Author Topic: Prolog  (Read 3978 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jacob83

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Prolog
« on: 17/February/2016 »
Kazu “pocni od pocetka”.
      
    Ali gde je tacno pocetak? Da li je to onaj momenat kada cujes ili procitas za rad na kruzerima? Kada naletis na ovaj forum i pokusas da upijes svaku informaciju? Kada se prijavis u neku agenciju? Kada odes na razgovor? Kada dobijes LOE?

Zivot je pun tih malih odlucujucih trenutaka, koji u tom momentu ne izgledaju vazno ali kada se akumulira vise njih shvatis da zivis neki potpuno drugi zivot zahvaljujuci njima.

Moj „pocetak“ je bio neki clanak u nekim novinama, ko ce se vise i setiti kojim, o nekom momku koji radi na kruzerima kao konobar. Tada je srecom i u Srbiji bio rasiren brz internet, pa sam lepo zaseo i krenuo u guglanje. Jedini pravi bog Gugl (da nam zivi vecno) mi je na moje pitanje „rad na brodu“ odmah medju prvim ponudjenim odgovorima izbacio ovaj forum.

     I tu pocinje moj odlazak na brod. Gomila stvarno korisnih informacija (doduse jos veca gomila nekorisnih), mnogo sveta finog i od pomoci  Mada I dosta onih koji nisu nijedno od toga (hint #1, ako nemas sta korisno reci, bolje cuti) I naravno sveprisutni Sef.
Zato ovo I pisem, da bar malo vratim nesto ovom forumu jer mi je mnogo pomogao. Nista gore od onih koji iskoriste ovaj forum do maksimuma i onda nestanu bez da ista vrate.

Dakle krenuh tako sa iscitavanjem foruma, hteo sam ja odmah da se prijavim kod agencija ali kao i uvek zivot je imao svoje ideje. Posle par godina neke kockice su se poslozile i sve krece ubrzano.

      Ja sam inace bio trgovac vec vise godina. Supruga takodje.  Ali se bavimo I fotografijom. Prosle godine negde u prolece smo se prijavili kod vise agencija, stranih I domacih, iduci logikom da je bolje aplicirati na vise mesta pa gde upali. Ispostavice se da je upalilo mnogo gde.  Prijavili smo se kao fotografi.

Da napomenem  da smo ja i supruga moderni nomadi, ako smo duze vremena u nekom mestu odmah nas hvata nemir, volimo da putujemo a i duzi niz godina vec zivimo na relaciji vise gradova.

       Posle prijave, muk. Niko nista ne javlja, osim da su primili CV I da ce nam se javiti. Prolece prodje, leto isto tako, stize jesen niko se ne javlja.  
Sedimo mi tako jedno vece u septembru  I kod mene na FB iskoci neka reklama, last minute ponuda, MSC, zapadni mediteran. Cena nije problem. Supruga inace ima strah od malih brodova, doduse ni ja na malim brodovima ne volim da budem. Kad kazem mali, ne mislim mali kruz brod, vec camac i slicno. Zato smo vec duze vreme razmisljali da uzmemo neki jeftin kruz, kabina bez prozora da vidimo ima li smisla uopste se prijavljivati ako ne mozemo da izdrzimo takve uslove. Znam sad ce veterani da mi kazu „cuj decko, pa nije isto putnik i radnik na brodu“. Znam ljudi, znam, al cujte me, nije tu stvar u radu vec u zatvorenom prostoru, ako ne mogu izdrzati 10 dana bez prozora cemu onda puci ogroman novac i vreme za sve to ako necu izdrzati 6 i kusur meseci?

I tako zavrsimo na Orchestri u Oktobru. Tamo smo upoznali mnogo, mnogo, mnogo nasih ljudi.  Iz shopa, fotografe, u spa, engine room sve sami Hrvati, Crnogorci I Srbi, medical doktori Srbi, sestre Crnogorke.  Sve zivo smo ih ispitali.  Odlicni ljudi, samo reci hvale.

Par dana posto smo se vratili stize mail od Kouzona, intervju u Skopju. Ok, to je to, najzad krecemo sa nule. Dokumenta su vec bila poslata, kopija pasosa, "osude" o neosudjivanosti I nevodjenju postupka, preporuke.

Stizemo u Skopje uvece, Fudeksom (preporuka, nije preskupo, wc radi u busu). Ujutru iz hostela pravo u Aleksander Palas hotel, tamo upoznajemo najzad Blagoja koji nas je pre toga vec preko skypea ispitao osnovno. Taj covek je inace stvarno dobar lik, moje pohvale za njega, legenda.

      Bilo je tri grupe od po 8-9 kandidata, prva grupa je vec bila zavrsila kad smo stigli oko 11. Proces je sledeci, prvo ide  grupna vezba tj. Italijani vam daju zadatak, moze biti da se spasite u pustinji posle pada aviona ili nesto slicno, nama je zapalo da organizujemo kobajagi dobrotvornu veceru za unicef.

Prvo su nam dali test znanja iz fotografije, standardne stvari, koji shutter se koristi u kojim prilikama i sl.

I tako krenemo tu vezbu. Poenta je samo da sto vise brbljas, makar bilo i nedajboze glupo. Srecom u grupi je bilo par lajavih spadala ukljucujuci tu i mene pa smo celu vezbu okrenulli na zezanje i cela grupa se opustila. Agent je bio pozitivno iznenadjen, jos mu se kaze nije desilo da samo jedan kandidat tu ispadne.

     Posle toga ide 1 on 1, Italijan ce propitivanjem pokusati da vidi koliki ste tim igrac i kako vam ide prodaja. Tu su neka standardna pitanja, zasto zelite da radite za nas, kakvo vam je iskustvo, znate li neki drugi jezik itd.
Onda ce doci momenat kada ce italijan uzeti neki predmet i reci „prodaj mi ovo“. Meni je dao telefon. Poenta je opet pricati sto vise, kazi da ces mu dati jos jedan upole cene, kazi da je to najprodavaniji model, samo pricaj I nikako mu ne daj sansu da moze da kaze ne.

Ja sam bio kao I uvek brbljiv I slatko ga nasmejao, cak sam stigao I da mu ispricam da spanski znam preko telenovela koje je gledala moja majka sto ga je nasmejalo najjace.

Znaci bez straha I treme I brbljaj ko navijen je glavni savet. Portfolio nije ni pogledao, niti me je pitao bilo sta tehnicke prirode.
Tamo smo upoznali neke stvarno kul ljude, neke bez iskustva neke koji su radili na brodovima. Najjace mi je kad smo nas 10 krenuli da meljemo na mesavini srpsko, hrvatsko, makedonskog a par mucenika koji nisu bili iz te jugosfere nas gledaju ko da smo ludi.

Posle par dana nam je javljeno da smo oboje prosli.

      Elem, dan, dva posle toga stize mejl od EP, imacete skype intervju. Prvo posaljite video snimak, sa odgovorima na pitanja kao sto su zasto hoces da radis za carnival, kakvo ti je iskustvo, koja ti je omiljena fotka koju si snimio, gde sebe vidis za 5 godina itd. Ja sam na kraju na tom video izgledao ko fu….g zombi jer sam ga snimio 5 puta i svaki put mi je nesto falilo, osmeh, zaboravim da odgovorim na nesto itd. Zato sam lepo napisao pitanja u wordu i onda ih citao snimajuci se, jer mi je vec bilo dosadilo sve to. Zaboravih da kazem da nas je agent iz EP pre toga na skype vec ispitao neke tehnicke stvari, nista posebno, malo o objektivima, shutter, aperture  i slicno.

Dakle video snimak, dve fotke 5X5, kopija pasosa, potvrde da nismo krimosi, popunjena carnival aplikacija i online portfolio.

Dodje i taj dan, devojka na skypeu je bila Julie, vise nego prijatna, a vec smo i culi za nju od decka koji je radio za carnival i koga smo upoznali u skopju na razgovoru za MSC.

Prvo pitanje „Were you reading the answers to the questions“ i grohotan smeh supruge koja je sedela pored mene. Julie je odmah pozvala I nju da se pridruzi pa smo ostatak razgovora zajedno odgovarali na pitanja. Pitanja prosta, vise je bilo zezanje nego razgovor za posao. Pitala je kako sam slikao jednu od fotki u portfolio, suprugu isto I nesto o iskustvu. Posle toga nam je objasnila koju opremu koriste, kako izgleda 2 nedelje obuke u cozumelu koju ona sprovodi I odmah nam rekla da smo prosli.

Sutradan je stigao zvanican mejl od EP da smo prosli I da krenemo sa papirologijom. Marlins odradjen, 100 % nista prostije.

       Ali ne lezi vraze ma ni dan posle toga zove safe cruise, princess trazi fotose hitno. Aj odemo ti mi do NBG da vidimo sta imaju da ponude, sve ok ali smo izvagali razne opcije I odlucili da ne odemo za Princess.
Opet zatisje pred buru. Stize najzad mail od Kouzona za trening, iako je trebalo da se taj trening odrzi jos ranije.

Ok odemo, iako smo se neckali a I vise nam se svidjao Carnival.

To je sve samo nije trening. Prvi dan sedate I slusate Rumuna koji je bio fotograf na brodu, sad je (jbg zaboravih mu tacnu titulu) glavni za foto regrutovanje, ime mu niko nije zapamtio, cak ni agent nije znao kako se zove. On vam sve objasni, ko detetu, sta radite, kako radite, koliko sta kosta itd. Onda dolazi Italijan iz HR koji vam objasnjava kakav vam je ugovor, kolika je plata, sta se sme a sta ne sme na brodu (kokain party u kabini je po njemu veliko ne). Pola ga razumes zbog teskog naglaska ali sta sad.

Sutradan opet ide 1na1 sa pomenutim rumunom i HR italijanom, trazice od vas da ga slikate, dace vam aparat i gledace kako cete se snaci. Znaci proverite sve, ima li kartice u njemu, podesite aperturu, shutter, iso, jacinu blica. Meni je npr dao aparat stavljen na shutter priority pa sam par sekundi bio u zbunu sto ne reaguje na komande i onda skontao. Blic je bio nov i njemu pa kad sam mu opusteno rekao da ovaj tip blica nisam koristio i da mi pokaze komande ni on nije znao gde se sta podesava, ludilo.

Opet vas pita za iskustvo iz CV i najzad pogleda vase odstampane fotke. Pitace vas za neku, kako i gde ste je slikali i to je to. Opet mi je odmah rekao da sam prosao.

Vracaj se u BG, sutradan stize svi prosli, ali dva dana kasnije stize mejl „stigao LOE za Carnival“. Ok ko pre devojci njegovo dete.  Odemo po loe, pljunemo lovu za avio karte (jbg para vrti gde burgija nece),  i to je to.
Ukrcaj  sa razlikom od  12 dana.

To je to, sad idemo na medical i za vizu.

Ako hocete jos neki info u vezi razgovora za posao pitajte. Siguran sam da sam neku bitnu informaciju izostavio. Nadam se da cu uskoro imati jos jedan deo da pisem.






Offline amerigo

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Prolog
« Reply #1 on: 19/February/2016 »
Koliko provera i razgovora kao da idete u nasu za astronaute...  :facepalm:

Offline Jacob83

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Prolog
« Reply #2 on: 19/February/2016 »
To Italijani. Oni su vala umislili da su veci i od NASA.

Vise puta tokom tih intervjua su napomenuli da su "najveca privatna kruz kompanija na svetu", da "nikome ne odgovaraju osim svom vlasniku"  i kako rade vec 300 godina jer po njihovim recima pocetak kompanije je bio sa nekim dedom ribarem i njegovim ribarskim camcem  :deda:

Sa US kompanijama je to bilo lakse, jedan razgovor i gotovo.

Offline putnik1182

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Prolog
« Reply #3 on: 10/March/2016 »
Hvala puno za ovaj koristan post.

Hoću i ja da se prijavim, ali nisam previše siguran u svoje fotografsko znanje.
Prošao sam jedan kurs, ali trenutno nemam DSLR.
Razmišljam da kupim polovan nikon d3100 da malo vježbam.

Bilo bi mi puno od pomoći ako se možeš sjetiti još nekih stručnih pitanja.

Ima li negdje na internetu upitnik za fotografe i sl.
Kako si se ti spremao za interview?

Sretno ti/vam u nastavku procesa. :)



Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Prolog
« Reply #4 on: 12/March/2016 »
Hvala puno za ovaj koristan post.

Hoću i ja da se prijavim, ali nisam previše siguran u svoje fotografsko znanje.
Prošao sam jedan kurs, ali trenutno nemam DSLR.
Razmišljam da kupim polovan nikon d3100 da malo vježbam.

Bilo bi mi puno od pomoći ako se možeš sjetiti još nekih stručnih pitanja.

Ima li negdje na internetu upitnik za fotografe i sl.
Kako si se ti spremao za interview?

Sretno ti/vam u nastavku procesa. :)




imas kurs, odlicno, na konju si
samo pozajmi od nekoga dslr ili bar neki jaci kompktni, pro zumer...i nahvataj zrtve za fotkanje

sto se pitanja tice zavisi od kompanije
kako smo vec pisali nije isto bilo za msc i za carnival

carnival je interesovalo kako smo slikali neku fotku, koju odabere iz portfolia, da opisemo kad gde kako zasto...ako im valjaju fotke reci ce ti...u sustini vrlo je opuste intervju
agenti koji rade za carnival, u nasem slucaju ep, su postvaljali tehnicka pitanja, sta je zum objektiv, sta je fiksna blenda, koji sater da uhvatis pokret i sl....posto si proso kurs znas to sigurno, sekiraciju nemas

za msc kako smo vec pisali je malo drugacije, imas i test pismeni sa tim tehnickim pitanjima, imas i usmeni deo posle njihovih predavanja da provere dal si skapirao sta su ti rekli...opet nisi totalni dudk, nemas sekiraciju veruj mi

za princes je slicno kao za carnival
prvo te agent ispita tehnikalije, a onda te ovaj iz princesa pita vise ovako o fotkama kako si ih sliko sta si sve radio i oko prodaje kako to radis

samo vezbaj, skljocaj i skupljaj fotkice

literatura - kopali smo po bibliotekama sve moguce knjige sa tom tematikom...sto se tice literature na srpskom malo je ima i tu se isticu prevedene 4 knjige skott kelby-a

sajtove imas razne
pocni odavde https://en.wikipedia.org/wiki/Portal:Photography
dalje http://digital-photography-school.com/looking-for-some-answers-to-improve-your-photography/?f=18
http://www.exposureguide.com/photography-basics.htm
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/camera-exposure.htm

Offline putnik1182

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Re: Prolog
« Reply #5 on: 12/March/2016 »

Legenda si stvarno.

Prosao sam online kurs. Moze se i diploma kupiti na kraju, bi li to koristilo?

Mozes mi jos malo o tim selling skills. Sta pitaju o tome i je li bas tesko prodati fotku na brodu? :)








Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Re: Prolog
« Reply #6 on: 12/March/2016 »

ne znam jesi nekad radio prodaju bilo cega?
ovo ti je varijacija na temu
ti na brodu nisi prodavao i neces o tome pricati

ono sto je tvoje je da lupetas kako si se naprodavao fotki na svadbama
pazi nemoj da se zaneses, lupis kako ubijes 1000 fotki od gostiju ko od sale, pa nema sanse
pusti masti na volju al da vude relano
znaci pocnes da pricas kako sve zavisi od kupovne moci kupaca....kad je bogatija svadba, gastosi na njoj, tu se lepo naprodajes....kad je neka mala svadba u restorancicu onda je i prodaja skromna
lupetaj kako ste prodavali pakete fotki, kako ste poklanjali albume ko kupi vise od 20 fotki

najvise para uzmes za slike mladenaca, njihov buk, kad poziraju njih dvoje po vasceli dan...vodis ih u park, ti i kolega da drzi zilbericu i cepate ih u raznim pozama
mlada ti je glavni kupac ali takodje i glavni prodajni artikal!
babe sa mladom, deca sa mladom to ide ko alva...sve devojcice oce sliku sa mladom

portreti.... radio si kao neke nase modele anonimne, devojkama si radio za njiihov buk za modne agencije, vodio ih po gradu da poziraju u raznim situacijama
radis to i obicnim ljudima, ko zeli da ima svoje slike koje je profi odradio zove tebe ti ih namestas da poziraju...ma sav si strucan hahah

decijji rodjendani, u tu si maher, obozavas decu, i deca tebe, ma sve prsti od ljubavi
a na bebe se prosto topis, one su malo zeznute ne umeju da poziraju, ali ti imas strpljenja i volis da ih animiras osmeh da im izmamis....ma sav si dusevan sve mame kad te vide tope se oce sa tobom da prave sledece  :rofl:, zezam se malo

iskopaj drugarice da ti poziraju za portrete, to nije tesko uopste, pozraju po fejsu samo tako, jedva cekaju paznju veruj mi
nadji nekog fotografa vidi dal oce da ti pokaze, da te odvede na neku svadbu, plati mu ako treba neki cas da te obuci kako se to radi, da ti prica kako prodaje
docepaj se nekako slika mladenaca u nekoj situaciji, ili sam da ih napravis ili kupi od nekog....

Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Prolog
« Reply #7 on: 12/March/2016 »
sto se diplome tice, niko za nju pet para ne da
tebi treba nafilovano iskustvo na pipiru, cv sa iskustvom
nece da skodi ta diploma ali ako ces da je nabavis sad a da lazes kako dve godine (primer, ti lupi koliko oces) fotkas profi, onda imas problem sa neuklapanjem datuma hehe

smisli svoju pricu i razradi je, a onda ako ti se uklpa ta diploma u to nabavi je, da skodi ne moze

upoznala sam jednu devojku koja je priznala da nije profi nego da je samo isla na kurs i da jako to zeli, imala je spiku, dobar engleski, donela fotke koje je radila sa tog kursa na njihovim vezbama, i prosla je za msc bez problema

znaci samo se smisli sa sobom koju pricu furas...ili si profi (onda nema diploma sa sadasnjim datumom) ili si kursadzija (sa tom diplomom sad) pun elana i zelje za napredovanjem