tim stvarima, a to znas,da se nece oni bas igrat sa zakonom ako to znaci da im glava bude u vrici,uostalom njima ni iz djepa ni u djep! oT ::yes::
a sta ces,drzava tj. sugava vlada je sebe osigurala iradi sve kako bi jos vise napunili svoje bisage,vidis da se trude svim silama da nam zagorcaju zivot :nono:  ima sto caka,razumis,ne zelim ni ja uplacivat za mirovinsko,jer ne znan sta bi posli s tolikon penzijon,hmmmmm no;;; :hekla:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 27/January/2009
Ma ne moras se ni prijavljivat na burzu nitko to ne trazi, niti je bitno, oni te ionako sami odjave ako se ne javljas svaki mjesec, na zdravstveno se prijavis jednom i dovidenja, ne moras se vise nikom javljati, ali poanta je probat izbjec placanje tih doprinosa, jer kao sto kazes drzava samo ubire pare od nas bezveze, a skoro nista ne daje za uzvrat, druga stvar da nama kompanija placa doprinose, onda bi to bilo super, ali na to mozemo zaboraviti, a ako se tebi nesto dogodi tamo negdje vjeruj mi nece drzava sigurno nista napraviti za tebe vec ce sve pasti na tvoje bliznje, bez obzira placas li ti nesto drzavi ili ne, to ti garantiram
A ne znam vidjet cemo sta se moze napraviti  :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 27/January/2009
ali poanta je probat izbjec placanje tih doprinosa, jer kao sto kazes drzava samo ubire pare od nas bezveze, a skoro nista ne daje za uzvrat,

Gledaj, nije to ni tako lose, kad imas novaca, vrijeme ti prolazi u veselju ... a sto kad ostaris?
Ni ta mala/slaba penzija nije za baciti. Bar se ima nekakva utjeha.
Ja sam proveo 7 godina na moru, kao da sam u bunaru bio. Nikakav radni staz nisam napravio.
A mirovina je kombinacija svih radnih mjesta a ne samo rada na brodu.
Mozda ce ti biti vazno imati 2-3 godine da bi mogao u raniju mirovinu, a ako nisi nigdje bio registriran/placao doprinose, sta onda?
Nije sve tako lose u vezi ove situacije sa "socijalnom reformom".
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 27/January/2009
Ma niste me shvatili, cijela ta ideja je super, pomorci vise nisu gradani drugog reda, dobiti ce i neke mirovine i radni staz, itd., ALI stvar je u tome da si pomorci sami moraju placati doprinose, a ne placaju im ih kompanije, i tu sve pada u vodu, pa ako si vec nesto moram sam placati onda cu radije uplacivati zivotno osiguranje, koje ce me mozda cak i manje kostati mjesecno, a od kojeg cu u konacnici vise profitirati kada se odlucim u penziju i nece mi drzava diktirati kada mogu u mirovinu i koliko mogu dobiti mirovine, i u tome je cijeli problem  :nono:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 27/January/2009
stvar je u tome da si pomorci sami moraju placati doprinose, a ne placaju im ih kompanije, i tu sve pada u vodu,

1. Poklon u vidu mirovinskog staza ne moze se od Cruise Line kompanija ocekivati niti u ludilu.
U njihovom poslovanju se stvari odvijaju po sablonu vec 40ak godina. Radnu snagu mogu birati po citavom svijetu.

2. Meni je drago da su se stvari pomakle sa mrtve tocke, a u buducnosti mozda dobijemo i beneficirani radni staz.
Rijecne kompanije poput Hidroputa i Dunavskog Lloyda su to omogucavale svojim brodarima u bivsoj Jugi.

Ako netko misli da osnovica za izracun doprinosa za pomorce nije postena, neka kaze.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 01/February/2009
....................................pa ako si vec nesto moram sam placati onda cu radije uplacivati zivotno osiguranje, koje ce me mozda cak i manje kostati mjesecno, a od kojeg cu u konacnici vise profitirati kada se odlucim u penziju i nece mi drzava diktirati kada mogu u mirovinu i koliko mogu dobiti mirovine..................................

 :rtfm:  :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: preki on 07/February/2009
Pomorci, hajde mi malo razjasnite cemu sluzi pomorska knjizica? Vidim da je dosta ljudi spominje ali nije mi bas najjasnija njena uloga kod poslova na brodu.  :(
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 07/February/2009
Pomorci, hajde mi malo razjasnite cemu sluzi pomorska knjizica? Vidim da je dosta ljudi spominje ali nije mi bas najjasnija njena uloga kod poslova na brodu.  :(

Pomorska je knjizica u principu nesto kao radna knjizica na kopnu, dakle u njoj se vodi evidencija vremena provedenog na brodu
S njom se prijavljujes u lucku kapetaniju pri ukrcaju i iskrcaju, i onda ti na temelju toga vremena drzava obracunava porez i doprinose
Ne znam za ostale zemlje iz regije, ali po novom zakonu u Hrvatskoj, tj. za hrvatske drzavljane je obavezna, i agencija moze prekrsajno odgovarati ako vas ukrca bez nje, jer vi tako izbjegavate placanje poreza i doprinosa za zdravstveno i mirovinsko drzavi
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: fortuna on 07/February/2009
... i agencija moze prekrsajno odgovarati ako vas ukrca bez nje, jer vi tako izbjegavate placanje poreza i doprinosa za zdravstveno i mirovinsko drzavi

A sta ako odem preko agencije iz srbije kao sto je safecruis???  :D  Znaci oni nisu iz HR i ne moraju me prijavit, a ja kao pametan državljanin ove banana  :banana: republike
nisam luda da se odem sama prijavit!!! Tko ce znat di sam ja??? :plovim: Kazem starcima da ko pita za mene cuvam ovce na proplancima velebita  :hekla:
I mili moj ja se izvukla  ::yes:: ili... oT!!! Sta mislite o tome??
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 08/February/2009

I mili moj ja se izvukla  ::yes:: ili... oT!!! Sta mislite o tome??


Zvuci kao solidno rjesenje.  ::yes::
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 08/February/2009
@ fortuna
Potpis  ::yes:: , to je jedan od nacina kako sve to izbjeci, jer strane agencije ne odgovaraju Hr zakonu, ali mislim da je cak i to protuzakonito jer si Hr drzavljanin, a kao takva si obvezana drzati se Hr zakona i placati porez drzavi, sto na ovaj nacin izbjegavas

@ Sef
Nego mene Sefe zanima kako ti sve ove godine rijesavas cijelu pricu sa porezom, zdravstvenim i mirovinskim s obzirom da si vec dugo u offshoreu, jer koliko sam ja upucen neplacanje poreza je protuzakonito (utaja poreza), a osobito s obzirom da vjerojatno cuvas lovu u nasoj banci, koja je duzna sve uplate iz inozemstva vece od 3000eur prijaviti poreznoj, da ne zavrsimo svi ko Al Capone  :D
 :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 08/February/2009

@ Sef
Nego mene Sefe zanima kako ti sve ove godine rijesavas cijelu pricu sa porezom, zdravstvenim i mirovinskim s obzirom da si vec dugo u offshoreu, jer koliko sam ja upucen neplacanje poreza je protuzakonito (utaja poreza), a osobito s obzirom da vjerojatno cuvas lovu u nasoj banci, koja je duzna sve uplate iz inozemstva vece od 3000eur prijaviti poreznoj, da ne zavrsimo svi ko Al Capone 


Za uplate iz inozemstva u vidu place jos mi nisu pravili probleme, ali su prosli mjesec odbili unovciti googlov cek od $400, hoce da otvorim nekakav devizni-ziro racun kako veli zena ...  oT
Ma ko ih sljivi, ima jos banaka osim PBZ-a, a ima tu i opjevana kartica od Bank of America, ako bas do toga dodje.
Zatim ima dizanje love u gotovini .... ma presitna sam ja riba, kakvih lopova u Hr ima.

(http://www.aftermarket.org/ClientResources/Images/COST%20SAVINGS%2032149459.jpg)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 08/February/2009
Ma to si i ja mislim, presitne smo mi ribe, ali ono sto me brine je sljedeci clanak naseg divnog zakona

Utaja poreza i drugih davanja

Članak 286. Poreznog zakona


Tko s ciljem da on ili tko drugi izbjegne potpuno ili djelomično plaćanje poreza, doprinosa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, drugih propisanih doprinosa ili davanja, daje lažne podatke o zakonito stečenim dohocima, o predmetima ili o drugim činjenicama koje su od utjecaja na utvrđivanje iznosa ovakvih obveza, ili tko s istim ciljem u slučaju obvezne prijave ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmet, ili druge činjenice koje su od utjecaja na utvrđivanje ovakvih obveza, koje je po zakonu dužan prijaviti, a iznos obveze čije se plaćanje izbjegava prelazi deset tisuća kuna, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 09/February/2009
Moreplovci tek ove godine ulaze u sistem za zdravstveno i mirovinsko, proteklih xy godina od osnutka drzave su bili u bunaru. Nitko me u Hrvatskoj nije zaposlio, pa ne osjecam obavezu ili pripadnost tom sistemu.

Nek me love ako znaju i mogu  :run:  :rofl:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: marna on 09/February/2009
Ogroman broj POSLODAVACA u Hrvatskoj ne samo da ne plaća zdravstveno i mirovinsko, nego NE ISPLAĆUJU CRKAVICU OD PLAĆE
 koju su obećali poštenim jadnicima bez utjecajnih rođaka .( ne isplati ih se prijavljivati jer su im inspektori najčešće prijatelji)
Ali, vidi vraga, jesi li ti sam našao "dobroplaćeni" posao vani, a tvoj poslodavac uplaćuje već nekakva davanja.......što smo dobili ? DUPLO OPOREZIVANJE?
Moji rođaci su godinama radili u Njemačkoj i ondašnja država im nije tražila niti dinara poreza ( sada primaju i njemačku i hrvatsku penziju).
Logično je da kompanija kod koje pomorac radi uplaćuje mirovinsko (npr.Jadranska p.,Atlantska...itd.,)pa ako su iz Hrvatske plaćaju hrvatskom fondu.
Znači kada nas bude zaposlila kakva CRO-KRUZER-LINE, logično bi bilo da nabavimo pomorsku knjižicu.
A netko je rekao da nam se pametnije iseliti( barem u BiH)?
           :rtfm:            :tuctuc:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 09/February/2009
Ma sto kaze Sef, ko ih j........., nek me love za taj porez ako hoce, ja im nedam ni pare..........
Ionako imam bahamsku pomorsku knjizicu, tako da mi hrvatska niti treba niti ju zelim, a zdravstveno i mirovinsko cu si sam rijesiti, hvala bogu ima i drugih nacina..........
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: preki on 10/February/2009
 Shark, a ta bahamska pomorska, jel ti ona nesto olaksava ili tamo placas porez ili imas povlastice kojekude? Nesto sam nacuo da se moze vremenom traziti ali mi nije najjasnije bilo od koga i koja je njena svrha u potpunosti. Kao da sam razumeo da bi ona mogla biti olaksica pri dobijanju nekih viza ili kupovine. sta li vec...
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 10/February/2009
Iskreno prijatelju, pojma nemam, nju mi sreduje kompanija i moram je imati jer brod plovi pod bahamskom zastavom tj. registriran je na bahamima, a koje su prednosti i benficije iste ne znam, vidjet cu iduci tjedan kad se ukrcam  :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: fortuna on 11/February/2009

Za pomorca koji se zapošljava putem ovlaštenog posrednika, podatke i dokumentaciju prikuplja i dostavlja lučkoj kapetaniji posrednik.
Ovlašteni posrednik je hrvatska pravna osoba koja ispunjava uvjete propisane Pravilnikom o posredovanju pri zapošljavanju pomoraca i koja je dobila dopusnicu Ministarstva nadležnog za poslove pomorstva. Nadzor nad radom posrednika obavlja Ministarstvo i Državni inspektorat.
1. Dostava podataka
Podatke i dokumente potrebne za prijavu i odjavu na obvezna osiguranja nadležnoj lučkoj kapetaniji dostavljaju:
a.) Pomorci koji se samostalno zapošljavaju kod stranog poslodavca ili osobe koje oni za to opunomoće
b.) Posrednici za pomorce za koje posreduju pri zapošljavanju
Prijava i odjava se podnosi u roku od 10 dana od dana ukrcaja odnosno iskrcaja.

...trebala bih se sama prijavit prije odlaska i nakon povratka :rtfm: ako idem preko strane agencije... da bas ... napravljena mi je lobotomija i lisena sam zdravog razuma oT....necu im dat ni lipe ako odem :sprda: ...dobro shark kaze radje cu si uplatit 250 kn mjesecno u nekoj osiguravajucoj kuci i za nekoliko godina imat i vise nego sto bih imala od mirovine, ionako nikad nisam planirala u dubokoj starosti primat bijednih milju kuna i kopat po kantama ko nasi jadni penzici :nono: to je van pameti i dostojanstva jednog ljudskog bica koji je veci dio svog zivotnog vijeka proveo radeci...ukratko, totalno revoltirana izjavljujem  je_ _ _ lijepu nasu!!!



Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: preki on 11/February/2009
Ma pusti... Ista prica je i kod nas. Pljacka gde god se okrenes.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 11/February/2009
Ma pusti... Ista prica je i kod nas. Pljacka gde god se okrenes.
    ""]] pozdrav...situacija je takva kakva je  i uvik postoji izbor...znaci napravit to sta se trazi,konkretno,pomorsku knjizicu,bez koje nema ukrcaja,ljudi s kojima sam razgovarala i raspitivala se sve ove dane su 3 zapovijednika na stranim brodovima,tankeri...nekoliko ljudi koji rade za mirovinsko,pa sa osobom s porezne uprave,pa sa dipl. ing .pomorskog prometa,covik koji je navigava 15 godina,a danas radi kao predavac i radi u luckoj kapetaniji Split! E sad svi se slazu  u jednoj stvari,masla ti ne masla,tj. pokasa ti prevarit drzavu ili ne,na kraju svi ti manje vise privare sami sebe i shvate da to nije ustvari bilo vridno toga!
Hrvatska porezna uprava je od nove godine dobila takve ovlasti o kojima obican covik samo sanja,ni blizu od onoga prije,znaci SVE se zna ...di si ,bija di ides,sta radis ,cime se bavis,naravno to sve pod uvjeton da si u hrvatskoj,mozes ti stavit lovu i u tunguziju,ali opet ces se vrtatit doma,e sad to je to bas sta se tice nas ,znaci osoba koje imaju namjeru otic na brod i radit,onoga momenta kad dodje vrime za ukrcaj triba udrit pecat u matrikulu,tj pomorsku knjizicu,datum i di se ide, isto tako na povratku,nakon 10 dana.
znaci ne moze se otic i rec bija san u kairo na izlet,nema toga,jer cila stvar je u tome da je to taj novi zakon,koji je direktno povezan upravo za nekim drugim zemljama po svitu,a sve zbog ulaska u EU...naravno to se momentalno moze izbjec,dok ne otplovis,ali je veeeeliko pitanje do kad ces plovit,onoga momenta kad se uplovi,a uplovit ce se u dosta luka i dosta zemalja,toga momenta npr. u eng. kad uleti inspekcija koja ti trazi da pokazes famoznu pomorsku knjizicu ,a ti izvadis ne znan,liberijsku ili bahamsku,adio,a ti iz hrvatske,a kako sad ???????a upravo je to dokument kao medjunarodni dokument trazen....ides doma,....nema tamo nisan zna,ma nema vise ni u nas nisan zna,nisan moga......
i tako ima toga jos,ali....  ::yes:: tako,mislin svak ce ionako napravit kako misli da je najbolje za njega ili nju  utom trenutku,ali jeli to ispravno,to vrime uvik pokaze,samo van kazen nemojte se igrat,mozda usteda od par tisuca kuna,na kraju i ne ispadne usteda,nego jos veci teret...... :embarrased:   sorry but jeb.ga :hekla:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 11/February/2009
Quote from: 24Sata
Sanader priznao: "Drugi mirovinski stup je promasaj"
Razmišlja se o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju prema kojem će se svi građani moći izjasniti žele li ostati u drugom mirovinskom stupu
15:26 | 11.02.2009. | Piše: Snježana Krnetić
Premijer Ivo Sanader je nakon sjednice Ekonomskog vijeća priznao da se drugi mirovinski stup sve više pokazuje kao promašaj. Poručio je da se razmišlja o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju prema kojem građani mogu odabrati žele li ostati u drugom stupu ili će svoj udio u fondovima, prenijeti na državu. Tako bi imali prava na mirovinu pod istim uvjetima kao što imaju svi građani iz prvog stupa, odnosno stvari bi se djelomično vratile u stanje prije 1997..
- Deset je godina prošlo od početka primjene mirovinske reforme, i vrijeme je za mijenjanje onoga što nije dobro - smatra predsjednik Vlade. Sanader je također ponovio da će se u rebalans proračuna ići nakon što se naprave analize. O konkretnim mjerama za ublažavanje posljedica gospodarske krize raspravljat će se tek za dva tjedna.

Toliko o nasim mirovinama, a sto se tice famozne Hrvatske pomorske knjizice, ja niti sam ju izvadio, niti cu je izvaditi, niti mi treba, niti ju zelim, a ako me drzava oce goniti zbog neplacanja poreza i doprinosa sretno im bilo, a vi svaki sami za sebe odlucite sta vam je bolje


.............znaci ne moze se otic i rec bija san u kairo na izlet,nema toga,jer cila stvar je u tome da je to taj novi zakon,koji je direktno povezan upravo za nekim drugim zemljama po svitu,a sve zbog ulaska u EU...naravno to se momentalno moze izbjec,dok ne otplovis,ali je veeeeliko pitanje do kad ces plovit,onoga momenta kad se uplovi,a uplovit ce se u dosta luka i dosta zemalja,toga momenta npr. u eng. kad uleti inspekcija koja ti trazi da pokazes famoznu pomorsku knjizicu ,a ti izvadis ne znan,liberijsku ili bahamsku,adio,a ti iz hrvatske,a kako sad, a upravo je to dokument kao medjunarodni dokument trazen....ides doma,....nema tamo nisan zna,ma nema vise ni u nas nisan zna,nisan moga......

Nije istina da ce te itko igdje slati doma ako nemas pomorsku drzave cij si drzavljanin, jer mene kompanija u tom slucaju nebi ni ukrcavala bez Hrvatske pomorske knjizice  ::yes::

A i to bi znacilo da ce poslat i jednog madara ili srbina doma jer nemaju "madarsku ili srpsku pomorsku knjizicu", a svi znamo koliko te zemlje imaju mora, nemoj me nasmijavati  :rolleyes:

Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 12/February/2009
ma e kad bi sve bilo kad bi tako bilo kako si ti ili neko drugi za tebe tako zamislija.....but nije tako,,,,do sada su agencije krcale ljude i prijavljivale npr. 50% ljudi koje bui ukrcali ali  od sad prica ide drugin tokon,.....     znaci agencia od sad triba prijavit SVE ljude koje je ukrcala i od toga  ide sve ostalo,....    neki se ne mogu s tim pomiriti ali stvarnost je jedno,a snovi nesto sasvim drugo,,,,.....    ipak agencija radi prvo za sebe,a onda ,.......long live the croatia....
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 13/February/2009
aj vidicemo........    sve agencije koje krcaju ljude na brodove MORAJU prijevit sve ljude koje su ukrcali,znaci tribaju platit porez za sve ljude kioe su ukrcali,....bwahahahahahaha.
 sta mislite citaju li ovo isto???????????????  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :run: :run: :ban: :rtfm: ::yes:: :hekla: :yahoo:  Šefovi Porezne uprave uhićeni zbog mita
Policija je privela četiri osobe osumnjičene za primanje mita i reket u zagrebačkoj ispostavi Porezne uprave. Zločinci su uhićeni nakon primanja mita od 35 tisuća označenih eura.

Istragom Kriminalističke policije RH i USKOK-a razotkrivena je grupa korumpiranih djelatnika Porezne uprave Zagreb.

Policijska akcija naziva Abu Dhabi trajala je više tjedana, a završena je u srijedu navečer privođenjem osumnjičenih, koje se osim za primanje mita, sumnjiči i za porezni reket.

Jutarnji u tiskanjem izadnju od petka piše da su uhićeni inspektor Ranko Vukoja i Zdravko Markač, voditelj Porezne ispostave centar u Zagrebu, zbog sumnje da su primili mito od vlasnika tvrtke Erica Viva d.o.o., nakon što su otkrili nepravilnosti u financijskom poslovanju tod poduzeća.

Posrednik u primanju mita navodno je bio inspektor financijske policije Željko Sičaja, a osim njega, Jutarnji piše da je uhićen i vlasnik spomenute tvrtke, Bruno Bračun.

Večernji list doznaje da je istraga pokrenuta nakon prijave jedne od žrtava iznude.

Osumnjičeni su pojedinim klijentima u Zagrebu 'gledali kroz prste', opraštajući im propuste u financijskom poslovanju u zamjenu za novac, piše Jutarnji list.

Više informacija biti će poznato nakon policijske konferencije za novinare koja će se održati u petak.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 13/February/2009
 no;;;

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=36743
http://limun.hr/main.aspx?id=244539
http://www.sph.hr/news-ministar.htm
http://www.mup.hr/73.aspx
... i tako dalje,neman nista protiv nikoga,skark ja ne znan jesi se ti sta naidija,ali ne tribas,neman ti namjeru solit pamet,moze bit da si i ti u pravu,da je i to ok kako si ti postupija,ali znas da postoji i druga strana medalje,pa ako vec pisemo o nekim tj.ovim stvarima,a vrlo su konkretne,mislin da triba onda sta bolje se upoznat sa svim sta i kako! ima ljudi koji nisu upoznati s nekin stvatima i situacijama i fala bogu da svi ocekuju cinjenice i stanje stvari,mislin isto kako i ja ocekujen valjda tako i svi...  znaci ako laze koza ne laze rog oT
znan da danas putujes  i zelin ti sve sta i sebi,da sve bude ok i da prodjes sta bolje,eto prijatelju :uzdravlje:
samo da se sve vrate zivi i zdravi,a drugo cemo lako.
i ka sta bi ja tila da meni neko pomogne i objasni mi dosta toga,tako se samo nadan da ce i ovo sta pisen isto nekome pomoc,dakle sve je to u sluzbi naroda :run: jeeee zivija narod,znaci sve ovo da bi nekome pomoglo,a ne odmoglo,ako san nekoga uridila,ispricavan se,to mi nije namjera,ni sad ni nikad!hvala :rofl:
  rekla san vec,opet ce svak napravit kako misli da je najbolje,zivi svak za sebe i tako ce to uvik bit,..... ::yes:: :hekla:.......                                 inace san momentalno bas na tecaju za D2 i skroz je zanimljivo,izmedju ostalog,ima nas 8 sta smo bili skupa u zg na razgovor za posal,od toga ima njih 4,ja mislin,sta su vec bili par ugovora na kruzeru,a ima i drugih ljudi koji inace isto navigaju po teretnim  i drugim brodovima,sad nam je tri dana predavanja drza dipl. ing. pomorskog prava,a covik je isto navigava 15god,tako nesto,mogu rec da smo svi zadovoljni i da smo izmjenili gomilu korisnih informacija,pa tako i vezano za ovu temu,.... ma bas dobro,u pon. nam je zadnji dan i ispit,zatim radimo ljecnicki pa matrikulu,tj. pomorsku knjizicu, ::yes:: :-))))'
  eto,stojte mi veselo i zdravo.... ::yes:: :pop: :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Shark on 14/February/2009
Ne ljutim se nista, vec sam tako ja napravio, a kao sto sam rekao svako neka radi kako on za sebe misli da mu je najbolje, saudações do Brasil  :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tbf on 14/February/2009
Ne ljutim se nista, vec sam tako ja napravio, a kao sto sam rekao svako neka radi kako on za sebe misli da mu je najbolje, saudações do Brasil  :uzdravlje:
:run: :run: legendo,javija si se ,bravo...ma sve ok... ::yes::,samo se ti cuvaj i uzivaj....   jesi otisa? jesi stiga?  :-*
Title: Godisnja prijava poreza na dohodak za 2008 godinu
Post by: CEO on 16/February/2009
GODIŠNJA PRIJAVA POREZA NA DOHODAK I PRILOZI UZ PRIJAVU

I.  U V O D

Pomorskim zakonikom, pored ostalih pitanja, uređena su i osnovna pitanja o oporezivanju primitaka pomoraca – članova posade brodova u međunarodnoj plovidbi.  Navedene odredbe Zakonika propisane su Zakonom o izmjenama i dopunama Zakonika tijekom 2007., ali se primjenjuju s početkom od 1. siječnja 2008.

Ova odredba tumači se tako da se odnosi i primjenjuje na primitke (plaću i ostale primitke) koji se odnose na rad u razdoblju od 1. siječnja 2008.   

Kako je prva godina od početka primjene novih odredaba Zakonika (godina 2008.) istekla i kako po isteku godine treba podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak, odnosno urediti svoje porezne obveze, to dajemo


Uputu o popunjavanju i podnošenju godišnje prijave poreza na dohodak.

Uputa jeste paket koji, osim ovog općeg dijela, sadrže još i:
-         program za sastavljanje Obrasca EPOM te
-         program za izračun godišnjeg poreza na dohodak – pripremnih podataka za upis u godišnju prijavu poreza na dohodak
 -           program – formulu za izračun odgovarajućeg iznosa predujma poreza na dohodak plaćenog u inozemstvu a koji se može uračunati u tuzemni porez na dohodak 
-         korisne linkove kojima se na jednostavan način može pristupiti dodatnim informacijama vezanima uz podatke koji se unose u godišnju prijavu poreza na dohodak 
te je namijenjena kako bi poslužila kao pripomoć u prikupljanju odgovarajuće dokumentacije te popunjavanju propisanih obrazaca pomorcima – obveznicima podnošenja godišnje prijave poreza na dohodak. 


Radi lakšeg praćenja upute u nastavku su puni nazivi nekih pojmova skraćeni te:
a)      umjesto riječi «pomorac – član posade brodova u međunarodnoj plovidbi koji je rezident» koristi se riječ «pomorac»
b)      umjesto riječi «primitaka po osnovi nesamostalnog rada pomorca – člana posade brodova u međunarodnoj plovidbi» koristi se riječ «primitaka pomoraca».


II. O OPOREZIVANJU PRIMITAKA POMORACA 

Prema odredbama Pomorskog zakonika pomorci ne plaćaju tijekom godine predujam poreza na dohodak prema primicima što ih ostvare od poslodavaca za rad na brodovima u međunarodnoj plovidbi, ali su po isteku poreznog razdoblja dužni podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak.

Pored navedenih, Pomorskim zakonikom uređena su i ostala bitna pitanja vezana uz oporezivanje primitaka pomoraca. Konkretno: 
a) da je pomorac, bez obzira na državnu pripadnost broda, koji u Republici Hrvatskoj ima prebivalište, odnosno uobičajeno boravište (rezident), obveznik poreza na dohodak od nesamostalnog rada prema primicima ostvarenima po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi osim ako je plovio 183 dana ili više dana u godini za koju se utvrđuje obveza poreza na dohodak;
b) da vrijeme od 183 dana ne mora biti povezano (ali mora biti unutar razdoblja obračuna poreza a to jest kalendarska godina);
c) za postizanje potrebnih 183 dana za godinu za koju se utvrđuje obveza poreza na dohodak, mogu se pribrojiti i dani plovidbe iz prethodne godine koji kao prekobrojni nisu u prethodnoj godini uračunani u 183 dana (iznimno, u 2008. godinu se ne mogu prenositi dani iz 2007., iz razloga što se odredbe Pomorskog zakonika koje se odnose na oporezivanje pomoraca u međunarodnoj plovidbi primjenjuju od 1. siječnja 2008.), te:
- dani provedeni na putu od mjesta prebivališta do mjesta ukrcaja na brod
- dani potrebni za povratno putovanje
- dani liječenja zbog bolesti ili povrede nastale na putu za ukrcaj, na brodu ili na povratku, i
- dani provedeni na stručnoj izobrazbi u inozemstvu;
d) u godišnjoj prijavi poreza na dohodak, pored ostalih ostvarenih primitaka oporezivih porezom na dohodak u RH, pomorac posebno iskazuje i primitke ostvarene po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi oporezive porezom na dohodak, uključujući i pomorski dodatak bez obzira na to je li svota pomorskog dodatka posebno iskazana od strane isplatitelja primitka ili nije;
e) uz godišnju prijavu poreza na dohodak pomorac je dužan priložiti izvadak iz pomorske knjižice, odnosno dozvole za ukrcanje, kao dokaz o broju dana provedenih na brodu u međunarodnoj plovidbi tijekom poreznog razdoblja, te obračunati svotu primitka na koji se ne plaća porez na dohodak – pomorskog dodatka za svaki dan proveden na brodu u međunarodnoj plovidbi tijekom tog razdoblja;
f) pomorcu se, kao izdatak, priznaju i tijekom poreznog razdoblja uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja;
g) zbroj iznosa pomorskog dodatka i iznosa uplaćenih doprinosa može iznositi najviše do iznosa ukupnih primitaka ostvarenih po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi;
h) razlika između primitaka umanjenih za pomorski dodatak i izdataka za doprinose jest dohodak od nesamostalnog rada prema kojemu se, ovisno o broju dana plovidbe utvrđuje ili se ne utvrđuje obveza poreza na dohodak;
i) na obvezu poreza na dohodak prema primitku pomoraca te način utvrđivanja, rokove plaćanja, obračun zatezne kamate ako se obveza ne uplati u propisanom roku, zastaru prava na utvrđivanje i naplatu poreza, povrat više uplaćenog poreza ili poreza plaćenog bez pravne osnove, vođenje drugostupanjskog i prekršajnog postupka te druga pitanja vezana uz porez na dohodak koja nisu uređena Pomorskim zakonikom primjenjuju se propisi koji uređuju oporezivanje dohotka kao i opći porezni propisi;
j) poslodavac nema obvezu obračunavanja niti plaćanja predujma poreza na dohodak prema plaći koju isplaćuje za rad pomorca na brodu u međunarodnoj plovidbi;
k) visinu pomorskog dodatka pomoraca, način iskazivanja podataka o oporezivim primicima i primicima na koje se ne plaća porez na dohodak (pomorski dodatak), te porezno priznatim izdacima i način dokazivanja broja dana u plovidbi, propisuje ministar nadležan za poslove financija, uz prethodno mišljenje ministra mora.

Shodno ovlasti koja je Zakonikom propisana ministru financija, donesen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine, broj 146/08) te su tim dopunama Pravilnika o porezu na dohodak potanko uređena određena pitanja vezano uz postupak utvrđivanja porezne obveze pomoraca a osobito:
-         visina pomorskog dodatka,
-         način iskazivanja podataka o oporezivim primicima i primicima na koje se ne plaća porez na dohodak (pomorski dodatak), te
-         porezno priznatim izdacima i
-         način dokazivanja broja dana u plovidbi.

Dakle, pravni temelj za oporezivanje primitaka pomoraca jesu slijedeći propisi:
1. Pomorski zakonik
2. Zakon o porezu na dohodak
3. Pravilnik o porezu na dohodak
4. Opći porezni zakon.


III. GODIŠNJA PRIJAVA POREZA NA DOHODAK (Obrazac DOH)

Godišnja prijava poreza na dohodak i odredbe o tome tko je dužan podnijeti godišnju prijavu, tko je može (a ne mora) podnijeti i tko je ne može podnijeti te rok za podnošenje godišnje prijave i nadležnu ispostavu Porezne uprave kojoj se godišnja prijava podnosi, propisano je Zakonom o porezu na dohodak.   

Pomorac je obvezan podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak i prijaviti podatke o ostvarenim primicima po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi, jer je ta obveza propisana Pomorskim zakonikom, bez obzira na broj dana provedenih na brodu odnosno bez obzira na činjenicu hoće li biti porezna obveza ili je neće biti.

Prijava se podnosi na propisanom Obrascu DOH koji se može nabaviti u knjižarama ili se može otisnuti sa internetskih stranica.


IV. ROK ZA PODNOŠENJE GODIŠNJE PRIJAVE I NADLEŽNOST

1. Rok za podnošenje godišnje porezne prijave za 2008. godinu

Rok za podnošenje godišnje prijave poreza na dohodak za 2008. je najkasnije do kraja mjeseca veljače 2009. godine. Ako pomorac iz opravdanih razloga odnosno razloga za koje nije odgovoran (viša sila) propusti predati poreznu prijavu u zakonskom roku (do kraja veljače 2009.) može podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje.

Zahtjev za povrat u prijašnje stanje mora podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave  i to u roku od osam dana od dana kada je prestao razlog koji je uzrokovao propuštanje roka.

Iznimno, u slučaju pomoraca, opravdanim razlogom za propuštanje zakonskog roka za podnošenje godišnje prijave poreza na dohodak, a za koji pomorac nije odgovoran (viša sila) smatra i boravak (ukrcaj) na brodu na zadnji dan roka za podnošenje godišnje prijave. Tu činjenicu dokazuje potvrdom nadležne lučke kapetanije na kojoj mora biti naznačen i naziv broda odnosno brodara. 

Primjerice: pomorac se nalazi ukrcan na brodu u međunarodnoj plovidbi od 20. siječnja 2009. godine i nije se iskrcao do kraja veljače 2009. te nije podnio poreznu prijavu u roku. Iskrcao se na dan 10. ožujka 2009. Tada treba u roku od osam dana, računajući od 11. ožujka, odnosno najkasnije do 18. ožujka podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje i istodobno poreznu prijavu.Zahtjev se podnosi pisano s kratkim obrazloženjem a može se podnjeti i usmeno na zapisnik koji sastavlja službenik Porezne uprave.

Međutim, po isteku roka od tri mjeseca od propuštenog roka, dakle najkasnije do 1. lipnja 2009. godine (jer je 31. svibnja 2009. neradni dan - nedjelja) porezni obveznik više ne može podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje stanje, osim ako je propuštanje i tog roka bilo uzrokovano višom silom.

U slučaju pak da je i na dan 1. lipnja 2009. još uvijek bio ukrcan na brodu u međunarodnoj plovidbi i propuštanje i toga roka smatra se uzrokovano višom silom. I ovaj status mora dokazivati potvrdom nadležne lučke kapetanije iz koje će biti vidljivo da je početak ukrcaja bio prije 28. veljače 2009. te da je trajalo neprekidno. 

Osim navedenoga, godišnju prijavu može, umjesto pomorca, podnijeti i njegov opunomoćenik, a opunomoćenik je osoba koja zastupa poreznog obveznika u okviru dobivene pinomoći i u njegovo ime može poduzimati radnje u poreznom postupku.

2. Ispravak i dopuna godišnje prijave
Pomorac može izvršiti ispravak i dopunu prijave ako uoči ili sazna da je prijava koju je podnio ili je podnijela druga osoba za njega, netočna ili nepotpuna te zbog toga može doći do manje ili više plaćenog poreza. Ovo se pravo odnosi i na univerzalnog pravnog slijednika i na one osobe koje zastupaju pomorca ili univerzalnog slijednika.

Ispravak prijave (ili dopuna)  može se izvršiti najkasnije u roku od dvanaest mjeseci od isteka roka za podnošenje prijave, odnosno godišnja prijava za 2008. može se ispraviti i dopuniti do 28. veljače 2010., uz uvjet da po podnesenoj prijavi nije doneseno porezno rješenje.   


3. Kome se predaje godišnja porezna prijava
Pomorac predaje godišnju poreznu prijavu ispostavi područnog ureda Porezne uprave koja je mjesno nadležna prema mjestu njegovog prebivališta ili uobičajenog boravišta. Ako je tijekom 2008. godine mijenjao prebivalište ili uobičajeno boravište između općina ili gradova u RH, mjerodavnim prebivalištem ili uobičajenim boravištem za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak, smatra se ona općina ili grad u kojemu je imao prebivalište ili uobičajeno boravište veći odnosno pretežiti dio godine. Primjerice, pomorac je do kraja ožujka 2008. godine imao prebivalište u općini Vodice, a od 1. travnja ima prebivalište u Šibeniku. U godišnjem obračunu mjerodavnim prebivalištem će se smatrati Šibenik. 
Porezna prijava se može predati izravno u ispostavi Porezne uprave a može se i poslati poštom, te se dan predaje pošti, uz uvjet da se pošiljka šalje kao preporučena, smatra danom predaje Poreznoj upravi. 


V. PRILOZI UZ GODIŠNJU PRIJAVU

Obvezni prilozi uz godišnju prijavu jesu:
1.      Evidencija o primicima od nesamostalnog rada – Obrazac EPOM te
2.      Potvrda tuzemnog poslodavca o isplaćenim primicima tijekom poreznog razdoblja (godine) i/ili
3.      Dokaz o primicima ostvarenima od inozemnog poslodavca,
4.      Evidencija o danima plovidbe – Obrazac DPOM i
5.      Ostala dokumentacija, ovisno o pojedinom slučaju.

1. Evidencija o primicima od nesamostalnog rada – Obrazac EPOM
Za svrhe iskazivanja i prijavljivanja podataka o primicima ostvarenima tijekom godine po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi te obračuna neoporezivog dijela primitka - iznosa pomorskog dodatka te iskazivanja podataka o izdacima – plaćenim doprinosima i ostvarenog dohotka, pomorac je obvezan popuniti i godišnjoj prijavi priložiti Evidenciju o primicima od nesamostalnog rada – Obrazac EPOM.

Za popunjavanje ovoga obrasca se, kao slijedeći korak, nudi se poseban program (OBRAZAC E-POM), a nakon što se unesu podaci isti se može izlistati (štampati).

Obrazac EPOM može se kupiti kao otisnuti predložak u knjižarama. 

2. Potvrda tuzemnog poslodavca o isplaćenim primicima
Obveza je poslodavaca svakom zaposleniku - pomorcu izdati potvrdu o isplaćenim primicima po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi. Ova se obveza odnosi na tuzemnog poslodavca odnosno isplatitelja primitka koji je dužan potvrdu dostaviti pomorcu i Poreznoj upravi, najkasnije do 31. siječnja tekuće za prethodnu godinu.

3. Dokaz o primicima ostvarenima od inozemnog poslodavca
Pomorac koji je u tijeku 2008. ostvario primitke za rad na brodu u međunarodnoj plovidbi koji je u vlasništvu stranog brodara, obvezan je uz godišnju poreznu prijavu za 2008. priložiti propisane isprave: dokaze o ostvarenom inozemnom dohotku i plaćenom porezu u inozemstvu, Obrazac DPOM ako je isti izdala lučka kapetanija, Obrazac EPOM.

Dokazima o ostvarenom inozemnom dohotku osobito se smatraju potvrda stranog brodara o isplaćenim primicima od nesamostalnog rada (plaći) za 2008. te potvrda o plaćenom porezu u inozemstvu u 2008.

Obzirom da pomorci ostvaruju inozemni dohodak po osnovi rada na brodovima u međunarodnoj plovidbi u vlasništvu stranih brodara iz različitih zemalja svijeta, to i dokazi o inozemnom dohotku i plaćenom inozemnom porezu mogu biti u različitim formama. Slijedom navedenog, pri podnošenju godišnje porezne prijave za 2008. navedenim dokazima mogu se smatrati sve vjerodostojne isprave iz kojih je razvidan iznos ostvarenog inozemnog dohotka odnosno iznos uplaćenog inozemnog poreza, neovisno o njihovoj formi.

Ako o broju dana plovidbe pomorca na brodu u međunarodnoj plovidbi koji je u vlasništvu stranog brodara lučka kapetanija ne vodi podatke, pomorac treba uz godišnju poreznu prijavu za 2008. priložiti potvrdu stranog brodara o danima plovidbe ili presliku pomorske knjižice iz koje je razvidan početak i prestanak plovidbe u poreznom razdoblju. Iznimno, vjerodostojnim ispravama za dokazivanje ukupnog broja dana potrebnih za utvrđivanje poreznog statusa, mogu se smatrati sve vjerodostojne isprave iz kojih je razvidan ukupan broj dana.

Iznimno, ako pomorac iz opravdanih razloga nije u mogućnosti pribaviti od stranog brodara dokaze o ostvarenom inozemnom dohotku te broju dana plovidbe u 2008., dokazima u te svrhe mogu se smatrati pisane izjave pomoraca dane pod materijalnom i kaznenom odgovornošću. Tu se, u pravilu, radi o iznimnim slučajevima te Porezna uprava može u tim slučajevima zatražiti provjeru iskazanih podataka od nadležnih tijela matičnih država vlasnika broda i isplatitelja plaće.

Podatak o iznosu primitka iz inozemstva upisuje se u bruto iznosu, što znači, s uključenim pomorskim dodatkom i plaćenim porezom u inozemstvu.

4. Evidencija o danima plovidbe – Obrazac DPOM
Za svrhe dokazivanja ukupnog broja dana plovidbe, lučke kapetanije obvezne su Poreznoj upravi i pomorcu dostaviti, najkasnije do 31. siječnja tekuće za prethodnu godinu (do 2. veljače 2009. za 2008.), Potvrdu o danima u međunarodnoj plovidbi – Obrazac DPOM.

5. Ostala dokumentacija, ovisno o pojedinom slučaju
Treba li ili ne treba i koju ostalu dokumentaciju treba priložiti uz godišnju prijavu poreza na dohodak ovisi o tome da li postoji porezna obveza ili ne postoji, te:
a)      ako ne postoji porezna obveza radi toga što je ostvareno 183 ili više dana plovidbe tada ne treba prilagati  ostalu dokumentaciju jer se ne utvrđuje iznos porezne obveze i,
b)      ako postoji porezna obveza te postoji i oporezivi dohodak, a podnositelj prijave traži korištenje poreznih povlastica kao što:
-         korištenje osobnog odbitka na ime invalidnosti poreznog obveznika ili članova obitelji koje uzdržava
-         korištenje osobnog odbitka za uzdržavanje članova obitelji,
-         korištenja povlastice – umanjenja iznosa poreza  po osnovi HRVI Domovinskog rata,
-         korištenje povećanog iznosa osobnog odbitka po osnovi prebivališta na području posebne državne skrbi ili brdsko-planinskom području,
-         korištenje osobnog odbitka koji se priznaju na godišnjoj razini (do 12.000,00 kuna) za plaćene premije osiguranja, za zdravstvene usluge, za poboljšanje uvjeta stanovanja, dana darovanja. 

Kako biste vidjeli koja se dokumentacija i za koju od navedenih povlastica treba priložiti uz godišnju prijavu, kliknite na link desno!
 
VI. OSTALO
1. Primici naplaćeni u inozemnoj valuti
Kada je primitak isplaćen u inozemnoj valuti tada se, sukladno odredbi članka 8. stavak 4. Pravilnika o porezu na dohodak, oporezivi primici od kojih je porezni obveznik dužan platiti porez u tuzemstvu, a ostvareni su u inozemstvu (izravno ili neizrav­no) u stranoj valuti, preračunavaju se u kunsku vrijednost prema srednjem tečaju Hrvatske narodne banke važećem na dan primitka. Iznimno, ako se dan primitka tijekom poreznog razdoblja ne može točno utvrditi, preračunavanje na srednji tečaj Hrvatske narodne banke obavlja se s 31. prosincem godine u kojoj je oporezivi primitak u inozemstvu ostvaren, a u slučaju poreznog razdoblja kraćeg od kalendarske godine, na posljednji dan u mjesecu s kojim završava to kraće porezno razdoblje.

Za tečajeve inozemnih valuta kliknite na link desno!

2. Izdaci za tijekom godine plaćene doprinose
Podatak o iznosu tijekom godine plaćenih doprinosa podnositelj prijave može imati (provedeni nalozi za uplatu) ali i pored toga može od Porezne uprave zatražiti ispis podataka o stanju u evidencijama Porezne uprave – brojčanim oznakama za evidentiranje doprinosa za obvezna osiguranja. Ako su uneseni podaci o izdatku – plaćenim doprinosima različiti od službenih podataka Porezne uprave ili ako ti podaci nisu upisani tada će se iznos izdatka utvrditi u posebnom postupku i u skladu sa podacima iz evidencije Porezne uprave. 

Pri tom, kao bitno, treba osobito voditi računa o slijedećem:
- da se, radi priznavanja izdataka za uplaćeni iznos doprinosa, od ukupno uplaćenog iznosa tijekom poreznog razdoblja (godine) odbija dio iznosa s kojim su namirene zatezne kamate jer se kao porezni izdatak priznaje samo onaj dio s kojim je namirena dospjela obveza odnosno umanjena glavnica, 
- da se, radi priznavanja izdataka za uplaćeni iznos doprinosa, u slučaju da je tijekom godine uplaćeno više od stvarno dospjelih obveza sukladno razdobljima plovidbe, više uplaćeni iznos prenosi u slijedeće porezno razdoblje i koristi se za namirenje sljedećih obveza te će se taj dio uplaćenih doprinosa priznati kao porezni izdatak u slijedećoj godini, 
- da se, radi priznavanja izdataka za uplaćeni iznos doprinosa, ne priznaju uplate na ime duga doprinosa za koji je, sukladno Pomorskom zakoniku, odobrena otplata u obrocima,
- da se, radi priznavanja izdataka za uplaćeni iznos doprinosa, ne priznaju uplate doprinosa za mirovinsko osiguranje koji je kao obveza nastao za dio godine u kojemu je pomorac – član posade brodova u međunarodnoj plovidbi bio prijavljen na produženo mirovinsko osiguranje (između dvije plovidbe). 

Zbog izračuna dohotka, podatke o uplaćenim doprinosima u tijeku 2008. pomorac upisuje u Obrazac EPOM na temelju naloga za uplatu kojima raspolaže odnosno ako naloge za uplatu ne posjeduje, na temelju podataka koje mu na zahtjev izdaje  nadležna ispostava Porezne uprave (ispis iz ISPU) uz naznaku na ispisu koji dio uplaćenih doprinosa se odnosi na obveze doprinosa za porezno razdoblje.

VII.  OBRAČUN GODIŠNJEG POREZA NA DOHODAK

1. Godišnji dohodak pomorca koji nema poreznu obvezu
Pomorac koji nema obvezu poreza na dohodak prema primicima po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi, jer je ispunjen uvjet o 183 ili više dana plovidbe, ne prenosi podatke sa Obrasca  EPOM u godišnju prijavu poreza na dohodak te se ne obračunava porez osim ako je na godišnjoj prijavi iskazana neka druga vrsta oporezivog dohotka.

Podatak o dohotku iskazanom na Obrascu EPOM unosi se u službene evidencije Porezne uprave.   

2. Godišnji dohodak pomorca koji ima poreznu obvezu
Pomorac koji ima obvezu poreza na dohodak prema primicima po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi, jer nije ispunjen uvjet o 183 ili više dana plovidbe, podatak o dohotku iz Obrasca EPOM unosi u godišnju prijavu poreza na dohodak. Pri tome:
-         ako se radi o dohotku prema primicima od brodara – tuzemnog poslodavca, podatak o dohotku unosi se pod 4.1.1. te nastavno pod 5.
-         ako se radi o dohotku prema primicima od brodara – inozemnog poslodavca, podatak o dohotku unosi se pod 4.7. i nastavno pod 5. 

3. Neoporezivi dio dohotka ili osobni odbitak
Neoporezivi osobni odbici za 2008. (na godišnjoj razini) iznose:
a) osnovni osobni odbitak za poreznog obveznika 20.400,00 kuna
b) odbitak za uzdržavane članove uže obitelji 10.200,00 kuna
c) odbitak za djecu:
-         za prvo dijete 10.200,00 kuna
-         za drugo dijete 14.280,00 kuna
-         za treće dijete 20.400,00 kuna ……
d) odbitak za invalidnost poreznog obveznika ili člana obitelji kojega uzdržava:
-         za opću invalidnost 6.120,00 kuna
-         za invalidnost 100% - 20.400,00 kuna

Uzdržavanim članovima uže obitelji i uzdržavanom djecom smatraju se fizičke osobe čiji oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se u smislu Zakona ne smatraju dohotkom, ne prelaze iznos šesterostrukog osnovnoga osobnog odbitka na godišnjoj razini odnosno ne prelaze 10.200,00 kuna u 2008. Iznimno, pri utvrđivanju prava na osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji i djecu ne uzimaju se u obzir primici prema posebnim propisima po osnovi: socijalnih potpora (uključivo i osobnih invalidnina prema Zakonu o socijalnoj skrbi), doplatka za djecu, primitaka za opremu novorođenog djeteta i obiteljskih mirovina (uključivo i obiteljskih invalidnina) djece nakon smrti roditelja.

Odbitak za zdravstvene potrebe, stambene potrebe (kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora, održavanje postojećeg stambenog prostora i/ili plaćenu slobodnu ugovorenu najamninu) te izdatke za uplaćene porezno priznate premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, dopunskog i dodatnog te dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, može koristiti u ukupnom iznosu najviše do 12.000,00 kuna godišnje.
 
Iznosi osobnih odbitaka za osobe koje imaju prebivalište i borave na područjima posebne državne skrbi i brdsko-planinskim područjima obračunavaju se polazeći od uvećanih iznosa osobnih odbitaka.

4. Stope za obračun poreza
Godišnji iznos poreza na dohodak obračunava se primjenom stopa za obračun poreza na dohodak na prethodno utvrđenu poreznu osnovicu:

Porezna stopa
15% - do 40.800,00 kn
25% - na idućih 61.200,00 kn
35% - na idućih 183.600,00 kn
45% - iznad 285.600,00 kn

5. Prirez porezu na dohodak
Obračunani iznos godišnjeg poreza na dohodak jest osnovica za obračun prireza porezu na dohodak. Iznos prireza obračunava se primjenom stope za obračun prireza a ta je stopa različita i ovisi o općini/gradu prebivališta odnosno uobičajenog boravišta poreznog obveznika. 

6. Umanjenje poreza HRVI
Obvezniku poreza na dohodak koji je invalid Domovinskog rata a to mu je svojstvo utvrđeno rješenjem nadležnog ministarstva, umanjuje se obračunani iznos poreza na dohodak za postotak invalidnosti. Ova se povlastica primjenjuje samo na dio godišnjeg dohotka čiji je izvor – primitak po osnovi nesamostalnog rada (plaća) te se odnosi i pri obračunu godišnjeg poreza na dohodak prema primitku pomoraca po osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi (ako je taj dohodak oporeziv). 

7. Dospijeće godišnjeg poreza na dohodak
O iznosu godišnjeg poreza na dohodak i  prireza Porezna uprava izdaje rješenje, a obveza dospijeva na naplatu u roku od 15 dana od dana dostave rješenja poreznom obvezniku.

ZA SLJEDEĆI KORAK, PRIJEĐITE NA LINK - NASTAVAK RADA
ZA SVA OSTALA PITANJA A VEZANA UZ PODNOŠENJE GODIŠNJE PRIJAVE VRIJEDE OPĆA PRAVILA PROPISANA POREZNIM I OPĆIM POREZNIM PROPISIMA


POSEBNA NAPOMENA
IZRAČUN POREZA I PRIREZA ZA UPLATU ILI POVRAT, IZVRŠEN PUTEM OVE APLIKACIJE JE ISKLJUČIVO INFORMATIVNOG KARAKTERA, A STVARNI IZNOS POREZA I PRIREZA ZA UPLATU ILI POVRAT UTVRĐUJE POREZNA UPRAVA TEMELJEM PODNESENE GODIŠNJE PRIJAVE POREZA NA DOHODAK
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: fortuna on 16/February/2009
...ajme sta napisase ovi nasi.... ???...moram se naoruzat zivcima da bih procitala... oT
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: preki on 17/February/2009
Danas pitah upucenije, usput onako, i rekose mi da cu tu ,martikulu sto bi se reklo, dobiti na brodu, ovde je kao 600e i da je to pljacka od strane drzave Srbije. A koliko vidim u gore tekstu i u Hrvatskoj je isto stanje. Svaka druga rec je porez i pomorac  oT  Ma ne dam nista. Kakav porez, kakvi dugovi... Pre nekako bio drug da vidi sto ga ganjaju zbog neceg sto je vec davnih dana platio, neke kamate zbog njihove neazurnosti, a oni se cenjkaju sa njim. Kao na pijaci, ajde platite bar pola, ili koliko mozete  oT  oT 
Ne dam nista. Ni centa.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: neno_pula on 21/February/2009
meni nie jasno zasto ne daju za izbor da li ti zelis placati sebi mirovinsko ili ne
kao sto je shark vec rekao vise se isplati dati tih 800 kn na 10,15,20,25,30 god u ZO
i dobijes puno puno vise love radio sam kao fin.analiticar tako da znam takve stvari
a sto se tice varanja drzave to sad s ovim OIB se moze zaboravit bar po mojem nekom misljenju
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: mancho on 07/April/2009
30. srpnja idem na brod i to po prvi puta.
Zanima me hoce li me za 2009. kaciti placanje poreza s obzirom da do kraja ove tekecu godine necu uspijeti skupiti 183 dana?

Thx
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Seaman on 07/April/2009
30. srpnja idem na brod i to po prvi puta.
Zanima me hoce li me za 2009. kaciti placanje poreza s obzirom da do kraja ove tekecu godine necu uspijeti skupiti 183 dana?

Thx

placanje poreza za sta? ""]]
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: badboyzg on 08/April/2009
ma tko god radi na  cruiseru ima  vise od  183 dana  godisnje ! :pop1:
a njihove  price da  ce  mi naplatit porez nek si zabiju u  :tuctuc:
nema  sanse  pa nek me  ganjaju ja da  njima  dajem a sta su oni nama  dali?nezaposlenost dok guzonje  u saboru  dobivaju po 25 soma kuna place i jos se  ne pojavljuju !!!

a  sumnjam da ce  employmet prijaviti sve koje salju pa oni bi trebali platit je**** svotu godisnje  a tesko ce  sinisa i andrej se  odreci toga bez brige  a oni  nikada u zivotu nikome nisu racun napisali za nista kako ce onda  prijaviti porez i ljude !! uostalom nemaju nikakav  file koga su oni slali sve jer  da to imaju  robijaaaa  ziher!!da ih  cope!
 ::yes::
 a  zanima  me  samo  koliko  bi bila mj rata za mir i zdravstveno?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Seaman on 08/April/2009
ma kakav porez,sta ti je?
posao na cruiseru je posao na koji se ne placa porez,osim americkih drzavljana.Mozda budes placao ako budes radio na nekom hrvatskom cruiseru,a nema druge opcije ::yes::

i vjeruj mi,dan kad ti poletis od kuce,da ides na brod,Employment power ce izbrisati tvoj file kao da nikad nije ni bio tu ::yes:: :deda:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Master on 07/May/2009
Shark, a ta bahamska pomorska, jel ti ona nesto olaksava ili tamo placas porez ili imas povlastice kojekude? Nesto sam nacuo da se moze vremenom traziti ali mi nije najjasnije bilo od koga i koja je njena svrha u potpunosti. Kao da sam razumeo da bi ona mogla biti olaksica pri dobijanju nekih viza ili kupovine. sta li vec...

SEAMAN'S RECORD BOOKS

Seamen's record books are issued by the Bahamas Maritime Authority to any seafarer employed on Bahamian registered ships.

Application for Seaman's Record Book Instructions

To apply for a Seaman's Record Book:

1. Download the form  (pdf format) .   Complete & sign the form.

2. Send it to: The Bahamas Maritime Authority, 120 Old Broad Strret, LONDON  EC2N 1AR UK

3. Enclose two recent passport-sized photographs (3.5cm x 4.5 cm)

4. Enclose a fee of £35 or US$50

(Cheques and bank drafts should be made payable to "The Bahamas Maritime Authority". Do not send cash.

The record books are normally dispatched by post.

Bez obzira pod kojom zastavom plovis, trebao bi imati vazecu poporsku knjizicu (a.k.a. matrikula, seaman's book), e sad negdje traze da imas vazecu nacionalnu matrikulu, a negdje mozes proci i sa zastavnom (liberijska, panamska, bahamska itd.). 

Sto se tice poreza i doprinosa - porez se placa tamo di se dohodak i ostvaruje. E sad, ako zemlja ima nultu stopu na pomorce, poreza nema. Al' ako ta zemlja i RH nemaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, onda je pomorac duzan platit porez i ostala davanja RH.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: loloos on 07/May/2009
bok lole i lolice moje!

ja sam još zelen mislim što se broda tiće jer još nisam plovio tj čekam prvi ukrcaj.ali što se godina tiće i nisam baš među najmlađima ovdje.e što se ove teme tiće ja sam bio malo dosadan i nazvao suzy da je pitam konkretno sve vezano uz ovu temu.ona mi kaže što se poreza tiće da mi s tim nemamo veze jer smo preko 180 dana na brodu.a što se mirovinskog tiće poslije svake plovidbe si tko hoće mora sam uplatiti za staž.tako da sam poćetak ovog topica lolo šefe mislim da se ne odnosi na nas nego samo na domaće popaye i olive barem što se tiće RH :rtfm: .
nadam se da vas ne udavih.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 07/May/2009
Ja ni sam ne znam sto bih napravio da uskoro ponovo odem na brod.

Tako su lijepo zakomplicirali stvar da bih vjerovatno presutio zaposljavanje na brodu, osim ako mi to agencija ne bi uvjetovala za ukrcaj.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Master on 08/May/2009
Ja ni sam ne znam sto bih napravio da uskoro ponovo odem na brod.

Tako su lijepo zakomplicirali stvar da bih vjerovatno presutio zaposljavanje na brodu, osim ako mi to agencija ne bi uvjetovala za ukrcaj.

Ovo sto vi zovete agenciju uopce nisu pomorske agencije, vec puki posrednici pri zaposljavanu - spoje vas i poslodavca, eventualno pruze neke dodatne usluge, tipa organiziraju lijecnicki, put i sl., sto u vecini slucajeva pojedinac moze i sam a i bolje organizirat...Nikakav ugovor s njima vi niste sklopili, vec sa vasom kompanijom (koja je ustvari neka fiktivna kompanija, postanski pretinac u offshore oazi). Agencije je kad ona ima zaposlene svoje ljude, koje po potrebi pomorskih kompanija salje na rad za iste. To su najcesce specijalizirane agencije, npr. za popravke, odrzavanje i sl. Vise je razloga zasto pomorske kompanije ne uzimaju ljude "direktno" - neke uzmimaju ljude na probni rad, neke jer ih se lakse rijesiti u kriznim vremenima, neke zbog olaksica, neke zbog toga jer ne moraju brinuti o kartama, tecajevima i sl. Pitajte malo na brodu casnike koja je razlika ic na brod preko agencije il' "direktno", tj. sa ugovorom sa kompanijom...
Vi ste se ustvari sami duzni prijaviti poreznoj upravi, a kao dokaz da ste bili na brodu priloziti pomorsku knjizicu, tj. dokumente koji mogu potrvditi da je osoba vrijeme stvarno provela na brodu...
Title: Odg: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Angie12 on 05/August/2009
Bog ljudovi,
vidim da ima svega ovdje u forumu.
Naime, za izvadit pomorku knjizicu, odnosno matrikulu, treba ljecnicki za matrikulu u Doma zdravlja koji kosta oko 450 kn i jos neke sitnice koje pitate u kapetaniji. Nego mene zabrinjava jedna stvar, a ta je, da sam vidila sam na netu da pomorac mora imati 183 dana na moru ili vise i da onda tek ne mora platiti porez drzavi na dohodak. Medjutim, kako ja idem sad na brod i iskrcajem se u drugi misec, imat cu u ovoj tekucoj godini oko 120 dana, tako da cu morati platiti porez.
Da li mi itko moze dat informaciju koliko iznosi taj porez, cula sam da je 35% od dohotka (sto je preeeeeeevise!!!!!)!!!
A uostalom, da li se MORA TA KNJIZICA nositi sa sobom, odnosno da li je oni traze na brodu?
Jer ja sam tri godine isla na cruisere i nista, a sad po novome da...
Ajdte pliz pomazite!!!!!!!!!!!!
Pozdrav iz Dubrovnika:))))))))) :D
Angie
Title: Odg: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 05/August/2009
Same kompanije to ne zanima, niti ce te ista pitati.

Za drzavu svi znamo kakva je.

Ne znam koliki je tocno porez, imas negdje izracu, ali sumnjam da ce se netko baviti tvojim slucajem i traziti te da platis porez.
Title: Odg: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Angie12 on 05/August/2009
(http://www.liderpress.hr/Uploads/1/8/34730/36981/37597/36743/SAVJETNIK_470.jpg)

Za pomorce obvezno mirovinsko i zdravstveno u Hrvatskoj bez obzira na to na kojoj kompaniji rade

Aha, pitala bih samo jeli to znaci da se MORA nositi pomorka knjizica, tj. da li je traze na brodu?
Radim za RCCL,
Pozz,
Angie
Title: Odg: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 05/August/2009
Eto ja ju nemam a proveo sam 7 godina na moru.

Par puta su me pitali jel ju imam, i to crew purseri na brodovima te sluzbenice(i) pri check-inu na aerodromima, ali su prihvatili moj negativan odgovor i nikome nista.
Title: Odg: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: cro-tiger on 21/August/2009
Sta se tice toga!
Meni je Sinisa rekao da ce mi doma dolazit uplatnice od 890,00 kn svaki mjesec !
Ja sam pita moze li ikako bez toga , kaze da nemoze da me ON mora prijavit.
Koliko sam svatia ovde na forumu ja sam moram odnit pomorsku knjizicu u kapetaniju...
A istovremeno prijatelj koji je isao preko Apriori niti je polagao B-2 niti ima pomorsku knjizicu niti ce placat to.
Ocito cu ja morat placat prvi ugovor , a kasnije cemo po mome   :plovim:
Sta je tu je .
Title: Odg: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 01/September/2009
Prijava ukrcaja
Prijava iskrcaja
Title: Konvencija ?e promijeniti status pomoraca
Post by: CEO on 24/October/2009
(http://library.thinkquest.org/06aug/00405/ilo.jpg)

Predavanje profesora Marinka Učura na temu radnog statusa pomoraca održano je u prostorijama Odvjetničkog kluba u Rijeci. Ugledni hrvatski stručnjak za pomorsko radno pravo na emotivan je i duhovit način opisao brojne probleme s kojima se pomorci suočavaju kada je u pitanju njihov radni odnos, od teškoća u samom pronalaženju zaposlenja do poteškoća u realizaciji prava iz zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.

– Već sam ranije isticao kako se bojim da će doći vrijeme kada ćemo o našim pomorcima pričati samo iz literature, jer ih naprosto više neće biti, kazao je Učur, dodavši kako je eksperimentiranje njihovim radnopravnim statusom jedan od najvećih problema hrvatskih pomoraca. Ipak, smatra kako bi se stvari mogle promijeniti nabolje ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i ratifikacijom Konvencije o radu pomoraca Međunarodne organizacije rada (ILO) iz 2006. godine.

– Konvencija će promijeniti status pomoraca. Države potpisnice koje ratificiraju konvenciju dužne su, naime, uskladiti status pomoraca sa statusom radnika na kopnu, a Hrvatska je istodobno obavezna prihvatiti europske standarde kada su u pitanju radni i životni uvjeti pomoraca. To je istovremeno i otvaranje širokih vrata jer je Konvencija iznad zakona po pravnoj snazi. Država mora u svom zakonodavstvu zdravstveno i mirovinsko osiguranje pomoraca uskladiti sa zdravstvenim i mirovinskim osiguranjem radnika na kopnu. Tu je i problem poreza, ovo što se sada plaća ili ne plaća ovisno o broju dana provedenih na brodu, to je jedan žongleraj. To nema veze s pravom. Porezni sustav naprosto je izmislio nekakvu crtu pa prema njoj naplaćuju porez. Vrlo brzo te će se stvari morati izmijeniti, kada konvencija stupi na snagu. Problemi neće nestati, ali mislim da će svi ti odnosi biti daleko bolje uređeni nego što su bili do sada.
To je pravi smisao, kazao je Učur.

Izvor: NoviList.hr
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 09/February/2010
Recimo da položiš D2, izvadiš matrikulu, prijaviš ukrcaj u kapetaniju i plaćaš doprinose. Sve po zakonu. Da li onda između dva ugovora, kao nezaposlen, ukoliko ne odabereš sam sebi plaćati produženo osiguranje, imaš pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje?

Jednako tako, tzv "pomorski dodatak" iznosi 400 kuna po danu. Da li to znači da ukoliko je netko na brodu manje od onih 181 dan ima pravo na povrat poreza sljedeće godine, ukoliko nije ostvario prihod po nekoj drugoj osnovi? Po svemu sudeći trebalo bi tako biti, jer bi se porezna osnovica umanjena za porezni dodatak jako smanjila, pa bi porez bio i preplaćen (pomorski dodatak trebao bi funkcionirati kao porezna olakšica).
S obzirom da su na kruzerima plaće ipak puno manje za hotelsko osoblje, nego za časnike to bi moglo biti dosta značajno.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 12/February/2010
Evo da sama sebi odgovorim, saznala sam u međuvremenu, pa ako će nekome pomoći nek se nađe.
Sistem je posve nepravedan. Uplaćujete doprinose dok ste na brodu, a nemate pravo na naknadu za nezaposlene, ili npr. naknadu za rodilje. Sad mi je jasno zašto su se pomorci žalili.

Što se tiče povrata poreza, za prosječne plaće za one koji ne borave na kruzeru duže od 183 dana u jednoj godini - vratit će se praktički cijeli uplaćeni iznos.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 12/February/2010
valjda za one koji borave duže od 183 dana?

ma ja bih to prepustio sve agenciji -

(http://www.maritime-connector.com/Administration/_Upload/Documents/sada-cijeli2.PNG)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 12/February/2010
ne, oni koji su van Hrvatske duže od 183 dana (većinu godine) su oslobođeni plaćanja poreza. oni koji nisu za svaki dan proveden na brodu imaju 400 kuna pomorskog dodatka, koji je olakšica (dakle oporezivani prihod se umanjuje za broj dana na brodu x 400 kuna).
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: ledeni6 on 12/February/2010
ne Šefe dobro ti je odgovorila za one koji ne borave duže od 183 dana,
Pazi sad ovo,raspitivao se ja kako to ide s riječnim brodom,računam pa i mi smo neki k...pomorci
Pa zar postoje riječni brodovi,pita me gospođa u poreznoj upravi
Ja joj kažem pa postoje ja se nadam da ču raditi na jednom
A ona kaže to nije zakonom definirano,znači odnosi se samo na prekooceanske brodove
ja kažem Hvala vam lijepo! :run:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 12/February/2010

... za one koji ne borave na kruzeru duže od 183 dana u jednoj godini - vratit će se praktički cijeli uplaćeni iznos.


 no;;;
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 12/February/2010
šefe, provjereno je tako.
no to ovisi, naravno, što si radio ostatak godine. ja govorim za one koji su npr. otišli na prvi ugovor u drugoj polovici godine (znači ne mogu skupiti 183 dana na brodu), a prvi dio su bili nezaposleni. pomorski dodatak je ipak popriličan, tako da je neoporezivi dio relativno velik.

za one koji imaju preko 183, baš ih briga.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 12/February/2010
Ne kontam ... napisala si da će se onima koji ne borave duže od 183 dana na brodu vratiti porez.
Treći put napominjem da nije tako. 183 i više dana na moru ti osigurava povrat poreza.


Evo šta si napisala i čega se držiš:
Quote
... za one koji ne borave na kruzeru duže od 183 dana u jednoj godini - vratit će se praktički cijeli uplaćeni iznos.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: ledeni6 on 12/February/2010
Ne kontam ... napisala si da će se onima koji ne borave duže od 183 dana na brodu vratiti porez.
Treći put napominjem da nije tako. 183 i više dana na moru ti osigurava povrat poreza.


Evo šta si napisala i čega se držiš:
Koliko sam ja skužio ako provedeš više od 183 dana na brodu,oslobođen si plačanja poreza
Ako manje provedeš onda ti to ide u poreznu olakšicu kako je nera opisala za svaki provedeni dan 400kn
Ali mislim Nera da ti porezna olakšica ne smije iznositi više od 12000kn
Tak mi je baba iz porezne objašnjavala
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 12/February/2010
tako je, ledeni je skužio. ovi koji borave više od 6 mjeseci uopće ne plaćaju porez. ovi koji borave manje ga plaćaju i imaju pravo na povrat. koliko će im se vratiti ovisi, ali pomorski dodatak nije malen te mogu računati da će im se vratiti većina uplaćenog poreza, ako ne i sve (ovisno o plaći).

i dobro si napisao je da je olakšica max. 12000, al znaš kolika bi ti trebala biti plaća u tih par mjeseci da platiš više poreza na dohodak od toga? tako da, što se poreza tiče stvari nisu problematične.

ono što u cijeloj priči nije fer je plaćanje doprinosa.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: ledeni6 on 12/February/2010
tako je, ledeni je skužio. ovi koji borave više od 6 mjeseci uopće ne plaćaju porez. ovi koji borave manje ga plaćaju i imaju pravo na povrat. koliko će im se vratiti ovisi, ali pomorski dodatak nije malen te mogu računati da će im se vratiti većina uplaćenog poreza, ako ne i sve (ovisno o plaći).

i dobro si napisao je da je olakšica max. 12000, al znaš kolika bi ti trebala biti plaća da platiš više poreza na dohodak od toga? tako da, što se poreza tiče stvari nisu problematične.

ono što u cijeloj priči nije fer je plaćanje doprinosa.
Lako za izračunati
 1800kn je neoporezivi dio x12mj =21600+12000 porezne olakšice =33600kn ako zaradiš više u toj godini na ostalo moraš platiti porez
Naravno ak nemaš još olakšice na uzdržavane članove obitelji,invaliditet u obitelji,dopunsko zdravst....itd.
To znači ak ste manje zaradili u toj godini od navedene svote,sav porez koji platite bit če vam vračen
Meni nije samo jasna jedna stvar,koju plaču prijaviti ak radiš na tip?
Tko če ti izdati pk1 karticu da se vidi koliko si zaradio u toj godini?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 12/February/2010
Tako je. Pogledala sam malo po internetu i izgleda da  pomorski dodatak može biti i veći od 12000 kuna! 12000 se odnosi na olakšice po drugim osnovama. Teoretski može biti i 182x400kuna! To je s ove stranice, na kojoj možete izračunati i mjesečni iznos doprinosa. http://www.micportal.com/hr/doprinosi/
 
Citiram:

Ukoliko ste u jednoj kalendarskoj godini bili na brodu 2-3 mjeseca, u tom slučaju u obvezi ste podnijeti prijavu poreza na dohodak do 28.02. u tekućoj godini za prethodnu godinu i platiti porez na dohodak koji se utvrdi na temelju podataka iz porezne prijave.

Način utvrđivanja godišnjeg dohotka je slijedeći:

*Ukupan primitak se umanjuje za dio primitka na koji se ne plaća porez na dohodak, a to je iznos pomorskog dodatka obračunan za svaki dan proveden na brodu u međunarodnoj plovidbi tijekom tog razdoblja u iznosu od 400,00 kn dnevno.

*Razlika dobivena nakon što se iznos ukupnih primitaka umanji za iznos obračunanog pomorskog dodatka, dalje se umanjuje za porezno priznate izdatke i to za tijekom poreznog razdoblja uplaćene doprinose za obvezna osiguranja (MIO i zdravstveno osiguranje) u Republici Hrvatskoj.

*Tako dobiven dohodak umanjuje se za slijedeće olakšice:

- iznos osobnog odbitka za samog pomorca (1.800,00 kn mjesečno) te za uzdržavane članove uže obitelji (900,00 kn mjesečno) i djecu (prvo dijete 900,00 kn drugo dijete 1.260,00 kn, treće dijete 1.800,00 kn i tako dalje),

- iznos uvećanog osobnog odbitka za premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, premije dopunskog i privatnoga zdravstvenog osiguranja i premije dobrovoljnoga mirovinskog osiguranja što su uplaćene tuzemnim osiguravateljima, plaćene zdravstvene usluge te stambene potrebe, sveukupno do najviše 12.000,00 kn godišnje.

Nakon što se utvrdi porezna osnovica porez na dohodak se obračunava prema slijedećoj skali oporezivanja:

Porezna stopa Porezna osnovica

15 % do 43.200,00 kn
25 % na idućih 64.800,00 kn
35 % na idućih 194.400,00 kn
45 % iznad 302.400,00 kn

Na iznos poreza obračunat na prethodno opisani način, obračunava se i prirez porezu na dohodak ako je prirez uveden u općini ili gradu u kojem pomorac ima prebivalište.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: ledeni6 on 12/February/2010
Sve jasno,ali ne kuzim tko ce ti izdati pk1 karticu kak se kod nas zove?
Ak si recimo ass.waiter na carnivalu,ak se ne varam plaća od kompanije ti je 50$x6mj je 300$
I carnival ti moze izdati samo poreznu karticu na tih 300$ ne na vise,bar ja tako mislim
I da totalno je nepravedno što moraš plačati doprinose.
Ajde staž još kako tako,ipak to ide tebi u prilog jednog dana kad budes mogao u mirovinu
Ali zdravstveno!!!!?
Pa kako koristiti zdravstveno u Hrvatskoj dok si na brodu?
Tamo vec imas zdravstveno od kompanije,
Ali eto sto je tu je!
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 12/February/2010
ako nema ip obrasca, prihvaća se i ugovor o radu. ta situacija s tipping pozicijama je smiješna i žalosna.
žalosna zato što oni po hrvatskom zakonu plaćaju doprinose na fiktivnu plaću po propisanoj osnovici, dok im je na papiru zagarantirano 50$.
Title: Porezni savjeti za pomorce i online izra?un doprinosa
Post by: CEO on 14/February/2010
http://www.micportal.com/hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=29&Itemid=32 (http://www.micportal.com/hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=29&Itemid=32)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: potjack on 19/March/2010
ispada da bi ja kao konobar na kopnu u nekom bircu na terasi trebao prijavljivat svoj dnevni višak (tips) nadležnim ustanovama i mjesečno plaćat porez i na taj iznos?? :sprda:  ili imaju i za to izračun pa bi trebao plaćat neku fixnu cifru?
moja plaća je čini mi se jasno upisana na ugovoru o radu između mene i kompanije,svi kažu da im piše 50$. Tko meni garantira cca 1800$ kao konobaru i gdje je to službeno navedeno da bi ja mogao prikazat da sam toliko zaradio i da sam u mogućnosti platit dohodak na fixnu plaću od 50$? Jasno mi je za inžinjere,strojare itd. koji imaju nekoliko tisuća dolara fixne plaće i za njih je sve čisto,na te pomorce se i zapravo misli u tom zakonu. To ja sve laički tako gledam,iz konobarskog pogleda..
I koja je zapravo definicija pomorca?? Jel to svaki cleaner,konobar,potwasher,asst. butcher i šta ti ja znam koji šljaker koji radi na brodu? Kolko ja znam pomorci idu u škole,fakultete i kojekakve akademije da bi se zvali pomorci.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: potjack on 19/March/2010
''pomorac - onaj koji po zanimanju (bez obzira na zvanje i čin) plovi morem''
 :plovim:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Zlatko99 on 13/April/2010
Pitanje
Na brod bi se trebao ukrcat u 6mjesecu,ugovor je na 8mjeseci,znači do kraja godine stignem odradit preko 183dana,koliko sam shvatio pošto idem preko EP-a uplatnica za plaćanje poreza će mi doma dolaziti,ali naknadno će doći do povrata poreza.Sad nije mi jasno ako ću na brodu bit prijavljen za plaću od 632dolara ,a sa prekovremenim radom imat oko 1000dolara,kolika će onda bit moja stvarna plaća,jer osim poreza pretpostavljam da će me država htjet okinut za zdravstveno i mirovinsko i ko zna šta još?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: lifipaj on 22/April/2010
Sad po novome od 1.7 2010 nema više povrata poreza i nikakvih poreznih olakšica, a ukida harač! I sad sve ovo kaj ste pisali pada u vodu, ali samo za naše predivne hrvate! Ova država više niti sama ne zna na koju bi stranu uzela pare! Tri puta hura za JACU! oT oT oT
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: executioner28 on 22/April/2010
Sad po novome od 1.7 2010 nema više povrata poreza i nikakvih poreznih olakšica, a ukida harač! I sad sve ovo kaj ste pisali pada u vodu, ali samo za naše predivne hrvate! Ova država više niti sama ne zna na koju bi stranu uzela pare! Tri puta hura za JACU! oT oT oT

znaci sad su dirali i Pomorce i njihova prava?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: ledeni6 on 22/April/2010
Krivo
Provedi više od 183 dana na moru u jednoj godini i ne moraš platiti porez,tako nečeš ni biti obespravljen
Ukoliko provedeš manje....hmmm pušing na kvadrat!
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: lifipaj on 22/April/2010
Svi znaju za tih 183 dana, ništa novo! Samo hoću reć da oni koji će platit taj porez, neće dobit nazad!!
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Zlatko99 on 19/May/2010
Dakle ako sam shvatio po novome:dolazi uplatnica kući od 1050kn mjesečno i nema nikakvog povrata od toga,neovisno o tome koliko je ko dana u godini bio na brodu?

Po nekim informacijama koje sam skupio doprinosi se moraju plaćat,čak i nakon isteka prvog ugovora,neznam kolko je sigurna ta informacija?Kao kad daš svoj oib kod izdavanja vize,država zna da radiš vani.
Nego zna li neko kakvo je stanje u susjednoj Srbiji i Bosni,što se tiče nameta plaćanja doprinosa kod pomoraca?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: markoQ on 19/May/2010
Čitam baš neki text koji je potpisao ministar, plačaju se doprinosi samo za one mjesece provedene na brodu, od dana urkcaja do iskrcaja, a to tražimo na brodu u onom crew office da nam poštambiljaju u knjižicu.

Ali i mene zanima dali od svih uplačenih doprinosa imamo neki povrat na kraju godine?

Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Zlatko99 on 19/May/2010
mislim da bi se ova tema trebala više aktivirat
ono što mi nije jasno
Da li novi zakon po kojem od 1.7 više nema poreznih olakšica,to vrijedi i za pomorce?
Da li to znači da ranije spominjanih 183dana više nema nikakvu ulogu?
Ako neznači šta znače porezne olakšice?
Recimo ukrcam se prvi put u kolovozu i uplaćujem 1100kn mjesečno 5mjeseci godišnje doprinose,da li je porez dodatan iznos koji uz to moram uplatit na kraju godine ako sam manje od 183dana na brodu?
I koliki je taj iznos?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: markoQ on 19/May/2010
mislim da bi se ova tema trebala više aktivirat
ono što mi nije jasno
Da li novi zakon po kojem od 1.7 više nema poreznih olakšica,to vrijedi i za pomorce?
Da li to znači da ranije spominjanih 183dana više nema nikakvu ulogu?
Ako neznači šta znače porezne olakšice?
Recimo ukrcam se prvi put u kolovozu i uplaćujem 1100kn mjesečno 5mjeseci godišnje doprinose,da li je porez dodatan iznos koji uz to moram uplatit na kraju godine ako sam manje od 183dana na brodu?
I koliki je taj iznos?

evo sa stranica ministarstva

"pomorac u međunarodnoj plovidbi, neovisno o državnoj pripadnosti broda, ne plaća porez na dohodak ostvaren plovidbom ako je plovio 183 ili više dana u godini. Danima provedenim u plovidbi pribrajaju se dani provedeni na putovanju na brod i sa broda, liječenju ili školovanju u inozemstvu;
- na pomorce koji su plovili manje od 183 dana primjenjuje se tzv. „pomorski dodatak“
- uz to svi uplaćeni doprinosi za obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje su porezno priznati izdaci na koje se ne plaća porez na dohodak.;
- pored toga pomorac, kao i svaki drugi porezni obveznik ima pravo na sve olakšice i oslobođenja koja su propisana Zakonom o porezu na dohodak (neoporezivi osobni odbitak i odbitak za članove obitelji koje uzdržava te odbitke za zdravstvene usluge i stambene potrebe i drugo)."

i sad mene zanima ako se ukrcam u 9 mjesecu kako bi trebao i do kraja DOTIČNE godine ne budem 183 dana na brodu dali plačam porez, ali bio sam neprekidno 8 mjeseci što se vidi na potvrdi.





Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Mladen1202 on 20/May/2010
i sad mene zanima ako se ukrcam u 9 mjesecu kako bi trebao i do kraja DOTIČNE godine ne budem 183 dana na brodu dali plačam porez, ali bio sam neprekidno 8 mjeseci što se vidi na potvrdi.

Ista ta pitanja i mene muče, jer smo u istoj situaciji. Stvarno bi bio zahvalan nekome ako zna odgovor na to pitanje. Prijedlozi su također dobrosošli.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: raksi zd on 20/May/2010
Ista ta pitanja i mene muče, jer smo u istoj situaciji. Stvarno bi bio zahvalan nekome ako zna odgovor na to pitanje. Prijedlozi su također dobrosošli.


Također! ljudi pomagajte :S
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Jozo_rb on 20/May/2010
i mene ovo jako zanima   :(
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 21/May/2010


i sad mene zanima ako se ukrcam u 9 mjesecu kako bi trebao i do kraja DOTIČNE godine ne budem 183 dana na brodu dali plačam porez, ali bio sam neprekidno 8 mjeseci što se vidi na potvrdi.


godina ne započinje tvojim odlaskom na brod, nego 1.1.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: markoQ on 21/May/2010
godina ne započinje tvojim odlaskom na brod, nego 1.1.
to treba provjerit, gadovi
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: iza-oblaka on 21/May/2010
to treba provjerit, gadovi

to je vec provjereno- gleda se "porezna godina", a ona je od 1.1. do 31.12., a ne od dana kad si se ukrcao...
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: markoQ on 24/May/2010
tako su mi i rekli danas iz ministartsva.
Znači tko se ukrca na pola godine platit če porez na dohodak.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Mladen1202 on 24/May/2010
Ne bu ga od mene vidili. Ne znam na temelju čega će mi ga obračunati.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: pbrazzod on 15/June/2010
Krivo
Provedi više od 183 dana na moru u jednoj godini i ne moraš platiti porez,tako nečeš ni biti obespravljen
Ukoliko provedeš manje....hmmm pušing na kvadrat!
Štovani kolege,
Ima previše netočnosti, pa ću pokušati ispraviti barem neke. Za mnoge se treba izboriti, jer tumačenje postojećeg je loše i nije korektno. Ovdje u prvom redu mislim na dodatni porez (Super harač). NIGDJE U ZAKONU ON NE OBVEZUJE POMORCE. Nažalost ministarstvo financija odreže porez svima koji su došli pod udar, jer nisu ostvarili 183 dana u inozemstvu. To se rješenje MORA utužiti, jer je protivno zakonu.
Ustavna tužba iako nije odgovorena do dana danšnjeg (podnio sam je 7.srpnja 2009. godine) i slijedi tužba Europskom sudu za ljudska prava, dala je rezultat što se tiče Izobrazbe, pa je ministar povukao i izvršio izmjene u Pravilniku za 2010. godinu. Sada je broj dana neograničen i nije vezan za ugovor o radu.
No utužen je i način računanja 183 dana, pa očekujemo da će presuda biti donijeta i u tom djelu u našu korist.
Ono što svi morate učiniti je utužiti način kako vam Lučka kapetanija obračunava dane (1. ona nije ovlaštena za to - već vi, član posade broda može... kaže Pomorski zakonik). Utužiti ako ste u 2009. imali dane izobrazbe više od priznatih 15 i ako ste time oštećeni za plaćanje poreza i/ili za prijenos dana u 2010. godinu.
Nažalost u ovoj LUDOJ zemlji s LUDIM ljudima na vlasti, tužba je jedino riješenje.
Pogledajte http://predragbrazzoduro.wordpress.com/ za odgovore, ovdje je malo mjesta
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: magicman on 30/September/2010
i što na kraju, više niš ne kužim..
idem na brod negdje u 11, početkom 12, na 6 mjeseci, jel će me dočekat porezna kad se vratim kući....pa kud još uz mizernu zaradu ( :rolleyes:) budem morao lopovima plaćat neš..
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Ceranac on 01/October/2010
I ja sam zbunjen. Postoji li neki radnik sa Carnivala (preciznije, ako ima koji asst waiter) da je placao porez i sebi mirovinsko da mi malo kaze koliko je to sve na kraju platio??
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: fox26 on 23/January/2011
Da ovo i mene zanima,dajte nešto konkretno, neki primjer....
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tatinaprinceza on 28/January/2011
I ja sam zbunjen. Postoji li neki radnik sa Carnivala (preciznije, ako ima koji asst waiter) da je placao porez i sebi mirovinsko da mi malo kaze koliko je to sve na kraju platio??

Ja sam platila oko 7000kn doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Morala sam jer sam isla 1.put preko EP-a i bila sam evidentirana u Luckoj kapetniji. Po iskrcaju sam se javila agenciji u roku 8 dana i oni su poslali Kapetaniji moji pomorsku da me odjave, nakon par dana sam pokupila knjizicu i s njom isla u Poreznu upravu gdje mi je teta dala nekoliko uplatnica za placanje doprinosa u razdoblju od ukrcaja - iskrcaja, imala sam preko 183 dana, ali to za doprinose ionako nema veze, jer ih moras platiti.
S tim uplatnicama ides u banku i zatim cekas da uplata sjedne u Poreznu kako bi ti mogli izdati potvrdu o placenom porezu s kojom onda ides u Mirovinsko da ti upisu staz u radnu knjizicu. Obzirom da to cekanje da pare sjednu u Porezni sustav traje beskonacno, najbolje je doci tamo sa kopijama uplatnica iz banke. Ja sam cekala preko tjedan dana, pa su mi onda rekli da i uplatnice mogu posluziti. Zatim da bi prijavio porez, moras imati DPOM obrazac koji ti izdaje Kapetanija, a iz kojeg je vidljivo koliko si dana proveo na moru. Taj obrazac ti Kapetanija salje na kucnu adresu. Ako ides osobno po njega, moras imati osobnu iskaznicu. EPOM obrazac mozes kupiti u Narodnim Novinama ili ga downloadirati sa stranice Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a u njega upisujes svoja primanja. Ja sam trazila od kompanije da mi posalju platne liste, jer sam ih bacila prije odlaska s broda. I sad kad sam sve to prikupila jos mi preostaje ispuniti i predati poreznu prijavu. Iako, nisam sigurna moram li ispunjavati EPOM obrazac, ako ionako ne moram placati porez na dohodak posto imam preko 183 dana na moru. E da, u Mirovinskom su mi rekli da mi mogu bez problema upisati staz, ali ako planiram ploviti i dalje ( a planiram ) najbolje da ostavim svoju radnu knjizicu kod njih, pa kad jedan dan prestanem ploviti upisat ce mi sav staz odjednom, da ne moram dolaziti svakih 6mjeseci kod njih. Ali moram naravno imati potvrde s Porezne o placenim doprinosima. Za vrijeme koje sam kod kuce trebala bih ako zelim placati oko cca 600 kn za produzeno mirovinsko, znaci 1200 kn za 2 mjeseca vacationa. E da ne bi. Sad mi je ostalo samo ispuniti i predati poreznu prijavu i to sam mislila dati nekom knjigovodji da mi napravi jer meni to sve izgleda ko na kineskom i nikako se ne snalazim.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: executioner28 on 28/January/2011
tatinaprinceza, da li planiraš kad opet odeš na brod plaćati te doprinose ili otić na radit na "crno"? Pitam jer mi je jasno da prvi put jednostavno ne možeš izbjeći plaćanje mirovniskog i zdrastvenog, ali bi se moglo kad dođeš nakon 1 ugovora doma, prijaviti se kao nezaposlena osoba, dobiješ zdrastveno plaćeno, jedino ti mirovinsko ne ide. Fakat mi nije jasno da li se više isplati plaćati neko životno osiguranje ili uplaćivati u HR mirovinski fond.

zanima me da li si tih 7000kn platila jednom kad si sišla s broda ili su slali doma na adresu uplatnice svaki mjesec i to si onda na mjesečnoj bazi podmirivala?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tatinaprinceza on 28/January/2011
tatinaprinceza, da li planiraš kad opet odeš na brod plaćati te doprinose ili otić na radit na "crno"? Pitam jer mi je jasno da prvi put jednostavno ne možeš izbjeći plaćanje mirovniskog i zdrastvenog, ali bi se moglo kad dođeš nakon 1 ugovora doma, prijaviti se kao nezaposlena osoba, dobiješ zdrastveno plaćeno, jedino ti mirovinsko ne ide. Fakat mi nije jasno da li se više isplati plaćati neko životno osiguranje ili uplaćivati u HR mirovinski fond.

zanima me da li si tih 7000kn platila jednom kad si sišla s broda ili su slali doma na adresu uplatnice svaki mjesec i to si onda na mjesečnoj bazi podmirivala?

Hm,ja sam odlucila prijavljivati svoje ukrcaje i iskrcaje i placati doprinose. Isla sam u Nauticki centar da se posavjetujem sa ljudima koji tamo rade i na kraju sam zakljucila da je MENI tako jednostavnije i bolje. Ne prijavljivanje za sobom povlaci niz drugih akcija, ne smijes nigdje biti " vidljiv ". I tu treba biti jako oprezan jer je cijeli sustav umrezen i najmanja aktivnost se vidi, sad otkad imamo OIB. Ja sam takodjer planirala izbjeci ta placanja i da budem evidentirana,ali nakon poduljeg istrazivanja i razgovora sa ljudima koji se vise kuze, zakljucila sam da bi mi to " skrivanje " od sustava donijelo vise muke i pojedenih zivaca posto nisam vjesta u muljazama, nego ova opcija. Isla sam na Zavod za zaposljavanje i objasnila im situaciju, ali gospodja mi je rekla sasvim logicnu stvar - nema se smisla prijavljivati na Zavod ako te nema 6 mj. a obavezan si se javljati svaki mjesec i ici na radionice ako te pozovu. Ti svakako mozes sebi uplacivati zivotno, ni to nije losa opcija. Ali meni se ovo vise isplati posto vec imam odredjeni broj godina u radnoj knjizici, da mi staz tece i dalje. Da nemam vec toliko staza, sasvim sigurno bih si uplacivala neko zivotno osiguranje. Sto se tice uplatnica one ti stizu doma postom. Ja sam svoje platila odmah u komadu kad sam sisla s broda, da mi to ne visi nad glavom. I tako cu placati i dalje, odjedanput da se ne moram misliti. Mislim da ti to mozes placati mic po mic,ne moras odjednom, ali ako vec dolazis doma s nekim parama u dzepu, bolje to odmah rijesis da si miran i dovidjenja. Tako i onako moras platiti. A meni je trebala potvrda za upisivanje staza, pa sam i zato platila sve odjednom.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: executioner28 on 28/January/2011
Aha, sve ok, svaki radi po svom nahođenju... ustvari me najviše zanima da li mogu platiti sve odjednom kad jednom dođem doma da ne moraju moji doma to rješavati, odnosno ja slati lovu svaki mjesec doma. Ali skužio sam iz tvog pisanja da mogu. Hvala ti ;)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Ceranac on 28/January/2011
Hm,ja sam odlucila prijavljivati svoje ukrcaje i iskrcaje i placati doprinose. Isla sam u Nauticki centar da se posavjetujem sa ljudima koji tamo rade i na kraju sam zakljucila da je MENI tako jednostavnije i bolje. Ne prijavljivanje za sobom povlaci niz drugih akcija, ne smijes nigdje biti " vidljiv ". I tu treba biti jako oprezan jer je cijeli sustav umrezen i najmanja aktivnost se vidi, sad otkad imamo OIB. Ja sam takodjer planirala izbjeci ta placanja i da budem evidentirana,ali nakon poduljeg istrazivanja i razgovora sa ljudima koji se vise kuze, zakljucila sam da bi mi to " skrivanje " od sustava donijelo vise muke i pojedenih zivaca posto nisam vjesta u muljazama, nego ova opcija. Isla sam na Zavod za zaposljavanje i objasnila im situaciju, ali gospodja mi je rekla sasvim logicnu stvar - nema se smisla prijavljivati na Zavod ako te nema 6 mj. a obavezan si se javljati svaki mjesec i ici na radionice ako te pozovu. Ti svakako mozes sebi uplacivati zivotno, ni to nije losa opcija. Ali meni se ovo vise isplati posto vec imam odredjeni broj godina u radnoj knjizici, da mi staz tece i dalje. Da nemam vec toliko staza, sasvim sigurno bih si uplacivala neko zivotno osiguranje. Sto se tice uplatnica one ti stizu doma postom. Ja sam svoje platila odmah u komadu kad sam sisla s broda, da mi to ne visi nad glavom. I tako cu placati i dalje, odjedanput da se ne moram misliti. Mislim da ti to mozes placati mic po mic,ne moras odjednom, ali ako vec dolazis doma s nekim parama u dzepu, bolje to odmah rijesis da si miran i dovidjenja. Tako i onako moras platiti. A meni je trebala potvrda za upisivanje staza, pa sam i zato platila sve odjednom.

Pa to mi odgovara ako mogu odmah sve odjednom uplatiti kad siđem s broda, ja sam mislio da je to ne moguće jer ako npr. ne platiš nešto u neko određeno vrijeme, da ti tada stižu opomene doma, mislio sam da ima neki određeni rok kao kad plačaš struju ili tako nesto..
Hvala na detaljnome odgovoru :)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 28/January/2011
Državi uvijek odgovara kada plaćaš, po malo ili odjednom, svejedno. Samo daj pare.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: catfish on 15/February/2011
Mnei su gamad zaračunali i 300 kn kamat jer doprinosi nisu bili plačeni po dospijeću. Mislim kakao da ih platim kada fizički nisam prisutna ( 9000 km dalje i na brodu)?????
Reako mi refernt porezne:"A sada to platite a na godinu će se zakon mijenjati..."
A baš mi se daje i tih 300 kn šugavoj pijaci od RH ....
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 15/February/2011

Mnei su gamad zaračunali i 300 kn kamat jer doprinosi nisu bili plačeni po dospijeću. Mislim kakao da ih platim kada fizički nisam prisutna ( 9000 km dalje i na brodu)?????


Internet bankarstvo ... 10-15kn/mjesec
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Dario Zg on 15/February/2011
kog god na brodu pitas nesto o ovome nikad culi nisu za to a noviji ljudi kazu da nema sanse da ikad plate ni lipe za to...
neznam ni  ja sto cu s time...jel probao itko kad se vratio nazad s broda da se ne javi u EP pa da te oni uopce ne odjave ili ?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: executioner28 on 15/February/2011
kog god na brodu pitas nesto o ovome nikad culi nisu za to a noviji ljudi kazu da nema sanse da ikad plate ni lipe za to...
neznam ni  ja sto cu s time...jel probao itko kad se vratio nazad s broda da se ne javi u EP pa da te oni uopce ne odjave ili ?

pa zar nije fora u tome da te oni odjave, ti se prijaviš kao nezaposlena osoba i dalje ideš na brod bez da to zna Vlada RH... ili sam ja krivo skužio?
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: tatinaprinceza on 16/February/2011
 :tuctuc: joooj, bemu misa :) onaj tko se prijavio preko agencije, prijavljen je i u luckoj kapetaniji i ima pomorsku knjizicu kojom je evidentiran u poreznom sustavu Republike Hrvatske te je time i porezni obveznik i duzan je prijavljivati i placati poreze. Tocka.
Ako idete drugi put na brod bez posrednistva agencije mozete se sami prijaviti Luckoj kapetaniji ili ne morate, s tim da ako se necete prijavljivati, morate posebno biti oprezni glede SVEGA. Od slanja novca s broda, i bilo kakvih drugih "pisanih" novcanih transakcija, do toga kome govorite gdje idete i kad se vracate i zasto idete. U tim stvarima treba biti jako vjest jer je cijeli sustav umrezen putem OIB-a i najmanji za***** moze vas kostati prijave za utaju poreza i ko zna cega sve ne. Trebate biti posve " nevidljivi ". Nepostojeci. Ako se prijavljujete, to mozete uciniti sami tako da ispunite prijavu o ukrcaju i dostavite Luckoj kapetaniji kopiju LOE i osobne. I to je sve. U tom slucaju ste drzavi duzni platiti ( po povratku ) samo doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, ne placate nikakav dodatni porez na dohodak ni ista slicno ( oni koji su na moru proveli vise od 183 dana ). Ja mislim da je to dobra stvar, em ste zdravstveno osigurani, em vam ide i radni staz koji se upisuje u radnu knjizicu. Mislim da nije vrijedno tolike muke oko skrivanja i varanja, i bavljenja sitnim i najsitnijim detaljima o tome da vam se ne udje u " trag ". Ali kako ko zeli. Vise o tome sam napisala valjda 1094082 puta tu na forumu. Citajte, zaboga.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: potjack on 16/February/2011
Quote
...em ste zdravstveno osigurani...


zdravstvena za ljude koji rade na brodu je jedan od najglupljih zakona ikad,u rangu 3 god zatvora za joint.
ne mogu zamislit niti jednu situaciju u kojoj bi mi ikada zatrebala knjizica ako radim na brodu,a opet ista ne vrijedi kad se vratis doma.
sta ja tu zapravo placam? i u kojoj se jos firmi zaposlenici sami brinu za placanje doprinosa?? e nece bogami od mog krvavog novca hranit svoje foteljaske guzice...
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Ceranac on 16/February/2011
zdravstvena za ljude koji rade na brodu je jedan od najglupljih zakona ikad,u rangu 3 god zatvora za joint.
ne mogu zamislit niti jednu situaciju u kojoj bi mi ikada zatrebala knjizica ako radim na brodu,a opet ista ne vrijedi kad se vratis doma.
sta ja tu zapravo placam? i u kojoj se jos firmi zaposlenici sami brinu za placanje doprinosa?? e nece bogami od mog krvavog novca hranit svoje foteljaske guzice...

Ne misli se na zdravstvenu knjižicu već na zdravstveno osiguranje, što ti jako dobro dođe u slućaju da imaš teže ozlijede..
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: potjack on 17/February/2011
i dalje nisam uvjeren da je to neophodno. ono brodsko osiguranje nije dovoljnjo? mislim,ja pricam laicki onako,ne razumijem se previse u zakone i moje oci ne vide dalje od ociglednog mjesecnog izbijanja novaca iz dzepa 20000 pomoraca.. s tim ce moc podijelt dobre bonuse precednicima raznoraznih uprava i kvazimenadjerima  oT
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: magicman on 29/March/2011
računica za jedno ass. waitera.
min
doći na brod - 8000 kn
otići sa broda - 5000 kn
svaki mj esec RH - 1000 kn * 8 - 8000 kn
-----------------
21000 kn MIN

placa. 6000 kn (1100) * 8 - 48000 kn - 27 tisuća kuna / 8 mjeseci rada ko crn..ASS WAITER... 3300 kn placa..

ISPLATI LI SE...

stime da sam unesao min. cifre...mislim da se ikuci moze takva poso naci, za te pare..


da ne bude zabune, ne radim ko ass. waiter, ali vidim koliko rade ...i sad kad sam se upozno so vim porezima, maletene
radi od 8 mjesei ako se izdrzi koliko je prvi ugovr, radi se 2 i pol mjeseca za kartu tamo i nazad,  mjesec i pol za porez...
mjesec za život tamo, i ovo ostalo..što ostane
moja plata je 1550, neradim nista posebno ali kada razmislim da cu morat pljunut 10000 kn za talibane, u pm...
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: legionnaire007 on 18/July/2011
:tuctuc: joooj, bemu misa :) onaj tko se prijavio preko agencije, prijavljen je i u luckoj kapetaniji i ima pomorsku knjizicu kojom je evidentiran u poreznom sustavu Republike Hrvatske te je time i porezni obveznik i duzan je prijavljivati i placati poreze. Tocka.
Ako idete drugi put na brod bez posrednistva agencije mozete se sami prijaviti Luckoj kapetaniji ili ne morate, s tim da ako se necete prijavljivati, morate posebno biti oprezni glede SVEGA. Od slanja novca s broda, i bilo kakvih drugih "pisanih" novcanih transakcija, do toga kome govorite gdje idete i kad se vracate i zasto idete. U tim stvarima treba biti jako vjest jer je cijeli sustav umrezen putem OIB-a i najmanji za***** moze vas kostati prijave za utaju poreza i ko zna cega sve ne. Trebate biti posve " nevidljivi ". Nepostojeci. Ako se prijavljujete, to mozete uciniti sami tako da ispunite prijavu o ukrcaju i dostavite Luckoj kapetaniji kopiju LOE i osobne. I to je sve. U tom slucaju ste drzavi duzni platiti ( po povratku ) samo doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, ne placate nikakav dodatni porez na dohodak ni ista slicno ( oni koji su na moru proveli vise od 183 dana ). Ja mislim da je to dobra stvar, em ste zdravstveno osigurani, em vam ide i radni staz koji se upisuje u radnu knjizicu. Mislim da nije vrijedno tolike muke oko skrivanja i varanja, i bavljenja sitnim i najsitnijim detaljima o tome da vam se ne udje u " trag ". Ali kako ko zeli. Vise o tome sam napisala valjda 1094082 puta tu na forumu. Citajte, zaboga.


što ako se gdin.XY prijavi preko agencije iz inozemstva, mora li se prijavljivati Luckoj kapetaniji u Hrvatskoj? Moze li ishoditi Pomorsku knjizicu u inozemstvu ili na brodu, ukoliko je uopce potrebna za zanimanja tipa konobar i slicno..?
Nadam se da netko zna odgovore, hvala unaprijed  :uzdravlje:
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 20/July/2011
U tom slucaju se ne moras prijavljivati, ali dobro odvazi je li ti to u interesu. Osobno ne bih, jer entry level pozicije imaju premalu placu da bi ti se odlazak na brod uopce isplatio. No ako ti je taj posao koji bi radio inace struka i planiras se vratiti u Hrvatsku, prijavi se da ti to upisu u radnu knjizicu, jedan dan ce ti znacit..
Ako se odlucim vratiti na brod, sigurno cu mijenjati kompaniju i nema sanse da bi se prijavila jer sam mjesec dana radila samo da isplatim mirovinsko i zdravstveno u RH (a da pokrijem troskove odlaska da i ne spominjem).
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 20/July/2011
jer sam mjesec dana radila samo da isplatim mirovinsko i zdravstveno u RH

Isto i u Hr. Svaki zaposleni državljanin, svakih 6 mjeseci (otprilike) radi jedan mjesec za mirovinsko i zdravstveno
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 20/July/2011
istina, samo mi je u bruto placa u Hrvatskoj bila veca i nisam imala izbora platiti ili ne. bitno je samo naglasiti da Hrvatima placa iz ugovora nije neto, nego bruto, a tek onda procijeniti da li se uz sva davanja agenciji odlazak isplati ili ne. financijski, dakako, jer ja se zalazem da se isplati radi iskustva, makar ne nuzno i financijski.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: legionnaire007 on 20/July/2011
U tom slucaju se ne moras prijavljivati, ali dobro odvazi je li ti to u interesu. Osobno ne bih, jer entry level pozicije imaju premalu placu da bi ti se odlazak na brod uopce isplatio. No ako ti je taj posao koji bi radio inace struka i planiras se vratiti u Hrvatsku, prijavi se da ti to upisu u radnu knjizicu, jedan dan ce ti znacit..
Ako se odlucim vratiti na brod, sigurno cu mijenjati kompaniju i nema sanse da bi se prijavila jer sam mjesec dana radila samo da isplatim mirovinsko i zdravstveno u RH (a da pokrijem troskove odlaska da i ne spominjem).

Hvala na odgovoru...
Iskreno sve vise i vise mi se gadi nasa drzava, koliko god zivimo u prekrasnoj zemlji ljudi koji nas vode su totalni kontrast toj ljepoti... Mislim da se mozda i ne bih vratio. Zato, trk u Srbiju, Makedoniju ili gdje vec... Taj upis u radnoj knjizici sigurno ne vrijedi te novce, posto ces opet imati neki dokaz da si radila na brodu, sama znas bolje od mene kako se zove :)
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: Nera on 20/July/2011
dokaz ces sigurno imati, samo trazi reference letter na kraju odradjenog ugovora. ja ne planiram jos dugo bit u hr, pa mi je svejedno za radnu knjizicu, no nisam imala izbora oko placanja jer sam isla preko EP.
ne mogu reci da mi je zao radi toga, jer su mi se stvari super poslozile u zivotu zbog ta dva ugovora za carnival. no da sad idem na prvi ugovor s ovom pamecu, isla bi na princess i inzistirala na poziciji koju sam prvo htjela, a ne na prvoj za koju bude intervju i za koju imam kakvo takvo iskustvo.

i usput, nakon svega, hrvatska je predivna zemlja za zivot, pogotovo obala, ako imas para, nekretninu i ako si dobro umrezen. za sve nas ostale, bojim se - tesko.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: legionnaire007 on 29/August/2011
Sefe nadam se da ces vidjet ovo u skorije vrijeme, informacija ce mi puno pomoci a i ostalim Hrvatima koji se pripremaju... I jos netko ako je upucen u temu nek slobodno iznese svoje spoznaje:

Moze li se nakon izrade pomorske knjizice i prijave preko Lučke kapetanije NAKON prvog ugovora, NE PRIJAVITI na lučku kapetaniju ponovo za drugi ugovor...? Da li bi to funkcioniralo???
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: CEO on 29/August/2011

Moze li se nakon izrade pomorske knjizice i prijave preko Lučke kapetanije NAKON prvog ugovora, NE PRIJAVITI na lučku kapetaniju ponovo za drugi ugovor...? Da li bi to funkcioniralo???

Misliš, možeš li varati državu i ne plaćati porez? Mooože, kako ne. Isto ko i Sanader.
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: legionnaire007 on 30/August/2011
Misliš, možeš li varati državu i ne plaćati porez? Mooože, kako ne. Isto ko i Sanader.

Hahaha jao... Postoji li bolje rješenje, bez varanja bilo koga??? odjava prebivališta iz RH???
Title: Re: Informacije o socijalnoj reformi za pomorce u Hrvatskoj
Post by: GOAT on 11/March/2014

Ako idete drugi put na brod bez posrednistva agencije mozete se sami prijaviti Luckoj kapetaniji ili ne morate, s tim da ako se necete prijavljivati, morate posebno biti oprezni glede SVEGA. Od slanja novca s broda, i bilo kakvih drugih "pisanih" novcanih transakcija, do toga kome govorite gdje idete i kad se vracate i zasto idete. U tim stvarima treba biti jako vjest jer je cijeli sustav umrezen putem OIB-a i najmanji za***** moze vas kostati prijave za utaju poreza i ko zna cega sve ne. Trebate biti posve " nevidljivi ". Nepostojeci.


 Ja mislim da je to dobra stvar, em ste zdravstveno osigurani, em vam ide i radni staz koji se upisuje u radnu knjizicu. Mislim da nije vrijedno tolike muke oko skrivanja i varanja, i bavljenja sitnim i najsitnijim detaljima o tome da vam se ne udje u " trag ". Ali kako ko zeli. Vise o tome sam napisala valjda 1094082 puta tu na forumu. Citajte, zaboga.

Ljudi su previše preplašeni sa cijelim OIB sustavom, iako bi se načelno moglo sve kontrolirati preko njega ali u praksi to ipak nije tako... ali slažem se treba biti oprezan u smislu ne kupovati auto, motor ili sl ali za slanje novca iz inozemstva te neće provjeravati za manje cifre, ja sam nekoliko puta povlačio iz stranih fondova novac na svoj devizni, svaki put po cca 3500kn i nikad me nije porezna ganjala.

Što se tiče kome govorite gdje idete, pa niste ratni kriminalac da morate skrivati gdje ste... e, sad baš ako se nekom inspektoru izlanete i taj vas uzme na zub ali šanse za to su realno gledajući jako male...

Na plaću od cca 1500$ je itekako vrijedno "muljanja", jer u konačnici raditi krvavo čitav mjesec samo za doprinose od kojih nemaš nikakve koristi nema suviše smisla, taj staž o kojem svi pričate vam neće značiti gotovo ništa kada za 30-40 godina budete stekli uvjete za mirovinu, jer će iznos koji ste uplatili biti daleko manji onoga koji će vam se isplaćivati kroz mirovinu. Puno se više isplati uplaćivati u privatan mirovinski fond (primjer 500kn/mj sa minimalnom kamatnom stopom poslije 40god imate preko milijun kuna glavnice). A zdravstveno osiguran cijelo vrijeme možeš biti ako na zdravstveno odneseš potvrdu da si nezaposlen, poslije toga ne moraš biti prijavljen na birou, niti se javljati svakih 6mj. Ovo su mi potvrdile 2 osobe, neka netko ispravi ako nije točno.