Author Topic: nana1388, Shop Seller, MSC  (Read 3984 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
nana1388, Shop Seller, MSC
« on: 08/October/2015 »
Korisničko ime: nana1388
Država: Bosna i Hercegovina
Spol: F
Kompanija: MSC
Pozicija: Shop Seller


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko prijatelja koji vec dugo godina rade na brodovima, web stranice …

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Kao prvo nikad se nisam uklapala u nasu sredinu mozda sam freak
Novac na prvom mijestu….Zelja za putovanjem, i upoznavanjem novih mjesta i ljudi.
A u drugu ruku …ispitivanje same sebe i svojih limita.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Kouzon… agencija koja je meni bila najbliza i koja je u tom momentu radila regrutaciju za moju kompaniju.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
MSC…U tom periodu su imali otvorenu poziciju za shop seller-a, i kroz iskustva drugih ljudi, najbolji su za lovu trenutno.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Moj intervju je trajao cijelih devet minuta, odmah su mi javili da sam prosla.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
SCTW 95 350 eura
Medical 150 eura
Yellow Fiver vaccine 40 eura
Razne aplikacije i obuka oko 80 eura

I ono sto se kaze nek se nadje za nedaj Boze 300 eura
Tu ne racunam uniformu i popratnu opremu, jer poznanik sa broda mi je rekao da su tamo haos uniforme a i ja sam visoka tako da znam da je to nemoguca misija

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Ja nisam nervozni tip osobe, cak ni moji nisu vjerovali koliko sam opustena kad sam kretala, najosnovnije stvari…manji kofer…jer sam znala da sve sto mi bude trebalo mogu nabaviti tamo.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Mozda ce zvucati cudno …moguce da je zbog sutiacije koja je u nasoj sredini …imala sam jako cool cimerku, dosta ljudi sa nasih prostora je bilo u tom periodu na brodu koji su mi u svakom momentu izasli u susret, zelja za radom, nova mjesta, pre svega nesto novo u mom zivotu, doprinjelo je da za prvih mjesec dana nisam imala ni nostalgiju niti bilo sta tog tipa
…posle toga bude i nostalgije i zelje za dragim ljudima, medjutim nista strasno, mora se ostati jak imati cilj i to ce vas drzati u zivotu.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija… nije lose …upute vas u sve, podijele vam million papira a vi se posle snalazite. Uglavnom je vaš tim i ljudi oko vas zasluzni za to da se osjecate dobrodoslim ili ne.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, moj menadzer…koja je bila odlicna kako privatno tako i poslovno, u svakom momentu mi je bila na raspolaganju a takodje i takodje moj buddy.
 Sa tim stvarno nisam imala problema. Od rada u sistemu koji je vrlo jednostavan, promocije robe, generalno kodovi i cuda. Vrlo jednostavno.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
U redu je …ziv se covjek na sve navikne, cak i neko kao ja sa 180cm i tusiranjem u onom malom kupatilu …
Kako je tako je, uglavnom na to vise utice (govorim o kabini) sa kim dijelite zivotni prostor ,jer ja sam promijenila kabinu nekoliko puta zbog cimerke…vjerujte vise znaci sa kim djelite.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Pa…ja nisam imala srece zato sto sam pocela od malog broda, targeti su bili astronomski tako da je samo jedan brod u floti pravio ozbiljnu lovu, tek pred kraj ugovora sam dobila transfer na brod srednje klase i tu se vec vidjela razlika. Generalno, da, jesam bila zadovoljna, medjutim prvi ugovor i svo ono slobodno vrijeme koje imate …lova zna da “izgori” brzo, ma koliko vi zaradjivali.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da..posebno za ovu kompaniju…ljudi se stalno mijenjaju, kako mi koji radimo u shopu tako i menadzment …mada sve zavisi od vise faktora, ali da, postoji visoka mogucnost.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Hmmm …u pocetku brod je bio van sezone, nije se skoro ni radilo, ljudi su bili opusterniji, medjutim pocetkom sezone sve se okrenulo, tako da se rijedje islo i u crew bar i na zurke koje su bile organizovane. Sveukupno moglo je bolje, medjutim nama ni to dosta puta nije smetalo, kazem ako se tim pogodi…da su super likovi…vrijeme jednostavno leti i imate dosta odlicnih momenata.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Najvise je bilo ljudi iz bivse Juge …nema potrebe dalje da se prica, meni su svi bili ok, ko mi se nije svidjao bila sam uvijek kulturna sa njima, ali imala sam svoj zatvoreni krug ljudi sa kojima je uvijek sve funkcionisalo ….pozitivni ljudi i uvijek spremni za neku akciju.

  • Kako biste opisali putnike?
O boze …tu se moze napraviti jedna odlicna komedija sa svim glupim pitanjima, katastrofa …mislim da ostave mozak kuci pre nego sto podju na kruz, a onda ne znam kako uopste uspiju doci do broda.
Na kruzevima je bilo dosta i nasih ljudi (naravno kad su kruzevi jeftini), oni se vole samo ispricati ali slabo su kupovali. Francuzi i Englezi definitivno najgori.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Prednost rada u shopu je sto ste stalno vani, sto se nekad ne odrazi dobro na vas dzep pogoto kad imate overnight
Tenerifi, Ibiza, Sicilija, Sardinija, Santorini, Palma de Mallorca …su samo neka od mjesta koje sam posjetila sa obzirom da sam se ukrcala dok je brod bio van sezone, onda smo presli u Evropu a potom sam i promijenila brod, tako da sam sa kruzevima bas imala srece.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Oooo da, Funchal moje omiljeno mjesto za izlazak..onaj club Trap …pa kad se bukvalno saw crew preseli sa broda tamo … i ok….Ibiza

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Svaki dan drugo mjesto, plata je sigurna, i ko voli druzenje sa velikom grupom ljudi 24 sata, brod je odlicna stvar

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Vojska i zatvor …sve je zavisilo od svega i par ljudi koji su bili “oni sa linijama na ramenu” …neki od nji su bili opusteni a neki kao da nisu imali niti porodicu niti bilo kakav drugi vid zivota osim brod, oni su znali da vam zagorcaju zivot ako nisu zadovoljn i…ostalo je sve domino efekat …
Ako ne ocvrsnete brzo, brod ce vas “pojesti” a samim tim i vas rok sluzenja tamo se skracuje, ako ne znate balansirati i govorite bas svaki put onako kako mislite - takodje ne ostajete dugo
…treba naci  kao sto sam na pocetku rekla …zlatnu sredinu, svoje ljude pozitivne koji se ne zamaraju sitnim stvarima i ogovaranjima i to je to, radite svoj posao.
Sto se pre pomirite sa tim bice lakse …ako ne …brod nije mjesto za vas.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Ja licno uvijek preporucujem, ako ne odete i ne probate - nikad necete znati sta sve mozete, jer sve je individualno. Nekom bude dobro, neko ode kuci za sedam dana, treba bar malo avanturistickog duha za posjedovati a ne samo “kuca posao, posao kuca”.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Da se ne opterecuju previse i da ako ikako mogu Balkan sindrom ostave kod kuce, to tamo ne prolazi. Ostalo ce se najbolje vidjeti po vama, da li je to posao, pozicija, brod, kompanija za vas.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Posao na brodu …ako se iko dvoumi…treba probati, ne samo zbog novca…brod vas nauci da se brinete za sebe …nema mame tate kad se razbolite, nema bolovanja, sami sebi ste najbolji prijatelj, ta sami organizujete svoje vrijeme da li cete prati ves, spavati ili nesto deseto kad imate slobodnog vremena, zivot sa jos jednom osobom…za muskarce …vojska koju svaki muskarac TREBA da prodje za zene …koje nisu sigurne u sebe …ojacaju i dobiju jos samopouzdanja.
Za mene brod je jedno ogromno iskustvo koje mi je pomoglo i to dosta, da sagledam samu sebe i opet pocnem da gledam na svijet drugim ocima, i jos jednom povjerujem u izgubljene ljudske kvalitete.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: nana1388, Shop Seller, MSC
« Reply #1 on: 08/October/2015 »
Mozda ce zvucati cudno …moguce da je zbog sutiacije koja je u nasoj sredini …imala sam jako cool cimerku, dosta ljudi sa nasih prostora je bilo u tom periodu na brodu koji su mi u svakom momentu izasli u susret, zelja za radom, nova mjesta, pre svega nesto novo u mom zivotu, doprinjelo je da za prvih mjesec dana nisam imala ni nostalgiju niti bilo sta tog tipa

ja prvi put citam da se neko nije osjeco "izgubljeno", sve kontam dje su ti ljudi sto vole promjenu i avanturu :)

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: nana1388, Shop Seller, MSC
« Reply #2 on: 08/October/2015 »
Ako mislis na snalazenje prvo na brodu...bio je najmanji tako da od kabine do shopa sam bukvalno imala jedan sprat i dva reda stepenica:) drugo presla sam i na srednju klasu naravno odmah je drugacije ali za dan se sve uprati...e ako ti orijentacija nije jaca strana onda malo vise vremena... A u socijalnom smislu takodje nije bilo problema drustven sam tip uvijek prva "za probijanje zida":)))

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: nana1388, Shop Seller, MSC
« Reply #3 on: 08/October/2015 »
mislio sam u socijalnom smislu, to je za svaku pohvalu :)

ja sam bio na velikoj msc klasi par dana - ma nidje veze skonta se u roku od dan vremena sve, a to ti kaze covjek koji se u stanju izgubit i u zenici :D

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Re:
« Reply #4 on: 08/October/2015 »
Nije ti bilo lose znaci ? ;-)

Sent from my D6603 using Tapatalk

A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: nana1388, Shop Seller, MSC
« Reply #5 on: 08/October/2015 »

Nije ti bilo lose znaci ? ;-)

Sent from my D6603 using Tapatalk

Ma sve u svemu kad se uzme da nije bilo par ljudi koji su izvlacili svu onu negativnu nakupljenu energiju...bilo bi lose, ali ja sam 'ladovina tako da opet ne mogu nam nista:)
Sao bjezati od malih brodova..

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: nana1388, Shop Seller, MSC
« Reply #6 on: 08/October/2015 »
Inteligentno. :clapping:

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Re:
« Reply #7 on: 10/October/2015 »
Pozdrav sa Precioze, :-)

Sent from my D6603 using Tapatalk

A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: nana1388, Shop Seller, MSC
« Reply #8 on: 10/October/2015 »
"...Silence!!!.....i kill u...!!!"...:)))