Author Topic: pcelica_maja, Bar Waitress, Carnival  (Read 2465 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
pcelica_maja, Bar Waitress, Carnival
« on: 29/April/2015 »
Korisničko ime: pcelica_maja
Država: Srbija
Spol: F
Kompanija: Carnival
Pozicija: Bar Waitress


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
To je bilo leto 2010-te, otvorila se poslovnica Employment Power agencije u mom gradu, sa par strana sam cula kako traze mlade ljude koji znaju engleski, i eto otisla sam i prijavila se.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Privuklo me putovanje, a zatim novac, uvek sam razmisljala kako bih volela da putujem, znala sam da je to sa platama u srbiji nemoguce, jedva odem do grcke na moze u neki apartman gde jos nosim hranu i pola letovanja kuvamo da bi ustedeli znaci bahami, karibi, havaji, amerika…bilo je apstraktno za mene.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavila sam se preko Employment Power, tada, moram priznati nisam imala ni kompjuter ni internet, nisam posecivala forum, znala sam samo za Employment Power, jer kao sto rekoh imali su poslovnicu u mom gradu, odnela sam cv u tu kancelariju.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Agencija mi je rekla da cu ici za Carnival, meni to tada nista nije znacilo, nisam ni znala koje kompanije postoje niti su mi oni dali izbor.
Prijavila sam se za guest service, posto sam to studirala, prihvatili su tu aplikaciju, odmah me ujutru sinisa nazvao iz zg i rekao da hitno uradim marlins za operational nivo, i ja platim tad €10-15 odradim to, imala sam 97%, sve 5.
Kaze intervju ce biti za 20 dana, bice i mali trening pre toga, da bi me zvao neposredno pre toga da mi kaze kako bi on da ja bolje idem za bar waitress jer cu na koledz za gs cekati jako dugo, bla bla…ja prihvatim poziciju u baru, reko tako fin covek sigurno mi zeli sve najbolje, savetuje me kao svoje dete, little did i know…

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Glavni intervju je bio u Novom Sadu, bilo nas je bas puno, cekanje je trejalo dugo, ali sedeli smo u baru tog hotela pili kafu, pricali, druzili se.
Intervju je radio neki stariji indijac, trajalo je bukvalno 5 min, pitao me nesto vezano za koktele, ali uglavnom me je ispitivao o tome zasto zelim na brod, da li sam voljna da ucim i napredujem, gde se vidim za pet godina, zasto bas carnival… odmah mi je rekao da sam prosla, tamo je sedeo i neki lik koji me je otpratio iz te sale i signalizirao tamo nekom da sam prosla, onda mi je ta neka osoba dala papire za medical i rekla da ga napravim u bg na medicini rada i da ga onda donesem u njihov office.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
€850 sam dala Employment Power za kartu i proviziju, €150 viza, oko €150 lekarski, par puta put do bg-a i jednom do Novog Sada, znaci oko €1.300

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Nosila sam bas puno pamucnih carapa(belih I crnih) I puno gacica, sto se ispostavilo kao pun pogodak, jer sam se tusirala vise puta na dan, jer ko provede dan na bazenu kad je sea day zna sta je znoj, a doci na red za pranje vesa bas kad imas slobodno je isto bila misija, uglavnom spremala sam se tako da imam sve sto mi je potrebno ako slucajno ne mogu sa broad, zbog treninga, koledza, rasporeda…

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Stigla sam posle podne u majami, otisla u hotel ujutru su nas pokupili busom I krenuli smo put Port Canaveral-a, kad smo stigli ispred broda secam se da je jako smrdelo I sve je bilo prekriveno nekim bubama, usli smo na brod I pocelo je, predaja lekarskog, potpisivanje nekih papira, popunjavanje nekih formulara…onda samo uzeli uniformu, dobili sobe.
Secam se da sam bila bas zbunjena, sta je prednji deo broada sta zadnji, do kabine smo se uvek gubili prvih par dana jer kad brod stoji isli smo jednim putem a kad plovimo, zatvore neka ta vrata pa moramo nekim obilaznicama. Teze mi je bilo kad sam otisla na brod posle koledza, jer su me jako bolele noge dok nisam kupila  cipele, ali to je trejalo dve nedelje posle toga mi je bilo sve bolje I bolje…

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Dok sam bila na koledzu osecala sam se dobro, isli smo na predavanja, obilazili barove, ucili, bilo nas je 4 sa balkana, dobro smo se druzili, uvece posto nismo smeli u crew bar sedeli smo na smoking area na kraju broda I pricali, ponavljali recepte koktela, jedno drugo ispitivali, bila je ok atmosfera, a kompanija kao kompanija, imala sam srece sto sam nailazila na bas fine ljude I menadzere, koji su bili voljni pomoci.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Ja sam bila na koledzu za bar, ali ipak sam se u pocetku malo mucila, ali usput sam ucila, pitala ako mi nije jasno, treba biti dobar sa bartenderima, ako ti nesto kazu odraditi to, jer su oni ti koji ti pomazu I koji su ti supervizori, ja nikada nisam imala problem ni sa jednim clanom bar departmenta od menadzera do bar boy-a, zbog mog stava, nisam se pravila pametna, inace sam pozitivna osoba, volim segu salu posalicu, uvek pomno saslusam, a da li primenim to je vec drugo

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam imala problem da se naviknem na kabinu, na prvom brodu, sensation, najveci problem mi je bilo to zajednicno kupatilo, a kao sam otisla na liberty bilo mi je super, bitno je ko ti je cimerka, meni je prvo bila neka prljavica iz juzno africke republike, ali sam se preselila kod jedne nase devojke I od tada je bilo super.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Zarada je bila ok, bila sam na brodovima koji su imali 5 portova,tako da tim danima zarada je bila mala,recimo u proseku od 1600-2000$/mesecno.
Secam se bio je jedan mesec za koji sam dobila 1200$, ja sam se uvek forsirala na sea day I za embarkation day, a port dane provodila na plazi.
 Zavisi I od rasporeda, meni je omiljeni bio piano bar, dva konobara, delili smo pare, ubijali smo se od posla I para I baksisa, a raspored super je pocinjes sa dining room-om, ceo dan slobodan, posle dining-a u piano bar koji se vec oko 1am  isprazni.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji, ali za jedno 3-4 odradjena ugovora.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Bilo mi je super, svako vece smo bili u baru, a preko dana na plazi, bilo je jako puno nasih, dobrih I manje dobrih, kao I inace, sa nekim kliknes a sa nekim ne.
Uglavno zurke su nam bile odlicne, a afterparty-ji epic! osecaj mi je bio kao neko ludilo maturske ekskurzije koje ne prestaje.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Bilo je svakakvih, ali nisam ja imala problema sa njima, menadzeri su bili bas dobri, opusteni, nisu nikom previli problem, imala sam samo jedan “problem”, naime radila sam sa jednim madjarom koji je imao problem sa picem, u dining baru I posto je bio rucak nije bilo bartender, samo nas dvoje I posto nije guzva u restoranu dogovor je bio da ja setam po restoranu a on ceka u pantry-ju ako slucajno neko dodje, asst mng ili neki konobar iz restorana, uglavnom se samo dele sokovi za vreme rucka i poneko popije pivo, Ja stojim u restoranu, dezuram, pricam sa nekim nasim momcima, nema posla, vracam se posle jedno 20-tak min u pantry on zaspao, a pre toga narucio hamburger od konobara I krenuo da jede u pantry-ju (sto je strogo zabranjeno) I zaspao sa licem u tanjiru, ne treba da pomene da je svo vreme pio dok sam ja bila u restoranu.
Ne mogu da ga probudim, nekako se on razbudi I kaze da bi da ide, reko jos bolje idi spavaj, negde usput je pao, pukla mu arkada, haos…posle mene zvali da li sam nesto primetila, kao njegov partner iz bara, tamo f&b, hotel director, bar manager, security, ja pisem izvestaj, naravno da nista nisam primetila …dobio je otkaz svakako, jer kao duze vreme ga posmatraju.

  • Kako biste opisali putnike?
Pa ono sto kod nas zovu seljacine, naravno cast izuzetcima, ali uglavnom neka srednja klasa, koja se ciganise za sve zivo, samo hoce nesto besplatno da dobije, namerno prospu pice kad je pri kraju da im ga zamenis ili naruce nesto popiju pola I kazu da hoce nesto drugo jer im se ovo ne svidja ili im je jako…kazu ovi momci I devojke sto ciste da je to strasno sta ostavljaju po sobi I kupatilu…

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da,ja sam stalno isla napolje, na rucak, plazu, obilazak, nabavku…

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Grand Cayman I Half Moon Cay (carnivalovo ostrvo) za odlazak na plazu, New York I Puerto Rico za setnju.
Posle sam iz bara presla u shop, dok sam radial u shopu bila sam na brodu koji je prelazio iz majamija za la, sve destinacije na toj ruti su mi bile super,jamajka,kulumbija,kosta rika,cabo san lucas,LA

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Proputujes svet, stekne se iskustvo, zarada koja je svakako bolja nego u srbiji, upoznas ljude sa kojima postanes prijatelj, otvaraju ti se opcije koje pre toga nisu postojale,neko ostane u us,neko se ozeni na filipine

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Te iste pare koje si zaradio potrosis na izlaske,crew bar…propustas vencanja, rodjena necaka, otudjujes se od prijatelja…

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da, svakako.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Da dobro razmisle na koju poziciju idu, da precesljaju forum, da se prijave u vise agencija, bolje I da se ceka duze nego da se ode I da daju otkaz.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Prve dve nedelje, bilo prvog ili petog/destog ugovora su najteze, bice bolje nakon toga
Samo napred, kuci se uvek mozete vratiti!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline OPEL CS

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 138
    • View Profile
Re: pcelica_maja, Bar Waitress, Carnival
« Reply #1 on: 29/April/2015 »
hvala :D  super tekst

Offline Dzoni82

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re:
« Reply #2 on: 29/April/2015 »
Hvala puno. Lepo receno. :-)

Offline genlog

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: pcelica_maja, Bar Waitress, Carnival
« Reply #3 on: 29/April/2015 »
Odlicno, hvala ;)