Author Topic: Mogućnost neodlaska u ambasadu prilikom obnavljanja C1/D vize  (Read 7531 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Čini mi se da o tome još nije pisano na forumu, ne sećam se da sam do sada to negde pročitao.

Dakle, oni koji obnavljaju C1/D vizu imaju mogućnost da uopšte ni ne idu u ambasadu na intervju. U zavisnosti od određenih odgovora koji su dati prilikom popunjavanja aplikacije (vezano za pasoš, prethodnu vizu, otiske i slično), a takođe i od načina uplate (trenutno ovo važi isključivo ako se plaća karticom), sva dokumenta se opciono mogu poslati DHL-om, u ambasadi će biti obrađena i pasoš sa vizom će vam biti vraćen DHL-om.

Ovo je posebno pogodno osobama koje ne žive u glavnim gradovima.

I ništa se ne doplaćuje, usluga DHL transporta dokumenata u oba pravca je uračunata u onih standardnih 160 $.
Sve instrukcije se dobijaju nakon popunjavanja aplikacije.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Evo da podelim sa forumom još jedno "otkriće"...

Ovo nije toliko interesantno onima koji idu na klasičan intervju, svi znamo da se tada odmah, na licu mesta sazna da li je viza odobrena ili ne.

Međutim, kada se sve radi ovako daljinski, DHL tamo, DHL vamo, iako je obnavljanje vize puka formalnost, opet čovek nekoliko dana gricka nokte dok se svojim očima ne uveri 100% da je dobio vizu.

E, u tom slučaju pomaže ovaj sajt:
https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Default.aspx?App=NIV

Preko njega se može pratiti status aplikacije.
Bitno je znati broj aplikacije, on se može naći na par mesta, a najočiglednije je na Confirmation stranici koju dobijate nakon popunjavanja DS-160.

Offline pcelica_maja

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
Jesi siguran u ovo? Ja bas sad obnavljam vizu,to ce mi biti 4-ta c1d,znaci platim karticom tamo na sajtu i kad pise zakazi intervju,ima neka opcija posalji dokumenta ili kako to ide?

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Da, potpuno siguran, evo upravo sam sad u tom istom procesu i dokumenta su mi u ambasadi.

Sve je veoma jednostavno, dok budeš popunjavala DS-160, odgovorićeš na pitanja da li apliciraš za istu vizu kao i ranije, da li apliciraš u istoj državi kao i ranije, da li i dalje imaš pasoš sa tom prethodnom vizom, da li je ta viza i dalje važeća ili je istekla pre manje od 6 meseci... ima još 2-3 tako neka pitanja kojima utvrđuju da im zaista nisi potrebna fizički na intervjuu, jer je sve isto, sve jasno, sve definisano.

I onda kad je na redu korak za zakazivanje intervjua, imaš opciju da DHL-om pošalješ dokumenta, i naznačeno je da ta opcija važi samo ako se ona taksa od 160 dolara plati karticom.

To prihvatiš i dobiješ još jedan pdf koji treba da odštampaš, tu su podaci za DHL, neke njihove šifre i bar kodovi, to odneseš u DHL, oni očitaju te bar kodove, spakuju dokumenta i pošalju.

Offline pcelica_maja

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
Hvala ti Prince! Zvala sam danas ambasadu da pitam kako to ide,neka prijatna zena mi se javila i rekla da kad uplatim taksu,bilo u kesu ili karticom,kod zakazivanja intervjua na mom nalogu ako zadovoljavam uslove za slanje dokumenata dhl-om pojavice se to kao opcija,nije rekla da mora karticom :hmm: kaze gledam sad vas ds160 i vidim da ste sve dobro stavili,uplatite pare i izaberite opciju da posaljete dokumenta :???: ajd videcu kad uplatim,pa se javljam,meni treba priznanica da sam uplatila taksu,ako platim karticom,ne znam kako to ide,da li idem u banku po izvod ili ...? jer mi refundiraju vizu.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Ja sam pre neki dan aplicirao i jasno je pisalo da opcija sa slanjem DHL-om radi samo ako se plati karticom.

Znaš da, kad se plati uplatnicom, treba da prođe dan-dva da se uplata proknjiži, tako da sumnjam da će sajt dozvoliti štampanje instrukcije za DHL ako sistem ne može da odredi da si išta platila. Ovako, prilikom plaćanja karticom, sistem odmah dobija povratnu informaciju da li je transakcija uspešna.

E sad, ako je službenica iz ambasade rekla da može... onda možda može. -()-

Što se refundiranja tiče, ako platiš karticom, sajt će ti dati pdf potvrdu o uplati, a poslaće ti i email sa potvrdom (sa više teksta i detalja od one pdf potvrde).

Offline pcelica_maja

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 222
    • View Profile
Hvala,u sustini mi je svejedno kako placam,uzecu tatinu karticu :D tako sam i mislila da nekako moraju da posalju potvrdu iako uplatim karticom :hmm: super,hvala za ovo! :wave:

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
S obzirom da je ovo, po svemu sudeći, nešto novo, evo da potvrdim da veoma lepo, jednostavno i brzo funkcioniše.

Dakle, prvog dana se na sajtu popuni sve što treba u vezi vize i potrebna dokumenta se predaju DHL-u.
Drugog dana pošiljka stiže u ambasadu, a ne bi me iznenadilo da može i istog dana ako se pošalje ujutro (ja sam popodne, pred kraj radnog vremena).
Trećeg dana je viza obrađena i odobrena i pasoš predat DHL-u.
Četvrtog dana možete da preuzmete pošiljku u DHL centrali koju ste izabrali.

Bukvalno "viza iz fotelje" :giggle:. Osim te kratke šetnje do DHL-a, nisam morao da mrdam iz Novog Sada i sve je bilo gotovo brže nego kad se zakazuje klasičan intervju, a da ne spominjem koliko je lakše, pa i jeftinije.

A i uvek ste u toku sa trenutnim statusom - na sajtu DHL-a pratite gde je pošiljka, a na onom CEAC sajtu vidite u kojoj fazi je procesiranje vize i koji je ishod.

Napomena: DHL ne radi vikendom, tako da uračunajte i te dane ako čekate pošiljku iz ambasade.

Offline Braca_BN

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Napomene radi, za one koji rade zahtjev za vizu u Sarajevu. Ovako nesto u BiH jos nije moguce. Tako mi je saopstila zaposlena u USA ambasadi.

Offline Mujka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Postovanje.
Je li netko pokusao da obnavlja vizu na ovaj nacin u BiH ?
Da fak I am doinn" on this place ?

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
ja sam obnavljao u zagrebu vizu i morao sam opet na intervju, nije mi nigdje bila opcija da pošaljem dokumente dhl-om a platio sam karticom. na kraju je samo pisalo da postoji "mogućnost" da ne moram na intervju ali sam opet morao rezervirati termin u ambasadi... -()-

"It always seems impossible until it's done"

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
ja ne mogu da verujem, vec par dana pokusavam da popunim tu aplikaciju a imam spor net , I stalno mi baguje
pa mi isteklo 20 minuta
pa nece da obnovi
dobicu nervni slom uskoro
do tog pitanja o neodlasku u ambasadu nisam ni dosla :rofl:

Offline gogo_ca

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 258
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruise
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Ass. Store
Evo i ja da se javim,poslao sam vizu DHL-om pre 4 dana i bas sad proveravam status vize i jos sve stoji kao prvi dan...Mozda je problem sto mi na pismu iz kompanije stoji da treba da se ukrcam 10-og ovog meseca (za 2 dana)...Jel imao neko slican problem???  :moli:
Ne postoji glupo pitanje,samo glup odgovor

Offline Deex

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 126
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Bartender
Evo i ja da se javim,poslao sam vizu DHL-om pre 4 dana i bas sad proveravam status vize i jos sve stoji kao prvi dan...Mozda je problem sto mi na pismu iz kompanije stoji da treba da se ukrcam 10-og ovog meseca (za 2 dana)...Jel imao neko slican problem???  :moli:
Zaista nisam cula ni od koga da je tako prosao. Mozda da nazoves call centar pa da porazgovaras s operaterom (+381 11 30-50-550)? Sa srecom kolega, javi sta je bilo.  :wave:
Samo ja mogu da promenim svoj život. Niko ne može da uradi to za mene.

Offline gogo_ca

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 258
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruise
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Ass. Store
Sacekacu jos danas da vidim sta se desava pa ako nista zovem u ponedeljak...Problem je sto treba da se ukrcam na Majestic 2. Januar (letim 1. Januar u 7 ujutru) a jos malo pa krece sezona praznika,ko zna do kad ce ambasada raditi  :???:
Ne postoji glupo pitanje,samo glup odgovor