Author Topic: 200eur agenciji ?  (Read 4333 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline evelyn87

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
200eur agenciji ?
« on: 30/July/2015 »
dali ja moram platiti agenciji 200 eura za administrativne troskove ? (pise : administrativnih troskova predstavniku na firmu u Sloveniju )

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #1 on: 30/July/2015 »
Kakvi to administrativni troskovi mogu iznositi 200 eura ...  :giggle:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline evelyn87

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #2 on: 30/July/2015 »
pa da znam, al eto sta da kazem zeni  ? rekla mi je da sam primljena da napravim putovnicu i ljecnicki i krajem sljedeceg tjedna sam na brodu al da jos nisu javili koji brod su mi dodjelili (rcs kompanija) vjerojatno kad uplatim ce joj odmah javiti.. hahah 
 malo sam ogranicena s novcima jer mi je nesto otpalo sto sam imala u planu, a ako ja sutra napravim putovnicu po zurnom i dam 100 e za to i onda saznam da moram u amsterdam na brod ne znam di cu jos nac za kartu do tamo (sad sam nesto na brzinu gledala avio je 200e,nisam puno trazila). tako da sad ne znam kaj da radim, sad bi odustala najrade... :(

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #3 on: 30/July/2015 »
It is what it is.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #4 on: 30/July/2015 »
Ne moras ako imas kontakt sa rekruterom ili menadzerom i kazes da posalju tebi licno to sto cekas... ugovor visu ili kartu. Ja u srijedu idem za Emirate poslali su mi evisu mailom licno a potvrdili da ce mi poslati i kartu kao i visum ugovor stigao odavno i od tada me iz agencije smara svaki dan na telefon kada cu uplatiti proviziju a ja se pravim blesav da mi jos nisu stigle pare hehe. Pozz i sa srecom. I da... u mom slucaju je 300 eura cifra.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #5 on: 31/July/2015 »
Jbg, smađi se : posudi, kumi , moli,...

Mislim da 200 Eura provizije nije puno ( jest kad ih nemaš i moraš posudit), ali vratiš to od prve plaće bez problema  :money:

Mene nerviraju cruise kompanije koje toleriraju agencijama da "deru" kandidate, ako već toleriraju deranje, neka barem onda izađu u susret kandidatima i npr. oni plate tu proviziju i ostale troškove pa onda zaposleniku odbiju od prve plate.

Na Disney-u ima jedna super stvar što svaki new hire mora napraviti prvi tjedan kada dođe na brod. Ima jedan upitnik koji je dužan ispuniti a u par pitanja se tiče i agencije koja je posredovala u zapošljavanju. Pitanja su tipa: Ime agencije ? Profesionalnost ? Jesu li ti naplatili što? I da napišeš svoje komentare ! Moja je jedina zamjerka Disney-u i EP-u bila to što nisam bio upoznat sa činjenicom da u slučaju da nemam  para za prvu avio kartu, da mi je Disney može kreditirati, tj. da sam to saznao tek kada sam došao na brod. Jbg. nadam se da će nekome pomoći!


Offline Smole

  • Registered
  • *
  • Posts: 122
    • View Profile
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #6 on: 31/July/2015 »
Pa agencije ne bi smele uzimati nikakvu proviziju, jer kompanija placa agencijama neku sumu ako se zaposlis. Barem koliko ja znam. Tako da kada bi rekao kompaniji da si platio proviziju ispao bi belaj....

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #7 on: 31/July/2015 »
Ni meni to nije jasno, jer koliko znam uzimanje "provizije" je u Hrvatskoj zabranjeno zakonom , a i kompanije ne dozvoljavaju uzimanje provizije (koliko ja znam). Druga je stvar što agencije zamotaju govno u celofan, pa tobože ne plaćaš proviziju nego "administrativne troškove", avio kartu umjesto 300 Eura ( kako kaže google ) platiš 600 Eura, pa uzmu ti 20 Eura za  test engleskog ( iako npr. prođeš interview i engleski ti je bolji i od osobe koja te intervjuirala i od svih u agenciji skupa ), pa platiš D1 150 eura iako je "normalna" cijena 100 eura, itd.

A Priori ukrcava za Carnival, uzima proviziju, i sada mi samo nije jasno dali je Carnival kompanija koja dozvoljava da agencija posrednik uzima proviziju, dali ne znaju da agencija posrednik ( Suzana ) uzima proviziju, ili da se namjerno prave da neznaju??? Što je od ove tri konstatacije točno? Zna li netko?

I apelirao bih sve buduće zaposlenike da jednom kada dođu na brod ( a u slučaju da su ih u agenciji "oderali" ) da pođu u HR i da reču tako i tako, i neka vam motiv bude to da pomažete drugim kandidatima koji dolaze nakon vas !

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: 200eur agenciji ?
« Reply #8 on: 31/July/2015 »
Kod velikih kompanija, još gore korporacija je teško reći "ko" ili "šta" je to.

Ko je Carnival? U koga se može uperiti prstom i reći "To je Carnival, zar on/ona ne zna da agencije uzimaju proviziju?"

Naravno da postoji neki vlasnik i neki CEO i neki ovaj ili onaj mudonja, ali su njima glave i džepovi u sasvim drugim oblacima, potpuno su nesvesni postojanja nekog Siniše ili neke Suzane i šta oni i kako rade.

To što neki, jedni te isti likovi godinama idu na "turneje", intervjuišu, imaju kontakt sa agencijama, ne znači da "Carnival" nešto zna o tome, samo da ti likovi možda nešto znaju o tome. A oni su opet samo neki službenici, samo neki middle zupčanici u velikom sistemu koji obavljaju neki dosadan rutinski posao. A sad... da li oni dele plen međusobno, da li tu neko nekoga podmićuje/čašćava... da li ih je baš briga šta se radi... da li uopšte znaju kako sve to funkcioniše (na kraju krajeva ko na intervjuu pominje provizije? svi se smeškaju, znoje u odelima i nadaju dobijanju posla)...

Pretpostavljam da je najbolja ideja da se na brodovima krene u redovno prijavljivanje tih slučajeva uzimanja provizije. Poneke prijave će biti ignorisane, ponekim se neće pridati potrebna pažnja, ali brate ako je sistem uređen, ako se za nešto tvrdi (agencije nemaju pravo da naplaćuju usluge od kandidata, bla bla), onda će pre ili kasnije to doći do nekog zupčanika kome je TO posao da vodi računa o takvim stvarima i nešto se možda može promeniti.

Sa druge strane, ljudi kad dođu na brod... i budu zatrpani novim iskustvima, poslom, treninzima, ovim, onim... ko realno još razmišlja o agencijama kod kuće i da se mlati sa nekim kancelarijama i prijavama provizije... "Samo kad sam ja došao/došla ovde i samo da preguram ovaj početak, ovu nedelju, mesec, ugovor... jao, kako sad da dođem do kabine... jao, mama, tata... jao, odvratni šef i zli fikusi... jao, hrana, jao, umor, jao opet trening, drill, USPH... crew bar, piva, cigara, pajzanosi... opa, plata!... plaža, shopping, sex, žurke..."
... i od svih tih "besnih" na provizije nema ništa... pogotovo što su oni svoje prošli, svoje platili i zabole ih da idu u rat za neke nepoznate i daleke koji će tek sledeće godine doći.

Bilo bi lepo da se varam, ali to od vas koji dolazite zavisi. Napravite neki dogovor, ako hoćete.
Ako treba nešto da se prosleđuje, neke prijave, opisi, nekakvi dokazi (mada se to uvek radi ispod ruke ili, što kaže udav, umotano u celofan), ja sam vam na raspolaganju... ali samo ako to bude nešto masovno, neću da šaljem mejlove facama u Majamiju u vezi 2-3 izolovana slučaja.

A onima koji sve to opravdavaju "ma neka sam im dao/dala XY stotina evra, zaslužili su", njima poručujem da uvek može da se časti, ko želi i ko misli da treba, niko im ne brani da daju svoj dobrovoljni prilog, ali nije u redu da se na kvarno i pohlepno uzima od SVIH i od onih koji nemaju i ne žele da plate nešto što ne treba da se plati.

E ja to ne volim, zato što je kvarno.