Author Topic: Procedura prilikom uzimanja porudžbe  (Read 3877 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline odisej

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« on: 19/October/2015 »
Trebam pomoć,  bilo ko iz restorana mi može odgovoriti.
Treba mi kompletan prilazak gostu,  kada ga pozdravim onako uljudno,  šta dolazi onda, da pitam za aperitiv,  apertajzer,  supu,  salatu, glavno jelo ili kako već? Da li postoji pravilan redosled a verujem da postoji.  I da li da ga pitam za desert odma ili kada završi sa glavnim jelom. 
Hvala unaprijed

Послато са D2303 уз помоћ Тапатока


Offline RookieMNE

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #1 on: 19/October/2015 »
Ti ako nisi waiter nego waiter asistant, ti neces ni obavljati taj posao. To je posao konobara, njegovo je da zabavlja goste i da ih usluzuje i objasnjava hranu, a sve ostalo obavlja ass. waiter.  Ako ces pak biti prvi konobar to onda ide ovako:

Good Evening everybody. My name is Odsey, i will be your server/waiter.
Can i start you off with some beverages or would you like to see the menu first.
What kind of water would you like, tap, sprakling, or still? 

Kasnije kad doneses pice, uzimas porudzbe za predjelo i glavno jelo. To je obavezno kako bi kuhinja imala vremena da pripremi. Kad se posluzi predjelo,
motris na goste, obicno im treba 15-20 min da to pojedu, negdje kad budu na pola toga, u kuhinji javis da mogu da krenu sa glavnim jelom, onda se posluzi glavno jelo, sacekas 5 min da okuse, dodjes pitas jel sve u redu, da li im treba jos nesto, ( jos hleba, jos sosa, jos sira za pastu itd...) Kad pojedu glavno jelo, onda sacekas nekih 5-6 min kad svi zavrse, pitas da li su za kafu ili neki dezert ili dižestiv.

E sad ja nisam nikad bio na brodu, ne znam sta sve tacno obavlja ass. waiter, da li je obavezan da bude prisutan i u kuhinji kod iznosenja hrane i kasnije kod ciscenja stola, da li je njegovo da takodje donosi pice... Nadam se da ce odgovoriti neko od kolega ko je radio taj posao.

Offline kelner

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #2 on: 20/October/2015 »
Eh.. ovako;
postoji niz servisnih procedura, koje se moraju pratiti ...
naravno,morate se predstaviti gostima, podeliti im menije, naravno,  saradjivati sa sommelierom...koji ce podeliti vinske karte..
podela menija prati proceduru,kao I citav servis,desnom stranom,
u smeru kazaljke sata,pocevsi od dece,za tim,najstarija dama, pa
mladje,posle njih gospoda..
Hrana se servira, istom procedurom,s tim da,svako jelo,gosti dobijaju u
isto vreme,I tanjiri,cinije,I pribor,ne sklanjaju se,dok poslednji gost ne
zavrsi... predjelo, supa, glavno jelo,salata .. bez obzira, pravila su ista.
Govorimo o "a lla cart" servisu..
e,sada postoji I pravilo o sklanjanju viska pribora,u slucaju da neko ne
porucuje neko od jela sa menija, I zameni odredjenog pribora,"set pribora za ribu,odrezak..." na primer..
naravno, postoje pravila o uklanjanju mrvica sa stola,pre I posle serviranja jela,pravila su ista..za tim,uklanjanje soli,bibera,putera, hleba pre
serviranja deserta, kada nastupa,I servis kafe I caja..
to vam je to,u kracim crtama...

Offline s0lved

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #3 on: 20/October/2015 »
Sorry sto ovako ulijecem :D ali za assistant waitera,da li je potrebno znati sve te salate,vina,supe kada se ide na glavni intervju (za royal) ? Da li bas ribaju ili samo gledaju kakav si sa engleskim i ponasanje ?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #4 on: 20/October/2015 »
s0lved, od tebe se očekuje da u svakom momentu možeš zamijeniti konobara, tako da ... trebaš/moraš znati ..

MNE, ovo predstavljanje "Good Evening everybody. My name is Odsey, i will be your server/waiter." mi je mnogo kratko, na DCL-u recimo konobar odmah navodi odakle je, odakle mu je assistant, to je prilično važno, i općenito taj uvodni govor traje dosta duže, sa obaveznim trpanjem fraza kao npr. "excellent service", "exceed expectations" ...

a ako na kraju putovanja od njih dobiješ bilo kakvu lošiju ocjenu od "Excellent", gubiš rejting > gubiš broj gostiju > gubiš $$$

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Sale Mostar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #5 on: 20/October/2015 »
Odprilike ti to ide ovako.

Good evening everyone, welcome to beautiful XY (ime broda), my name is Sasa, i'm coming from Bosnia and im going to be ur server for this night/cruise.
My colleague XY from XY is working together with me. We are going to give u the best possible service. If u have any questions about menu or some port don't hesitate to ask.
May i offer you some beveriges before the dinner? Some still or sparkling water,some juices or maybe some wine?

Tada uzmes narudzbu za pice od svih i ako ima male djece, pridjes njihovim roditeljima i pitas ih da li zele da odmah naruce neko jelo za djecu, da nebi oni morali cekati sa ostalim, ako se slazu s tim, kad se asst waiter vrati sa prvom turom pica i posluzi ih, posaljes ga unutra da donese hranu za djecu.
Dok on donosi hranu za djecu ti posluzis hljeb, nikako prije nego sto pice stigne. Krenes da objasnis meni i dadnes neke svoje preporuke.
Ako ces imati iste goste svaku vece tj ako radis u regular sitting, ne bacaj orderpad i pokusaj zapamtiti ko je kakvu hranu imao tj ko jede ribu, ko meso, ko voli paste itd, tako da dan poslje mozes malo da "blefiras" i da kad krenes sa uzimanjem narudzbe kao ono, juce ste narucili stake da li zelite mozda i veceras posto imamo taj i taj i onda malo objasnis. Hranu sluzis s desne strane, od najstarije gospodje za stolom ka najmladjoj (pod uslovom da si vec servirao djecu) i od najstarijeg gospodina ka najmladjem.

Sto se tice sluzenja vina od otvaranja, prezentujes vino osobi koja je narucila vino, otvoris kad pored njega i uspes mu samo malo, da moze da degustira, ako je zadovoljan sa vinom, onda krenes sa serviranjem vina, od najstarije dame prema najmladjoj, pa od najstarijeg gospodina prema najmladjem i zadnjem serviras gospodinu koji je vino narucio, moras da pazis koliko sipas jer boca vina je 0,75.

Kad zavrse sa supom, salatom i predjelom, sklonis sav pribor koji je nepotreban, tj na stolu ostane samo dinner knife i dinner fork, za osobe koje jedu stake stavljas stake knife.
Poslje zavrsetka glavnog jela uklanjas sve sa stola, osim casa i ako imaju svijece ili cvijece na stolu.
Ocistis stol od mrvica, podjelis meni za deserte i prezentujes ga, tada prilazi asst waiter i pita da li neko zeli neko pice uz desert, kafu, caj ili neki drugi dezistiv.
Uzmes narudzbu za desert i odes po njega i serviras kada se vratis u medjuvremenu asst waiter je pripremio sva pica i posluzio ih je.
Na kraju se pozdravis sa gostima i kazes da se nadas da su uzivali sa vama i da ih ocekujes i sutra dan.

Mozda i najvaznija stvar koju sam izostavio u ovom je da provjeris svoje goste par minuta poslije serviranog jela, da vidis da li je sve uredu sa tim i da li su zadovoljni i da li im jos nesto treba.
Jos neke stvari koje bi treba da znas, npr uz stake pitas gosta da li zeli neki stake sauce (HP ili A1), za patku cranbary sauce, svinjetinu apple sauce, janjetinu ako su amerikanci mint jelly a britanci mint sauce, na cezar salatu i pastu pitas da li zele parmezan i to se sve servira sa LIJEVE STRANE a ne sa desne.

Ako imas male djece za stolom, onda pitas njihove roditelje da li zele da im ti izrezes (pizzu, pilece filete ili sta su vec narucili), ako imas nekoga ko jede ribu pitas da li zele da im uklonis kozicu sa ribe (veoma jednostavno se uklanja, pridjes sa lijeve strane, kozicu lagano nozem odkacis sa kraja, postavis kozicu u viljusku, i lagano motas sa lijeva na desno i stavis je na bread and butter plate).

Ako budes dekantirao vina (kao prvo nemoj se prepasti to je nesto veoma jednostavno) dodjes sa kolicima i stavis stalak za balon, zapalis svijecu i stavis da ti pred kraj grlica bude svijeca, tako da vidis kroz bocu ako ima taloga i da tada prestanes sa pretakanjem vina, mlaz mora biti jednak non stop, bez trzanja rukom, da se talog nebi dizao i prolazio u pretoceno vino.

Ako imas jos nekih pitanja slobodno pitaj, sefe ispricavam se za gramaticke greske ako ih ima :D
Lijepo pozdrav

Offline s0lved

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #6 on: 20/October/2015 »
Hvala Sasa na ovom ^ postu,poslao sam ti PP,imam jedno pitanje :) .

Offline RookieMNE

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #7 on: 21/October/2015 »
Sale,hvala na opsirnom postu. Ali ti ovdje nisi naveo sta je posao waitera a sta ass. waitera.
Jel bi mogao to napisati? Ja idem kao ass. waiter, prvi put na brodu, pa me interesuje samo obaveza ass waitera? Cisto da znam na sta da obratim paznju pre odlaska?  Ja sam radio u USA restoranu na kopnu, a tamo  rade glavni konobar, runner i busboy, pa mi sada nije jasno na brodu kako ide ta podela obaveza.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #8 on: 21/October/2015 »
MNE, ne mogu ti detaljno reći jer ja nisam konobario, pričekaj da se javi tko drugi.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Sale Mostar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Procedura prilikom uzimanja porudžbe
« Reply #9 on: 22/October/2015 »
Do sad je najmanje 50puta napisano sta radi Asst. Waiter na Carnivalu al haj da pokusam objasnit.

Normalan redosljed bi bio da pocinjes u TZV. Back dinning room-u ,gdje se nalaze Crew mess, staff mess itd. Crew mess, imas dvije linije, HOT line i COLD line, ako ti je posao da punis hot line, hranu uzimas u kuhinji koja se nalazi odmah do i punis na hot line i usput cistis liniju, cold line posao je da prvo odes po kolica u glavnu kuhinju i da dovedes to i postavis na cold line, poslije je nadopunjujes.
Kad se zavrsi dorucak/rucak/vecera/midnight buffet sve ocistis, neke stvari pobacas (ne na svoju ruku nego sta ti kaze Chef) neke vratis odakle si ih uzeo.
Kod specijalnih ciscenja moras sve da ocistis bukvalno da se moze jesti sa toga, od linija sa hranom do odvoda prljave vode, uz koristenje velike kolicine Bleach-a.
Staff mess mozes isto da punis linije ili da cistis stolove iza osoba koje imaju "privilegiju" da jedu u staff messu. "Specijalno" ciscenje slicno kao u crew messu, ali sa vecim brojem ljudi.

Sljedeci stepen je Room Service, tj dostava po sobama.
Ako radis nocnu, onda ce tvoj posao biti da kupis sa vrata od gostiju njihove narudzbe za dorucak i da te iste pripremis ujutro, bit ce vas par i svak ce imati svoj zadatak, naravno non stop cete nositi narudzbe po sobama i cistiti palube (kupiti prljavo posudje koje se nalazi u hodnicima).
Specijalno ciscenje, sve posude i police cete morati ocistiti da se sijaju, isto tako odvode koje se nalaze u room servicu i podove.
Dnevna smjena nosi narudzbe po sobama, cisti palube i radi neke male set up-e, npr odnjeti u SPA ciste case, vodu, sokove, za neke djecije party-e odnjeti kokice, cipseve, sokove itd itd.
Set up team, oni postavljaju sve vece set up-e, od vjencanja pa do luka kada iznose vani vodu i sokove za osvjezenje.

Zadnji stepen Asst Waiter-a je tzv Bistro Team.
Oni rade ujutro za vrijeme dorucka, u toku dana ili po noci 4 sata u room service-u na dostavi po sobama ili sta vec se bude trebalo uraditi. Veceru rade na Lidu (veliki buffet restaurant).
Zaduzenja na Lidu mogu biti ciscenja stolova na odredjenom reonu, punjenje linije sa mlijekom, jogurtima i vocem i ciscenje linija.

Kada je guzva u main dinning room-u salju vas tamo na postavljanje stolova.

Da napomenem jos jednu stvar, poslje svakog stepena morat ces polagati test (bar je prije tako bilo). Tada ces moci cekati promociju za Asst. Team Waiter-a. To je 3. konobar u restoranu, tzv buss boy.

Njegov posao je da radi par puta na dan na Lidu (buffet restaurant) po par sati i vecera u restoranu. Stvari koje mora da pripremi su Water pitcher-i, butter dishes, condiments (kiselo vrhnje, mint jelly ili vec sta treba) i hljeb (problem carnivala je bio da fali materijala, tako da se dosta prije posla dolazi u restoran da se nesto sakrije ili ukrade nekom ako je tebi vec neko ukrao sto si sakrio)
Za vrijeme sluzbe tvoj posao je da ih pitas sta ce da piju i da posluzis to (u 99% slucajeva to je voda), poslje vode dajes hljeb.
Tada krece trka, Head Waiter je uzeo narudzbu i dao ti je ticket sta moras da pokupis u kuhinji, pomazes pri serviranju i sluzenju dressinga, svjezeg bibera, parmezana itd, ciscenju stolova, izbacivanju prljavih stvari.
Za desert, tvoj je posao da uzmes narudzbu za pice (kafa, caj, neki dezistiv) i da to usluzis, usput nesmijes zaboraviti da tocis pice gostima kad god si na stanici.
Poslje vecere sve moras oprati za sta si bio zaduzen da pripremis pred veceru i sve case i solje, kad operes onda sve to vratis na stolove. Tada ocistis svoju stanicu i odradis svoj side job (koje moze biti od ciscenja stakla na ulaznim vratima, do ciscenja kafe aparata ili sokovnika). Za specijalno ciscenje radis ciscenje istih stvari ali samo bolje, puno bolje.

Team Waiter je pozicija iznad Asst. Team Waiter-a.
Njegova zaduzenja mogu biti od Lida u toku dana, Lido u toku noci, da je dinning room team to znaci radi dorucak i brunch u dinning roomu (bar je brunch jos bio kad sam ja tamo radio), silver team, dnevni ili nocni (poliranje i motanje pribora za jelo u salvete). Veceru radi u dinning room-u, zavisi od Head Waiter-a do Head Waiter-a od zaduzenja, neki daju npr 8-14 gostiju (zavisi od velicine stanice i oblika stolova) da se Team Waiter brine o njima, od uzimanja narudzbe, donosenja hrane, serviranja, sklanjanja (uz to mu Asst. Team Waiter pomaze koliko moze). Kad gosti odu, njegov posao je da promjeni stoljnjake na stolovima.
Sto se tice specijalnog ciscenja, slicno kao i kod Team Waiter-a

Team Head Waiter je glavni konobar na stanici, njegov posao u toku dana je isti kao kod Team Waiter-a, veceru radi u Dinning roomu i  njegov nacin rada je opisan u mom proslom postu.

Lijep pozdrav.