Author Topic: Za koje poslove aplicirati  (Read 10470 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kitchendiva

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Za koje poslove aplicirati
« on: 24/February/2016 »
Dakle nisam nikad prije radila na cruiseru, ali svo svoje radno iskustvo sam stjecala u ugostiteljstvu i turizmu: kao konobar u a la carte restoranima, u slasticarni, kao sommelier u wine baru i jednom od najboljih restorana u zemlji. Tri godine kao restaurant manager u jednom resortu. Inace imam diplomu menadzmenta i naknadno specijalizaciju za f&b managera. Savjeti, na koju poziciju ciljati?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #1 on: 24/February/2016 »
F&B Manager. BUM. Pa ako ne prođeš, dat će ti nešto slabiju poziciju. Opet dobro.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline cydonie

  • Registered
  • *
  • Posts: 32
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #2 on: 24/February/2016 »
U svakom slucaju bi pokusao kao sto je ŠEF napisao , ali ako ne ide i asst. manager je odlicna prva pozicija ...

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #3 on: 24/February/2016 »
Definitivno kao F&B ili pomocnik , provaj to. Lijepo i pametno sastavi CV i budi sigurna da ce ti provjerit reference ( naravno da za tu poziciju moras imat pisma preporuke, i slicno ).Ja isto imam slicno iskustvo, dobar fakultet, i bio mi je ponuden interview za asst f&b trainee za Carnival, $1800 placa, glatko sam ih odbio.

Sama ces tesko, posalji CV u neku agenciju pa vidi sto ce ti odgovorit, oni znaju bolje nego mi o trenutnoj ponudi i potraznji takvih i slicnih poslova.

Ti ipak nemas iskustva kao F&B Manager pa mislim da neces biti u prilici birat kompanije, tj. vjerujem da ce ti biti ponuden interview za Carnival,MSC,Costu, isl , a u najbolju ruku Royal, sto ti je i moja topla preporuka!

Offline kitchendiva

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #4 on: 24/February/2016 »
Jedna agencija me vrlo žustro gura da se apliciram za konobara, sto je ok, ali realno moje su ambicije vece jer znam sto i koliko mogu potegnut. Dakle ipak preporucujete da pucam odmah na nesto visu poziciju?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #5 on: 24/February/2016 »
Ljudi ce te cijeniti onoliko koliko ti cijenis sebe, dakle, nemoj se podcijeniti. Imas respektabilno skolovanje I iskustvo.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #6 on: 24/February/2016 »
Ljudi ce te cijeniti onoliko koliko ti cijenis sebe, dakle, nemoj se podcijeniti. Imas respektabilno skolovanje I iskustvo.

Ne slazem se, mislim da treba biti realan , jer znas onu : tko visoko leti  - nisko pada ?

Za poziciju F&B nema uopce iskustva , skolovanje je ( barem meni )  upitno , tj. nisam nikad cuo da u nas ima neki fakultet specijaliziran za F&B managere, cudno mi je to ( iako ne tvrdim da nema, mozda i ima ). Koja je titula?Magistar ili prvostupnik F&B managementa ? Nije sarkazam i samo pitam, zanima me koji je to fakultet?

Ja imam brodsko iskustvo kao sommelier, Americki faks hotelskog managementa, 5 godina iskustva kao rest manager u Hrv, ali jedino od toga sto je "respektabilno" u internacionalnim okvirima je moje brodsko izkustvo kao sommelier. Neki hrvatski faks, sommelier u hrvatskoj, konobar u hrvatskoj,rest manager u Hrv,  to je sve skoro pa nebitno. F&B manager MORA imat za... znanje o internacionalnim jelima i picima, nazalost to se kuci ne moze nauciti jer mi s time ne radimo. Mi doma radimo sa domacim jelima , domacim vinima, 5 vodki, 5 whiskeya i 2 konjaka, to je sve smijesno, pa samo jedna mala i smijesna Oceanija ( mala i smijesna  u usporedbi sa Royalom ) ima oko 300 razlicitih etiketa vina, da ne pricamo o alkoholnim picima,  a narudzba hrane i pica je najveci i direktni posao F&B managera.

Problem je sto vecina ljudi ne shvaca koji je posao F&B managera na kruzeru i kakvo znanje ta osoba mora imati !



Offline kitchendiva

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #7 on: 24/February/2016 »
Diploma je diploma, specijalizacija se upisuje naknadno, nakon diplome i traje dva semestra. Ne postoji fakultet za f&b managera, koliko ja znam.
Ne bih ciljala na f&b menadzera u startu, radije na neke nize pozicije pa se ucila i stjecala iskustva.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #8 on: 24/February/2016 »
Diploma je diploma, specijalizacija se upisuje naknadno, nakon diplome i traje dva semestra. Ne postoji fakultet za f&b managera, koliko ja znam.
Ne bih ciljala na f&b menadzera u startu, radije na neke nize pozicije pa se ucila i stjecala iskustva.

Nije diploma diploma, diploma se moze kupiti i u Trebinju, ako si diplomirala u Hr onda si ili prvostupnik ili magistar, ali nije to sad bit ove price.

Ja ti pokusavam pomoc, a ne da ovdje omalovazavam tvoje iskustvo i skolovanje, za koje mislim da je u nasim okvirima respektabilno, ali nije i u internacionalnim, pogotovo ne danas.

Vremena se mijenjaju, krize svugdje po svijetu, raste nezapozlenost i potplacenost, i danas je rad na kruzerima popularniji nego ikad. Upoznao sam masu ljudi koji su magistri ekonomije a rade kao konobari i sobari, a usudio bih se reci sa jedno 30 do 50% konobara na Disneyu ima fakultetsku diplomu, fakultetska diploma je danas nista, svi je imaju.

Ja sam prosao to sto ti prolazis, mogao sam izac na interview za f&b trainee na Carnivalu i asst bar manager na Royalu, ali sam shvatio da znanja nemam, tj. jedno od prvih pitanja na tom interview-u bi bilo : koje su razlike izmedu scotch,irish,american ili canadian whiskeya?? Kako se prave? Nabroj po 10 etiketa svakog ! A gdje su vodke?  Cuo sam da Royal ima preko 100 etiketa, a ja bih bio f&b a znam za 5 njih, za ostatak nikad cuo.Gdje su konjaci,vina,pive?

Moj savjet; guraj management, nemoj kao konobar ! Sastavi CV i preporuke ( bez njih nemas sanse ) i posalji to u neku agenciju ( savjetujem ti EP za Royal ili Carnival ) i mozda Apriori ( iako nemam pozitivno iskustvo s tom agencijom i Suzanom ) , ali s razlogom ti preporucam Royal i Carnival jer mislim da bi tu mogla dobiti posao, jer je ( koliko ja znam, barem prije par godina ) Carnival bio jedna od rijetkih kompanija koja je imala poziciju Asst  F&B trainee, i po meni idealna pozicija za osobe poput tebe, za ulaznu poziciju. Provaj i Royal, ogromne su to firme i njima uvijek treba ljudi jer izbacuju nove brodove.





Offline kitchendiva

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #9 on: 24/February/2016 »
Nije diploma diploma, diploma se moze kupiti i u Trebinju, ako si diplomirala u Hr onda si ili prvostupnik ili magistar, ali nije to sad bit ove price.

Ja ti pokusavam pomoc, a ne da ovdje omalovazavam tvoje iskustvo i skolovanje, za koje mislim da je u nasim okvirima respektabilno, ali nije i u internacionalnim, pogotovo ne danas.

Vremena se mijenjaju, krize svugdje po svijetu, raste nezapozlenost i potplacenost, i danas je rad na kruzerima popularniji nego ikad. Upoznao sam masu ljudi koji su magistri ekonomije a rade kao konobari i sobari, a usudio bih se reci sa jedno 30 do 50% konobara na Disneyu ima fakultetsku diplomu, fakultetska diploma je danas nista, svi je imaju.

Ja sam prosao to sto ti prolazis, mogao sam izac na interview za f&b trainee na Carnivalu i asst bar manager na Royalu, ali sam shvatio da znanja nemam, tj. jedno od prvih pitanja na tom interview-u bi bilo : koje su razlike izmedu scotch,irish,american ili canadian whiskeya?? Kako se prave? Nabroj po 10 etiketa svakog ! A gdje su vodke?  Cuo sam da Royal ima preko 100 etiketa, a ja bih bio f&b a znam za 5 njih, za ostatak nikad cuo.Gdje su konjaci,vina,pive?

Moj savjet; guraj management, nemoj kao konobar ! Sastavi CV i preporuke ( bez njih nemas sanse ) i posalji to u neku agenciju ( savjetujem ti EP za Royal ili Carnival ) i mozda Apriori ( iako nemam pozitivno iskustvo s tom agencijom i Suzanom ) , ali s razlogom ti preporucam Royal i Carnival jer mislim da bi tu mogla dobiti posao, jer je ( koliko ja znam, barem prije par godina ) Carnival bio jedna od rijetkih kompanija koja je imala poziciju Asst  F&B trainee, i po meni idealna pozicija za osobe poput tebe, za ulaznu poziciju. Provaj i Royal, ogromne su to firme i njima uvijek treba ljudi jer izbacuju nove brodove.






Ma kuzim te, diploma danas nije garancija za neko znanje ni sposobnosti jer ljudi do diplome dolaze na razlicite nacine. Osobno sam najvise naucila kroz rad, rad i rad i promatrajuci i razgovarajuci s onima koji znaju vise od mene. A i zaista volim ovo usmjerenje pa me sve interesira.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #10 on: 24/February/2016 »
A i zaista volim ovo usmjerenje pa me sve interesira.

Zasto bi zeljela raditi na kruzeru? Jesu li ti pare prioritet? Kratkotrajno ili dugorocno?  Da li zelis izgraditi karijeru na kruzeru?

To su najbitnije stvari, a ja cu ti odgovorit koji je ( po mom misljenju ) najbolji i najlaksi posao za tebe, u F&B odjelima na kruzeru !

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #11 on: 24/February/2016 »
Udave, jel Disney jos ima f&b operativca, pomocnika food managera, mislim da nosi jednu crtu na epoleti?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #12 on: 24/February/2016 »
Udave, jel Disney jos ima f&b operativca, pomocnika food managera, mislim da nosi jednu crtu na epoleti?

Mislim da nema, tj. ima jedna osoba , Service excellence manager, on ima dvije crte, a ta bi se pozicija mogla okarakerizirat kao ta pozicija za koju si me pitao. Znaci on je zaduzen za kontrolu usluge ( da konobari prate service procedure ) i za jos mali milijun sporednih stvari (treniranja novih konobara, tonu ipo papirologije, ... ) . Nije losa pozicija, ali placa je sa nekim bonusima oko $2000 mjesecno.

Promaknuce dolazi iz konobara, a malo se konobara i zanima za tu poziciju jer tko zeli sa place od 4500/5000 poci na platu od 2000, malo tko, samo netko tko ne moze izdrzati konobarski tempo i zeli graditi karijeru.

Inace na Magicu ima : 1 F&B ( mislim da nema pomocnika, neznam ni platu ) , 1 Dining room manager ( nema pomocnika, tj.  pomocnik mu je taj Service ex. operativac, neznam platu, prica se da je $5000) , 3 Restaurant managera ( 1$ po gostu po danu, dva sittinga po $150 gostiju dnevno , znaci mjesecno oko $9000 ),  6 Head waitera ( 1$ po gostu po danu, 2 sittinga po 130-140 gostiju, znaci oko $8000 mjesecno ), 75 konobara ( $4 po gostu po danu, oko 35 gostiju, uz extra tip izlaze oko $4500-$5000 mjesecno )  i 75 asistenata konobara ( $3 po gostu po danu, oko 35 gostiju, uz extra tip $3500-$4000 mjesecno )

Ima jos Quick service manager ( oko 2000 plate ) ,asst quick service manager ( plata mizerna, oko 1600 )  i quick service konobari ( Cabana team ) koji imaju $1000 mjesecno.

Eto, to je Disney, dobro mjesto za bit konobar i visi management, jako lose mjesto za ostale pozicije !

Edit. Ima jedsn Beverage manager i jedan asst beverage manager, i imaju sommelieri , tj prije bih rekao da su to wine bartenderi ( plata do $2500 ) .

Ima jos Palo team (fine dining talijanski restoran ) gdje su plate dobre ali zadnje vrijeme dosta manje nego prije par godina, a njihove plate ovise o broju gostiju jer je to rest gdje se placa hrana $30 po gostu, tako da sada ne bih nagadao kolika je njihova plata ).


Offline kitchendiva

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #13 on: 24/February/2016 »
Zasto bi zeljela raditi na kruzeru? Jesu li ti pare prioritet? Kratkotrajno ili dugorocno?  Da li zelis izgraditi karijeru na kruzeru?

To su najbitnije stvari, a ja cu ti odgovorit koji je ( po mom misljenju ) najbolji i najlaksi posao za tebe, u F&B odjelima na kruzeru !
Pare mi nisu prioritet, nikad nisu bile, iako bi bilo lijepo biti posteno placen za odradjeno, sto kod nas nazalost nije svima praksa.
Imam nesto iskustva i znanja, imam puno zelje za ucenjem, nemam doma nikakvih obaveza, tako da bih radije isla na nesto dugorocno.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Re: Za koje poslove aplicirati
« Reply #14 on: 24/February/2016 »
Pare mi nisu prioritet, nikad nisu bile, iako bi bilo lijepo biti posteno placen za odradjeno, sto kod nas nazalost nije svima praksa.
Imam nesto iskustva i znanja, imam puno zelje za ucenjem, nemam doma nikakvih obaveza, tako da bih radije isla na nesto dugorocno.

Stojim kod onog prvog savjeta, znaci ciljaj na ulaznu poziciju u management , i ciljaj velike kompanije ( Royal, Carnival... ). Pozicije koje bi mogla uhvatiti su:  assistent f&b manager trainee, assistant f&b, assistant food manger, i slicno.

S obzirom da si 3 godine radila kao rest manager u resortu zasto nebi trazila posao rest managera na kruzeru?

Direkt za F&B managera nemas sanse, osim na rijecnim kruzerima, ali to je tema koju ne bih otvarao, niti ti preporucam rijecne brodove.

Sastavi CV, skupi preporuke i onda apliciraj za te pozicije direktno kod kompanija, a i u one dvije agencije koje sam ti preporucio i za koje sam siguran da rade sa Carnivalom i Royalom !