Author Topic: Kako poslati novac roditeljima?  (Read 5798 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Kako poslati novac roditeljima?
« on: 28/January/2016 »
Evo ovako, da me odmah ne razapinjete da pročešljam forum (već to jesam) i informiram se, pomalo sam zbunjen oko predmeta slanja/transferiranja novca, pa bih molio strpljive, ako nije problem za pojašnjenje.

Svi spominjete to online bankarstvo i transakcije, no tu i jest problem. Moji roditelji, odnosno moja majka, ne zna na računalo, jbg to je generacija kada je abakus bio u modi, pogotovo to online bankarstvo.

Ne bih htio novac slati poštom jer znam koliko dugo treba da stigne u Hrvatsku, a uvijek se može desiti i neki problem.

Zanima me dali se može poslati novac preko recimo Moneygrama (još ga nisam isprobao jer nisam ni ukrcan na brod niti znam kako baš to funkcionira) primatelju i da primatelj podigne novac fizički u poslovnici banke (u ovome slučaju HPB - Hrvatska poštanska Banka)?

Dali moj roditelj mora otvoriti devizni račun? Zahtijeva li to online korištenje jer moj roditelj ne zna na računalo, pogotov internet bankarstvo (to je nešto poput kvantne fizike)? Dali se može izvršiti uplata online preko moneygrama ili sličnih online servisa (na devizni račun primatelja u Hrvatskoj) a da se novac fizički podigne u poslovnici?

Pitanje za mene:

Što da radim sa trenutnim tekucim računom PBZ (Privredna Banka Zagreb) banke (viza electron kartica)? Dali da ga zamrznem? Postoji li opcija da nekako novac sa drugih kartica (mastercard) koje dobijem na brodu od kompanije RCCL  ili online računa prebacima na postojeći tekući račun PBZ? Moram li otvoriti internet bankarstvo PBZ usluge (placa se sitna provizija)? Kako mogu fizički cash prebaciti na online račun?

Zahvalam sam na svakoj pomoći.

Offline Sale Mostar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #1 on: 28/January/2016 »

Pod 1 gdje si ti procitao da tvojim roditeljima treba online bankarstvo da bi primili novac? Dovoljno je da imaju otvoren devizni racun,ti uzmes njihov swift code i iban,adresu banke i to je to.
Oni odu direktno na banku kroz 5-7 dana i podignu novac sa svog racuna bez ikakvih komplikacija.

Novac mozes prebaciti na svoj racun na isti nacin kao sto sam ti objasnio iznad.
Mozes staviti procentualno koliko zelis da se novca salje tvojim roditeljima,tebi i koliko zelis da ti ostane na toj kartici,npr 30% roditeljima,40posto na tvoj racun i 30% da ti ostane za tvoje troskove.

Moneygram je isto tako solidna opcija nije skupo,ali po meni nepotrebno gubljenje vremena da trazis gdje ima moneygram da prebacis novac.

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #2 on: 29/January/2016 »
Kako funkcionira taj moneygram? Kako mogu online poslati novac na HPB banku? Trebam li i ja otvoriti devizni racun? Sto da radim sa svojim postojecim PBZ tekućim računom?

Offline Dropkick Murphys

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #3 on: 29/January/2016 »
O slanju novca razmisljaj tek kad odes na brod,odradis mesec dana i kad dobijes platu......Tek tada razmislajj o tome i ne lupaj glavu preterano.

Zaista najjednostavnija opcija je da saljes pare moneygramom,ili westernom(koji je losija opcija jer je skuplji),,,,Obe ocije su jako jednostaavne,kad sidjes  s broda u neku luku,odes do poslovnice westerna ili moneygrama ili do banke koja radi s njima,das pare,kazes ime i prezime kome saljes i zemlju u koju saljes..Oni ti daju broj,i taj broj ti javis kuci tvojima...Mejlom,skajpom,sms-om,ili telefonom(imas telefon u kabini i tel kartica nije skupa)..I to je to....oni s tim brojem pokupe pare.....

To nije gubljenje vremena,jer u svakoj luci,ili gotovo svakoj imas ili monegrram ili western....DAkle,tokom kruza ces biti u rpilici da bar dva puta izadjes i posaljes,dakle,siguran sam da ce ,u najgorem slucaju bar 2 luke imati moneygram..I nema tu lutanja i trazenja,obicno je sve tu,blizu terminala,ili na samom terminalu.

Imas i opciju da saljees pare s broda na svoj devizni racun,treba ti samo iban i swift code,ali da ti sada ne komplikujem ,mada je i to jednostavno......I opet ce tvoji taj novac dici na salteru...Ali posle nekoliko dana,ne tako brzo kao moneygram i western.

Svakako,za prvih mesec dana,dok ne dobijes platu,raspitaces se kod ljudi sta je i kako je,ko i kako salje,pa ces videti,bice ti obasnjeno......

Za te tvoje recune sto imas kuci po bankama,idi najjednostavnije u banku,i objasni ims ta je i kako je,pitaj koji su ti troskovi odrzavanja tekuceg racuna,pitaj kako stoje stvari sa zamrzavanjem,i ti to odluci i vidi......

Previse lupas glavu,i ja sam evo oduzio......Otvori devizni racun,dace ti iban i swift,i to je sve sto ti treba za sada da uradis..Ostalo,kad odes,kad odradis mesec dana,kad dobijes platu,ne lupaj glavu sad.







Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #4 on: 29/January/2016 »
1. MoneyGram
2. Western Union

Ne lupa glavu čovjek, samo pita da zna, doduše već smo više puta pisali o tome.

Bolje da pita i da mu se kaže nego da nagađa kao Randy Marsh.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #5 on: 30/January/2016 »
Zahvaljujem na strpljenju i odgovorima Dropkick Murphys, poprilično si mi rasvjetlio to malo bolje, osobno mi je jako bitno to da znam.

Zahvaljujem Šefu na razumijevanju. ;)

Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #6 on: 12/March/2016 »
aj kad vec ima tema da ne otvaram posebnu

ja cu da poludim od nasih sluzbenika
obisli smo raiffeisen, erste, intesa, komercijalna.... ni jedan sluzbenik ne zna nista, odmah kazu to je nemoguce!!!
mi se ubedjujemo sa njima, toliko ljudi pise ovde a i uzivo mi rekli da su online sve to resavali, ne oni teraju da je to nemoguce da nikad nisu culi za to, nema sanse cim su americke banke kazu
ja vise ne znam sta sa budala da radim, kako da izvucem informacije, imamo devizne racune u ovim bankama ali dzaba oni pojma nemaju  oT

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #7 on: 12/March/2016 »
A šta vi to njih zapravo pitate?
Nisi čak ni ovde nama napisala pitanje. :giggle:

Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #8 on: 14/March/2016 »
A šta vi to njih zapravo pitate?
Nisi čak ni ovde nama napisala pitanje. :giggle:

kazemo im ime banke preko koje ce biti plata na karnivalu i pitamo kako da saljemo nasima...dobijem odgovor nikako
kazemo im za gomilu slucajeva koji su online klikom prebacivali pare sa racuna na racune
ne one tvrde da mi lupetamo i da je to nemoguce
pa sta nemoguce.... devojka mi u oci pricala kako je to radila, otvorila devizni u intesi, dala majci punommocje, prebacivala klikom sa racuna na racun i gotovo....momak iz bosne mi isto pricao samo sto je to radio sa nekom bosanskom bankom
one mene ubedjuju da je nemoguce

digla sam ruke, procitah na onoj drugoj temi oko kombinacije carnival western union i fiksne provizije, pa cu tako slati, od ovih nasih guski vajde nema

Offline Karaesky

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #9 on: 14/March/2016 »
aj kad vec ima tema da ne otvaram posebnu

ja cu da poludim od nasih sluzbenika
obisli smo raiffeisen, erste, intesa, komercijalna.... ni jedan sluzbenik ne zna nista, odmah kazu to je nemoguce!!!
mi se ubedjujemo sa njima, toliko ljudi pise ovde a i uzivo mi rekli da su online sve to resavali, ne oni teraju da je to nemoguce da nikad nisu culi za to, nema sanse cim su americke banke kazu
ja vise ne znam sta sa budala da radim, kako da izvucem informacije, imamo devizne racune u ovim bankama ali dzaba oni pojma nemaju  oT

otvoris devizni racun u rajfajzen banci u uzmes uslugu online bankarstvo. salterusa ti ne moze nista.
sto manje pitas,manje imas brige.  :banana:
Next year in this time we'll be millionaires

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #10 on: 14/March/2016 »
Nema razloga da ih pitaš kako iz neke proizvoljne američke banke da šalješ novac, oni to ni ne mogu da znaju, već treba da ih pitaš kako kod njih da primiš uplatu iz inostranstva, e to treba da znaju.

U nekoliko tema sam sve veoma jednostavno objasnio - trebaju ti IBAN i SWIFT kodovi. Ništa više.
To se takođe skraćeno zove i "instrukcija".

Odeš i tražiš "instrukciju za uplatu iz inostranstva" i dobićeš papir na kome su pomenuti kodovi.

Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #11 on: 14/March/2016 »
da videla sam posle na drugim temama
ok, jasno mi je sad
strasno da ljudi koji nemaju veze sa tim poslom znaju bolje od njih, kako ih nije sramota, i ovo nije prvi put da bankarski sluzbenici ne znaju neke stvari...imali smo mi par put sou sa njihovim neznanjem.... :smack:

Offline Goran87

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Kako poslati novac roditeljima?
« Reply #12 on: 15/March/2016 »
Samo trazite instrukcije  :rtfm: i nema brige..mada ja iz licnog iskustva pricam nema lepseg osecaja kad se vratite kuci sa TESKO zaradjenim parama i svojim najblizima na gomili date da potrose :D

Naravno dok ih nosite sa sobom uvek nek vam budu blizu srca,
A POSLE https://www.youtube.com/watch?v=ZYjDskOtODU     :D