Author Topic: kliketalo, Photographer, Asst Photo Manager, Ocean Images  (Read 2313 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: kliketalo
Država: Hrvatska
Spol: M
Kompanija: Ocean Images
Pozicija:    1.Photographer
      2.Asst Photo Manager


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Nekoliko poznanika plovilo je na raznim kompanijama i na raznim pozicijama.
Online istraživanje dovelo me na ovaj forum, koji mi je stvarno puno pomogao, hvala svima koji su sudjelovali u njegovom stvaranju.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Novac. Naravno bilo je tu i znatiželje, avanturističkog duha i gladi za novim znanjima i iskustvima, ali ipak je novac prvi i jedini pravi razlog (što se pokazalo kao greška).

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Poslao sam mail direktno u kompaniju, bez posrednika, jer mi se to činilo najjednostavnijom opcijom.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za poziciju fotografa. To mi je bilo logično obzirom da sam godinama prije toga u Hrvatskoj radio kao fotograf. To je bila moja druga greška.
Na brodu kao fotograf može početi raditi bilo tko bez ikakvog predznanja i iskustva.
Znanje i iskustvo mi je pomoglo da se dočepam promocije, ali to i nije bilo dobro jer sam s dobrog broda na kojem sam bio fotograf dobio transfer na lošiji brod kao Assistant Manager.
Assistant Manager ima bolji koeficijent ali obzirom da sam završio na lošem brodu, novac mi je bio više nego duplo manji za puno veću količinu posla i veću odgovornost.
Od kompanija, u početku sam se prijavio na NCL i u Ocean Images, OI su mi prvi potvrdno odgovorili i to je to.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je trajao kratko i odmah sam znao da sam primljen.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Cca 1000 europskih novaca, s tim da sam već imao svoju foto opremu. Da nisam, to bi bio još dodatni trošak.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Osim uniforme i fotoopreme ponio sam samo nekoliko majici, kratke hlače, i gomilu donjeg rublja.
Zahvaljujući savjetima s ovog foruma taj dio je bio lagan.  :D

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Zbunjeno, ali nije dugo trajalo.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Ne previse, tamo si broj i očekuje se od tebe da se sam snalaziš. Međutim ne mogu reći da sam imao nekih problema s time.
Ekipa je bila ok, a taj dio je ipak puno bitniji od kompanije i tamo nekih ljudi koji sjede u dalekim foteljama.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Tadašnji manager je bio vrlo dobar i imao sam sreću da me baš on dočeka i uputi u posao. Kolege su također bili u redu.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Naslušao sam se priča na ovu temu ali nisam imao problema s time. Kabina nije velika, ali je dovoljno velika da se može u njoj kvalitetno organizirati život.
Ono malo slobodnog vremena provodio sam na deku u dijelu za pušače s kavom u ruci. Sasvim dovoljno.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
U početku, dok sam bio fotograf na dobrom brodu, bio sam relativno zadovoljan zaradom.
Kada sam promoviran i transferiran kao assistant manager na lošiji brod, bio sam apsolutno nezadovoljan zaradom.
Na razini cijelog ugovora od 8,5 mjeseci prilično sam nezadovoljan zaradom. Mislim da bih bio u boljoj financijskoj situaciji da nisam nigdje ni išao.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji. Kao što već rekoh dobio sam “promociju” nakon nekoliko mjeseci.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
U ugovoru sam promijenio tri broda. Na prva dva društveni život je bio vrlo dobar. Na trećemu baš i ne.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Svakavi. Teško je napisati išta drugo ako ne želim analizirati osobu po osobu. Zaista ima svakakvih ljudi.
Najveća razlika u odnosu na ljude koje upoznajemo na kopnu je ta što na brodu ljude upoznate puno brže i puno bolje.
Sredina je mala, prostor je ograničen i sve mane i vrline tada puno brže dolaze do izražaja. Vidim da dosta ljudi ima izjave tipa ova nacija je ovakva-ona nacija je onakva, vidio sam i dosta rasističkih komentara.
Što se mene tiče, samo mi se potvrdilo ono što oduvijek tvrdim, da u svakoj skupini ljudi (naciji, rasi…) postoje debili, i***ti i kreni, i da postoje divni ljudi, koji će vam uljepšati dan, mjesec ili život.

  • Kako biste opisali putnike?
Otprilike isto kao i ljude s kojima sam radio.
Bilo je ljudi za koje sam sretan što sam ih imao prilike upoznati a bilo je i***ta za koje se nadam da ih više nikad neću vidjeti.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Dok sam radio kao fotograf imao sam vremena (pa čak i snage i volje) za posjetiti skoro sva mjesta u kojima smo bili.
Nakon “promocije” to se nažalost promjenilo.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
U jednom ugovoru prošao sam Karibe, Srednju Ameriku, Aljasku i Mediteran. Teško je od svega toga izabrati jedno mjesto.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Sad se trebam iskontrolirati da ne napišem esej.
Rad na brodu ima jako puno pozitivnih strana. Kao prvo, to je na neki način testiranje i upoznavanje samog sebe. Mislim da čovjek na brodu definira svoje granice i shvati koji su mu prioriteti u životu.
Nakon ovog iskustva (izgleda da sam jedini, uglavnom ljudi pišu suprotno), mislim da je naša zemlja divno mjesto za život i da su ljudi tu baš super.
Mjesta koja sam vidio u ovom ugovoru vjerojatno ne bih vidio nikad da nisam prihvatio ovaj posao. Do prije 9 mjeseci Aljaska mi je bila nešto što se gleda na kanalu National Geographic.
Kupanje na Karibima, prolazak kroz Panamski kanal, lutanje po ulicama Barcelone i Istanbula…
…sve je to neprocjenjivo iskustvo.
Posada, funkcioniranje u tom multikulturalnom okruženju sa ljudima iz cijelog svijeta širi poglede i otvara nove vidike. Iskustvo i znanje stečeno na poslu i van posla su nešto što nema cijenu.
Tko god si to može priuštiti trebao bi iskoristiti priliku.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Sad bih najradije napisao drugi esej.  :D
Jedna od najpozitivnijih strana rada na kruzeru su ljudi.
Jedna od najnegativnijh strana rada na kruzeru su ljudi. (ne radi se o istim ljudima)
Šef će popi*diti ako napišem moderno robovlasništvo, pa ću dati sve od sebe da izbjegnem taj termin. Previše rada za premalo para, nespavanje, preskakanje obroka.
Totalno nezdrav ritam života, kroničan umor i iscrpljenost. Život s debilima, od kojih su ti neki i nadređeni. Ima svega.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Bih. Rad na kruzeru je jedno jako zanimljivo iskustvo i velika životna škola.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Rad na kruzerima preporučio bih svim mladim ljudima koji nemaju obaveze doma.
 Ako imate obitelj, bez obzira što ste vjerovatno očajni za novcem, razmislite još jedan-dva-tri puta.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Ako se sjetim nečeg posebno važnog. Otvoriti ću novu temu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Par pitanja: koji je tip foto aparata koji je tvoja kompanija tražila od tebe ? Da li može samo jedan model ili dozvoljavaju širi opseg uređaja? Da li se aparat može kupiti na brodu po povoljnijoj ceni nego na kopnu (čuo sam da je u nekim slučajevima i to bilo moguće)?
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline kliketalo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Po pitanju fotoaparata su dosta fleksibilni. Preporuka je d7000 ali ako otprije imaš d90 ili d300 nije problem. U svakom slučaju bilo bi najbolje ih kontaktirati pa provjeriti ako imaš nešto fotoopreme je li to ok ili moraš raditi neki upgrade. Manji dio ljudi radi i sa canonom.
Ne postoji mogućnost kupovanja aparata preko firme na brodu, znam da je to praksa kod NCL-a i možda kod još nekih drugih kompanija, ali kod ove ne.

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Hvala puno na odgovoru!  :uzdravlje:
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić