Author Topic: da li mogu da koristim fotografije privatno???  (Read 1677 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kraljica_she

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Zanima me da li mogu da izdvojim neke fotografije koje mi se svidjaju za svoj portfolio ili daj Boze nekad izlozbu? Sta se desava ako za vreme radnog vremena fotkam nesto sto nije iskljucivo za gosta? Ili ako se gost slozi da napravimo session kakav ja zelim? Da li imam pravo da koristim te fotografije ili "producent" tj. agencija ima potpuno vlasnistvo nad njima?

Plz odgovorite sto pre, trebalo bi uskoro da pocnem da radim, a ovo mi je prilicno bitno pitanje i koliko sam uspela da vidim niko ga jos nije postavio.

Hvala!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Imam ja jedan filmić od par minuta, stavio na YT, svaki tjedan dolar jedan, već par godina, još se nitko nije bunio ...
Svakako ne preporučujem dok si zaposlena, a poslije udri ..
A ako fotkaš samo brod, bez faca koje se mogu razabrati, nitko ti ništa ne može.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline tali

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re: da li mogu da koristim fotografije privatno???
« Reply #2 on: 22/November/2015 »
Zanima me da li mogu da izdvojim neke fotografije koje mi se svidjaju za svoj portfolio ili daj Boze nekad izlozbu? Sta se desava ako za vreme radnog vremena fotkam nesto sto nije iskljucivo za gosta? Ili ako se gost slozi da napravimo session kakav ja zelim? Da li imam pravo da koristim te fotografije ili "producent" tj. agencija ima potpuno vlasnistvo nad njima?

Plz odgovorite sto pre, trebalo bi uskoro da pocnem da radim, a ovo mi je prilicno bitno pitanje i koliko sam uspela da vidim niko ga jos nije postavio.

Hvala!
Ovo je malo starije pitanje, ali ako je neko i dalje znatiželjan...

Možeš da iskoristiš fotografije samog broda, ali nikako gostiju, jer to ugrožava njihovu bezbednost i privatnost itd. Bilo je čuvenih slučajeva, ljudi bi stavili fotke sa gangwaya na fejs, a tamo u pozadini neki gosti i fijuuuu, pali otkazi.

O izložbi ni ne pomišljalj. A osim toga, to nikako i nije kvalitet za izložbu, no neki na brodu provedu godine smatrajući da je ono umetnost i da su stvarno umetnički fotografi. :D

Ako za vreme radnog vremena slikaš nešto što nisu gosti ili što ti nisu tražili da slikaš, to će ili da završi u ekstra folderu, ili će biti obrisano u slučaju naročito grumpy lab managera ili ako ispucavaš puno toga a ostavljaš na CF kartici onda će te menadžer naribavati da trošiš vreme na to umesto da pičiš roll count na gostima. Sve u svemu, uvek imaš SD karticu kao backup i možeš obrisati sa CF koju daješ lab menadžeru da sa nje printa, a ovu SD iskopirati kod sebe.

Što se foto sešna tiče, ako misliš da ćeš imati toliko slobodnog vremena i ako se to pokaže istinitim, onda mi, molim te, preporuči svoju kompaniju. :D Svakako možeš u slobodno vreme da slikaš koga i kako hoćeš, ali na brodu, i vezano za brodski posao i ono što ti naplaćuješ, ugovorom potpisuješ da ćeš pratiti određeni standard brodske fotografije. Određene poze, određeni uglovi, određeni i mahom nepromenljivi settingsi svetla i same tvoje kamere (kako bi se celo slikanje od te večeri moglo lako štampati, da labonja ne mora da nacimava i doteruje svaku pojedinu sliku od minimum 100 koje napraviš) određen način komunikacije sa gostima - after all, nemaš ti vremena za kreativnost tamo. I ako ti se ovo čini strogim, znaj da, ma kakvu im lepotu od slika pravila i doterivala ih, oni to ne kupuju. Da kupuju i da se to prodaje i da je isplativo, odavno bi se slikalo baš tako.

Kod nas, ako osoba pokazuje sklonosti da se voli slikati i da ceni fotografiju (što većina ne radi, uglavnom mrsko im je sve to i kad to rade, rade zbog zezanja/žene/da imaju zajedničku sliku/jer je to red ali ne vole/itd) i da voli za istu iskeširati, onda ih bukiramo u Platinum Studio da im tamo Platinum Artist, osoba koja samo tamo radi, proda štogod i još ih uveri kako to sve nije prodavanje magle. :D

Sve u svemu, ti nemaš apsolutno nikakvo pravo na te fotografije. To nisu tvoje fotografije, to su fotke koje je za njih napravio Princess Cruises/Carnival/koji već fotograf. Svakako ih možeš kopirati i odneti sa sobom, eventualno ištampati i nositi u štampanom portfoliu za neki posao, ali nikako online.