Author Topic: Uputstvo za preživljavanje u slučaju gubitka prtljaga  (Read 3384 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Ova tema bi mogla da ide i u deo o prtljagu, ali mi se čini da ipak više pristaje snalaženju na aerodromu, jer se gubljenje prtljaga dešava / otkriva na aerodromu i zaista se tu i treba snaći da bi se uspešno ušlo u proceduru za reklamaciju, nalaženje i isporuku prtljaga.

E pa evo ovako... Do ove godine ni najmanji problem sa prtljagom nisam imao, a bilo je dosta letova ka raznim stranama sveta. Naravno da sam bio svestan da se kad-tad tako nešto može desiti. I ove godine, kada sam sa odmora putovao na sledeći ugovor, desilo se najgore - British Airways mi je negde (kasnije se ispostavilo - na Heathrow aerodromu, koji mi je bio usputna stanica) pogubio OBA čekirana kofera (takođe će se kasnije ispostaviti i da je jedan bio oštećen, ali pisaću o tome)... i na odredište sam stigao samo sa malenim ručnim prtljagom.

Svi već znamo, ili bi trebalo da znamo, jedan od najvažnijih saveta sa foruma koji se tiče pakovanja prtljaga - u ručni prtljag spakovati ono najbitnije, najosnovnije, nešto sa čime se može preživeti izvestan period do dobijanja izgubljenih kofera (za nas na brodu to najčešće znači 2-3 nedelje, ali to zavisi od slučaja do slučaja, lokacije broda, dužine kruza...). Najgore je ukrcati se na brod bez čistih gaća, čarapa i slično.

Druga stvar - obavezno obeležite svoj prtljag, danas gotovo svaki kofer ili torba imaju one džepiće u koje se može staviti papirić sa kontakt podacima - ime i adresa pre svega, a nije loše i email adresa da se tu nađe. Naravno, adresa treba da bude ažurna - znači ne da putujete na brod, a da imate kućnu adresu ili obratno. Takođe obavezno i unutra, u kofer, stavite neki veliki papir sa tim kontakt podacima. Pri gubitku i nalaženju kofera, on će biti proveren i otvaran i svaki papir sa adresom može samo da pomogne.

Pu sunce ti, kakvu sam sad zvezdu padalicu video... :pad: ... ogromnu, sjajnu, dugo joj je trebalo da izgori u atmosferi!

OK, da se vratim temi.

Dakle, desi se taj tužni i šokantni trenutak kad shvatite da se traka sa prtljagom već odavno izvrtela, ništa novo se ne pojavljuje, svi putnici su pokupili svoje kofere i otišli... a vi unezvereno gledate po peti put svaki ćošak i obilazite traku sa svih strana da se uverite da vam vaš prtljag nije negde promakao.

Jok. Nema ga. Hladan znoj i psovke i nervoza i očaj.

OK, prva stvar - zavisno od aerodroma, ili će tu negde u blizini biti neki službenik zadužen upravo za prtljag i probleme u vezi istog ili će negde u okviru aerodroma/terminala biti kacelarija zadužena za to isto. Svakako pitajte. I bez panike, to se stalno dešava, nit ste prvi nit poslednji, gubi se svakodnevno gomila torbi i kofera, postoje čitave službe koje se samo time bave. Znači, prijavite gubitak prtljaga odmah tada tu na aerodromu, ni slučajno nemojte zbunjeni da odete dalje a da prvo ne pokrenete proceduru (u suprotnom ćete samo zakomplikovati situaciju i sve usporiti/otežati).

U mom slučaju su za jedan kofer već znali, već su ga imali na nekakvom spisku kad sam im prišao, i krenuo je, jadan, sam, iz Londona ka Americi. Da nisam radio na brodu, stigao bi do mene narednog dana (uveče sam doputovao u Ameriku, kofer je preletao Atlantik tokom noći). Drugi kofer sam im ja prijavio, on u Londonu još nije bio identifikovan kao izgubljen prtljag... ko zna gde je bio i šta je preživeo, nekoliko dana je njegova lokacija bila potpuno nepoznata, a do mene je naposletku stigao prljav, izobličen i sa slomljenim točkićem... ali o tom potom.

Dakle, na aerodromu će vas pitati na koju adresu pronađeni prtljag treba da se isporuči, objasnite lepo da radite na brodu i dajte adresu kompanije, koja treba da sadrži i vaš crew ID broj (ili po čemu se već identifikujete u vašim kompanijama), kako bi kompanije znale na koji brod da pošalju prtljag kada im stigne. Ako vam je kompanija poslala uputstvo i adresu za ovakve slučajeve, vodite se po tome (Carnival recimo uz svaki LoE daje i par papira sa raznim instrukcijama i savetima i negde pri kraju se nalazi i ovo što sam spomenuo).

I još jedna obavezna stvar pre odlaska sa aerodroma - ako ne dobijete onda pitajte za "reference number", to je broj po kome se vaš "slučaj" vodi u evidenciji izgubljenog prtljaga, na njega ćete se dalje pozivati pri svakoj komunikaciji, upitu, reklamaciji ili online praćenju prtljaga i fazi rešavanja reklamacije.

E, sad možete u hotel, gde ćete zabrinuto izvršiti inventar onoga sa čime morate preživeti neodređeno vreme u novoj sredini. :giggle:

SVE što vam je neophodno u smislu higijene, sapuni, šamponi, bla bla, osnovnih potrepština, stvarčica tipa brijača, grickalica za nokte, nešto nužno od garderobe (bez preterivanja u ceni i ekstravaganciji), SLOBODNO kupite, bilo dok ste još na kopnu, bilo na brodu kad se ukrcate... ne brinite za cene i OBAVEZNO sačuvajte račune - avio kompanija će vam sve refundirati, u cent tačno.

Na brodu se javite u crew office i prijavite problem, oni će pokrenuti internu proceduru kojom će ubrzati vaše spajanje sa izgubljenim stvarima.

Preko interneta, a služeći se onim reference number-om koji ste dobili, možete pratiti status vaše prijave, gde vam se nalazi prtljag, kada stiže na odredišni aerodrom, kada stiže na prijavljenu adresu i to sve preko ovog sajta: worldtracer

Inače, ako su vas tokom putovanja prevozili avioni više od jedne avio kompanije, ona kojom ste imali poslednji let, tj. let do odredišta, sa njom obavljajte komunikaciju, jer je po zakonima i sporazumima ona odgovorna za nadoknadu troškova i eventualne štete. (kako se avio kompanije međusobno raskusuravaju putnika ne treba da dotiče)

Na sajtu te avio kompanije koja preuzima odgovornost za vaš prtljag, nađite link koji vodi ka delu sajta koji se bavi tom tematikom i pokrenite proceduru za nadoknadu troškova. Skenirajte / fotografišite račune i uploadujte u prijavu. U zavisnosti od toga koliko su zatrpani poslom, odgovoriće vam u roku od nekoliko dana. Na kraju će vam ili poslati ček na traženi iznos ili će vas pitati za podatke za bankarsku transakciju.

Ako vam se desi, kao što se meni desilo, da vam stigne oštećen kofer (npr, polomljen točak... ili bilo kakvo drugo fizičko oštećenje), to takođe prijavite. Ako vas odbiju uz obrazloženje da se fizičko oštećenje mora prijaviti u roku od toliko-i-toliko dana nakon prijema prtljaga (oni vide da je prtljag isporučen na naznačenu adresu, tj. u vašu kompaniju, nemaju pojma da on posle još treba da putuje do vašeg broda), lepo objasnite da živite i radite na brodu i da ste prijavu podneli u propisanom roku, imajući u vidu kad je on stigao KOD VAS.

Posle toga možete lepo izabrati neki fini kofer u prodavnici (naravno, zna se, sačuvajte račun) ili čak obaviti kupovinu preko Amazona (prihvataju screenshot invoice-a) i troškovi će vam biti nadoknađeni (opet ili čekom ili preko bankarske transakcije).

Tako da na kraju, najveća drama je preživeti izvesno vreme na brodu bez nekih važnih stvari. A sve ostalo što potrošite i što vam bude oštećeno će vam biti i nadoknađeno.

E sad, u slučaju baš baš definitivnog gubitka prtljaga koji se nikad ne pronađe... nemam savet iz ličnog iskustva, ali i tu postoji procedura za nadoknadu. Nisam još čuo da se to nekom desilo, za sada znam samo za slučajeve da se prtljag uvek pronađe i stigne do svog vlasnika.

Ja na kraju dobio novu grickalicu, novi brijač, imam rezervni šampon, sapune, pastu za zube, nov prelep kofer bolji od prethodnog... još ispadoh i zadovoljan. ;D U ručnom prtljagu sam imao gaće i čarape, na brodu dobio uniformu i sve OK, preživeo sam.

Eto tako, nadam se da će ovo nekome pomoći. Izvinjavam se što tekst nije baš koncizan i tečan, dežuran sam (on-call) i bio sam prekidan tokom kuckanja. A i ona zvezda padalica me je "poremetila". ;D

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Na srecu, nikad mi se nije izgubilo nista na putu na brod, samo na putu doma. Takodjer je bio Heathrow, dva puta. Prvi put na prvi dan olimpijskih igara, pa nije ni cudno. Svaki puta su ga iz ljubljane dostavili na dogovoreno mjesto, bez ikakvih problema.
Sta se tice rucne prtljage, tamo nemam mjesta ni za jedne gace, a kamo li sta drugo, ali si zato svaki ugovor na brodu ostavim 20 pari carapa i gaca, pripremim sampon, sapun i ostale higijenske potrepstine za sljedeci ugovor, pa sam prvih 15-20 dana mitan sta se tice toga i ne moram nista nositi sa sobom.
Ali mi se svidja ova ideja o refundiranju kupljenih stvari nakon izgubljene prtljage  :clapping:
 

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Hvala na detaljnim uputstvima Prinče, jesi kupovao električni brijač?  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
   
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
na mom drugom ugovoru je bio jedan kolega,koji je totalno izgubio prtljag negde u Rimu, posto se u Rimu i ukrcao... Umesto da je leteo direktno BG-RIM oni su njemu dali let - BG-Zurich-Rim i negde u tom presedanju je zagubljen. Maravno kofer nikad nije nadjen,ali ej dobio neku pomoc od 150$  kao da kupi potrebno.... inace,dao je sign off posle 3 meseca,kada je video da mu stvari nema ,niti planiraju da se jos isciamju bar malo da mu nadju...  :facepalm:

Offline The Power of Nature

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
  • Country: Serbia
Bravo Prinče, sjajan post!  :clapping: Inače, ovo je zapravo jedna od najbitnijih tema na ovom forumu.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
.... inace,dao je sign off posle 3 meseca,kada je video da mu stvari nema ,niti planiraju da se jos isciamju bar malo da mu nadju...  :facepalm:

Ne vjerujem da bi zbog izgubljene prtljage dao otkaz.
Šta te može u prtljagi tako deprimirat da ostaviš dobro plaćen posao i odeš kući?
Imao je on puno većih problema od toga, prtljaga je eventualno bila izgovor.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
ne ne ,dao je on Sign off zbog drugih stvari,ali i prtljag je malo kumovao tome...