Author Topic: Srpski inženjeri u?estvuju u konstruisanju prvog solarnog aviona na svetu!  (Read 6369 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Ovo je, za razliku od one šaljive pre neki dan, ozbiljna i dobra vest i ovo je  vest koja izaziva veliki ponos kod mene, ne lični naravno, nego nacionalni. Nedavno je prvi solarni avion na svetu krenuo na svoj prvi let tj. obilazak zemaljske kugle. Ovaj avion je konstruisala švajcarska kompanija "Solar impuls" i o tome su pisali svi mediji, evo npr. ovaj naš dosta:

http://www.rtv.rs/sr_ci/zivot/nauka-i-tehnologija/avion-na-solarni-pogon-u-drugoj-etapi-puta-oko-sveta_575880.html

Međutim, postoji 1 bitan podatak koji nije objavio nijedan domaći medij osim RTS-a (ili ja barem nisam to primetio) a to je da u ovoj kompaniji RADI DVOJE SRPSKIH INŽENjERA STEVAN MARINKOVIĆ I TAMARA TURŠIJAN! Ovo je fantastična vest i ja sam to video samo u nekom Dnevniku RTS-a ali kasnije nisam mogao da nađem na internetu. tj. na sajtu RTS-a ili nekog drugog domaćeg medija!

Pročitajte vest sa ovog linka:

http://www.abb-conversations.com/2015/03/flexibility-passion-unite-abbs-solar-impulse-engineers/

U okviru ovog članka se nalazi snimak sa izjavom Tamare Turšijan (dakle jedne od to dvoje naših inženjera) i ona je nekad radila u kompaniji "Strawberry energy" u Srbiji.

https://www.youtube.com/watch?v=7OnIU7AKKGo

i upravo je ona govorila o celom ovom projektu. Fantastično, zaista i lepo je čuti da naši inženjeri sudeluju u ovom velikom i važnom svetskom projektu koji će u budućnosti drastično sniziti cene karata za letove i zaštititi planetu od aero-zagađenja.

 :clapping:
Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
niti jednu vijest od Ivana Direktora više ne shvaćam ozbiljno... :D :D

"It always seems impossible until it's done"

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Pa dobro, ja pišem i ozbiljno i šalim se ali ovo je stvarno ozbiljna tema.
Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
DIREKTORE, lijepo je da te oduševljavaju uspjesi sunarodnjaka i ljubav prema domovini, ali evo jedan kritički osvrt od mene.

Zašto "naši" inžinjeri? Ne vidim kako možeš polagati pravo na nečije intelektualne zasluge samo zato jer si iste nacionalnosti kao dotični.
Po istom principu, bitka Srpske i Hrvatske nacije za prisvajanjem Nikole Tesle traje već desetljećima. Te Srbin je, te Hrvat je ...
"Naše" je možda nekad i postojalo na ovim prostorima, ali je definitivno izumrlo sa "bratstvom i jedinstvom", "tuđe nećemo svoje ne damo", te drugim idejama i idealima socijalizma.

Da se ne pokušavaš uzvisiti pomoću asocijacije sa ljudima koji su po nečemu uspješni, poznati, slavni ...?
Ok, recimo da imaš grupicu genetskih markera kao i ovi inžinjeri, pošto ste rođeni u Istočnoj Evropi, ali ... meni to nije za divljenje.

Ako nije upisano u gruntovnici - nije tvoje.
Ako nije zaštićeno autorskim pravima - nije tvoje.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Meni je više taj patriotizam postao smešan iz dva razloga- država je i moje prijatelje i roditelje i mene upropastila jer ti ne dozvoljava neka osnovna prava na život a drugi je jer vidim kakav sve ološ se predstavlja hrišćaninom, sad sa komšijom pije pivo, peče roštilj, tuca jaja a posle kad ovaj zaspi ide da mu obije podrum i pokrade drva što su mu ostala za ogrev (jedan od primera).

Ko god me bude poštovao i cenio kao čoveka, radnika, ja ću njega tri puta više ceniti i poštovati ma koliki "neprijatelj" bio državi u kojoj živim.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Šefe, ja sam ovu temu postavio zbog promocije pravih vrednosti u Srbji i na Balkanu a to su nauka, uspeh, obrazovanje... Takve dobre i prave vrednosti treba da promovišemo svuda i na svakom mestu a pogotovo onda kada dolaze iz naših zemalja a ne ono što nam promovišu i poturaju glavni mediji i TV a to su starlete, radodajke, prostitutke, vulgarnost, prostakluk i primitivizam. To je poenta moje teme.

Što se tiče nacionalnog porekla, kako sazrevam sve više uviđam razliku između zemlje i države zato što je država postala simbol za otimačinu i pljačku običnog čoveka ali država ima više značenja, ne bih da širim temu. U svakom slučaju patriotizam je dobra stvar i svoju zemlju treba voleti, to je normalno. Naravno da osećam ponos kada čujem da inženjeri iz moje zemlje i mog naroda učestvuju u 1 ovakvom krupnom svetskom projektu i to na sva usta treba promovisati jer se radi o pozitivnim i uspešnim primerima. Ja sam oduvek radio tako, mislim, ili se nisam poredio ni sa kim ili sam se upoređivao sa boljim i uspešnijima od sebe jer upoređivanje sa gorima od sebe nije realno. Dakle, smatram da ovakvi ljudi treba da budu uzor svima i da svi znaju za njih jer je neprihvatljivo da svi znaju ko su Maca, Cuca, Mica i Mimi a da niko ne zna ko su Stevan Marinković i Tamara Turšijan. A treba da bude obrnuto.

A kad kažeš da sam ponosan na neke ljude samo zato što potiču iz moje nacije, to je samo delimično tačno zato što npr. Mimi Oro potiče iz grada koji je na samo 12km od mog a ona je SRAMOTA ovog kraja, ove zemlje i ove nacije i likovi kao što su ona, Maca, Cuca, Mica ili već kako se zovu sve te radodajke sa televizije ne treba da budu uzor NIKOME ma iz koje zemlje da potiču! Dakle, ja sam ponosan samo na one pozitivne i dobre primere iz moje zemlje i regiona a ne na sve.

A bratstvo i jedinstvo su prestali da postoje kad su ovde izbili ratovi i kad su se raspali socijalizam i SFRJ!

Euronimus, to je banalizacija stvari.
Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Offline Justinijan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 456
    • View Profile
  • Country: Republika Srpska
  • Company: Princess cruises, Cunard cruise line, Seabourn cruises, Celebrity cruises
  • Job Title: Butler
Pa da upravo je to veliki problem, kitimo se tudjim zaslugama jer ne zelimo da se suocimo sa sopstvenim problemima i glumimo patriote, zato nam i jeste stanje u drzavama kako jeste.
Bez uvrede Sefe ali Nikola Tesla je Srbin, pa moze neko da ga prisvaja kako hoce, iskreno isto bi mi bilo da je i Kinez, ali samo navodim cinjenicu.
Fiat iustitia et pereat mundus!

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Ja se ne kitim tuđim zaslugama i nisam rekao da sam ja napravio prvi solarnim avion na svetu, samo sam naveo činjenicu da inženjeri iz moje zemlje učestvuju u 1 ovako velikom i važnom projektu kao što je prvi solarni avion na svetu i ja sam ponosan na taj njihov uspeh. Oni treba da budu uzor mladima i svima.

I kakve veze ima ova tema sa (ne)suočavanjem sa sopstvenim problemima? To bi isto bilo kao kada bi rekao da je Tesla izmislio struju a  neko ti kaže, ma pusti ti to, suoči se sa sopstvenim problemima. Što nema blage veze jedno s drugim.

A Nikola Tesla jeste Srbin.

Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Rodio se u Smiljanu pored Gospića. To je koliko znam u Hrvatskoj.  :)

Svi se žele asocirati sa Teslom samo zato jer je bio genije. Znači, ako je Tesla bio genij, i Srbin, a i ja sam Srbin, onda sam i ja genije.  oT
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Justinijan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 456
    • View Profile
  • Country: Republika Srpska
  • Company: Princess cruises, Cunard cruise line, Seabourn cruises, Celebrity cruises
  • Job Title: Butler
Rodjen je Hrvatskoj ali je srpskog porijekla, cak mu je i otac bio pravoslavni svestenik, bitno je kako se covjek osjeca i sta on smatra ko je i sta je. I ja sam rodjen u Federaciji BIH, ali me to ne cini bosnjakom. Ali u svakom slucaju, nema veze, on je bio odbacen od strane cijelog Balkana a naravno ''zli'' Amerikanci su ga prihvatili (kako ih neki ovdje smatraju i ''kao'' bojkotuju njihove proizvode) i iskoristili su njegov potencijal.
Fiat iustitia et pereat mundus!

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Kao što već rekoh, nema još uvek ništa na srpskom, na žalost ali evo ovako na engleskom. Bili su u Kini a sad su valjda stigli na Havaje. Inače, vesti na kineskom o ovome imate koliko hoćete.

***ovdje je bio kilometarski copy-paste
Admin


http://www.abb.com/cawp/seitp202/74950FECF750BB4DC1257E3F002EB747.aspx

Snimak: https://www.youtube.com/watch?v=ERj32u2iydA

Simpatična ova Tamara.  :rolleyes:

Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Odraće te Šef od batina zbog copy-paste sadržaja sa drugog sajta. :tuctuc:
Stavi samo link, nema potrebe da kopiraš tekst i smanjuješ rejting forumu (i zaradu Šefu). ;D

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Direktore, koliko puta ti moram reci za copy-paste? 16? Zbog cega si ponosan na inteligentne ljude I pronalazace I izumitelje kad ne mozes jednu stvar zapamtiti? Sta ti uopce imas zajednicko sa niima?
Zasto te odusevljava geografska povezanost sa tim divnim, pametnim ljudima? Nemas ti nista zajednicko sa njima.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Brooks

  • Registered
  • *
  • Posts: 71
    • View Profile
IVAN DIREKTOR, mislim hvala sto postavljas zanimljive sadrzaje i pokreces razne teme, to je lepo, ali brate sta ti trazis na ovom forumu? Mislim bez uvrede ali uvek te vidjam u raznim raspravama, i temama koje zaista nemaju veze sa ovim forumom. Pa me zanima sta trazis ovde, ides na kruzer, radio si pre, cekas da odes ili sta? opet , bez uvrede samo me zanima .

A to za copy paste mogu da ti kazem da su meni tako dva sajta bila de-indexovana sa googla zbog scrape - ovanja sadrzaja, i to ne mojom krivicom vec zbog hostinga.

Offline Lopsis

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 90
    • View Profile
Ama ja placem nad Ivanovim komenatrima vec danima. I ne provjeravam forum vec samo njegov profil da vidim sta sad lupa  :rofl:
A na pitanje sta on radi ovdje a nema nikakve veze sa kruzerima, nauka jos nije dala odgovor  :rofl:
ja mislim da je drug strasno usamljen... sinoc sam oko 1h ujutro nesto komentarisao i drug bum ekspresno odgovara ko da mu SMS.om stizu obavijesti  :clapping:
Sefe nemoj slucajno da ga banujes samo mu cijeli profil premjesti u kategoriju "Zanimljivosti". Ogranici mu domet   :rofl: :pilot:
Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk