Author Topic: Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?  (Read 5437 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Armagedonman

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?
« on: 05/January/2016 »
Pročitah teme vezane za rad sobarica na rečnim brodovima i mislim da nema odgovora na sledeća pitanja, a to su potencijalna pitanja na intervjuima:

1) Da li sobarica pre nego što uđe u kabinu kuca na vrata? Kada uđe u kabinu, da li ostavlja otvorena vrata?

2) Šta se u kabini prvo čisti, šta se čisti drugo, šta se čisti nakon toga i kakva je procedura čišćenja kabine?

3) Šta znate o upotrebi hemikalija po bojama i koje se hemikaline koriste na rečnim brodovima?

Pretpostavljam da ima dosta ljudi koji su radili ovaj posao i koji znaju odgovore na ova pitanja. Mislim da bi odgovori koristili mnogima.

Offline brexx85

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?
« Reply #1 on: 08/January/2016 »
1.Naravno da kuca.Ostavlja otvorena vrata obavezno.
2.Mislim da ovo zavisi od internih pravila prvenstveno. Kod mene na brodu su Stewarti prvo sobu kompletno cistili, pa WC kompletno i onda usisavanje i vizuelna provera pre izlaska iz sobe. Sama procedura ciscenja takodje zavisi od kompanije do kompanije.
3.Ecolab hemikalije su najzastupljenije. O bojama nadji na Google-u(Color coding chemicals).
Nadam se da sam barem malo pomogao.

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Re: Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?
« Reply #2 on: 09/January/2016 »
http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?topic=9905.0  sve ima na forumu samo malo da se cita!!! pozdrav

Offline Dropkick Murphys

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?
« Reply #3 on: 12/January/2016 »
Obavezno se kuca na vrata naravno,uz takodje obavezno predstavljanje(kuc-kuc,housekeeping).......Ukoliko je dnd znak na vratima(do not disturb)tu onda naravno ne smes da pokucas......
Vrata u 99 posto kompanija ostaju otvorena dok cistis(open door policy)kako bi tvoj rad bio transparentan,i uglavnom je to tako na kruzerima.....U nekim hotelima na kopnu vrata su zatvorena dok cistis(close door policy)ali to je jako jako retko.......

Pravila kako cistis sobu,tj step by step procedure je isti uvek i svuda,za svaki hotel,brod......Ponekad postoje odstupanja,ali ce to biti naglaseno..........
Dakle,step by step procedure ide ovako.....

Nakon kucanja i otvaranja vrata(koja ostaju otvorena)moras da sklonis zavese(open curtain)i otvoris prozor......ZAtim pokupis smece i sklonis prljavu posteljinu i peskire.......Zatim onda uzmes all purpose cleaner i poprskas u kupatilu po ravnim povrsinama,umivaonik,wc solja,tus kabina,kada.........U principu,nikada ne stavljas hemikaliju na suvu povrsinu,vec ide prvo voda pa hemikalija.....

Zatim,kad to poprskas,ostavis hemikaliju da pocne da deluje,i za to vreme namestis krevet.......Potom se vracas u kupatilo,i ocistis sve tamo sto treba.....Postavis nove peskire i sve sto ide uz to,i onda se vracas u sobu i obrises prasinu.....Nakon toga usisavanje i sobe i kupatila,i na kraju pre vizuelne provere,mopiranje poda od kupatila......

To je u osnovi,neka procedura koja se treba postovati svuda,i ako te neko od sefova pita,ti mu tako i odgovaras,a tako i radis ako neko od njih gleda......U suprotnom,ako niko ne gleda,radis kako tebi odgovara,uz gomilu short cut-eva.......To svi rade,bez izuzetka....

Hemikalije su ecolab,sve hemikalije su razvrstane po bojama,,bas kao i krpe za brisanje,sve ima svoju namenu,ali to se nauci i zapamti za 5 minuta bukvalno,dovoljno je da ti neko pokaze i to je to.........

Offline Armagedonman

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?
« Reply #4 on: 14/January/2016 »
Najlepše hvala na odgovorima i iscrpnim informacijama.

Rečeno mi je da će na intervjuu biti postavljeno pitanje o HACCP? Našao sam da je HACCP "sistem bezbednosti hrane koji se zasniva na analizi potencijalnih bioloških...". Ne znam u kakvoj je vezi ovo sa Housekeepingom, ali bih jako cenio ukoliko bi mi neko rekao šta mora da se zna o HACCP na intervjuu.

Što se procedure čišćenja kabine tiče, negde sam našao da se prvo čisti balkon (ako ga soba ima), potom prašina svuda u sobi, zatim da se namešta krevet, nakon toga ide kupatilo (gde se tek na kraju menjaju peškiri), potom sledi usisavanje sobe i na kraju vizuelna kontrola da li je sve OK. Ne znam koja procedura je ispravnija i šta bi trebalo da kažem na intervjuu.

Offline Dropkick Murphys

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Radni dan sobara/sobarice na re?nom brodu?
« Reply #5 on: 14/January/2016 »
HACCP nije direktno vezan za hkp,tako da nemoj da brines o tome,to te nece pitati sto posto....

Medjutim,postoje neke veze izmedju HACCP i hkp-a,ali to se pre svega odnosi na to da recimo,case i solje iz sobe moras da operes u masini za pranje sudja,a ne nikako rucno,zatim,da led sluzis koristeci tong,tj hvataljku,da hranu koju donosi u sobu moras doneti pokrivenu zastitnom folijom.....I to je sve.....

Dakle,ako su case,solje u sobi prljave(tea cups,coffee mugs),naravno da ces ih oprati rucno,ali po standardu,ti to moras da odneses u pantry,i da ih tamo operes u masini za pranje sudja...Ali to niko nikad ne radi.....

NA nekim kruzerima,led u sobu,po porudzbini donose sobari,i taj led moras da doneses u kofi(bucket)i koja mora da bude pokrivena folijom,i naravno moras da im doneses i hvataljku tj tong......Takodje na nekim kruz kompanijama,postoje batleri(Celebrity) i oni kada donose hranu u sobu,ta hrana mora ba bude pokrivena takodje folijom i zasticena od spoljnih uticaja......

Ali,kazem,za HACCP te niko nece pitati za iantervju,niti sam ja cuo da su ikad ikog pitali.....To je stvar za bar i pre svega F&B........

Ako te pitaju za proceduru,kazes ono sto sam i ja napisao..To je jedina 100 posto ispravna procedura koja se koristi uvek isvuda,na svakom brodu,u svakom hotelu......

Ne mozes prvo da brises prasinu,pa da namestis krevet,jer se samim namestanjem kreveta stvara prasina,koja dolazi od linena..ZAto se dasting radi tek kada namestis krevet,i onda se posle dastinga radi usisavanje.....Ako radis go green proceduru,onda samo zategnes krevet i poprvis,pa onda radis dasting.....Dakle,u svakom mogucem slucaju,prvo namestas krevet pre brisanja prasine....

TAkodje,u svakom slucaju,prvo radis sobu,pa tek onda kupatilo,da ne bi doslo do kros kontaminacije......Ali,da bi poceo sobu,moras da ozbacis djubre,i da sklonis posteljinu..Taman kad to radis,sklanjas i peskire i djubre iz kupatila..Sve se to zove striping.....I drugo,da bi poceo kupatilo,moras da stavis hemikaliju,koju neces moci staviti,ako ne sklonis sve iz kupatila.....

Znaci,radis,kao sto sam ti i rekao....Tj koristis onu proceduru kao sto sam i odgovroio prvi put......Otvoris vrata,zavese,prozore,pokupis djubre,peskire,posteljinu,djubre iz kupatila..Poprskas hemikaliju u kupatilu i za to vreme namestis krevet.....Posle toga sredis kupatilo i peskire stavis,zatim obrises prasinu i na kraju usissas.......Ako soba,tj kabina ima balkon,tu procedura onda zavisi od pravila same kompanije,tu psotoje odstupanja,ali ako soba ima balkon,onda nakon sto pokupis smece i prljavu posteljinu i peskire,onda nakon toga sredjujes balkon.......


Na intervjuu te nece puno pitati,ako nemas nekog preteranog iskustva iz hkp-a,samo da im opises jedan tvoj radni dan,i pitace te neka opsta pitanja......Ako imas iskustva,takodje ce te pitati o tim poslovima,i pitace te neke tehnicke stvari,bas ovo vezano za proceduru.....itd itd