Author Topic: Dina8 - JAP - Princess Cruises  (Read 1675 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dina8

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Princess Cruises
Dina8 - JAP - Princess Cruises
« on: 11/April/2015 »
Korisničko ime: Dina8
Država: BiH
Spol: F
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Junior Assistant Purser (Customer services Agent, Duty agent, Assistant Admin)


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Znala sam već godinama, ali neku veću pažnju mi je privuklo kad je jedna od kolegica sa faksa otisla i krenula objavljivati slike.  

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
U to vrijeme sam već godinama radila u turizmu i željela ići vani. Uvijek mi je bila želja putovati i vidjeti svijeta, a ovo se činilo kao idealna prilika.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Kouzona jer su u to vrijeme jedini iz BiH imali intervjue.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
JAP je nekako logično bilo - godinama sam radila na recepciji i pričala španski i engleski. Kouzon me  poslao na intervju za Princess.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je bio u Beogradu u maju 2014., nas 80, a samo dvije za moju poziciju.  
Moj intervju je trajao nekih 15ak minuta. Bila sam nervozna prije, ali čim sam sjela prekoputa onog italijana totalno sam se opustila i bila skroz prirodna.
On mi je odmah rekao da sam prošla.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Put do Banja Luke i boravak(iako nisam placala smjestaj) tri dana zbog preliminarnog, negdje 130e.
Put do Beograda na glavni intervju + četiri dana boravka+ Marlins i psiho test = oko 200e (ni tu nisam placala smjestaj)
Medical + put do Herceg Novog = 400e
Viza + put do Sarajeva= 170
Provizija Kouzonu= 350e
Znači oko 1250e.  

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Pošto sam dobro proučila forum, nisam nosila puno stvari. 6-7 ljetnih haljinica, dvoje hlace i nekako majica, hrrrrpa veša plus najlonki. (Hvala Gia!)
I OBAVEZNO: staviti nesto robe u ručnu prtljagu, meni su izgubili kofer i tek nakon pet dana sam ga dobila.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Izgubljeno. Bez treninga, direkt na  desk.  Ne znam gdje je front, gdje aft, znala sam samo put od kabine do deska i officers messa.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Ne previše. Ovi u crew officu su mi dali kovertu sa papirima i poslali me u sobu. Sve sam morala pitati ljude oko sebe.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Kolege su bile super. Imala sam milion pitanja (a to vrijeme nam je falilo ljudi) i na sve su mi odgovorili.  
Tek kasnije kad sa ja pomagala novim ljudima shvatila sam koliko je tesko kad imas  passengera ispred sebe, a kolega te jos  dodatno opterecuje pitanjima.
Zato sam i dozivotno zahvalna.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nakon što sam naučila gdje je šta, nisam imala nikakvih problema. Meni kao oficiru je bilo dostupno skoro sve, tako da stvarno nisam osjecaj da sam zatvorena.
Još sam imala sreće sa cimericama, prva je imala dečka pa sam bila sama, druga mi je jedna od najboljih prijateljica pa nije bilo problema.
Kasnije sam prešla kod dečka pa je bilo još lakše.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Pa... i ne i da. 1400 je ok, ali vecina portova je baš skupa. Plus stalno sam kupovala nove košulje za uniformu i cipele. Plus internet.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Mene su nakon 20 dana stavili da budem Duty agent, što se rijetko dešava na prvom ugovoru.
Nakon tri mjeseca su me stavili za Assistant Admina, tako da sam uradila puno u jednom ugovoru.
Ali sve je to isti nivo, JAP. Za promociju u AP treba barem 3-4 ugovora.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Pa onako, Coral je dosta miran. Ja sam se držala ljudi iz mog departmenta i bilo je nekoliko nezaboravnih noći.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Ah, kao i svugdje - svakakvi. Zlobni, divni, pravi prijatelji i izdajice koje jedva čekaju da ti zabiju nož u ledja.
Ali sve puno naglašenije nego u "stvarnom svijetu" :)

  • Kako biste opisali putnike?
Kažu da je moj posao najgori na brodu baš zato jer moramo slušati svaku žalbu od putnika.  
Većina su cheap asses, znači samo da dobiju bilo šta besplatno.
Ali nadje se i predivnih ljudi koji su proputovali svijet, ali takvi ne dolaze na desk jer uživaju u kruzu.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da, sve.  Radili smo većinom 8h dnevno (osim zadnjeg dana kruza i turnarounda) pa je bilo vremena da se izadje.
Za vrijeme mog ugovora smo cijelo vrijeme radili Panama cruise pa  je i dosadilo na kraju.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Izdvajam Arubu kao najdrazi port. I Cartagenu, posebno zbog zivotinja u portu.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Portovi :), novac. I kako se kaže - easy life- imam osobu koja mi pospremi sobu i brine se na laundry, imam svaki obrok osiguran.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Meni su najviše  falili prijatelji i porodica.
Zatim, ne znam kako da formulišem, ali taj lifestyle gdje svi spavaju sa svima mi je bio odvratan.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Zavisi kako kome, ali većini da.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Da se naoružaju strpljenjem - trebat će im.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Sretno ljudi i sail safe. :)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Dina8 - JAP - Princess Cruises
« Reply #1 on: 11/April/2015 »
 :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)