Author Topic: Background na brodu- istine i lazi  (Read 14190 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Background na brodu- istine i lazi
« on: 10/August/2015 »
Otvorila bih jednu temu koja mi je jako zanimljiva....
Primetila sam na brodu vrlo cudne stvari....vrlo obrazovani ljudi sa ekonomijom......fakultetima raznih vrsta rade najprljavije poslove a osobe sa srednjom skolom rade visoke menadzerske pozicije.....to mi je vrlo neobicno.....

Cujem vrlo cudne price....jedan konobar koji je bio oficir......jedna serverka koja je sad Shorex menadzerka......
kako se za vrlo odgovorne I trazene poslove opredeljuju za neke cudne ljude a neki ljudi cekaju godinama bolju poziciju a nikako da upadnu iako imaju mnogo jaci background.....

Takodje mnogo ljudi laze I izmislja o svojoj proslosti.......I obrazovanju

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #1 on: 10/August/2015 »
Evo ja cu prvi da ti se pridruzim.. Inace, rodjen sam u Republici Srpskoj, 90'.. Naravno, kao i svi pogodjeni ratom, i moja porodica je sklapala kraj sa krajem.  :pad: Srecom otac je bio vrsni varioc, koje je nakon rata radio u svojoj novo (staroj) firmi, 3 Maj - Rijeka, pa ajmo reci bilo je i boljih dana od gladovanja. Kako god.. Nakon osnovne skole ( vec odlucio da cu da idem na brod, imao 14-15 godina), upisao sam Gimnaziju, da bi se druzio sa drugovima i sprdao se, (znao sam da cu da uspijem) :) Dok sam se skolovao, normalno, majka je spremala veceru, ali sam ja zato preko ljeta dok se drugari kupaju na bazen, ja sam natovaro klade u sumama dok su me obadi ujedali za d***, ja sam kopao kanale za kablovsku, ja sam radio u kaficu vikendom svako jutro dok drugari spavaju nakon pijanke.. JA SAM SLUSAO PRICE "PAMETNJAKOVICA" kao da sam propalica, nezainetresovan za bilo sta, ali meni je bilo toplo oko srca, sa 16 godina, sam zaradjivao za sebe dok su pametnjakovici koji i dan danas studiraju, koji su imali uslove da studuraju, uzimaju od staraca pare.. Ovako, ja sam sa 15 htio da idem na pomorski fakultet, nisam uspio, ali sam zato uspio da postanem jedan od najuspjesnijih u svojoj generaciji bez VISKOG OBRAZOVANJA! Zakljucak : Neki ljudi jednostavno nemaju uslova da pokazu svoje talente, neki ljudi imaju blokade, a neki ljudi KORISTE MOZAK a ne skolu za uspijeh... Ja sa zadovoljstvom mogu da kazem da sam vec 3 godine na menadzerskoj poziciji, ja koji sam natovarao drva na kamione, ja koji sam kopao kanale, koji sam sluzio oficire, koji nemam fakultet,a ponosno mogu da kazem niti sam posao dobio preko veze, niti preko para, nego svojim znanjem i snalazljivoscu!  :uzdravlje:

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #2 on: 10/August/2015 »
Bravo! Evo ga jedan menadzer…….kad gledas nekog ko bi da predje u tvoje odeljenje sta cenis u CV? Kako ocenjujes ljude? Sta ti je najbitnije?

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #3 on: 10/August/2015 »
Rad, rad, i samo rad.. Do sada sam ubacio 2 "cleaner-a" koje sam primjetio da rade kako dolikuje, bez prigovora,bez plakanja, ljude koji su spremni da rade i naprave nesto od sebe, a ne samo da kukaju kako je tesko i smisljaju izgovore kako da se opravdaju, ili jos bolje kako da tuze kompanije :) 

Offline Smole

  • Registered
  • *
  • Posts: 122
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #4 on: 10/August/2015 »
Druze kapa dole   =""

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #5 on: 10/August/2015 »
Na brodu je obrazovanje ili potpuno nebitno ili se samo delimično uzima u obzir.
Tu se traži rad, rad i samo rad, kako i kaže YoungOutlaW. Spremnost za zalaganje, trud, istrajnost.
Nekakvi papiri kojekakvih škola iz bogtepitaj kojih zemalja i ova ili ona zvanja u CV-u su prilično irelevantni u odnosu na ono što pružaš "na terenu".

Naravno, pričam o većini pozicija u hotelu, ne o onim na samom vrhu piramide, tehničkim/uskostručnim, niti o bridge/engine.

"Background" ima uticaja na početnu poziciju, na prvo apliciranje, kada si new hire i kada tek treba da uđeš u priču. Zato je tada važno "pucati što više", kako na forumu kažemo. Posle, kad si na brodu, pa hoćeš da se prebaciš ili napreduješ... e, tu više CV ne igra ulogu, nego ono što pružaš tu, baš tu, na licu mesta, mesecima, svakog dana.

Offline octagone

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #6 on: 10/August/2015 »
Najjednostavnije je objasniti ovaj fenomen.Pre nego sto pocnes da radis,zaboravis sve sto znas,jer ces tamo nauciti sve ispocetka.I kako se se ono kaze, "don't like?  -  go home".Tamo stices I postovanje i zaledjinu,i niko nece dozvoliti da neki novopeceni ekonomista ili megatrendlija gleda sa visine,samo zato sto ima neku diplomu ;)

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #7 on: 10/August/2015 »
Ovo je jedna od rijetkih industrija u kojoj je moguće početi život "od početka", a u isto vrijeme imati debelo natprosječnu zaradu u usporedbi sa situacijom kod kuće.
U surovom kapitalističkom uređenju nikoga nije briga tko ti je tetak ili ujak, nego je samo važno kakvi su ti rezultati rada.
I zato je kapitalizam kao društveno uređenje 100x bolji od bilo čega drugoga.

Neka vaši rezultati rada govore sami za sebe.
Tko god se oslanja na to da će impresionirati nekoga tamo na kruzerima svojim diplomama, grdno se vara.
Šta više, kad netko počne pričati o svojem background-u, znajte da ima slabe ili nikakve radne rezultate.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Smole

  • Registered
  • *
  • Posts: 122
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #8 on: 10/August/2015 »
Upravo tako. Zato i zivimo ovako kako zivimo. Svi se guraju sa diplomama privatnih fakulteta a nemaju pojma o zivotu!

Offline TheDarkKnight

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #9 on: 10/August/2015 »
, neki ljudi imaju blokade,

Yound na koje blokade tacno mislis???

Offline pcelica_maja

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #10 on: 10/August/2015 »
Na brodu se ceni rad i lojalnost kompaniji,pitaj tu serverku za koliko ugovora je postala shore ex mng?! Inace to je department od par njih i ako si dobar u svom poslu za par ugovora mozes postati menadzer,sto bas ne ide tako brzo sa npr restoranom,inace fakultet nema nikakve veze,moze da pomogne kad apliciras ono prvi put ili ako bi na brodu da menjas,ali vise traze iskustvo tj da li si ga imao u tom poslu za koji bi da menjas,ja sam jos davne 2010 upoznala jednog decka iz Bosne,cistac je bio,dosao kao najniza pozicija,imao neku trogodisnju skolu,siromasan je kaze bio,ono isto vreme rata i on je vec kao klinac pomagao mami koja je kuci donosila knjigovodstvo da sto vise zaradi,on joj pomagao,sretnem ga sad na fascinationu 2014,on u beloj uniformi,izgrlimo se,izljubimo i onda mi ispricao da je sef knjigovodja,kaze molio je za sansu,oni mu dali neke testove,sve resio,pa bio na probnom radu kao treinee,za 5 ugovora postao sef,i treba jer je decko bio strasno uporan,svaki put kad ima slobodno isao je da gleda kako rade racunovodje,sve skapirao gledajuci i onda kakve sanse ima neki tuto sa fakultetom ako nema radne navike,bas nikakve sanse! To samo u Srbiji moze da prodje,drzavni posao :D

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #11 on: 10/August/2015 »
Jako zanimljiva tema, ajde da bacim malo svoje pameti.

Brod je specifična sredina, više nalik vojsci ili zatvoru nego nekoj "normalnoj" firmi. Nije samo da se cijeni rad,rad i rad, više se cijeni poslušnost i podobnost. Možeš bit najbolji radnik ovoga svijeta, ako nisi poslušan i nemaš support nadređenik j... si ježa.

I nije baš da se diploma ne cijeni, cijeni, ali ne za kako ih ja zovem "ciganske" poslove. Svaki odjel ima neki svoj "lmit" koji možeš ii ne možeš dosegnuti sa ili bez odgovarajuće strucne spreme, ovisi od kompanije do kompanije. Biti prvi palube, prvi makinje,kapetan,HR manager, PR manager, F&B manager,Hotel manager, isl. još nisam čuo da je netko bio bez odgovarajuće stručne spreme, odnosno fakultetske diplome. I sam radim "ciganske" poslove na brodu, tj. konobar sam. U tom odjelu se može dogurati dosta daleko bez diplome, ali upravo to vidim kao glavni razlog zašto na je brodovima sve manje i manje naših, tj. zašto sada prevladavaju filipinci,indijci,indonežani,idr. Zašto? Kompanije ( management) je dozvolio da "neškolovani" ljudi raznih nacionalnosti koji su dobri radnici,poslušni i podobni budu nečiji supervizori, a da nisu kompetetni za taj posao. To što je netko dobar radnik, poslušan i podoban ne mora značiti da je dobar leader,manager, da općenito zna sa ljudima. Još k tome da je pokvaren i nor. gura svoje, e to je dno dna.Dosta naših bježi sa brodova uravo zbog lošeg managementa.

Znači nemojmo brkat niži i viši management, iako su oba podjednako bitna. Na brodu ima mali milijun nekih managera, koji rade za platu od $2000 -$3000 i imaju čitavih 7 ljudi ispod sebe ( npr. head waiter,rest manager, photo manager, lab manager,sport act manager,service manager, bla bla manager). To se može postati bez fakulteta ako si dobar radnik, poslušan i podoban, a ove "veće" pozicije malo teže, tj. malo morgen!



Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #12 on: 10/August/2015 »
Jako zanimljiva tema, ajde da bacim malo svoje pameti.

Brod je specifična sredina, više nalik vojsci ili zatvoru nego nekoj "normalnoj" firmi. Nije samo da se cijeni rad,rad i rad, više se cijeni poslušnost i podobnost. Možeš bit najbolji radnik ovoga svijeta, ako nisi poslušan i nemaš support nadređenik j... si ježa.

Pa dobro ovo je prirodno.
Moras da budes poslusan.....ako ti neko nesto kaze da uradis ti neces sta da ocekujes sutra od tog sefa? Da te preporuci nekom kao dobrog radnika?
Meni se upravo to svidja na brodu....sto ne pali nikakvo durenje, nadrndavanje, deranje.......
Preduslov za nesto je da znas da stanes I da se povuces......Primetila sam da ljudi koji ne znaju da stanu nece da unaprede.
Znam jednu devojku ima I faks I 7 godina u kompaniji nece da je unaprede iz ugovora u ugovor...jer ima problem sa svojim stavom.....svako malo izgubi kontrolu

Moj problem ce ...osecam.....biti sto se ne druzim ni sa jednim sefom.... oT....niti se zblizavam po brodu sa drugim ljudima....dzaba mi sto me evo treci put nominuju kad me niko ne zna.....nema za mene ovde napretka :facepalm:

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #13 on: 11/August/2015 »
Pa dobro ovo je prirodno.
Moras da budes poslusan.....ako ti neko nesto kaze da uradis ti neces sta da ocekujes sutra od tog sefa? Da te preporuci nekom kao dobrog radnika
Griješiš,nije to prirodno, evo i zašto :
Ajmo reć Disneyev policies&procedures je da gost uvijek mora imati čisti stil, tj, morate ga sjesti na čisti/dezinficiran stol. I gost vam dođe u restoran, hoće sjesti, vi rečete :gospodine samo minut da očistim i dezinficiram stol, nakon toga ću vas sjest. Uljeće head waiter i govori ti: ma sjedni ga odmah a kasnije očisti/dezinficiraj stol. I što bi ti uradila? Bila poslušna i poslušala head waitera i radila protiv policies&procedures Disney kompanije ili odbila sugestiju head waitera i radila u skladu sa Disney policies&procedures?
A ajmo reć neka ti je head waiter kao i moj zadnji, jedan Indijac što gura svoje i mrzi naše???

kako bi ti taj sekund reagirala????

A to je samo poslušnost, a što je tek sa podobnosti?Mogu i to analizirati ako treba?

Brod je zatvor i prislilan rad, jedino što si plaćen za taj tvoj zatvor (ograničenje slobode) i rad ( prislilan ), Veća prava imaju psi u Hrvatskoj nego radnik na kruzeru (figurativno, ali tu su negdje ). Kad malo bolje razmislim kakva prava imam na kruzeru, dođe mi plakat.Kompanije više manje garantiaraju $1000  mjesečno, garantiraju ti da nećeš raditi više od 14 sati dnevno  :facepalm:, garantiraju ti zdravstvenu zaštitu dok si na brodu ( za svaki k**** daju ti univerzalnu tabletu koja liječi: visoku temperaturu, gripu, bol u leđima, zubobolju, istegnuće mišića, i još masu drugih), garantiraju ti tri obroka dnevno ( a kvaliteta hrane je Bože sačuvaj ).

Koliko Šveđana, Norvežana i npr. Finaca ima među posadom ? Koji je to postotak?

Htjeli mi to priznati ili ne, mi robujamo za 2-3k dolara mjesečno, živimo kao stoka na brodu ( takva prava i imamo),rame uz rame Indijcima, Indonežanima, Filipincima, isl., i zato bih poručio svim xxx managerima sa srednom uzaludnom školom na kruzeru što robijaju za $2000 mjesečno (više/manje) da se ne preseravaju na ovom forumu... misle da su netko i nešto jer zarađuju $2300 mjesečno ( dok su a brodu ) , a u stvari su nitko i ništa !

Offline TheDarkKnight

  • Registered
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Background na brodu- istine i lazi
« Reply #14 on: 11/August/2015 »
Vrhunski....Preko ovoga ne moze...Svaka cast Udave...

********************
Admin:
Čemu kilometarski kvotovi?