Author Topic: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc  (Read 3905 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline rukometas

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« on: 15/January/2016 »
Dobro vecer i lijep pozdrav svima,

Za pocetak htio bi reci da sam poslao jednom od kolega sa foruma pp i dok cekam odgovor mozda dobijem jos koje korisne informacije.
Uskoro cu 23.g , na forumu sam skoro oko pola godine, pratim i citam, postovi su neki od prije 3-4-5 godina, neznam jel se ista mjenjalo il nije.

Ne zelim biti dosadan i vas ometati, ali u meni je neki strah da necu upasti na brod ili necu "proci" intervju. Student sam kinezioloskog fakulteta(DIF), te bavim se rukometom oko 15g i odlucio sam stati posto mi nije bas najbolje krenulo, faks je sve skuplji, u rukometu place kasne , a novaca sve manje. Privukao me je forum da se odlucim krenuti pa sta bude. Ne bih zelio uciti na svojim greskama i zavrsiti na nekom "losem" radnom mjestu koje je podcijenjeno te se dobija manja placa.

Vec 5-6 sezona radim kao konobar u kaficu, jednu godinu sam odradio u restoranu kao servir, tako da rad s ljudima mi nije stran. Engleski znam za solidnu 4-ku. Zelio bi pomoc od vas u odabiru kompanije te odabiru posla. Znam da cete si pomisliti vecina vas da mi kazete da citam forum, ali vjerujte citao sam ga, najvise ima starijih postova od prije nekolko godina. Ja se rada ne bojim, kad se radi radi se, koncentracija na nivou.

Da li bih trebao krenuti od naj naj nizeg ranka ili mogu se ubaciti u neku solidnu placu, gdje bi mogao pomagati svojima doma, i takodjer nesto odvojiti za studij.
Citao sam postove za Disney kao ass waiter i sl, gdje je placa sasvim vise nego dovoljna. Koje su mi sanse da upadnem tamo? 
Mozda ima neka druga kompanija koja je takodjer solidno placen posao konobara ili sl.

Dvoumio sam se oko odlaska jako dugo, ali eto odlucio sam, te sada bi kao i "vecina" volio/zelio otici sto prije, ali opet ne bih zelio pogrijesiti, vec da ucim na tudjim "greskama" te da se znam pripremiti.


Nadam se da vam nisam zasmetao svojim postom , hvala na dragocjenom vremenu i vasim odgovorima.
Lijep pozdrav.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #1 on: 15/January/2016 »
Evo nešto što se nije mijenjalo 30 godina: Kao konobar ćeš otići 30x brže nego da odabereš neku poziciju koja je zastupljena sa 3-10 ljudi na brodu.
Nema potrebe za nikakvim strahom, agencija i kompanija je sasvim dovoljno, ako ne prođeš preko prve, proći ćeš preko 5-6e, jer zadovoljavaš dva najvažnija uslova; mlad si i dobar ti je engleski.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Silber Mann

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photo-Video Manager
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #2 on: 15/January/2016 »
Posao konobara ces svakako najbrze dobiti na kruzerima. Citajuci iskustva konobara na forumu,
ja sam skontao da su na Disney-u konobari odlicno placeni, mada vidim i cujem da se ni kod mene na Princess-u,
ne zale sto se zarade tice.

Mozda bi mogao da pokusas da apliciras za posao Fitness instruktora sa tvojim iskustvom?    :airquotes:


Put a smile upon your face
Being alive is no disgrace
You can make it a better place,
By havin' yourself a good mornin'...

Offline rukometas

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #3 on: 16/January/2016 »
Nisam cuo za taj posao al iako nemam iskustva u takvomposlu siguran samda se mogu snaci jer sam u sportu od malih nogu, a i s obzirom na fax koji studiram mogu prikupit dobre informacije i knjige i sl sta god treba... Da li mozda znas jel ima na forumu za opis tog posla jer ja nisam naisao? Jer neznam kakve su mi sanse, a i zanima me kolko to placaju

Offline Silber Mann

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photo-Video Manager
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #4 on: 16/January/2016 »
Da li mozda znas jel ima na forumu za opis tog posla jer ja nisam naisao?

U opciji "search" u gornjem desnom uglu na ekranu, ukucaj "fitness instructor", i naci ces dosta stvari oko tog posla.

Sto se placanja tice, nikad nije fiksna plata, moj cimer na proslom ugovoru je uzimao oko $1500 mesecno na bas malom brodu.
Sto je veci brod, vise novaca, koliko tacno...ne bih znao. Uglavnom, minamalac je oko $1200.
Put a smile upon your face
Being alive is no disgrace
You can make it a better place,
By havin' yourself a good mornin'...

Offline rukometas

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #5 on: 16/January/2016 »
Aha u redu hvala :) odmah se bacam na citanje

Offline blondy987

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 64
    • View Profile
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #6 on: 16/January/2016 »
Mislim da je za tu poziciju potrebna neka licenca, ili diploma fakulteta. Nadji nekog na forumu ko je Sport Staff, on ili ona ce ti reci ispravne informacije. Najbolje bi bilo da razmislis sta su ti prioriteti i na osnovu toga izaberes svoju poziciju. Ne mozes tako sagledavati stvari - dobra, gora pozicija, jer stvari nisu takve. Sve pozicije imaju svoje dobre i lose mane, pa cak i taj Sport Staff, koliko puta sam ih vidjala na izlazu iz broda kako dele narukvice, prskaju ruke zbog dezinfekcije ( dok sam ja na putu za provod u luci ), i jos milijardu side duties da ne nabrajam sada, verovatno se razlikuju od kompanije do kompanije. Hocu reci, dzaba ti mi pricamo i pisemo romane, svako ima svoj individualni dozivljaj broda, pozicije i toga sta mu je " tesko ", a sta ne. Ako ti je vec novac zaskripio, razmisli o pozicijama koje se dobro placaju, mozda to ne bi bilo lose.

Offline rukometas

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #7 on: 16/January/2016 »
Ma znam da , sport staff samsamo htio bacit malo oko kad mi se spomenuo. Naviko sam konobarit i izdrzljiv sam, e sad samo treba vidjet sta izabrat i kompaniju di se bolje placa.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #8 on: 17/January/2016 »
Drago mi je što ne srljaš i što još uvijek razmišljaš za koji posao da apliciraš. Najbrže i najlakše ćeš upasti u konobare ,  to je činjenica. Posao konobara nije lak, ali nije niti jedan drugi posao na kruzeru , svaki je težak na svoj način. Čim si udaljen od porodice, prijatelja i rodnog kraja, dijeliš kabinu sa nekom osobom sa kojom kući nebi ni kavu popio, pa npr još dijeliš wc sa susjednom kabinom ( kao ja do prije 10 dana ) , pa hrana koja je loša na svim kompanijama ( a najgore je to što je stalno ista, tj ponavlja se stalno ista, isti okusi, ... ). Po meni je to 80% težine posla, ostalik 20% je težina samog posla. Znači koji god posao da odabereš ovih 80% ti je fixno, tako da ti je moj savjet ( a i svima ostalima ) da ideš na brod za što veću platu moguću, a to je u tvom slučaju isključivo konobarenje. Na koju kompaniju to odluči sam, ali moraš shvatiti da je za bolje kompanije ( one što plaćaju više od prosjeka ) potražnja veća a ponuda poslova manja jer manje ljudi dava otkaze, oslobađa se manje radnih mjesta. Npr. Na Disneyu , na mom brodu ( a Disney sveukupno ima samp 4 broda ) dolazi jedan new hire u dining room svako mjesec - mjesec ipo otprilike, znači samo 10 ak ljudi godišnje, a Disney zapošljava iz preko 50 zemalja, kada će biti sljedeći intervjui za naše područje pitaj Boga. Znam ( bio sam ) na interviewu za Disney 2009 g. I opet 2014. g. , a mislim da nije bilo interview-a između. Opet to ne mora ništa značiti, možda budeš imao sreće i prvi interview ti bude za Seaborn npr, držim ti fige.
Kada dođeš na brod i shvatiš sve, onda ( pod uslovom sa si dobar radnik ) se prebaciš u koji god hoćeš department za koji si donekle kvalificiran. Ako ti novci nisu prioritet onda guraj shop, ili taj neki sport staff ( koji na Disneyu ne postoji ), ali upamti, kada se odlučiš sastavi pametni CV , samo relevantno iskustvo, pisma preporuke, reference, tečajevi, itd .




Sent from my iPad using Tapatalk

Offline rukometas

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #9 on: 17/January/2016 »
Naravno da mi je prioritet novac, ne idem sajcati okolo naokolo, dapace naravno da cu prosetati kao svaki normalan covijek jer neznas hoces li opet tamo doci, ali potrosnja u granicama normale.... Sto se tice tih 80% evo imam tu "srecu" da vec 4 godine zivim sam u zagrebu bez roditelja i sl, navikao sam ih vidjati jako rijetko ali zato se cujemo, tako da sto se tice tog dijela ne bi mi trebao biti veliki problem jer sam psihicki jaka osoba i mogu izdrzati puno i pretpriti puno toga, sve me to naucio sport tj rukomet kojim se bavit nizom godina. A sto se tice CV-a u pp sam ti bio napisao da cu ga urediti kako si mi rekao, samo jos da zavrsim pismo preporuke i to je to. Aplicirat cu za disney odnosno traziti iskljucivo to, ako ne bude moglo onda cu neku drugu kompaniju. Ako imas nekih prijedloga gdje je takodjer dobro placen posao konobara mozes mi reci da ak mi se nude 2-3 opcije da ne izaberem onu najgoru haha . Hvala puno na pomoci svima :)

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Odlucio sam krenuti, treba mi mala pomoc
« Reply #10 on: 17/January/2016 »
U opciji "search" u gornjem desnom uglu na ekranu, ukucaj "fitness instructor", i naci ces dosta stvari oko tog posla.

Sto se placanja tice, nikad nije fiksna plata, moj cimer na proslom ugovoru je uzimao oko $1500 mesecno na bas malom brodu.
Sto je veci brod, vise novaca, koliko tacno...ne bih znao. Uglavnom, minamalac je oko $1200.

Dobar fitnes instruktor na stajneru, dobra spika, dobar brod, dobar tim, dobar menadzer...ako se samo deo toga potrefi, plate su odlicne.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced