Author Topic: Dropkick Murphys - ACAT, Cabin Steward - Princess, Carnival, Celebrity  (Read 1923 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Dropkick Murphys
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Princess, Carnival, Celebrity
Pozicija: ACAT, Assistant Cabin Steward, Cabin Steward


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Sasvim slucajno…Imao sam u glavi neku ideju o odlasku u inostranstvo, ali nista konkretno..I onda sam od oca jednog momka koji je otisao na brod (koga sam kasnije i sreo na jednom od brodova) cuo za celu pricu…..Na googlu sam pronasao neke agencije, odabrao Safe cruise, otisao kod nih, i usao u celu pricu……Pre toga, pre stupanja u kontakt sa agencijom, detaljno sam iscitao ceo forum, informisao se o svemu.i tako je to pocelo……

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Cilj mi je bio da odem bilo gde”preko”, a surfujuci po internetu dosao sam do zakljucka da je najlakse i najbrze tada bilo (a i sada je) otici na kruzere……Plus, sama cinjenica da mogu zaraditi pristojan novac a pritom i videti svet je bila presudna, da odmah prelomim da su kruzeri prava stvar…..

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Moja prva agencija je bila Safe Cruise……Oni su me poslali na Princess…..Jednostavno, oni su ostavili najbolji utisak na mene..I Djordje i Ivan (sa kojim sam najvise bio u kontaktu) su prijatni, komunikativni, maksimalno izlaze u susret, po pitanju svega i svacega……Oni su od pocetka bili profesionalniji od drugih…..I jos jedna stvar…..Trening koji je safe cruise organizovao, a koji je trajao 7 dana je bio maksimalno koristan, po pitanju svih stvari koje su me kasnije docekali na brodu, i taj trening mi je zaista bio od velike pomoci……Kasnije sam saradjivao i sa Sinisom Golcem i njegovim Employment Power-om, na ciji rad nemam nekih vecih primedbi, takodje su bilo veoma korektni , azurni, uvek “pri ruci”sto se kaze……Kouzon iz Nisa je takodje dobra agencija, takodje veoma korektni…..Sve u svemu, ja licno, nikakvih vecih problema u saradnji za agencijama nisam imao..Evo i sada sa Feronom, prilikom uspostavljanja saradnje za recni brod, za Uniworld…..Dakle, moja iskustva su veoma pozitivna,  s tim sto kazem, Safe Cruise je ostavio sjajan utisak, mozda zato i sto su mi oni bila prva agencija, i najvise su mi pomogli, i najduze sam bio u kontaktu s njima…..

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Nisam imao ama bas nikakvog iskustva, nisam preterano ni razmisljao o pozicijama, jednostavno mi je bilo bitno samo da sto pre odem, i agenciji sam rekao, na prvom preliminarnom razgovoru, da zelim neko mesto gde mogu jako brzo da odem, gde nema puno cekanja……Dobio sam ACAT na Princessu,  s tim sto sam na polovini ugovora, zbog toga sto mi je engleski vrlo vrlo dobar, da ne budem neskroman i kazem odlican, dobio poziciju cabin steward, jer smo imali manjak sobara….NA sledecim kompanija sam nastavio kao hkp, na Carnivalu, prvo kao ass cab stw, da bi potom dobio i cab stw, a onda na Celebrity-ju kao cab stw….

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
U sva 3 slucaja (Princess, Carnival, Celebrity) ne duze od 5-7 minuta….I odmah sutradan sam znao da sam prosao, javili su mi mejlom iz agencije….Cak su mi na intervjuu za Carnival na samom razgovoru rekli da cu verovatno proci, ali da sacekam da bude zvanicno…..I na poslednjem intervjuu za Uniworld, na samom razgovoru mi je receno da prolazim, i taj poslednji razgovor nije trajao duze od nekih 7-8 minuta……Vrlo lagani intervjui, bez tenzije, bez teskih pitanja, uglavnom da se predstavim i opisem rdni dan na poslednjem poslu iz CV-ja…..Poslednji intervju (Uniworld) je bio malo tezi, u smislu samih pitanja (tehnicke stvari, procedure i sl) , ali ni to nije bio problem, s obzirom da sam zaista radio posao za koji sam se prijaviotako da je sve proslo vrlo glatko…..

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Uf, zaista sam zaboravio, tako da ne bih sad da se “gadjam “sa ciframa……Zaista se izvinjavam, ali”isparilo “mi je….

Kako ste se spremili na put u nepoznato,  što ste odlučili nositi sa sobom?
Najosnovnije stvari za licnu higijenu (zileti, brijaci, parfem, cetkica za zube, pasta za zube, sampon) ..SVe se to moglo kasnije kupiti u crew shopu, ali ja, naravno to nisam znao pre dolaska na brod..Zaista jako malo garderobe, nekoliko kratkih pantalona, majica sa kratkim rukavima, naravno sto vise carapa i bokserica) , papuce, patike, zaista nista preterano puno, jer me mrzi da se pakujem i da kasnije vucem tezak kofer po belom svetu…..Kasnije sm, nosio sve manje i manje stvari….I da, za taj prvi odlazak, poneo sam i stvari koje su mi iz agencije rekli da ponesem, a koje su se ispostavile nepotrebnim…..Bele kosulje i crnee pantalone i crne cipele….To sam, kasnije dobio od kompanije, kao uniform, naravno, ali ni je receno da i to ponesem…..Sto se psihicke pripreme tice, nisam imao nikakvu frku, tremu Ili slicno, jer sam bio srecan sto idem, sto imam priliku da radim “preko” i da vidim sto sta, tako da se nicim nisam opterecivao…..

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Hahaha, pa kao i svi…Izgubljen u svemiru…..Zaista je bio veliki uspeh pronaci kabinu posle zavrsene smene, pronaci crew mess, crew bar, pogoditi kako iz kabine otici na open deck, otici na radno mesto itd, zapamtiti gde je crew office, kao se koja pozicija zove, kako se koji Azijat zove, hahaha…..NAravno, sve vam to pokazu prvog dana, ali sve na brzinu, i nista ja to nisam zapamtio…..Vec prvog dana, naravno, sam poceo da radim, i da se snalazim polako…Bilo je tu nasih naravno, i sve nekako dodje na svoje…..KAzu da treba oko mesec dana da se covek snadje, ako mu je prvi put, meni je trebalo 10ak dana i sve je posle bilo ok….U principu 2 kruza je meni trajala adptacija…..Pogotovo sam bio izgubljen za vreme prvog crew drill-a, verovatno mi se po licu videlo da veze s vezom nemam, iako sam ja pokusvao da imam hladnokrvni izraz lica, kako bih pokazao svima da je sve ok….Vec drugi crew drill je prosao dobro, kasnije sve bez problema…..Znaci, ta neka pocetna pogubljenost u svakom smilsu je nesto normalno, kasnije je sve ko po loju…..

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Pa, sta ja znam, pomogli su, ali ne nesto preterano, sto i nije neocekivano, jer sam ja dosao na embarkation day, gde su svi bili prezauzeti, i plus to nije zabaviste, da te neko stalno drzi za rukuDakle, pomogli su, ali ne preterano, sto mi i nije bio problem, jer sam snalazljiv i ucim u hodu, tako da……Oni su odradili ono sto je do njih…..Inace, redovno mi se desava da na brod putujem sam, da me niko na aerodromu ne ceka, a da pritom dolazim u gluvo doba noci, da u hotelu zakasnim na veceru i tako te stvari…..Medjutim sto se tice samog dolaska na brod, i uospte sve to sto se desavalo prvog dana i prvih dana, kazem, kompanija je odradila te neke osnovne stvari…..Moj supervisor je bio zaduzen da mi pokaze gde je sta, sta je sta, i zaista je bila sasvim korektna….Svi su tih dana bili veoma ljubazni, i sefovi i posada, tako da je proslo ok…Dakle, sve korektno, ali bez neke preterane paznje, sto je opet normalno i razumljivo…

  • Da li vam je,  po dolasku,  netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
NA prvom brodu sam bio ACAT, sto i nije nuklearna fizika..Radi ono sto rade i kolege i to je to…S obzirom da sam dosao na embarkation i direktno upao na luggage, zaista sam gledao sta rade drugi, pa sam tako radio i ja…..Sutradan su mi pokazali sekciju, rekli neke osnovne stvari i to je to..NAravno, supervisor je obilazio s vremena na vreme da vidi kako stvari idu…..Dakle, sve normalno, bez brige, niko vas nece ostaviti da budete sami…Bice uvek tu neko, prvih dan-dva, naravno….

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nista to meni nije smetalo….Mozda zato sto sam vecinu ugovora proveo na open decku, dakle veci deo dana sam bio napolju, pod vedrim nebom, dok nisam dobio sobe.tj kabine  kasnije….Naravno, kabina nije bas najkomfornija, ali sam tu provodio malo vremena, tj samo bukvalno prespavam…Moja ruta je bila.posao-crew mess-crew bar-I tek na kraju kabina, tek da prespavam…..Nisam mnogo zahtevan, da mi je nesto posebno falilo na brodu,  a nisam ni klaustofobican pa da mi je bilo “tesno”..Mada bih bio srecniji da je krevet bio malo veci, ali Boze moj……

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ne……Imao sam vise nego kuci, naravno, ali nisam bio preterano zadovoljan zaradom..KAsnije, kako sam menjao kompanije, i moja zarada, tj plata je rasla.......Vezano za platu, i za poziciju…..PAzljivo birajte gde cete i kako cete, ja sam izabrao poziciju sa malom platom, zurio sam da odem na brod, i otisao sam brzo, ali dobio sam poziciju sa malom platom….Sam sam bio kriv, bolje je malo i sacekati i dobiti poziciju sa vecom platom, nego zuriti i raditi za manje pare….

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Moje licno iskustvo je takvo da sam ja napredovao”ali privremeno”..Poceo sam kao ACAT, kasnije su me promovisali kao cab steward sto se zaista retko desava na prvom ugovoru, ali to je bilo privremeno, jer mi je receno da ce to biti tako samo do kraja ugovora, zbog manjka ljudi, i da se na sledeci ugovr vracam kao ACAt…Slicno je bilo i na CArnivalu, dakle privremena promocija…Vezano za ostale moje kolege i druge neke pozicije, promocije su moguce, ali ne ide to bas tako brzo…..Uglavnom se te neke promocije desavaju u F&B-u gde ass buffet stw dobijaju promociju za buffet stw ili gde buffet stw dobijaju poziciju kao junior waiter-i (govorim za Princess) …Ali, nije to bas tako cesto i brzo…..Ali nasi ljudi koji pocinju na nizim pozicijama u F&B-u, brze napreduju od Azijata….Bar se meni tako cini….

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Na svakom mom brodu sam imao odlicnu ekipu (uglavnom nasi) sa kojim sam se odlicno slagao….I sa kojima sam provodio vreme u crew baru….I sa kojima sam izlazio napolje za overnight..Takodje, sam na svakom mom brodu imao i devojku, sto je jako bitno, zbog raznoraznih “potrteba”, tako da se ne zalim na drustveni zivot….Za sve one koji su outgoing, druzeljubivi, komunikativni, brod je super mesto, jer uvek mozes da nahvatas nekog za bleju..Ukoliko ne spavas, naravno…….

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Uf…….Zaista ih ima svakakvih, sto je i normalno…..Od onih koji ti stalno nesto podmecu, ili bar misle da su bolji od tebe, smim tim sto su duze tu, ili iz nekog njim znanog razloga, pa do zaista divnih ljudi, koji ti pomazu na svakom koraku…..Meni je bio problem da razumem Indijce i njihov engleski, i nisam se preterano trudio da budem u kontaktu sa njima……Filipinci su bili “kako-tako”, a Indonezani su bili potpuno kul…..Latinosi potpuno i totalno prijateljski…Filipinci i Indijci, njihovo ponasanje, kultura, drugaciji jej to svet, potpuno……

Evropljani su potpuno drugi svet od Azijata, mada moram da istaknem da su Ukrajinci hladni, vrlo uvrnuti i cudni po mnogim pitanjima, Rumuni su uglavnom prepotentni, MAdjari i Bugari jako kul…..Naravno, svako je tu dosao sa nekom svojom mukom, da radi, zaradi, da sebi sredi zivot onako kako on misli da treba…Gomila razlicitih tipova ljudi, razliciti mentaliteti…..Nekih ljudi se rado secam, neke sm zaboravio, nekih se ni ne vredi prisecati….

  • Kako biste opisali putnike?
Isprva sam mislio da nema gorih ljudi od putnika na kruzerima, ali sam se uverio u suprtno kada sam dosao u kontakt za Arapima (Egipat, Alzir, Maroko, Katar, Oman, i pogotovo UAE i narocito S.Arabija) Ti ljudi su katastrofa totalna, po tome koliko su u stanju da naprve smece i djubre iza sebe, koliko ne vode racuna o higijeni itd……Dakle, i od putnika na kruzeriam ima gore..Uglavnom se putnicima na kruzerima sve svodi na prejedanje..Opet i opet i opet i opet……..Ima ih finih, arogantnih, glupih, priglupih, pametnih, onih koji te smatraju za licnog slugu, do onih koji su sasvim sasvim, normalni, sa kojima mozes popricati, koji su razumni itd……Tesko je generalizovati i crew i putnike, ali sve se kod putnika svodi na jelo i pice…….

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da, ali na ustrb neceg drugog…….Jednostavno, od 3 stvari, jelo, spavanje, izlazak, imas vremena za dve stvari…….Ako si preumoran, spavaces, neces izlaziti, ako izadjes, neces spavati…….Ali, ugovor je dovoljno dugacak, i sve moze da se izbalansira………….Naravnoi, kada si na Karibima, U J.Americi, Bermudama, kda si u Spaniji, Mikonosu, na mestima gde si po prvi put u zivotu, naravno da ti spavanje nije na prvom mestu, vec ces izaci napolje i uzivati, a to cete regenerisati sasvim dovoljno da izguras dan…Dakle, da skratim, ima vremena za izaci i videti sve…..

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Sent Tomas, Barbados, Aruba, San Huan, Tenerife, Barselona….MA svako mesto je super, bitno je izaci, promuvati se………Nisu to mesta na koje mozemo ici svakodnevno, u civilnom zivotu……KAda imas priliku da se kupas u KAripskom moru ili Atalntiku i posecujes mesta za koje nisi ni cuo, ili si ih video na TV-u, svako mesto ti je omiljeno……

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Zaradices novce koje kuci ne mozes, upoznaces razne ljude, steci neke prijatelje, steci radne navike, ogromno iskustvo za neke buduce poslove, videti svet….

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Ne postoji slobodan dan, na nekim kompanijama ugovori su predugacki (8 meseci) totalno drugaciji svet u odnosu na ono sto ste dozivlljavali kuci, u smislu nekih suludih zahteva, suludih sefova, u smilsu da ne postoji zdrva logika na brodu, u pojedinim slucajevima, na pojedinim pozicijama……Ali, sve je to individualno, i dobre i lose stvari..Ono sto je meni ok, tebi nije, sto meni smeta, tebi ne smeta…..

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da , svakako……Ukoliko ste mamini i tatini sinovi, ocvrsnucete, jer zivot na brodu nije nimalo lak.promenice vam se perpsektiva, naucicete da budete samostalni, da cenite novac…..Oni koji se dvoume, treba da znaju da taj novac nikako nece zaraditi kuci, sjajna je to sansa da imate u cv-ju sjajnu stavku, preporuku za buduce stvari…..Prilika da vidite i obidjete svet, da steknete puno utisaka, prijatelja, ali pre svega da zaradite novac, jer zato svi idemo tamo….

Zaista svakako preporucujem odlazak na  brod, svima..Experience of a lifetime……

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Posao je sve teze dobiti, i kuci, ali i na brodovima……Ne oklevajte, vec se prijavite…..Tesko jeste, ali, evo, na forumu ima gomila nas koji smo sve izgurali, i to vise puta, pa nam ne fali dlaka s glave……PAzljivo citajte forum, citajte, pitajte, i pazljivo birajte pocetnu poziciju…Ucite engleski, a ko ga zna, usavrsavajte ga.......I pazljivo birajte kompaniju za koju cete raditi, postoji razlika u zaradama, uslovima itd…..

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Mislim da sam sve najvaznije rekao…………Pozdrav i podrska svima………Vidimo se, tu i tamo……
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
fino! Svaka cast.

Pohvala za nadimak od mene :)
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Zanimljiv stil pisanja, izražavanje, stavovi... (sad se osećam kao neki nastavnik koji ocenjuje pisani rad... :giggle: )
:uzdravlje: