Author Topic: Superman20, bar boy\deck steward, Cruise and Maritime Voyages Ltd  (Read 2481 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Superman20
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: CMV (Cruise and Maritime Voyages Ltd)
Pozicija: bar boy\deck steward


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko druga.
Imao sam osamnaest godina i posle njegove price imao sam jednu lepu sliku o radu na brodu te sam samom sebi rekao da cu se oprobati kao moreplovac kad mi godine dozvole.

Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Putovanje i novac.
Zelja za upoznavanje noviteta. Losa situacija u drzavi. Gnev izazvan od strane domacih politicara i ostalih lopova.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prvo sam se prijavio preko Kouzona medjutim tamo stvari nisu bas bile jasne te sam cekao na ukrcaj za Princess cruises vise od godinu dana posle finalnog intervjua da ni na kraju promenio agenciju jer sam izgubio svaku nadu da cu otici na Princess.
 U pitanju je mala agencija iz Novog Sada, Global Shipping. Cuo sam od par ljudi da jako brzo salju na brod sto mi je delovalo profesionalno.

Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prica je sledeca: moja agencija je slala samo na jednu kompaniju, CMV cruises. Nisam imao izbor.
Zeleo sam da promenim sredinu, pogotovo zato sto je poceo da me gusi zivot sa roditeljima. Zeleo sam samostalnost pa makar to bilo na brodu. Pozicija deck steward/bar boy jer nista drugo nije bilo u ponudi.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju?  Nije ga ni bilo.
Predao sam CV, proveren mi je engleski i to je bilo to sto se intervjua tice, malo zabrinjavajuce.

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?

Lekarski 120€
Odlazak u BG 15€
STCW 420€
Odlazak u Budimpestu na dva dana 100€
Uniforma plus kozmetika 100€

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Citao sam forum pa sam bio dosta upucen u ono sto me ocekuje tako da sam dosta spreman otisao.
Uniformu, kozmetiku i jako malo garderobe jer sam znao da cu se ponoviti na brodu.

Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prvi dan mi je bio najcudniji naravno.
Brod je bio u dry docku, sve je bilo u haosu, crew mess me je frapirao jer mi je licio na narodnu kuhinju. Dosta prljavo sve, recikliran vazduh, zajednicki toaleti, uzasno male kabine.
Mali krevet mi je bio najveci problem zbog moje konstitucije. Nije mi se dopalo ali sam znao da povratka nema i to je bio pravi test za mene.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
 Nisu se potrudili uopste.
Šetali smo se ko kučići po brodu, bez ikakvih uputa, tu i tamo sam uspevao da nadjem neke kolege kojr su tu od ranije i koje su znale jezik pa su mogli da me usmere na pravo mesto i pomognu oko nekih stvari.

Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Ne uopste. Bar menadzera nije bilo niti assistant-a.
Nadredjen nam je bio head bartender koji je bas bio izgubljen i nije ulivao nikakvu sigurnost. Nije mogao ni sam sebi da pomogne, a nama da ne pricam...  
Svi radnici su bili novi jer je brod trebao tek da se otvori tako da niko nije imao pojma nista i svi smo stigli u isto vreme.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Veoma dobro sam izlazio na kraj sa tim.
Ono sto je bilo porazavajuce i sto nisam mogao da shvatim je to da je crew gym bio u crew baru koji je ceo smoking area tako da ako sam zeleo da se rekreiram u slobodno vreme morao sam da se "trujem".  
Pokusavao sam da se taj problem resi medjutim uprava se nije angazovala ni malo sto je bilo krajnje jadno sa njihove strane.

Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Kako sam se nadao, dobro sam se udao.
Kad je bio dry dock (oko dva meseca), plata je bila sacuvaj Boze.
Ok imali smo off-ove pa cu progledati kroz prste. Ocekivao sam manju zaradu ali se ispostavilo da smo dobijali vise od toga sto je bilo vise nego dobro.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Moze se napredovati ako ste voljni da padate nisko.
Vise se ceni vase partnerstvo sa menadzerom i njegovim asistentima nego to koliko znate i umete i koliko se zalazete za posao sto je krajnje obeshrabrujuce.  
Ako vas neko ne voli, necete dobiti promociju ni u najludjim snovima.

Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Sto se tice toga, sigurno nesto cega nema na brodu.
Mozete da odete kod kolege u kabinu da odigrate neki playstation, malo u teretanu koja je grozna kao sto sam rekao (pola tegova nema jer se neki "bildaju" po kabinama), i da odete u crew bar koji je odimljen poput Aushwitza jer ventilacije nema, gde je katastrofalno dosadno (losa muzika, visoke cene, mijanmarci puse neki opijum koji smrdi do besvesti).
Sve u svemu mozete samo da sednete u crew bar i da pijete pivo i pljugate, a ako ste nepusac aktivnosti su citanje knjige, teretana, pranje vesa, odlazak do necije kabine na kao neku zabavu, i ono sto je po meni bilo najbolje-spavanjac.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Na mom brodu zvanom Magellan bilo je najvise Ukrajinaca koji masovno beze od rata i lose situacije od drzavi, slede ih Indijci i Mijanmarci, zatim Rumuni, Srbi, Bugari i nesto malo Engleza koji su svi u entertainmentu i recepciji. Heads od deparment su masovno Rumuni i Indijci.
Kolega ima svakakvih, ima dobrih Indijaca ima ih i losih. Za svaku naciju vazi ista prica. Ne mozete deliti ljude po nacionalnosti, religiji i rasi. Ostao sam u super kontaktu sa dosta Indijaca, Ukrajinaca, Rumuna koji su bili sjajne kolege koje ce i da te pokriju na poslu, pomognu i tako dalje..

Kako biste opisali putnike?
Englezi 70+, uglavnom sede i citaju knjige na tabletima preko dana, uvece glume neku gospodu, kao piju "skupo" vino i penusavac kog zovu "champagne" a nemaju veze sa zivotom niti sta je kultura.
Ono sto je mene frapiralo jeste da oni prde (izvinite me na recniku) u javnosti bez imalo stida. To je nesto sasvim normalno. Eto na brodu naucite i to da tolerisete i shvatite da smo svi razliciti...

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da s obzirom da sam bio u bar departmentu. Restoran I housekeeping veoma tesko izlaze tj nemaju neku slobodu. Galley necu ni da pominjem, krvav raspored.... U proseku sam imao 4 sata u svakom portu. Nekad dovoljno, nekad ne u zavisnosti gde se brod dokira... Kad smo imali overnight dobijao sam i po 8 sati break.

Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Ono sto mi je ostalo u najboljem secanju jeste da smo bili mesec i po u Amsterdamu na dry docku i imao sam priliku da vidim taj grad uzduz i popreko.
Zaljubio sam se u Amsterdam i tamo sam izlazio svaki put i trosio najvise novca. Posle Amsterdama sledi Copenhagen definitivno i Antwerp je divan grad. Velikom Britanijom sam razocaran.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Stvaranje radnih navika, disciplina, tolerantnost, putovanje, novac, nova prijateljstva. Kratko i jasno.

Opišite loše strane posla na kruzerima.
Jako tesko odrzavanje zdravlja u pozitivnoj zoni.
Losa hrana i nedostatak sna veoma uticu na vase telo, voda prepuna hlora koja vam unistava kozu i zube.  Udaljenost od kuce i porodice svakako ali to mi nije nesto predstavljalo problem koliko i prvi razlog.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Definitivno. Upoznacete sebe, svoje kvalitete i mane. Videcete da zivota ima i van vaseg grada/sela/drzave.
Ako zavrsite ugovor uredno oseticete neverovatnu dozu ponosa.

Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Ukoliko se dvoumite oko odlaska, prestanite sad odmah.
Idite u najblizu agenciju i prijavite se ali dobro se pazite gde i za sta cete se prijaviti. Budite realni i ne ocekute mnogo ako ne vredite toliko.

" calm sea never made a skillful sailor "

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?

" Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do  "

Toliko od mene. Hteo bih da zahvalim svim ljudima koji su bili aktivni na ovom forumu i koji su nesebicno podelili svoje znanje i iskusto.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile

Offline Superman20

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, The World residences at sea, Silversea
  • Recruitment Agency: Online only
  • Job Title: Bar boy, buffet attndant, assistant waiter, waiter
Znam koja faca se krije iza ovog pljeska :))
"Per aspera ad astra"

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Brajo dobro je da si se iskrcao, evo Sone i ekipa izginuse na vrucini!  :uzdravlje:

Offline Superman20

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, The World residences at sea, Silversea
  • Recruitment Agency: Online only
  • Job Title: Bar boy, buffet attndant, assistant waiter, waiter
Ijaoo vidi njega :D

Da da izginuse od velike koliicne pive!   :uzdravlje:  :banana:
"Per aspera ad astra"