Author Topic: Fika Glisin, Sport Staff, Royal Caribbean  (Read 2812 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Fika Glisin
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Royal Caribbean
Pozicija: Sport Staff


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Znao sam vec par ljudi koji su radili na brodu i podrobno sam se informisao putem interneta i njih o svemu sto me zanimalo.
Najvise informacija sam nasao na ovom forumu koje su mi izuzetno koristile. Tako da sam usao dosta dobro spreman u pricu ali kako god kada dodjes na brod tek onda osetis sta i kako stoje stvari mada si pripremljen bolje od drugih i toplo preporucujem nasima da ne idu na svaku poziciju nego da se raspitaju dobro i strpljivo sacekaju pravo mesto a ne da idu posto poto pa da zale kao sto sam ih vidjao dosta.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Pa u neku ruku avantura a naravno u neku ruku sto nisam imao drugog izbora jer sam zavrsio faks para nemam a da se guzim po strankama necu tako da je brod bila najrealnija opcija u trenutku.
Usto sve te lepe destinacije fino zvuce.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Kouzona jer su oni jedini imali oglas za Sport staff mesto a ja sam samo to hteo i nista drugo.
Samo iskustvo sa agencijom je bilo skroz ok, nikog nisam upoznao sve je islo preko skajpa, telefona, poruka.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Za Royal pozicija Sport staff.
Nijedna druga kompanija nema takvu poziciju jer se Royal opredelio da fura taj fazon sa sportskim aktivnostima i stalno nesto novo izmisljaju kao sada Ifly.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Imao sam dva intervjua preko skajpa.
Prvi sa cicom iz Makedonije provera jezika i cv-ja, drugi sa Amy Chambers, gde ona tebe vidi a ti nju ne, 10 minuta o cv-ju, sto hocu na brod i jos neka pitanja usko vezana za posao sport staffa i treci preko telefona sa nekim likom pojma nemam s kim ista prica, cv sto ocu na brod i to je to.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Pa recimo jedno 1200 evropejaca. Prvu kartu sam platio ja, jedino ti vizu refundiraju na brodu.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Jedno 500 dolara dosta gaca i carapa, patike, cipele, odelo i malo garderobe…to malo je bilo i previse jer ti i ne treba puno a i ako ides na Karibe pa ti je home port u Usa obucices se ko car za smesne pare.
A i bio sam pripremljen dobro jel sam se vec informisao o svemu. Fala forumu.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Izgubljeno kao i svi ali ne zbog broda ili tako nesto nego zbog treninga budjavih i tonu glupavih informacija kojima te bombarduju…
Moj prvi brod Freedom of the Seas 2007 najveci na svetu, veliki je al naucus ga za mesec dana, nije strasno.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompaniju boli uvo pomazu ti ljudi..e sad menadzer ti mora pomoci tako da ako je on kompanija onda mi je pomogla…ako se izgubis pitas ljude i svi ce ti pomoci…al sam popi*deo opasno jer cim sam dosao platio sam uniformu i posle 3 dana bio u minusu 300 dolara nisu mogli ni da me sacekaju prvu platu…stoka…

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Jeste od menadzera do ljudi iz tima samo njima (strancima) nije jasno kako mi (Balkanci) mozemo da naucimo za nedelju dana nesto sto oni uce 3 meseca…pa se cude…oni generalno ti pomazu mada sve zavisi kakav ti je menadzer tim..moju menadzerku je generalno bolelo uvo al sam ja sam sve brzo skapirao (prica o Balkancima)..njima je vazno da ti potpises da si nesto savladao..cim potpises ti si odgovoran..

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Ziv se covek na sve navikne pa valjda cu ja ako Bog da ….nisam imao nekih problema sto se toga tice..znam zasto sam dosao…

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
U pocetku da a kasnije i ne…kad shvatis sta dajes i koliko se odrices nisu to neke pare kao i kad vidis ko zaradjuje vise od tebe….ali za nas i nasa primanja pa posaljes pa kupis sebi sta hoces dodjes kuci na odmor uzivas sa te strane ne mogu da se zalim…

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji al moramo prvo da definisemo sta znaci napredovati…mnogi ljudi nece da napreduju jer mnoge pozicije imaju mnogo vecu odgovornost a plata je neznacajno veca..

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Pa meni i nije nesto posebno…to sto oni zovu zurka mi smo u osnovnoj zvali rodjendan…mada ja mozda i nisam kompetentan jer sam na brod dosao iz odredjenog razloga a iziveo sam se dosta pre odlaska na isti a i volim da biram drustvo tako ovo sto sam ja video je bezveze..

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Ima raznih..crnih,belih..debelih,mrsavih…ruznih,lepih…dobrih…losih…zlih….svako je individualac niti su svi stranci losi niti su svi nasi dobri, samo treba da pronadjes svoje mesto u koordinatnom sistemu konfuzije…

  • Kako biste opisali putnike?
To je sirok pojam generalno..ima raznih..ok manji procenat..al vecinom DEBILI….

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Jesam, imao sam dosta vremena sto je jedna od prednosti mog posla…obisao sam za sve pare..jos sam ja imao srecu da sam na prvom ugovoru prosao Karibe,Ameriku,Evropu,Bliski Istok i malo Azije…

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Devicanska ostrva-plaza,Kajmanska ostrva-sladoled,Meksiko…Evropa je majka….

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Putujes,usavrsis jezik,evoluiras na svim nivoima,spoznas sebe,upoznas sebe,zaradis nesto,steknes poznanstva…

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Pa ima mnogo losih stvari ali ja ih posmatram kao lekciju i zivotno iskustvo tako da ne mogu da kazem da su lose….jer svaka je lekcija dobra..mada brod je do 2-3 godine i bezanija, sve preko toga je gubljenje zivota.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Apsolutno,to je iskustvo koje svakome treba i ako je covek pametan shvatice da takvo iskustvo nikad nije lose i da posle toga ma kako da prodjes mozes da budes samo bolji.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Samo napred, ali ponavljam, ALI, nemojte ici tek tako kao ovce na klanje.
Prvo cenite sebe i raspitajte se dobro a ne kao neki nasi koje znam hteli da idu postopoto pa ih za*****ali nudili im neke pozicije bar boya, pool atendannta i room service pa oni dosli da rade za 750 usd samo da dodju pa sad tamo sede i pi*de.. pamet u glavu i triput meri jednom seci…

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Imam, dodao bih da spoznajuci preko 70 razlicitih nacionalnosti shvatis da smo mi Balkanci tate za sve njih bez ikakvog preterivanja i zato zelim da porucim kome god bude citao ovo da svako uradi koliko moze da ne idemo na brod da radimo nego da napravimo od nas i nase dece ono sto zasluzujemo po svim relevantnim aspektima i cinjenicama pa onda kao gospoda mozete na brod ali kao gosti..od toga sto sam video i spoznao u odnosu na druge tuga me hvata…Toliko od mene, nadam se da sam vam malo docarao moje iskustvo i pomogao koliko god.
Slava Bogu i uzdravlje!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Firefly

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile
Re: Fika Glisin, Sport Staff, Royal Caribbean
« Reply #1 on: 30/June/2015 »
Lepo i jasno opisano! Hvala ti!  :clapping:

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Re: Fika Glisin, Sport Staff, Royal Caribbean
« Reply #2 on: 30/June/2015 »
 :clapping:

Super, i dobra pozicija, da sam sportski tip ( iako sam vidio neke koji i nisu bome ) volio bih taj posao...

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Re: Fika Glisin, Sport Staff, Royal Caribbean
« Reply #3 on: 30/June/2015 »
Hvala puno na ispovijedi, živio  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.