Author Topic: Wiwall, Bar Waiter, Celebrity Cruises  (Read 2428 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Wiwall, Bar Waiter, Celebrity Cruises
« on: 08/September/2015 »


Korisničko ime: Wiwall
Država: Hrvatska
Spol: M
Kompanija: Celebrity Cruises
Pozicija: Bar Waiter



Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Od sestre frend je radio na Cunardu na Guest Realtions desku, i ucinilo mi se zanimljivo i tako sam naisao na ovaj forum i polako poceo
istrazivati sve sta i kako. Istrazivao sam jako dugo s obzirom da sam tad imao 19 godina i nisam jos mogao aplicirati.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Trebalo mi je nesto novo i uzbudljivo u zivotu.
Bilo mi je vise dosta ljudi koji se samo zale kako nema posla i novaca a u vezi toga ne poduzimaju apsolutno nista.
Takodjer, vise nego primamljiva su mi bila putovanja, a ako uspijem ustediti tu i tamo koji dolar jos bolje.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko EP-a u Zagrebu.
Pa u biti, najvise sam se odlucio za njih jer su mi bili najblizi, a i organizirali su interview-e jako cesto bez ikakvih treninga koje smatram da mi
nisu trebali jer naucio sam sve preko skripta.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Moja prvobitna pozicija je bila Guest Relations Officer, al zbog manjka jezika sam se odlucio okusati u baru.
Andrej mi je ponudio Assistant Waiter-a ili Bar Waiter-a, al nisam htio da idem u restoran jer sam pretpostavio da je mnogo teze nego u baru sto se
pokazalo i istinitim.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview s Andrejom i Sinisom 20-ak minuta.
Glavni skype interview mi je bio odmah nakon 3 dana te sam imao jako malo vremena da se spremim i naucim sve te koktele, likere i spirite.
Interview je prosao mnogo dobro, iznad svih ocekivanja, na interviewu mi je bila jedna mnogo simpaticna spanjolka pa sam ju uspio “sarmirati” svojim spanjolskim.
Taj interview je trajao oko 20-30 minuta, vise se ni ne sjecam.
Andrej mi je javio kroz 3 dana da sam dobio posao kao Bar Waiter i pitao kad sam spreman za ukrcaj.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Jako veliki.
Oko 2000 eura.
Samo u Rijeci su mi uzeli oko 2100 kuna za lijecnicki.
Avionsku kartu sam platio 5500 kuna + viza .
Za pomorsku sam morao platiti dodatnih 300 kuna jer nisam stigao otici u Rijeku po nju, i jos je tu bilo mnogo dodatnih troskova (slike za
vizu, putovnicu, put do Zagreba, Rijeke, nova odjeca + sto sam ponio na brod nekih 3000 kuna) al
mogao sam puno vise ustediti da sam bolje razmisljao u to vrijeme.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Ponio sam previse toga sto mi uopce nije trebalo.
Ponio sam sigurno oko 7-8 pari dugackih hlaca, 5-6 kratkih, brdo kratkih majica i kosulja, gaca i carapa preko 30 pari.
Od stvari za higijenu sam ponjeo 2 dezodoransa, 1 parfem, gel za tusiranje i sampon za kosu, sapun, brijac i pjenu za brijanje, aftershave balzam
i jos par stvari kojih se zbilja vise ne sjecam.
50 % odjece nisam nijednom obukao tokom cijelog ugovora, te sam definitivno previse stvari stavio u kofer + sto sam imao dodatnu
ogromnu rucnu prtljagu.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Jako konfuzno.
Taj dan je doslo 200 clanova posade te nas je bilo brdo u Celebrity Centralu gdje su nam odrzali kratku prezentaciju, te nakon toga je po
nas koji smo new hire dosao Assistant Bar Manager koji nam je pokazao crew area.
Kad sam stigao u kabinu sokirao sam se koliko je mala, da se razumijemo znao sam da su kabine male, al nisam ocekivao da su bas toliko
male, al nakon par dana sam navikao na kabinu.
Na vratima me je docekao moj cimer iz Makedonije koji je bio zakon lik i pokazao mi je dosta toga na brodu i upozorio me na sto sve moram
paziti, nazalost dao je otkaz nakon 2 tjedna jer mu je to vec bio sedmi ugovor i vise mu je bilo dosta.
Bilo je tesko prva 3 tjedna, nije mi se dalo uopce ici u crew bar osim na jednu cigaru nakon posla i nakon toga odmah na tusiranje i u
krevet, bio sam preumoran od posla i silnih treninga.
Razmisljao sam o otkazu svaki dan, al nakon sto sam poceo upoznavati nove prijatelje i vise se socijalizirati s ljudima bilo mi je genijalno.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Svi su bili od pomoci i trudili se objasniti mi sve najbolje sto mogu, po tom pitanju nemam nikakvih negativnih iskustava.

  • Da li vam je,  po dolasku,  netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Kao sto sam maloprije spomenuo moj cimer mi je pokazao sve koji je bio bartender.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Na pocetku je bio veliki problem, no s vremenom se covjek na sve navikne kad ima prave ljude oko sebe.
Moj brod nije imao tako puno sea dayeva pa izlasci van su bili i vise od pomoci na pocetku.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Prvih mjesec dana nikako jer mi je trebalo vremena da se naucim kako sto ide, za 80 % koktela nikad u zivotu nisam ni cuo.
Velika vecina u baru je vec imala brdo ugovora iza sebe tako da je bilo tesko prvi mjesec dobiti neku ok lovu, al nakon toga je sve krenulo na
bolje i bio sam i vise nego prezadovoljan.
Moja prosjecna mjesecna zarada je bila oko 2800 - 3000 dolara sto je po meni za prvi ugovor i vise nego odlicno.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno.
Ukoliko se pokazes dobrim na poslu i u prodaji promocija je osigurana.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nakon prvih mjesec dana sve mi se pocelo svidjati, pogotovo drustveni zivot.
Bilo mi je predobro, partijao sam svaki dan po kabinama i po crew baru ( na kraju uguvora sam dobio nadimak od ljudi iz para party boy )
Po pitanju drustvenog zivota za sve ima ponesto, od wine & cheese, balkan night, international night, a kompanija je znala jednom mjesecno
organizirati crew party u loungeu koji je bio za goste.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Dosta tenzija ima u baru s obzirom da svatko radi za sebe.
Timski rad u baru je jako tesko vidjeti i bilo je tesko naviknut se na to, al nakon nekog vremena mi je postalo svejedno, nisam se htio uopce s
tim opterecivati.
Bilo je cudnih ljudi, tipa na poslu se zafrkavamo i sve je super, drugi dan mrtvo hladno prodju pokraj tebe kao da te ne znaju.

  • Kako biste opisali putnike?
Uff, zbilja ih je bilo svakakvih.
Tokom karipske sezone vecinom su prevladavali amerikanci i kanadjani, s velikom vecinom njih mi je bio bas gust popricati, mnogo su
friendly, no tokom europske sezone 90 % gostiju su bili britanci koji su grozni i uzasno nestrpljivi i zale se na sve kao sto vec svi znaju.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Imao sam mnogo srece po pitanju toga i odlican raspored te sam u svakoj luci imao dosta vremena.
Prvih 5 mjeseci sam imao off od 11 do 5 popodne te sam imao vremena i prosetati gradom ili otici na plazu i ubiti oko na sat vremena.
A posljednja 3 kruza mi je bilo odlicno, raspored mi je bio u port danima od 7-9 te sam imao pauzu do 5:30 popodne, al smijesno je to sto
sam se tokom tog rasporeda naradio najvise tokom cijelog rasporeda.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Imali smo svaki kruz overnight u St.Petersburugu i Rusija je bila glavna po pitanju partijanja.
Mene osobno je odusevio Copenhagen i Stockholm, Portugal takodjer.
Ljudi su bili jako friendly i nasmijeseni cijelo vrijeme.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Jeftina cugu i cigare??!
Salu na stranu.
Dobre strane su to sto se upozna brdo novih ljudi s kojima ostanes u kontaktu, dobio sam toliko poziva u raznorazne drzave da sam pola njih
i zaboravio.
Cak sam dobio i poziv od dva para da dodjem kod njih u USA na odmor nakon svog ugovora.
Takodjer, putovanja, u 7 i pol mjeseci sam posjetio 37 drzava, probao svu hranu koju sam u zivotu htio, zbilja sam uzivao + ako znate stediti da
se ustediti i dobra lova.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Odvojenost od obitelji i prijatelja, dosta je bilo pritiska od strane menadzmenta.
Voda na brodu je uzasno losa, kosa mi je uzasno opadala, dobivao sam osip po citavom tijelu.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Definitivno!!!
Zasto??!
Zbog putovanja, novih ljudi, dobrog iskustva kojeg drugi cijene i prepoznaju, naucit cete cijenit neke male stvari koje vam prije nije niti palo na
pamet uopce da cijenite.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Dosta je bitno informirati se o svemu a ne samo cvrsto odluciti da cete na brod i kad dodjete tamo shvatite da vi to ne mozete, imajte
strpljenja i samo polako.
Odlucite dobro sto zelite, ako zelite bas odredjenu poziciju, dobro se naoruzajte i ne odustajte!

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Za mene ovaj posao fizicki nije bio tako tezak koliko psihicki, sve mora biti po spagi i ocekujte dosta presinga od menadzmenta, taj presing da
izludit covjeka.
Radite svoj posao efikasno i brzo i vidjet cete kako ce vas nakon toga menadzment cijeniti.
Ono sto je meni najbitnije : NEMOJTE se zatvarati u sobu nakon posla cim dodjete, znaci idite u crew bar, socijalizacija je mnogo
bitna, upoznajte sto vise ljudi, to ce vam cijelo vase iskustvo na brodu olaksati mnogo.
Ne pretjerujte kao ja, nazalost dva puta sam se napio previse, ta dva puta zakasnio na posao i dobio warning, tako da ipak s nekim oprezom, al
uzivajte, znam, treba se i odmorit tu i tamo, al meni nista nije bilo draze nego iskoristit moj odmor u crew baru s najdrazim ljudima na brodu!!
Sretno! :)
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)