Author Topic: Svježije informacije, iskustvo, cv..  (Read 6489 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
Pozz ekipo.

Već neko vrijeme proučavam forume/stranice za odlazak na brod. Radi se o tome da sa strukovnom srednjom i magisterijem sa faksa ja sjedim doma, bliži mi se 30a, niš od života, pravog radnog iskustva nemam jer sve je to bilo preko studentskog, na crno, honorarno, ispomoć... Uglavnom su to bili poslovi u trgovini/skladištu (deklariranje robe, cijene, usluživanje kupaca, blagajna...), rad u administraciji, nešto malo IT, nešto malo škole, iz hobija se bavim fotografijom.

Za ovo prvo možda bi se mogla aplicirati za shop, ali vidim da već tu trebam znati osim engleskog ili talijanski ili španjolski.. Engleski znam odlično, ovo drugo ne znam ni zucnuti.  -()- Imam nešto iskustva u prodaji satova.

Što se tiče hotelijerstva/ugostiteljstva, tu sam samo radila kao ispomoć vrlo malo. Slaganje sendviča u fast foodu, pranje čaša i kuhanje kave u kafiću, pomoć u kuhinji hotela 4* u pravljenju večera (to je doslovno bilo nekoliko dana zbog gužve). Priprema hrane i posluživanje na krstitkama.

Dakle sve u svemu nisam debilka koja nikad u životu nije ništa radila, da ne znam kako izgleda kuhinja, hotelske sobe, aparat za kavu, tacna...  :hekla:

ALI, to nije ništa što bi mogla prikazati kao višegodišnje iskustvo, čak mislim da ću vrlo teško pribavati preporuke jer je sve to bilo na sitno, a ovo što sam radila za veće kompanije većina šefova više nije tamo. (Eventualno mi ostaje da sama pišem, potpisujem i žigam preporuke, a kontakt brojeve dajem od frendova  oT )

Pa sam krenula tražiti postove o iskustvima, ali sve je to više-manje iz 2010-2012. Našla sam dosta ljudi koji su bez ikakvog iskustva upali na brod. No nešto od recimo zadnjih 6 mj. nema baš da se itko javio.
Isto tako dosta ljudi je bez iskustva upalo na "entry level", ali sada čitam na SC stranicama da za ass.buff.st. treba 6 mj iskustva i do 27 godina. Što sam ja prošla  :nono: Utility traže samo muškarce...


Pa da završim sa postom. Ima li ljudi koji su u zadnjih 6 mjeseci-godina dana bez ikakvog iskustva uspjeli otić na brod. Ako da, preporuka koje pozicije da gledam, koja agencija... thnx
Ubiti bilokakve svježije informacije su dobro došle jer mi se nekako čini da stvari više ne funkcioniraju kako su funkcionirale prije 3-4 god.

 :uzdravlje:
:)

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #1 on: 23/May/2015 »
gledaj na shop, recepciju, fotografa, tu se može upasti bez prethodnog iskustva uz male preinake životopisa i preporuka, ipak ne možeš staviti da nemaš iskustva. Recepcija na brodu je potpuno različita od hotela na kopnu, tu iskustvo malo pomaže.
Čitaj dalje forum i iskustva drugih, budi ustrajna i ne boj se što ako te otkriju ili sl...

"It always seems impossible until it's done"

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #2 on: 23/May/2015 »
Ha, ma ne bojim se, ali opet ne mogu napisati da imam 2 godina iskustva u konobarenju ili pospremanju soba.   :D

Zar za recepciju ne treba više jezika? Znam engleski, njemački osnove osnova... drugo ništa. Vidim drugi koji su išli na tu poziciju znali su po 3-5 jezika..
:)

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #3 on: 23/May/2015 »
Ne zaboravi, ovi što su "u zadnjih 6 meseci do godinu dana" otišli ni ne mogu da pišu (u većini slučajeva), jer su sad na brodu i nemaju vremena / energije / viška para za pisanje po forumu preko brodskog interneta. :deda: Videćemo tebe da li ćeš pisati sa broda kad odeš. :giggle:

A evo, mogu da kažem da lično znam ljude koji na brod dolaze bez iskustva tokom proteklih meseci, to se ništa nije promenilo.
A i nekako mi se čini da na forumu redovno čitam utiske ljudi sa intervjua koji prolaze isti za 3-4 minuta... imaju par uopštenih pitanja gde se više proverava konverzacija na engleskom nego radno iskustvo. Tako da... relax.

Gde si pročitala 3-5 jezika za recepciju?! Šta, brojimo i ex-Yu jezike, pa smo svi poliglote? ;D Na većini kompanija je samo engleski sasvim dovoljan.

Offline pcelica_maja

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #4 on: 23/May/2015 »
Mozes sigurno negde,iz cega ti je magistarski? koja oblast? vidi engleski i nemacki ti je dovoljan sigurno,ako znas osnovno nemacki ponavljaj ga malo,odluci se za poziciju pa o tome istrazuj na forumu,malo prepravi cv i preporuke :D inace mi se javio dejan iz sea agency da im treba za carnival guest service associate,group coordinator i hotel admin,posalji mu mail sa cv i pitaj,ja ne znam kakav je on niti njegova agencija,ali mislim da radi sa uspinjacom,za iskustvo manje vise,svakako ces prvo na collage, Sve se moze kad se hoce,ni ja nisam imala iskustva,promenila sam tri pozicije na brodu i na svakoj ucila iz pocetka,sad cekam da odem na cetvrtu :rolleyes: i opet sve na novo.Sretno

Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re:
« Reply #5 on: 23/May/2015 »
Evo ja da se javim :-)  Nisam još na brodu(čekam ukrcaj, nadam se da ću uskoro) Dobio sam posao buffet stewarda na Princessu pre 6,7 meseci, bez iskustva, kao i 90 % ljudi što su bili tih dana na obuci i intervjuu sa mnom. Neki se još malo  vraćaju sa prvih ugovora. Nemoj da te sputava to "nemam iskustva", nemam ni ja, u restoranu sam bio samo kao gost :-) Znam otprilike šta me čeka kad odem tamo-dosta rada, stresa, nervoze i ko zna čega još, malo sna....ali šta da se radi, sve može da se izdrži kad imaš jaku volju i neki cilj zacrtan. Tebi preporučujem da čitaš ovaj forum koji je fenomenalan, tu možeš naći sve što ti je potrebno. Ja sam dane i noći provodio dok nisam skoro pa sve pročitao. Forum mi je bio jedini izvor informacija. Takođe, tu je i gomila ljudi sa iskustvom koji će ti odgovoriti na pitanja. Možeš da probaš te pozicije poput recepcije, fotografa i sl, malo više cimanja i strpljenja i nemaš brige :-) U mom slučaju se sve brzo odigralo i poklopilo, finalni sam imao 15ak dana od prvog kontakta sa agencijom. Trajao je nekih 5 minuta. je*iga, ukrcaj se odužio ali mi ne ostaje ništa drugo nego da strpljivo čekam ugovor :-) Pozdrav i srećno!

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #6 on: 23/May/2015 »
Po ovome šta si napisala, mislim da bi ti fotograf najbolje leglo. Pod hitno na neki tečaj, a engleski će izvući jer to je u biti jedina stvarno potrebna kvalifikacija za posao na brodu.
YoungOutlaw sa foruma traži fotografe sa znanjem njemačkog, javi mu se.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #7 on: 23/May/2015 »
Draga cookie,

pomislio bih obzirom na tvoju oznaku (007) da si malo fleksibilnija sto se formalnosti tice...  :giggle: Papir trpi sve, slobodno pisi u zivotopis da si radila onoliko koliko traze da si radila na poziciji za koju ces aplicirati... Isto ti uglavnom i agencije savjetuju - vjerujem da to sve govori. Bitno je da uvjeris samu sebe da je to tako, saznas o poslu sto vise mozes, a tocno je sto ti kazu da se svi ti poslovi na brodu uvelike razlikuju od istih na kopnu. Dakle, ucis prakticki od pocetka.

Da znas samo kakvi tupsoni dolaze na neke pozicije (npr. na Carnivalu na pojedine bolje pozicije, bez konstruktivnog znanja engleskog i svasta gore), vjerujem da ti ne bi padalo na pamet da zbog manjka iskustva pomisljas na neke utility pozicije i slicno.

Bilo bi dobro da nam kazes iz cega imas magisterij jer bi ti on za pojedine pozicije svakako mogao puno znaciti. Ako je neka ekonomija i slicno, imas accountant poziciju na Carnivalu, nema kontakta s gostima, mozes dobiti poziciju iako ti je prvi ugovor (postoji koledz na kojem ucis sve potrebno za posao), imao sam dobrog prijatelja koji je radio na toj poziciji i vidio sam svakog dana koliko se je  :airquotes: ubijao od posla.

No naravno, nismo svi stvoreni za rad u uredu, ako zelis nesto dinamicnije, svakako se slazem sa CEO-om da je fotograf dobra pocetna pozicija na kojoj se neces pretrgnuti od posla kao konobari ili cistaci, imati ces kakve takve staff privilegije (potrazi vise na forumu o razlikama crew-staff-officer) a iz prve ruke ces vidjeti kako stvari stoje i mozda s vremenom odabrati nesto bolje. YoungOutlaw je odlican momak, menadžer u tom departmentu i svakako mu se javi kako šef kaže, ako ti se čini da ti fotografija leži.

Za sva ostala pitanja, tu smo. Sretno  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #8 on: 23/May/2015 »
Ne zaboravi, ovi što su "u zadnjih 6 meseci do godinu dana" otišli ni ne mogu da pišu (u većini slučajeva), jer su sad na brodu i nemaju vremena / energije / viška para za pisanje po forumu preko brodskog interneta. :deda: Videćemo tebe da li ćeš pisati sa broda kad odeš.

A evo, mogu da kažem da lično znam ljude koji na brod dolaze bez iskustva tokom proteklih meseci, to se ništa nije promenilo.
A i nekako mi se čini da na forumu redovno čitam utiske ljudi sa intervjua koji prolaze isti za 3-4 minuta... imaju par uopštenih pitanja gde se više proverava konverzacija na engleskom nego radno iskustvo. Tako da... relax.

Gde si pročitala 3-5 jezika za recepciju?! Šta, brojimo i ex-Yu jezike, pa smo svi poliglote? Na većini kompanija je samo engleski sasvim dovoljan.

Ok, malo sam se krivo izrazila, mislila sam na ljude koji su prolazili agencije, razgovore za posao itd. pa su možda u stadiju čekanja LOE ili ukrcaja

Bilo je par tema gdje su ljudi dolazili bez ikakvog iskustva, sa diplomama stranih jezika pa su svi odmah govorili za recepciju. A i na stranicama RIVa i još nešto na F bilo je da se traže još neki jezici uz eng. Pa sam povezala automatski da je to tak. Ali eto za to postoji forum da dobijem suprotnu informaciju i krenem u nekom drugom smjeru.

Mozes sigurno negde,iz cega ti je magistarski? koja oblast? vidi engleski i nemacki ti je dovoljan sigurno,ako znas osnovno nemacki ponavljaj ga malo,odluci se za poziciju pa o tome istrazuj na forumu,malo prepravi cv i preporuke :D inace mi se javio dejan iz sea agency da im treba za carnival guest service associate,group coordinator i hotel admin,posalji mu mail sa cv i pitaj,ja ne znam kakav je on niti njegova agencija,ali mislim da radi sa uspinjacom,za iskustvo manje vise,svakako ces prvo na collage, Sve se moze kad se hoce,ni ja nisam imala iskustva,promenila sam tri pozicije na brodu i na svakoj ucila iz pocetka,sad cekam da odem na cetvrtu :rolleyes: i opet sve na novo.Sretno

prirodosljovlje, mislim da me ne bi uzeli na brodu da učim goste o biologiji i evoluciji

e sad te famozne preporuke, mislim da ću se tu najviše namučiti, jer su sve to bili kvzi poslovi i dosta se šefova izmjenilo, ali probam, ako ništa drugo sa čirilićnim žigom  :rofl:

Mislila sam u pon u uspinjaču tj. EP je sad to. Ali probat ću i tog Dejana iz SA. Thnx

Evo ja da se javim :-)  Nisam još na brodu(čekam ukrcaj, nadam se da ću uskoro) Dobio sam posao buffet stewarda na Princessu pre 6,7 meseci, bez iskustva, kao i 90 % ljudi što su bili tih dana na obuci i intervjuu sa mnom. Neki se još malo  vraćaju sa prvih ugovora. Nemoj da te sputava to "nemam iskustva", nemam ni ja, u restoranu sam bio samo kao gost :-) Znam otprilike šta me čeka kad odem tamo-dosta rada, stresa, nervoze i ko zna čega još, malo sna....ali šta da se radi, sve može da se izdrži kad imaš jaku volju i neki cilj zacrtan. Tebi preporučujem da čitaš ovaj forum koji je fenomenalan, tu možeš naći sve što ti je potrebno. Ja sam dane i noći provodio dok nisam skoro pa sve pročitao. Forum mi je bio jedini izvor informacija. Takođe, tu je i gomila ljudi sa iskustvom koji će ti odgovoriti na pitanja. Možeš da probaš te pozicije poput recepcije, fotografa i sl, malo više cimanja i strpljenja i nemaš brige :-) U mom slučaju se sve brzo odigralo i poklopilo, finalni sam imao 15ak dana od prvog kontakta sa agencijom. Trajao je nekih 5 minuta. je*iga, ukrcaj se odužio ali mi ne ostaje ništa drugo nego da strpljivo čekam ugovor :-) Pozdrav i srećno!

Jel mi možeš reći u koju si se agenciju to javio?

Po ovome šta si napisala, mislim da bi ti fotograf najbolje leglo. Pod hitno na neki tečaj, a engleski će izvući jer to je u biti jedina stvarno potrebna kvalifikacija za posao na brodu.
YoungOutlaw sa foruma traži fotografe sa znanjem njemačkog, javi mu se.

Vidjela sam taj oglas, ali nekako sam zaobišla jer smatram da moji njemački nije toliko dobar, ali javit ću se Young pa da popričamo što točno!


@ legionnaire007 - nije ekonomija, def nije ništa što bi mi pomoglo na brodu..
:)

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #9 on: 23/May/2015 »
Izvestan tip ličnosti, tj. ljudi određenog mentaliteta uglavnom nikada ne odu na brod... ili odu na neku nisku poziciju i onda tamo shvate šta su mogli a nisu se usudili da probaju... A to su oni koji misle - ja to ne mogu, ne umem, ne znam, neće uspeti, prekomplikovano je, nemoguće je, mučenje je, problem je, nisam dovoljno kvalifikovan/a, neće me uzeti, neće mi verovati, neće me shvatiti ozbiljno, ne mogu toliko visoko, daleko, uspešno...

Ne budi od tih.

Bre, znaš, umeš, možeš, imaš sve što treba da se ima, go for it. Oni koji ništa ne znaju, a misle da mogu, oni prolaze. Sve je u stavu, nastupu, samouverenosti, osmehu. Sve. To je karta za rad na brodu.

Dozvoli na ovaj primer da se osvrnem:
Quote
Vidjela sam taj oglas, ali nekako sam zaobišla jer smatram da moji njemački nije toliko dobar

Ako zaobilaziš prilike, zaobilaziće i one tebe. Ako ti smatraš da nisi dobra, nikom neće pasti na pamet da jesi.

I obrnuto. Juri i hvataj prilike i uspećeš. Veruj u sebe, zrači samouverenošću i drugi će verovati u tebe.

Naravno da nije sve tako prosto kako sam napisao, ali je to ključ uspeha, odatle sve kreće - verovati u sebe i gurati, grebati napred.

Nemoj da smatraš da ti nemački nije toliko dobar, nego smatraj da imaš znanje još jednog jezika. Nemoj da se spuštaš, nego se podiži.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #10 on: 24/May/2015 »
Svaka princova recenica je tocna.  :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #11 on: 24/May/2015 »
Izvestan tip ličnosti, tj. ljudi određenog mentaliteta uglavnom nikada ne odu na brod... ili odu na neku nisku poziciju i onda tamo shvate šta su mogli a nisu se usudili da probaju... A to su oni koji misle - ja to ne mogu, ne umem, ne znam, neće uspeti, prekomplikovano je, nemoguće je, mučenje je, problem je, nisam dovoljno kvalifikovan/a, neće me uzeti, neće mi verovati, neće me shvatiti ozbiljno, ne mogu toliko visoko, daleko, uspešno...

Ne budi od tih.

Bre, znaš, umeš, možeš, imaš sve što treba da se ima, go for it. Oni koji ništa ne znaju, a misle da mogu, oni prolaze. Sve je u stavu, nastupu, samouverenosti, osmehu. Sve. To je karta za rad na brodu.

Dozvoli na ovaj primer da se osvrnem:
Ako zaobilaziš prilike, zaobilaziće i one tebe. Ako ti smatraš da nisi dobra, nikom neće pasti na pamet da jesi.

I obrnuto. Juri i hvataj prilike i uspećeš. Veruj u sebe, zrači samouverenošću i drugi će verovati u tebe.

Naravno da nije sve tako prosto kako sam napisao, ali je to ključ uspeha, odatle sve kreće - verovati u sebe i gurati, grebati napred.

Nemoj da smatraš da ti nemački nije toliko dobar, nego smatraj da imaš znanje još jednog jezika. Nemoj da se spuštaš, nego se podiži.

Složit ću se sa tobom.  :D I hvala ti na ovome.  :uzdravlje:

Vjerojatno je višednevno čitanje preko interneta svega i svačega i ova zagrebačka trodnevna kiša napravila svoje.  :smack:

YoungOutlaw sam se javila, poslala sam već mailove ljudima s kojima sam radila da se bace u pisanju preporuka da nafilam malo taj CV i pronalazim kontakte za agencije.
:)

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #12 on: 24/May/2015 »
Lažu oni tebe i veruju u to- laži ti njih duplo više i duplo više veruj u svoje laži.
Ja da ikako mogu da lažem da imam iskustva na brodu (koje mi traže) lagao bih i napisao to u cv samo da bih što pre otišao odavde na svoju poziciju.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re:
« Reply #13 on: 24/May/2015 »
@cookie007 preko Safe Cruisea sam išao

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
Re: Svježije informacije, iskustvo, cv..
« Reply #14 on: 24/May/2015 »
@lasmar thnx.  :uzdravlje:




Eto kako se stvari vec pocinju dogadati, mislila sam tesko cu nac za preporuku, a vec imam jednu i to na engleskom!!


 :banana:
:)