Author Topic: Dodaci prehrani - povecanje energije  (Read 4371 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Dodaci prehrani - povecanje energije
« on: 05/July/2015 »
Svi znamo kakva je brodska hrana i mislim da je uzimanje nekih multivitamina/minerala nepodno, pogotovo ako radite u diningroomu 10-12 sati dnevno !

Ja se razumijem u osnove dodataka (što su aminokiseline, protein, kreatin, l-carnitine, itd ) i razumijem kada ih treba koristiti ( i koristim sve osim kreatina, ali samo u kombinaciji sa GYM-om ).

E sada, mene zanima nešto sasvim drugo, energija, jer radim u dining roomu i npr. svako treći dan od 11:30 do 16:00, pa od 16:00 do 23:00, u komadima, bez minute pauze, i posao zahtijeva od mene da sam cijelu večer raspoložen, veseo, nasmijan, da zabavljam goste i djecu, itd. Moram priznati da mi to bude teško ponekad,da mi fali energije,  pogotovo ako se noć prije nisam dobro naspavao , ili slično.

Ja sam uvijek u kabini imao po 2-3 red bulla i 2-3 one male bočice 5 hours energy drink, ali samo za krizne situacije ( u 4 ipo mjeseca sam popio 3-4 red bulla i 3-4 te male bočice ) , ali te dvije stvari sigurno nisu zdrave, a i znam osobu koja se navukla na red bull i te male bočice, pa mi to nije rjesenje.

Mene zanima može li mi itko dati savjet što koristiti za povećanje energije svaki dan, a naravno da je na prirodnoj bazi, tj. da ne šteti organizmu ? ( ali ne onaj savjet tipa:uzmi protein, kreatin, no xplode, itd, ti mi savjeti ne trebaju, te se stvari uzimaju u kombinaciji sa GYM-om )

Imate li nekog pozitivnog iskustva sa nekim takvim proizvdom ?




Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #1 on: 05/July/2015 »
Ja koristim cigarete u kombinaciji sa vitaminom B koji dobijam iz piva... nije za*****ancija.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re:
« Reply #2 on: 05/July/2015 »
Ja koristim cigarete u kombinaciji sa vitaminom B koji dobijam iz piva... nije za*****ancija.

Cigareta i piva ti je kombinacija za podizanje energije  :clapping:

Nažalost na mene ne djeluje  :uzdravlje:

Srećom cigare sam bacio prije 4 godine, a nisi obratio pažnju da sam napisao :  a naravno da je na prirodnoj bazi, tj. da ne šteti organizmu !

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #3 on: 05/July/2015 »
Cokolada i kafa.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Dodaci prehrani - povecanje energije
« Reply #4 on: 05/July/2015 »
Kod akutnog nedostatka energije i umora zaista šećer (čokolada) i kofein (kafa) predstavljaju efikasno "dopingovanje" i injekciju energije, raspoloženja i (hiper)aktivnosti.

Međutim, to nije rešenje za hroničan umor i iscrpljenost.
Imao sam u životu takve periode i meni je pomoglo povećano konzumiranje SVEŽEG voća i povrća.

Iako je na brodu ono voće i povrće sve sama plastika bez ukusa i sa siromašnim nutritivnim vrednostima, ipak je to i dalje voće i povrće. Tamo tanjir uvek punim salatom i raznovrsnim povrćem i izbegavam masno meso. I osetno više energije i koncentracije imam, potrebno mi je manje sna i više toga uradim tokom dana, nego kad unosim više masnoća a manje povrća.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Dodaci prehrani - povecanje energije
« Reply #5 on: 05/July/2015 »
Kod akutnog nedostatka energije i umora zaista šećer (čokolada) i kofein (kafa) predstavljaju efikasno "dopingovanje" i injekciju energije, raspoloženja i (hiper)aktivnosti.

Međutim, to nije rešenje za hroničan umor i iscrpljenost.
Imao sam u životu takve periode i meni je pomoglo povećano konzumiranje SVEŽEG voća i povrća.

Iako je na brodu ono voće i povrće sve sama plastika bez ukusa i sa siromašnim nutritivnim vrednostima, ipak je to i dalje voće i povrće. Tamo tanjir uvek punim salatom i raznovrsnim povrćem i izbegavam masno meso. I osetno više energije i koncentracije imam, potrebno mi je manje sna i više toga uradim tokom dana, nego kad unosim više masnoća a manje povrća.

*čokolada svaki dan ne dolazi u obzir, na granici sam od 110 kg koju ne želim probijat  :giggle:

*u mene na brodu je kafa za posadu užas, ne može se piti, pa iz tog razloga tučem jednu kafu u limenci ali samo ujutro, nisam nikada provao piti još jednu prije večere, neznam zašto, ali evo provat ćemo i to, dobar savjet  ;D

*voće i povrće obavezno, iako je više/manje sve to plastično ( pogotovo dok je brod u Americi ) , ali ipak jedem u veeelikim količinama.

Usljed kroničnog umora , pada imuniteta i ostalih posljedica rada na brodu, iako imam npr. 11o kg ( dosta sam krupan ) na moje tijelo čak i male količine nekih stimulansa jako djeluju . Npr. čim popijem čašu coca cole odmah poletim, popijem 2 pive i odmah me zamantrajau, a usporedbe radi kući popijem 7 bez problema.

Evo googlam malo i pronalazim neka rješenja: kofeinske tablete, Thermojetics čaj, neki Mind up od DM-a, ali evo ovaj čaj mi izgleda kao rješenje  :waiting:

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #6 on: 06/July/2015 »
Ja koliko znam caj zbog teina koji sadrzi ima umirijuce dejstvo na organizam sto te cini pospanijim ali ae

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Re:
« Reply #7 on: 06/July/2015 »
Sto vise voca i povrca a ovako za uzinu il na brzinu- proteinske cokoladice i tablete sa koncetratom biljke guarane i kofeinom. To ce te dignuti i razbuditi.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Dodaci prehrani - povecanje energije
« Reply #8 on: 06/July/2015 »
Meni je espresso znao pomoći, ali problem je što poslije nisam mogao zaspati.
Po danu sam tukao tako neke kofinske napitke, i to mi je davalo dosta dodatne energije, ali kažem, predvečer najbolje da zaboraviš to.
Iako je DCL strogo kažnjavao korištenje neautoriziranih ringli za kuvanje, ja sam imao to i đezvu, a frankove kave se uvijek negdje moglo nabaviti u nekom portu.

To je što se tiče mene.
A za konobare je sasvim druga priča, znam bar 5-6 koji su se navukli na kokain, jer im je davao brdo energije, ali su ipak uhvaćeni na doping testu, i to redom head waiteri.
Ima tu na forumu serija tekstova upravo o toj situaciji, i čovjek je sjajno opisao, i sam je koristio kokain. Čak je prije par godina izašlo u medijima da se diznijevci drogiraju kokainom, znači linija za opskrbu još funkcionira ..
Nema tu lijeka, možeš ili ne možeš, vidio sam curice od 50ak kg kako izguraju cijeli ugovor bez dodataka prehrani, sve je u glavi.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Brooks

  • Registered
  • *
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: Dodaci prehrani - povecanje energije
« Reply #9 on: 06/July/2015 »
Kafa kafa i kafa, nista nemoze da zameni kofein.

Ali izbegavaj red bull i ta energetska pica, sadrze mnogo secera , odradi dobar kardio u teretani kada imas vremena ali ne bih se igrao sa tim energy busterima znaju da budu jao opasni za srce !!! Pogotovu 5h energy

Uzmi kod kuvara odnesi neko voce u garde mager sekciju i rokni sve (bananu, jabuku, borovnice i narandze) u blender i to popijes. Sto se tice hrane izbegavaj ugljene hidrate, pomfrit, one kobasice, kecap, majonez itd

U sustini ne postoji nista sto ce te pretvoriti u Hulk-a sve je stvar navike , discipline, i dovoljnog sna to je jedini nacin da izdrzis izbegavaj neko vreme crew bar , alkohol itd.

Online triki

  • Registered
  • *
  • Posts: 143
    • View Profile
Re: Dodaci prehrani - povecanje energije
« Reply #10 on: 06/July/2015 »
Jedna stvar koja meni pomaze oko energije, koncentracije i slicno je Spirulina. vec godinama je pijem. puna je proteina i jako je korisna.

Offline vukasince

  • Registered
  • *
  • Posts: 142
  • in vino veritas
    • View Profile
Re: Dodaci prehrani - povecanje energije
« Reply #11 on: 22/October/2016 »
Jeste kafa imas suplement kofein tablete 200 mg kapsula


Sent from my iPhone using Tapatalk
in vino veritas