Author Topic: Uvek budi ljubazan sa konobarom, ne znas sta moze da ti uradi dok ne gledas!  (Read 8952 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sirenaaa

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Ovo nije obicna “prica”, malo je drugacija od ostalih na forumu.
Necu pisati o svom iskustvu sa broda, da li je tesko ili ne, ni kako je prosao let. Pisacu Vam o njima, ELITI koja dolazi na kruz.

Citali ste vec i culi kako su glupi, najcesce je pitanje “A vi tu spavate ili idete kuci svako vece?”.
Na pitanja o Srbiji ili ti Seberiji ili kako vec izgovore i to da li imamo struju sam takodje oguglala, kao i na ona sta i gde jedemo, koliko nas spava u jednoj sobi… Ima ih raznih…
Srela sam glupe ljude, pa jednostavno da ne verujes da neko moze biti toliko glup!
Srela sam takodje divne ljude koji ti postanu dragi tokom tog kruza, i kojih se posle rado setis. Ne mislim da su dragi samo zato sto su bili fini i dali ti kovertu sa 100 ili 200 dolara, kupili neki suvenir ili ti dali broj telefona i e-mail da im se javis da ti pomognu da dodjes u Ameriku, ma i da zivis kod njih. Dragih i dobrih, kojih se i danas setim i ako mi nisu dali nista sem najiskrenijeg osmeha i zagrljala…

A tu su i oni, sto ih zovemo snobovi, animals-i (mada to ne volim jer nazivajuci njih tako vredjamo zivotinje) i svim ostalim recima koje imamo samo u nasem recniku.
To su oni koji su dosli na poslednji kruz tipa Aljaske ili Havaja, kruz koji je naravno jeftin do te mere da im je jeftinije da budu na brodu 10 dana, jedu i piju nego kuci…
Ima takvih i na skupom kruzu, ma svaki dan sretnes makar jednog takvog. Ima takvih uvek oko nas, ali kad ih sretnes u "obicnom" zivotu mozes da im obrusis, okrenes se i odes. Ali na brodu ne!
E ako znate o kojima pricam, sad cete moci da procitate moje iskustvo sa nekima od njih…

Juce sam sedela sa drugarima i smarali su me da im pricam o brodu i gostima (meni su price o brodu i gostima smor najveci, bolje da cutimo nego da samo ja moram isto da meljem, evo vec godinama i odgovaram na ista pitanja). Ubedili su me da im ispricam situaciju sa najglupljima i najbezobraznijima… Sinoc, prepricavajuci im top 3 sa poslednjeg ugovora sam se zajedno sa njima smejala jer sad to jeste smesno ali tada, u tom momentu su “probudili” bes u meni koji nisam ni znala da iko moze, pomerili mi zivce kao niko, uvredili me pa da kazem i ponizili.

Obratite sad paznju kako se na brodu narucuje iz room service-a, na kom delu broda se nalazi i kako se uzimaju “orderi”. Ukoliko ne radite na brodu, trebace vam informacija da biste razumeli.
Znaci, imamo breakfast cards, putnik popuni tj oznaci sta zeli, cekira kvadratic, obelezi vreme od kad do kad da mu se dostavi i okaci na vrata… Nocna smena pokupi kartice, sprema a svi dostavljamo.
Orderi se uzimaju i naravno preko telefona, putnik nazove kaze sta zeli, OVAJ NA TELEFONU PROVERI SA NJIM JOS JEDNOM, mada uglavnom i dva puta da li je sve obelezio i sprema se i nosi…
E sad, cesto oni ne obeleze na kartici ili ne kazu preko telefona nesto, zaborave ili se predomisle, ko ce ih znati pa ocekuju da ces ti to svakako doneti.
Zaboravio je da stavi kafu ali Boze moj kad vidi da je nemas pita te gde je i gleda i ti mu kazes kako nije problem i kako ce ti biti zadovoljsvo da se po istu vratis, spremis je i doneses. Moras tako, usudi se da budes bezobrazan pa da to iskoristi, napravi oko toga citavu dramu i zali se. Bi ja, uf koliko puta ali treba mi taj posao, plata pa progutam, nasmesim se a u sebi sam mu i mamu, i tatu i babu ma sve…

Na princess se room service nalazi na samom, kako se to kaze aftu, tj u zoni 6, a ima ih 7. Brod je dugacak, mislim 290metara… Ti vidi koliko ima do zone 1 ili 2 gde naravno ima putnickih kabina…
Nije malo, gore dole, million puta dnevno, pa dok sacekas lift… Dovoljno da posle podne svi pokusavaju da izbegnu dostave na forward, pogotovo jer su tamo i jeftinije sobe i sanse za baksis… pa vrlooo malo.
Pisem iskreno, iskrenije od ovog ne moze :D.

Situacija 1: “Where is my tomato juice?!!!”.
Bilo je to na rodjendan mog brata, jako sam dobro upamtila dan. Probudila se, pila kafu, nisam zvala kuci zbog razlike u vremenu, poslala poruku na viber, cestitala mu i naravno smorila se, bila na ivici da se rasplacem jer sam opet njegov rodjendan propustila.
Znaci, dan mi je tako poceo, nisam raspolozena i samo cekam pauzu od tri sata da se ko covek isplacem i nazovem ga… Ugasila sam cigaru, progutala suze, smirila se malo i idem da radim.
Tuzna sam, samo fali da me neko pita sta mi je pa da se rasplacem, ali dajem sve od sebe da se ponasam normalno i smejem, smeskam ma sta god, sve po pravilima…

Dorucak busy, kartica pun k, jos se i ne skidaju s telefona, zvoni, ne prestaje. Uzimam order da nosim, standardno, kafa, orange juice, neki kroasani sta li i idem na deck 9 soba 2 nesto.
Kucam. Otvara mi covek, ulazim u sobu uz sve kako ste, da li cekate da idete napolje, evo vasa kafa bla bla bla… Na dvosedu lezi morz! Cuj morz, jadna, mlada je, ima oko 30tak godina i kunem se preko pa recimo 120 kila na visinu, otpilike metar i zelja za rastom.
Namesim se ja i njoj, pitam je kako je a ku… ne odgovara. Ni prva ni poslednja. Navikla sam. Spustila sam tacnu, okrenula se prema njenom muzu i pruzam mu papir da potpise a ona “gde je moj sok od paradajza?
Okrecem se prema njoj, u momentu ne zbog toga sto pita nego nacina i tona na koji je to uradila. Zbunila sam se, jel moze neko biti toliko odvratan?

Ponavlja, jos visim tonom, sa odvratnim izrazom lica koji nisam zaboravila i vice “pitala sam te gde je moj sok od paradajza”. I ja tako sva u cudu pogledam onaj order i lepo joj odgovorim kako ga nije narucila.
Ajd jos da znam da je neko drugi odgovorio na telefon i uzeo porudzbinu mozda bi i posumnjala da je zaboravio da oznaci ali s obzirom da lik nikad nista nije zaj, a vec drugi ugovor radimo zajedno znam da laze.

Kaze ona meni kako jeste narucila. Dere se. Muza jadnog sramota, pa sve kroz zube joj govori kako nije narucila sok od paradajza nego od narandze.
Crven kao bulka, jadan covek u zemlju da propadne. Ona njemu odgovara pa sta i ako nije, htela je.
Mislim se mars bre ku.. jedna! Pogledala me i kao da sam ja njen licni sluga, rob, njeno vlasnistvo, ma ni ne znam koju rec da uporebim kaze ti ona meni kako hoce sok i hoce ga “NOW”. O da ti m… ja je…
Sta cu, trudim se da se maksimalno suzdrzim i iskuliram, a ubila bi je da mogu. Oterala u 3 ….. puknula samarcinu kobili bezobraznoj al ne mogu… . Mislim mogu al sta onda… i onako nije moj dan, gusi me sve i samo mi je takva budala tad falila.

Umesto da sam kuci sa mojima, sedim na rucku ja idem po brodu, nosim dorucak lenstini koja nije u stanju da sedne na krevet kad sam u usla u sobu i kaze je..no zdravo! I jos moram da cutim i smeskam se takvom olosu.
Kazem, drsko dobro (da ja njoj stavim do znanja da je bezobrazna) vraticu se i doneti sok!
Izlazim napolje, jedva cekam da zatvorim vrata i ne gledam budalu, od besa mi se skupile suze u ocima. Ma slomila bi nesto ili nekog da sam mogla. Sta sam bre ja? Odakle ti pravo da se tako ponasas kravo jedna, bednice, ma sve najgore.
Papir sam u momentu zguzvala a najradje bi ga njoj gurnula u usta… Ulecem u room service, besna, kipim, sklanjaju mi se svi sa puta… Derem se kako moram nazad kod k…e odvratne, kako ona sebi daje za pravo da mi govori kroz zube i naredjuje i kako djubre ceka da se vratim. Sve svece sam joj skinula, znate da imamo psovke koje ne postoje ni na jednom drugom jeziku, filipinci i meksikanci razumeju samo dve reci ali im je vise nego dovoljno.
Uzimam sok, stavljam na tacnu i ajde gacaj nazad i nosi cudovistu! Stojim u liftu, besna da besnija ne mogu biti, kao da sam ja tamo sto volim i kao da idem nazad da joj dam jer mi je simpaticna i ljubazna. I tad mi je sinulo…

Zapravo, nisam ni razmisljala o tome, samo sam skinula celofan sa case (sve mora biti zatvoreno), pljunula i nasmesila se! Jao, kad bi vi znali koliko mi je bilo lakse!
Uvek sam govorila da cu nekom pljunuti u kafu, toplu cokoladu ili cedjenu narandzu koju naravno naruce kad operes sokovnik… Toliko dugo sam radila u sanku i toliko puta su me iznervirali, ili bili drski ali nikad nikome nisam niti bi. E pa vala bilo je vreme da gospodja ku..a bude prva!
Ja vama ne mogu opisati koliko mi je bilo lakse posle toga!
Vratila sam joj plastiku preko case, fino zategla, malo promuckala i da vidis! Besna? Ja? Vise ne! Ona ne zna da sam pljunula u njen je…. sok niti ce saznati, ali sam ja znala i to mi je bilo vise nego dovoljno.
I otisla sam opet na forward, pokucala, otvorio je naravno njen muz i tek sam tad shvatila koliko mi ga je zao. Izvinjavao mi se i zahvaljivao 10 puta i ja sam najiskrenije rekla da mi nije bio problem nego zadovoljstvo i covek je kao salu shvatio kad sam mu dobacila da ne moram ja da zivim sa njom i da uziva u svom danu :D. To sam i mislila…

Brata sam posle nazvala, pricala sa mamom i sestrom, i kad su me pitati kako sam, kako mi je prosao dan rekla sam im odlicno. Pa i jeste na kraju  :D
Mozete me osudjivati, kritikovati i pametovati mi, ali ja sam ponosna na sebe i nemate pojma sa kojim sam joj zadovoljstvom pljunula, i sutra bi opet.
U sustini, kao sto sam napisala nije to nista posto ona ne zna ali meni je srce bilo na mestu. Cuj, ti ces mene dr..ti.
I tako, samo da znate da rad na brodu i ti ljudi tamo mogu da pomere svaki vas zivac i nateraju vas da razmislite da li vama treba to, da budete neciji sluga. Ili, uvek mozete da im pljunete, date prljavu kasiku ili viljusku ili cak, (sto znam da su radili) prljavom salvetom ispolirate casu. A mozda je neko u nju pre toga kinuo?
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio,i kao da je upola živeo.

Offline Inkognito

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 147
    • View Profile
 :bathtime: like a boss  :giggle:
Karma is a bitch,don't be an ass !

Offline maredelboy

  • Registered
  • *
  • Posts: 153
    • View Profile

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Opravdano) da  e pricam sta u kuhinji radimo)))

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Bravo!  :clapping: Ako si to uradila! To je pobuna "malog čoveka" protiv sistema i gostiju koji vas tretiraju kao robove a kao da su vam oni robovlasnici! To je očigledno bio jedini način da joj vratiš milo za drago.

U principu, ne pratim ovakve vesti ali ovo mi je ostalo u sećanju, ne piše iz koje godine je vest ali davno sam ovo čitao i mislim da ćeš ovo sa zadovoljstvom pročitati. Konobar se bahatom gostu ispišao u čašu!  :yahoo:

http://www.srbijadanas.com/clanak/prica-sa-beogradskih-splavova-mokrio-sam-gostu-u-pice-jer-mi-napravio-pakao-na-poslu-25-02

 :rofl:

Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Hahaha tako treba carice, možda nije ni dovoljno što si pljunula, trebalo bi joj ubaciti još nekih tjelesnih izlučevina  :clapping:
Once a sailor, always a sailor.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Opravdano.  :)

Jesi dobila od muža bakšiš? Mogao je i tako da se izvine.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline sirenaaa

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
 :run: :run: :run: super je ova podrska :).
Ivane, clanak je super i objasnjava zasto nikada ne trebati zaj... konobara.
Sefe, naravno da mi nije dao baksis, da jeste napisala bi i podelila sa vama koliko. Mozda je hteo ali nije smeo od gospodje olosa. Mada, sve i da je ponudio, ja od njih ne bi ni uzela. Zahvalila bi se i rekla da nije potrebno ;)
Ko nije plovio, ko nije brodio, ko se od orkanskih talasa skrivao,
taj kao da se upola rodio,i kao da je upola živeo.

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #8 on: 27/October/2015 »
Odobrenje iz UAE. Da bude lakse osjetis olaksanje u dusi smjeskas mu se dok on ili ona elegatno dizu podizu i naginju casu i jos elegantnije gutaju hehe.

Sent from my SM-G530FZ using Tapatalk


Offline Deex

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 126
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Bartender
Pa da, moja je koleginca jednom bracnom paru koji su bili AIR pljuvala svakodnevno nebitno da li je ona sluzila ili neko drugi! Da bi na kraju od njih na kraju kruza dobila najveci tip! Pa ti vidi! i ja sam bila na rubu ali ipak mi je za redukciju stresa Grey Goose vise pomogao tako da je bilo na ovo uvo udje na ono izadje....
Samo ja mogu da promenim svoj život. Niko ne može da uradi to za mene.

Offline DavorDD

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Priča je vrh, s hepi endom  :run:

Kakvih sve gamadi ima to je strašno  :(

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Ovakvo ponasanje je neprihvatljivo i neprofesionalno. Ukoliko vam se gosti ne svidjaju nemojte ici na brod ili mjenjajte posao.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Tebi je prihvatljivo gore opisano maltretiranje?
Ni jednu rijec nisi rekao protiv, bice da se slazes.
Spominjes profesionalnost. Tvoja profesija bi se srozala u blato kada bi ju ti branio.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Prihvatljivo je. Imao sam i ja panjeve na sekciji. Od 20-tak stolova mora jedan biti takav. Sam se smjeskas i prodje kruz i idemo dalje.

Nemam se ja sta slagat ili ne slagat, to je tako u ugostiteljstvu i uvijek ce biti, oni koji rade znaju to i prihvacaju, moras biti iznad toga.
Imao sam puno losih situacija i nikad mi tak nest nije palo na pamet.

To se tako ne radi, vecina gostiju su ok i na njih se treba bazirat i ne zamarat se panjevima.


Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Nisam nikad radio u ugostiteljstvu, pa ne mogu da prenesem neko svoje iskustvo u tom smislu, ali po mom mišljenju - budala je uvek bilo i uvek će biti, bilo kakav rad sa random ljudima je takav, neizbežan je kontakt sa psihičkim bolesnicima, intelektualno ograničenim ili emotivno nezrelim ljudima... ili ljudima koji baš tad imaju "žutu minutu"... ili su pod nekim stresom koji ih je izbacio iz ravnoteže, ili su pod jakom terapijom, ili zaboravili da uzmu terapiju, ili su baš tad pod uticajem nekih hormona, hemije, alkohola, možda su nesrećni, ili pak veštački presrećni/utripovani, ma bilo šta.

Uslovno rečeno, lepota rada na brodu je da ti je svako tu samo privremeno, pogotovo budale - nisu ti te individue bile ništa pre tog susreta, neće ti biti ništa ni nakon susreta, potpuno su nebitni slučajni prolaznici u tvom životu. Neka se ponašaju kako hoće i neka rade šta hoće, sve dok ne narušavaju tvoj fizički integritet, a psihički narušavaju samo onoliko koliko im dozvoliš. Ne tiču te se te individue, to su nule, statisti, generički pozadinski likovi. Nisu ti ni komšije, ni rođaci, ni sugrađani, ni kolege, ni zemljaci, ni profesori na fakultetu, ni ljubavni partneri, ma niko, oni su ti niko i ništa. Nisu postojali u tvom životu do juče, neće postojati ni od sutra.

I što se onda potresati - na jedno uvo uđe, na drugo izađe, smeškanje, klimanje glavom, odjeb u sebi, ćao. Život je nešto drugo, ne slučajni prolaznici.

E sad, naravno, lako je meni da pričam kad to ne doživljavam, priznajem, ali ipak...