Author Topic: Kako je kadetu na kruzeru? Internet, crew mess ...  (Read 5575 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline MrSaW

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Neću ulaziti u detalje, samo ću reći da imam par prijatelja na kontenjerima i 1 na tankeru pa znam kako je otprilike kadetu, ali nikoga neznam na kruzeru. Pretražio sam cijeli forum koristeći search, ali baš i nije pomoglo. Pa me zanimaju sljedeće stvari;

Kako je kadetu na kruzeru?
Kadet koliko vidim dijeli kabinu s par ljudi, jeli svatko ima neki sigurnosni pretinac, jer kabina je otvorena, tako da svatko može ući i uzeti laptop,mob,novacnik itd.
Što je s internetom, kako se čujete doma, jeli se može pretražiti neke stranice, da ne ostanem neinformiran o bilo cemu sto se dogada u nasoj drzavi itd.
Gdje kadet jede, kako se sprijateljite s ljudima kad dodete prvi put na kruzer, jeli bas cijeli kruzer mislim na posadu kada ne radi ogranicen na skupine tj, filipinci pricaju filipinski, indijci indijski itd

Poslao sam par molba prije par mjeseci pa tko zna možda upadnem :p

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: par pitanja
« Reply #1 on: 08/March/2015 »
Kabina nije otvorena, daleko bilo. Na skoro svim kruzerima su elektronske brave koje se otključavaju magnetnom karticom, a na nekim starijim su mehaničke brave sa "starim dobrim" ključem.

Osim toga, ako želiš, možeš svojim katancima zaključati ormar, fioke... koferi ti verovatno imaju bravicu sa šifrom...

Internet radi, ne brzo kao na kopnu, ali evo pišem ti preko brodskog interneta. Osim na brodu, u većini luka možeš da nađeš free internet.
Takođe i telefon možeš da koristiš. O internetu, telefoniranju i komunikaciji ima dosta tema na forumu.

Jedeš u restoranu za posadu. Posada se druži, možeš da pričas sa kim god hoćeš. Normalno da zemljaci međusobno koriste mogućnost da pričaju na maternjem jeziku, ali uopšte nisu izolovane grupe u pitanju, jer smo svi upućeni jedni na druge - usred si gužve sa hiljadu kolega. Družićeš se na poslu, u crew baru, na žurkama, na plaži, u kabini, u hodnicima... neće ti nedostajati ljudi za druženje, budi siguran.

Kruzeri su ogromni ploveći gradovi, podređeni putnicima (ljudima) i tu život funkcioniše relativno normalno, nisi izolovan kao na nekom tankeru. ;D

Offline MrSaW

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Re: par pitanja
« Reply #2 on: 08/March/2015 »
Hvala na takom brzom odgovoru :)

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Re: par pitanja
« Reply #3 on: 08/March/2015 »
Zavisi od pravila kompanija,kadeti mogu biti u eng ili deck dept. Kod MSC-a kadeti mogu slobodno da se  krecu po brodu van radnog vremena pod uslovom da nose svecanu uniformu.Kod MSC.a kadeti Deck Dept spavaju sami u kabini mada se nesto i tu menja moguce je da ce u dvoje dok u ENG Dept vec spavaju ponegde u dvoje a negde i sami.Pod terminom " u dvoje" mislio sam sa  jos jednim kolegom a ne bracni par :). Sretno i zelim brz ukrcaj !
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
na halu kadet djeli kabinu sa kadetom (deck, eng, elec)
kabina je kako kaze princ zakljucana uvijek
jedes u mess roomu ili putnickom restoranu, di hoces.
obicno se radi gvardije na mostu ili makini, preko dana takodjer pomazes safety timu (deck) ili oko odrzavanja (makina)
ovisi ko ti je nadredjeni, ali kadet obicno ima krace radno vrijeme da bi imao vremena raditi na dnevniku.
 

Offline MrSaW

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Aj još da pitam jeli itko od kadeta aktivan ovdje ili zna nekoga tko je bio kadet na kruzeru da mu posaljem par pitanja vezano baš za kadeta.

Offline Mikeli_CG

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
  • Country: Montenegro
  • Company: Marella Cruises
  • Recruitment Agency: CSM
Sve zavisi kakva te ekipa zapane, tip broda mnogo i ne igra ulogu, uglavnom radis sve sto ti se kaze, pokazi interesovanje i volju za ucenjem, onda ce i drugi htjeti nesto da te nauce, postuj starije i samo lagano  :uzdravlje:

Offline MrSaW

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Naravno da ću raditi sve što mi reču, trudit ću se pokazat u najboljem svijetlu nego sam htio pitati neke stvari koje sam učio dok sam se školovao, pa se bojim da ne dođem tamo, a on me pita neka pitanja ipak je prošlo preko godinu dana da sam završio školovanje, a evo ispred mene sve sam zadače i knjige sačuvao, a neznam odakle da počnem, neznam hoče li me izrešetati s pitanjima, isto tako što se tiće engleskog, ja engleski znam, ali opet se bojim hoču li sresti nekog oficira koji će mi nešto reći, a razumjet ću ga 90%. Ovo govorim jer svatko ima svoj neki naglasak, a pogotovo kada mi spomene nešto iz brodskog riječnika (eng) što trenutačno guglam i učim, da ne ispadnem totalni neznanac.

Offline Mikeli_CG

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
  • Country: Montenegro
  • Company: Marella Cruises
  • Recruitment Agency: CSM
Naravno da ću raditi sve što mi reču, trudit ću se pokazat u najboljem svijetlu nego sam htio pitati neke stvari koje sam učio dok sam se školovao, pa se bojim da ne dođem tamo, a on me pita neka pitanja ipak je prošlo preko godinu dana da sam završio školovanje, a evo ispred mene sve sam zadače i knjige sačuvao, a neznam odakle da počnem, neznam hoče li me izrešetati s pitanjima, isto tako što se tiće engleskog, ja engleski znam, ali opet se bojim hoču li sresti nekog oficira koji će mi nešto reći, a razumjet ću ga 90%. Ovo govorim jer svatko ima svoj neki naglasak, a pogotovo kada mi spomene nešto iz brodskog riječnika (eng) što trenutačno guglam i učim, da ne ispadnem totalni neznanac.

Reci cu ti iz mog iskustva (kadetura na tankeru). Ponovi kako se radi greska djiro kompasa, OBAVEZNO pravila izbjegavanja sudara, IALA sistem (da znas sta znaci koja bova), osnovno sto se tice stabilnosti, opremu lajbota i sl. Sto se tice engleskog, ako budes radio po palubi bitno ti je da znas kako se koji alat zove (ako te posalju da doneses :D) ostalo ce ti doc kroz komunikaciju, samo opusteno i slobodno pricaj, to je jedini nacin da ga naucis. Ako nesto nisi razumio, slobodno reci, bolje nego da uradis pogresno. Eto to je moje misljenje, ubrzo cu i ja vidjet dje sam, jer idem prvi put na putnicki brod  :uzdravlje:

Offline MrSaW

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Hvala :)