Author Topic: Mersad90, Hotel Steward/ now Night Auditor, Carnival Cruies Lines/ now Seachefs  (Read 3053 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Mersad90   
Država: Bosna i Hercegovina      
Spol: M
Kompanija: Carnival Cruies Lines/ now Seachefs
Pozicija: Hotel Steward/ now Night Auditor


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Klasicnom “mahalskom” pricom kako se mnogo zaradjuje na Cruserima, poceo sam da trazim po internet mogucnosti za odlazak. Na moju srecu-nesrecu, dodjem do maila od nase “drage” Jasne Ljuce.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Mexico! :D znao sam da drugu mogucnost za takva putovanja necu imati.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prvi put preko Emloymenta Power-a, drugi but preko Safe Cruise za Seachefs. Mogu reci da nisam dugo cekao ni prvi ni drugi put na ugovor, oko 3 mjeseca.#

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prvi put za Hotel Stewarda, jer su mi “utubili” u glavu da nemam iskustva ?? ugl. crncio za 500 dolara od 6 ujtru do 6 poslijepodne. I to sve na lijepom SUN decku po +40.

Drugi put sam prosao mnogo “bolje” dobio sam poziciju Night Auditora na rijecnom brodu.
Stroga hladovina i lezanje :D ne stvarno ljudi posao je banja, odradis “samo” 10 sati (kazemo samo jer vecina puca po 12) I imas cijeli dan Slobodan! Dobro par sati moras odspavati.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Ne duze od nekih 5 minuta.
Ovaj za seachefs nije ni toliko, pricao sam sa Baziak Radekom, nakon sto sam progovorio njemacki nije me ouopste pitao oko posla ili oko Cv-a, tada sam svatio da je Njemacki mnogo, mnogo bitan za njih.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Prvi put su me oderali kao kozu, oko 1500eura, drugi put sam prosao “blaze” oko 650 eura.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Mnogo, ali znaci mnogo carapa, podkosulja, donjeg vesa. 2 para pantalona, 4x kratke majice, 2x dugi rukav, osnovne stvarni za licnu higijenu i to je to, put pod noge.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Fuj! Prvo ostao sam bez prtljaga negdje u New Yorku, zavaljujuci famoznoj DELTA avio kompaniji, prijevod od DELTA-don’t expect luggage to arrive!
Srecom supervisor mi je bio iz Banja Luke, legenda spasio me!

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Carnival je bio dobar, onako koliko su “mogli”. Opet tu mi je najvise pomogao Nikola moj supervisor, koji me prvih 10 dana vodao po brodu.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, dobili smo uniforme, pokazali su nam sobu, I poslali na sun deck da radimo!!

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Sto se tice sobe, nije bio problem, svakako sam samo spavao nekih 6 sati sve ukupno, naravno ne u komadu, vecinu vremena sam bio na poslu ili negdje na plaza.
Ako je sea day crew mess ! Igrali bi playstationa.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Zarada na Carnivalu je bila mizerna, ali opet imao sam neko iskustvo, zahaljujuci kojem sam poslije otisao na rijecni brod gdje sam bio jako zadovoljan.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Sa pozicije Hotel stewarda veoma tesko.
Sa pozicije Night Auditora posebno u kompaniji Seachefs postoji velika mogucnost da dobijete dnevnu smjenu. Ja tu opciju nisam prihvatio jer razlika je bila u 200 eura plate, a u dnevoj sam imao 200 gostiju koji ne znaju ni klime upalit. Navece si sam, uzivas, niko te nepita gluposti, odradis sto moras i sjedis na facebooku cijelu noc.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Na carvnivalu jako dobro, stalno neke zabave, zurke, plaze, sunce, bas super.
na rijecnom I nije bilo bas tako. Ponekad neka zabava, crew mess nam je vise licio na dry store nego na “crew mess”.
Mnogo posade se izmjenilo tokom mog ugovora, tako da nismo se bas mnogo upoznavali.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Carnival, gdje god se okrenese indonezanin ili filipinac
Rijecni Brod, gdje god se okrenem Madjar, dobro bilo je I nas balkanaca na broju tako da mi je rijecni mnogo vise odgovarao

  • Kako biste opisali putnike?
Amerikanci- Ludjaci, jedu, piju, bacaju hranu po podu, circus u pravom smislu te rijeci.
Njemci – kad ti predaju pasos na recepciji sa njim ostave I mozak, bukvalno ne znaju kako pusti vodu na WC solji, stalno pitkuju, nekad su znali doci u 2 ujtru da pitaju sto se brod cuje, ili sto se ljuljamo??

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da, posebno kad sam radio nocnu smjenu na rijecnom brodu. Cijeli dan za sebe, cak nisam morao radit loading, garbage party, luggage party.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Bratislava, steta sto smo ostajali samo do 12, cijene su super, pivo jos bolje, a jos bitnije crno-gorac je drzao neku kafanu ispre docka gdje smo stajali
 I naravno Amsterdam, daj ljudi ko ne voli red light districkt??

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Ogromno zivotno iskustvo, destinacije, upoznacanje drugih nacija, kultura. Mogu reci I fina zarada, ako ne hodas po budimpesti, ili amsterdamu

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Spavas u smjenama, dobro imao sam srecu nocne smjene opet
svaki dan radis po min. 10 sati, hrana I nije bas najbolja, sve zavisi od chef-kocha,
Konstantni umor od svakodnevnih glupih pitanja, koje ponavljas svakih 7 dana.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Apsolutno, ako nista naucio sam peglati,prati, spremati sobu, naucis se nekom “redu”,

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Nemoj da ze zjb kao ja pa da slusate neke price o nedovoljnom iskustvu, samo sjedite fino za PC i trazite sto vise materijala po ovom forumu, iskustvo ce doci kad odradite prvi ugovor

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Da, ne placajte vise od 50/60 eura u red lightu, uzasno se cijenkaju i svaki put pitaj te sta ide u uslugu, ali stvarno inace sve dodatno naplacuje
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
 :clapping:

Na rijecnom imas single ili shared kabinu?

Offline Mersad90

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile

Offline Firefly

  • Registered
  • *
  • Posts: 111
    • View Profile

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Pozdrav, na kojem si Carnivalovom brodu bio? Čestitam ti što si uspio promijeniti na poprilično bolje  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #5 on: 04/September/2015 »
Ajde sta ti je 40 stepeni.. ja u emiratima na 55 i vlaznost zraka 71posto.. sta da ti kazem.. uzdravlje bosanac