Author Topic: Veliki reunion i povratak u stvarnost  (Read 11642 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Joksimus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 48
  • Hakuna Matata!
    • View Profile
Veliki reunion i povratak u stvarnost
« on: 13/April/2015 »
Dobih poruku u inbox moje Facebook stranice - neko se pobunio da čeka nastavak, odnosno drugi deo Dnevnika plave uniforme.
Pa, pošto se nije mnogo toga promenilo, pa čak ni brod, a ni kabina, a ni krevet, pa čak ni menadžer, ja ću samo da nastavim tamo gde sam stala  :D

Eto mene... Još uvek mrdam.
Na odmoru sam "već" 3 nedelje, ne znam šta ću sa sobom, smucam se okolo, putujem, nikad me nema na jednom mestu duže od nedelju dana.
Šta da kažem, sem - pošandrcah od broda i brodskog načina života, sad nema šanse da se negde zadržim, grizem zidove da idem napolje  oT

Obećanje da ću pisati na forumu tokom mog ugovora bilo je apsolutno nemoguće ispuniti.
Zašto?
Ne zbog sporog interneta, ne zbog mene i štednje para za internet kartice, niti bilo šta takvo...
Već, jednostavno - nisam imala vremena, bukvalno, ni da jedem.
O tuširanju je bilo polemisanja, mora se, al' opet, i ne mora... Ali spavati se mora.
Ponekad.
Ako se stigne.

Prvo i osnovno, ponovo videti Caribbean Princess bio je najčudniji deža vi ikada.
A onda, tek kada sam ušla kroz gangway, prošetala hodnicima, i naletela na više od pola posade koju sam imala na prošlom ugovoru, tu je tek bilo susreta za pamćenje.
Pola mog prethodnog tima još je bilo tu - menadžer je trebao da mi se vrati za mesec dana od tada, dečko da mi dođe za 2 nedelje, mnogi ljudi koje poznajem su se takođe vraćali par dana nakon što sam ja stigla.
Idila.
Ista kabina, isti krevet... Moje knjige još uvek u kabini, kao i par stvari na koje sam potpuno zaboravila. Čudno, čudno, čudnije. Kao da sam se vratila kući.


Prva dva kruza su mi bili sedmodnevni kruzevi, ona klasična priča koju sam imala na prethodnom ugovoru.
More, plaža, sunce... Povratak u brodski stil života, ne da mi nije teško pao, nego sam jedva dočekala.





Tim je tek počeo da se stvara, dobili smo lab managera, gallery managera, nedugo zatim vratio se i moj menadžer.
Balkan tim - Srbija-Mađarska-Bugarska.
Što je bilo apsolutno sjajno.
Čitav jedan Filipinac u timu!


E, a odmah nakon toga...
Trodnevni, četvorodnevni i petodnevni kruzevi.
I, moj apsolutni favorit - DVODNEVNI KRUZ.
Ako se neko pita kako - Ft. Lauderdale-Princess Cays-Ft. Lauderdale.
Op, talasić, kući.
Kao išli smo na kruz...

Elem, za sve vas koji ste na brodovima radili i ako ste radili u revenue departmentu, ne treba previše da vam dužim.
Ali, za one koji ne shvataju u čemu je fora sa kratkim kruzevima, pokušaću da pojasnim.
To je najgora noćna mora revenue departmenta.
To je najgora noćna mora koja je meni mogla da se desi, i ovo je, u tom smislu, verujem, bio najgori ugovor koji ću ikada imati na bilo kom brodu, bilo kojoj kompaniji i sa bilo kojim poslom.
Radni dan u proseku je imao 14-16 radnih sati. Moj ILO je išao u k.... svaki bogovetni dan. Aj što je ILO... Nego što je i zdravlje.
I pored fenomenalnog menadžmenta, koji bih samo mogla da poželim svima, mi nismo mogli ništa da postignemo zbog konstantnih užasnih, EKSTREMNO jeftinih kratkih kruzeva i onih koji su na te kruzeve došli da bi se iživljavali za 50-75 dolara po osobi.

Konstantan pritisak head office-a i sedenje na našim ramenima da moramo da pravimo više para, a pritom je to bilo apsolutno nemoguće, sem da im svima pretimo pištoljima u crew area da nam daju sve pare koje imaju, dovelo je do toga da ceo ugovor budemo preumorni, na kraju iscrpljeni, i nezadovoljni.
Za vreme Nove Godine i Božića, imali smo četvoro ljudi manje u timu.
Neki su dali otkaz, jedan je dobio otkaz zbog kojekakvih smicalica, i usput maznuo GoPro, neke stvari iz galerije, pare kolegama i sl.
Sve u svemu - potpuno rasulo  :pad:
Tako da je, sa četvoro ljudi manje u timu, posao pao na par nas koji smo znali šta radimo. Svi ostali - potpuno beskorisni...
Potpuno padanje na nos.

Nije mene niko ni gurao, mnogo puta, da radim toliko... Mnogo puta sam ja u svom ILO-u lagala najstrašnije za svoje radne sate, izmišljajući pauze i kraj radnog vremena.
Ja sam, jednostavno, samo toliko čekala da se vratim na posao i ponovo počnem da radim, toliko sam bila srećna što sam došla nazad tu gde sam sve i naučila, što znam sve da nađem i uradim zatvorenih očiju, što mi se vraća menadžer koji mi je za sve otvorio vrata i dao priliku da napredujem.
Vratila sam se trajno u svoj White Studio, gde sam se prošlog puta pokazala kao najbolja, I tamo i ostala.

I, tako je počelo.
Prvi Head Office visit smo imali dva meseca nakon što sam se ukrcala na brod.
Regionalni menadžer, koji je došao da nas posmatra i podučava, me je unapredio u roku od 2 dana.
Postala sam Photographer level 3, a da se nisam ni osvrnula.
Kaže čovek "ti si nešto neviđeno, ja da mogu sada da napravim dream team od svih ljudi iz cele flote, ja bih prvo tebe izabrao."
I tako se ja nađoh u baru sa našim tata-šefom, i uz pivo pričasmo o mojoj budućoj karijeri. Rekoh ja da volim svoj posao  :clapping:

Kratki kruzevi, užasni portovi i ponekad loše vreme nastavili su da nas prate.
Zajedno sa užasnom klijentelom.

Svaki formal night, kada smo se morali najviše truditi, i koji nam je uvek bio najveća i možda jedina šansa da napravimo pare (jer smo imali 1 formal po kruzu), je bio potpuna propast. Ljudi su šetali u šorcevima i japankama, sa kandžama na nogama k'o u orla, noseći piva i kokice.
Bukvalno, pa oni naši najgori klošari su za njih gospoda i profesori. Šta da vam kažem, i kako drugačije da opišem, ne znam... Ne umem.

Kruzeve su ponekad plaćali u proseku između 50 i 75 dolara. Da, za 5 dana.
I uz to dobijali kredit.
Kruz koji je koštao $99 je sa sobom nosio $100 onboard kredita. Mi smo njima plaćali $1 da dođu na kruz, praktično.

Slikaj, slikaj, slikaj, rmbači, trudi se da prodaš, gengvej, pirati, restorani, pirati ispred restorana, pirati na gengveju, moreplovci, jastozi, vikinzi, sailaway, ultimate deck party... Nema šta nismo slikali. Ali, nema.
Ništa nije pomoglo... Nismo mogli da napravimo pare, u većini slučajeva, a bili smo umorni, konstantno.

Hvala Bogu na postojanju ovog čoveka, moj mr. boss:








Dva meseca nakon prve Head Office posete, red je došao na još jednu. Podužu...
Testirali su neki deal. Sve slike za 50 dolara...
Probajte da zamislite taj obim posla da se ceo sistem promeni za 2 dana i da se naši mozgovi izdresiraju na nešto potpuno drugačije.
Totalni brainwash.
Pregrmesmo tu nedelju, deal je bio potpuni fail, oni odoše, kao da nikada nisu ni bili, da u svojim odajama smišljaju neki drugi deal, koji će, opet, testirati na svom zamorčetu zvanom Caribbean Princess.
Čak ni 50 dolara za sve profesionalno izrađene fotografije, pa makar ih bilo i 300, nije bilo dovoljno dobro za stoku koja je dolazila sa 50 dolara u džepu.
A trebalo je i piće platiti, i u kazinu se kockati...

Vratili su se nakon mesec dana još jednom, sa novim dilom, odn. paketom.... Ovog puta sve za 75. Znam, WTF.
Dil ponovo nije uspeo, ali smo ovog puta imali takmičenje, osoba koja proda najveći broj paketa dobiće tu "privilegiju" da jednom od naših šefova, tj onom odgovornom za osmišljavanje celog tog haosa, zalepi pitu u lice.
To bejah ja.
Vezasmo šefa za kutije lepljivom trakom, pa lepo pita u facu.  :smack:
A, beše nekako slatko, za sve muke kroz koje su nas provukli, pa smo izašli k'o mleveno meso.
A meni, nakon toga, eto, dođe i promocija u Photographer level 4.
Vele, mi eto, još nismo videli da je neko u malo više od 2 meseca dobio promociju 2 puta.
A meni nije do života, ja bih samo da legnem da spavam...

Skoro do kraja ugovora nastavili su se kratki kruzevi, nakoon čega su se zaređali par sedmodnevnih.
Čekali smo ih da otvaramo šampanjac... Samo da malo duže odspavamo, ništa više.
Međutim, i na tim sedmodnevnim, nekako, nije nam se dalo da se odmorimo.
Kažu, dolazi Coast Guard u St. Thomasu.
Da nam rade drill...
Jer, mi smo se za New Year's eve lepo zapalili, dole u kuhinji, a da niko nije znao. I tako smo goreli neko vreme.
Bridge team je potpuno zakazao, First Stage response nije odgovorio na dva poziva jer su svi bili u crew baru sa svima nama ostalima, 15 minuta posle ponoći, i cirkali na žurci.
Pozive nismo čuli, a kada su rešili da objave crew alert jer je đavo odneo šalu, pa, NI NJEGA NISMO ČULI, jer su neuspešno rukovali razglasnim sistemom, i muzika je otišla preko crew alerta, umesto obrnuto. Tako da smo mi nastavili da pijemo i igramo dok su pojedini ljudi već stajali na svojim pozicijama sa lifejacket-ima, zato što su bili u svojim kabinama, gde su čuli alert.
Pukom srećom skupilo se par ljudi i sami su ugasili vatru donevši par aparata za gašenje požara... A mi smo za sve to saznali pred taj coast guard drill.
Što je dobro kad znaš da si u dobrim rukama i da odgovorni ljudi stoje iza tebe.

Elem, St Maarten, St Thomas, konačno prelepi portovi u prelepim sedmodnevnim kruzevima, pa i mi malo živnusmo.
Ja sam, konačno, posle 5 meseci čekanja i štednje, izašla i u St Thomasu sebi ostvarila san - kupila sam sebi Nikon D810.

Moj prvi St Maarten je takođe bio jedan od mojih full day off-ova (kako ovo glupo zvuči) - imali smo takmičenje u timu u prodaji, ko dobije najveći skor, dobija kompletan day off.
Ja dobila 3...
Ovo je moj prvi day off u St Maartenu, apsolutno genijalan Maho Beach, ili tzv. Airport Beach:



Ko god želi da "uhvati" po koji boing, ili da bude oduvan motorima istog, neka obavezno ide!

Sedmodnevni kruzevi takođe su doneli, ponovo, Roatan, Mahogany Bay. Jedan od mojih najomiljenijih portova.
Mini - raj!




I Nassau, Bahamas, i fantastični Atlantis resort, nedaleko od broda, oko 10 minuta ukupno, taksijem.
Ulaznica za crew je 50% niža nego za druge, imaju aqua park, akvarijum, botaničku bašru, vodopade, nepregledne parkove...
ma...








A, poslednji dan mog ugovora, bio je, naravno, šta drugo nego - Princess Cays.
Ili, kako ga mi svi zovemo, smrdljivi Princess Cays.
Još uvek me svrbe ujedi tih njihovih komaraca.



Češala sam se u avionu k'o da sam imala buve.

Znam da sam sto hiljada stvari verovatno preskočila.
Ali sam toliko toga i prošli put ispisala, da prosto ne znam šta još da dodam, a da ne bude suvišno.
Eto, lansirah se sa levela 2, na level 4... Malo više para, mnogo više odgovornosti...

Printanje full eventova, što će reći dining, casual portraits, gangways... Slikanje group shotova, rađenje venčanja. (Btw, venčanje mi je bilo strava zabava!)
Kao i čuvanje malog stada ovaca zvanog photo team... levela 1, 2, pa čak i 3.
Mada smo imali i četvorke koje su kao pale s marsa, ali Bože moj, Englezi su to, oni će biti 5 za mesec dana šta god da urade.

Da ne zalazimo u politiku i negativne stvari...
Beše to jedan za**ban ugovor!
Naučio me gomilu stvari, ako ništa drugo.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Veliki reunion i povratak u stvarnost
« Reply #1 on: 13/April/2015 »
:clapping:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Veliki reunion i povratak u stvarnost
« Reply #2 on: 13/April/2015 »
 :clapping:

Evo ti tvojega šefa dok je bio gušterčić. 2006-e. Ti si još u srednju školu išla. Možda si završavala osnovnu.  :giggle:

Slikao sam gangway ali i on se ubacio. U 8.5 godina nije promijenio pozu. Lijeva ruka na bok, desnom pištolj.  :rofl:



Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Veliki reunion i povratak u stvarnost
« Reply #3 on: 14/April/2015 »
Joksimus kraljica šta drugo reći... već se počela fama širiti o njenim promocijama... svaka čast, stvarno impresivno... :clapping:
a šef joj ima signature pozu hahaha  :rofl:

"It always seems impossible until it's done"

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
Re: Veliki reunion i povratak u stvarnost
« Reply #4 on: 14/April/2015 »
Jao super prica pred spavanje, evo ja sam naleteo na ovo usput, jer bacim ja oko i po koji komentar ovde dok sam na plutajucoj konzervi, znas sta...imam ideju, ajd lepo da napravimo knjigu , imam i ja puno materijala za pricu, veca sam ovde ostavljao kilometarske textove, ali ovaj tvoj opis me je bas odusevio, fino si ga spakovala i dajem ti pohvalu, a kada dodjem kuci idemo na pivo :-)))

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Veliki reunion i povratak u stvarnost
« Reply #5 on: 14/April/2015 »
Topic zakljucan zbog (uklonjenih) komentara koji su debelo ispod nivoa ovog foruma.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)