Author Topic: dado86, Hotel Steward, Assistant Stateroom Steward, Carnival Cruise Line  (Read 1765 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: dado86
Država: Bosna i Hercegovina
Spol: M
Kompanija: Carnival Cruise Line
Pozicija: Hotel Steward, Assistant Stateroom Steward

 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Za posao na kruzeru cuo sam od jednog starijeg splicanina koji radi preko 20 godina na jednom trgovackom brodu..On mi je detaljno objasnio kako je raditi i ziviti na brodu.
To je bilo dovoljno da upali iskru u meni

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Najvise mogucnost da radim i zaradim sebi platu

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Isao sam preko Employment Power-a jer su mi se cinili najozbiljniji.. Na moju zalost, malo sam se preracunao.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
U trenutku kada sam aplicirao za posao, Carnival je radio intevju pa sam se odlucio za tu kompaniju.
Aplicirao sam za Assistant Stateroom Steward-a jer sam mislio da je to najbezbolniji nacin da upadnem u brod. 

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju sam radio u Zagrebu i trajao je oko 15-20 minuta..Rezultat sam odmah saznao..Zbog loseg engleskog su mi ponudili poziciju hotel steward

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Oko 800-900 eura

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Datum sam dobio svega 20 dana prije ukrcaja te sam u tih 20 dana morao izvaditi sve neophodne  papire i dokumente. Iz tog razloga nisam imao bas puno vremena da se pripremam i da u glavi do kraja prostudiram sta sve trebam, a sta ne…
Ponio sam odjecu (obavezno ponijeti nesto za hladnije dane cak i ako idete u toplije krajeve jer vas mogu prebaciti na drugi brod koji se nalazi u hladnijim krajevima),cipele,kozmetiku (sapun,gel za tusiranjesampon,pjena za brijanje itd), konac i iglu (izuzetno korisno jer nikad neznas hoce li ti puknuti dugme na kosulji dok se spremas za posao),laptop,mobitel,punjace, pretvarac struje,osobne dokumente, papire od carnivala i nesto novaca za put

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Ukrcaj mi je bio na bahamima. Dok smo se vozili prema luci vec u daljini smo mogli da vidimo tu ogromnu bestiju iako smo bili udaljeni par kilometara od luke.
Kada sam izasao iz automobila i po prvi puta se susreo s njom, oci u oci, ostao sam kao ukopan..to je jedna od rijetkih situacija u mome zivotu kada sam u potpunosti osjetio bespomocnost koja me je pratila i  narednih 1-3 sedmice.. Osjecate se zbunjeni i  bespomocni sa pitanjem : sta ja zaboga radim ovdje?!

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Objektivno, nisu se bas pretrgnuli sa dobrodslicom.
Jedino hladnije od dobrodoslice je bio brodski celik. Mozete ocekivati cunami podataka i informacija s kojim vas obaspu u prvih par sati nakon dolaska..Zapravo to stvara kontra efekat jer jos niste ni uspijeli sumirat dojmove samog ukrcaja.
Na srecu,odmah sam upoznao jednog momka iz gruzije koji me je proveo po brodu i objasnio gdje se sta nalazi sto mi je pomoglo koliko-toliko..I danas sam mu zahvalan na tome

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Dosao na brod oko podneva a poceo sam raditi isto vecer…
Samo su me odveli na radno mjesto i rekli radi to i to bez puno objasnjavanja..
Na zalost u tom trenutku na brodu nije bilo puno nasih ljudi od kojih bi mogao trazit savjet a moje drustvo (filipinci I indonezani) nisu bili od neke velike pomoci. 

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Ja nisam imao problema sa ogranicenoscu….
Moja glavna kabina je bila deck 4 forward poznatija i kao pusiona u kojoj sam provodio vecinu svog slobodnog vremena ispijajuci kafe, uzivao u duhanu i citajuci knjige

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ne..Kao Hotel steward sam zaradjivo mizernih 500 dolara..Kasnije, kada sam dobio promocju, zaradjivao sam oko 1200 dolara sto je bilo zadovoljavajuce

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da postoji ali da bi je dobili morate biti spremni da se dobro pomucite a kada je zasluzite morate je i znati uzeti..Suti i cekaj metoda nije idealna.
Takodjer, broj promocija dosta zavisi i od menadzmenta i broju potrebnih radnika u tom trenutku

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Drustveni zivot je bio dobar..Tu sam upoznao dosta ljudi, stekao dosta prijatelja te  neke od najljepsih uspomena i anegdota  imam bas sa broda..
Tu sam upoznao i djevojku (vec pogadjate; filipinka-nista bez njih ), tako da se nemogu pozaliti
 
Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
90 posto su  filipinci i indonezani…Divota i krasota. Salu na stranu, bilo je i njih sa kojima sam se bas sprijateljio i koji su bas super momci

  • Kako biste opisali putnike?

Stoka koja je pustena na ispasu, daleko im kuca bila …. Oni imaju samo dva nacina rada u glavi:
1)   nazderi se do iznemoglosti
2)   izbaci to sto si pojeo
Da ne grijesim dusu, tu i tamo se znalo pojavit par normalnih gostiju ali sve je to u domenu statisticke greske.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da..Uvijek sam bio slobodan od 1 do 5 popodne tako da sam imao vremena izaci i posjetiti sve destinacije u kojem smo bili

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Bilo je super destinacija ali meni najdraza je bila Majami.
Svaki puta kad bi bili tamo, osjetio bi da svatko moze doci u taj grad i bez problema ispuniti sve svoje snove

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Ima dosta pozitivnih strana..Upoznate dosta novih ljudi,naucite o njihovim obicajima i kulturi…Obilazite razne gradove i mjesta te vidite kako drugi ljudi zive.
Naucite se toleranciji prema drugacijim od sebe…Takodjer, naucite se redu radu i disciplini ako niste do dolaska na brod.
Probat cete razna jela iz drugih krajeva svijeta bez obzira sto neka izgledaju kao crknuti dabar..Nucite ce se stpljenju jer kad prodjete rad sa gostima ni pakao vam nece tesko pasti
Sve u svemu,ogromno iskustvo koje ce vam prosiriti zivotne horizonte

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Definitivno gosti koji te znaju ubiti u pojam, losa hrana,hronicna neispavanost te konstantan umor

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Definitivno..
I pored mana, rad na brodu je iskustvo koje se nemoze platiti novcem.Bez obzira dali na kraju imate pozitivno ili negativno iskustvo sa radom na brodu, ono ce vas definitivno oplemeniti kao covjeka

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Prvi savjet koji mogu dati je da svi koji misle da idu tamo na godisnji odmor da si ustede vreme i da uopste ne idu..Drugi savjet je da se pripremite fizicki i sto je jos bitnije mentalno.
Paziti sta pricas i kome pricas jer i brod ima usi…Za osobe koje su malo buntovne poput mene,nemojte se ni truditi da pobjedite sistem..to je izgubljena bitka

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Doci ce dani kada ce vam biti tesko, kada ce vam se skupiti u dusi, ali nemojte odustajati. Dignite glavu uspravno i pokazite sta znate i umijete
Ako imate pitanje ili trebate neki savjet stojim vam na raspolaganju.

Zelim vam sretan put i mirno more
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re:
« Reply #1 on: 02/February/2016 »
Bravo Dado. Iskreno vidi se da si iz duse pisao, fino sam se nasmijao na ovu statisticku gresku u vezi gostiju haha

Sent from my SM-A300F using Tapatalk