Author Topic: Freelancing - dodatna zarada ili stalan izvor prihoda  (Read 6336 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Znam da se ne radi o pasivnoj zaradi ali također je zarada na internetu - freelancing, odnosno nuđenje raznih usluga putem interneta, najčešće preko posredničkih stranica koje, naravno, uzimaju proviziju.

Posredničkih stranica ima mnogo i s vremenom, freelancing može postati ozbiljan izvor zarade, ali kao i u svemu, najteže je početi. Preporučam nuđenje nižih cijena od konkurencije dok ne dobijete nekoliko ocjena od zadovoljnih korisnika, i tad sigurno lova počinje stizati sama.  :money: Pa i nije baš tako, problem je što u većini poslova koje gotovo svi mogu raditi postoji velika konkurencija i tu dolazi do rušenja cijena - jasno Vam je da Indijcu, Filipincu i sličnima dolar vrijedi više nego nama i da će napraviti puno više za manje dolara. Kvaliteta - upitna. Nude se razne usluge, od prevođenja, transcription (pretvaranje audio/video zapisa u tekst), ali i izrada Web stranica, izrada loga, uređivanje videozapisa i mnoge druge.

Preporučam da istražite sami i probate napraviti dobar profil (jako bitna stavka), ponudite usluge i okušajte se dok čekate na ukrcaj ili kao dodatan izvor zarade koji možda s vremenom preraste u stalan posao.

Najpoznatije stranice su:

fiverr.com - najviše prometa ali i najviše podcijenjen rad zbog velike konkurencije. Prednost je što sami objavljujete svoje usluge, tzv. "gigs-e" koje korisnici pretražuju i tako vam posao dolazi sam. Isti korisnici/kupci daju i svoje oglase sa potražnjom na koje se onda možete prijavljivati. Mana Fiverr-a je i velika provizija od 20 % koju stranica uzima.

https://www.upwork.com/ - bivši oDesk (i eLance), profesionalniji portal na kojem se sami javljate na objavljene oglase, nema "gigs-a" kao kod Fiverra ali je i manja provizija koju vam stranica uzima, a iznosi 10 %.

https://www.toptal.com/ - najviša razina, rekao bih, samo vrhunski stručnjaci imaju šansu raditi preko Toptala i poslovi su uglavnom vezani uz Web dizajn, developing aplikacija i slično.

http://freelancer.com/ - također jedan od najpoznatijih, lako se započinje s njima ali mnoge ljude ljuti što svaki novi korisnik treba proći razne irelevantne testove.

Ovo je tek nekoliko najpoznatijih stranica s kojima sam imao doticaja, ali siguran sam da ćete ih u nekoliko minuta pronaći još stotine. Sretno i javite ima li uspjeha  :uzdravlje:
Once a sailor, always a sailor.

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
@ Legionairre007

Jesi li uspeo zaraditi iole pristojnu sumu na nekoj od ovih platformmi? recimo, 100, 200 ili par stotina dolara ??
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Jesam i puno vise od toga, trenutno sam aktivan jedino na Fiverru jer mi se ne da pretrazivati oglase stalno a ovdje nadu oni mene. Nije dovoljno da mi bude jedini izvor prihoda ali i par stotina dolara mjesecno je ok - a nekad i puno vise, naravno. Dosad mi se itekako isplatilo tako da preporucam svakome da proba jer ce na duge staze ispasti super stvar, ako imate sto ponuditi, pa makar samo prijevode i transkripcije.
Once a sailor, always a sailor.

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
 :uzdravlje: :uzdravlje:

To je onda sasvim solidan side job, tj. tezga za početak!
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Solidan je ali moram biti iskren, puno je posla kad se radi o ovim jednostavnijim stvarima i treba sakupiti par stotina dolara. Puno je bolja zarada u dizajnu i izradi aplikacija i web stranica, da ne pricam o programiranju ali za to treba imati puno vise znanja... Hoces li se okusati?
Once a sailor, always a sailor.

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
Razmotriću definitivno i analizirati šta i kako.
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
ja sam na odesku do sad uzeo preko 3 milje, a nisam se nikad tovario nesto poslom. uzmem samo neke montaze lakse ponekad. imam haverku koja samo to u zivotu radi. dizajnira na odesku. ma treba puno sjedit da naberes cijelu normalnu platu, al bolje kuci bit i opusteno radit, nego radit u nekoj usranoj firmi

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Dobar si, iako te vodim zasad :P tesko je, treba naci klijente i odraditi to ali svakako je bolje sam sebi biti sef i dogovarati poslove nego da ti negdje vise nad glavom i smisljaju posao.
Once a sailor, always a sailor.

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
definitvno. dobra stvar je sto kolko hoces da radis, tolko imas. mada zavisi i kakve poslove uzmes i cim se bavis. nevjerovatno je kako indijci ruse cijenu na odesku i sta oni rade za dolar je****. nekad izracunam da nema boga da neki ponudjeni poso radi ispod 3 sata i hoce on to za dva-tri dolara, dobro njemu

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Moja ideja je bila pokrenuti agenciju za takve poslove pa ih davati Indijcima za manje pare, čak sam pokusao takve varijante na 2 različita sajta ali problem je sto se u njihovu kvalitetu ne možeš pouzdati i sve moram sam provjeravati i ispravljati a onda to gubi smisao.
Once a sailor, always a sailor.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Freelancing - posao sadašnjosti, ali još više budućnosti.
Neograničena količina slobodnog vremena, biranje projekata, totalna sloboda u kreiranju proizvoda/usluga, novi kontakti, učenje, kreativnost, nema šta čovjek ne razvija kada se bavi ovim poslom ... a što je najvažnije, kod kuće si, nema se osjećaj da život prolazi pored vas. Tko želi prestati neprestano trčati za lovom, pravi izbor.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline legionnaire007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1350
    • View Profile
Upravo tako, Šefe - ne mogu opisati koje sam sve vještine razvio radeći kao freelancer, neke stvari koje nikad ne bih ni pomislio da ću raditi pa sam ih naučio za neke projekte, a jednom naučeno uvijek može poslužiti. Isto tako, vjerujem da je freelancing odličan način da nauči i pripremi nekog na vođenje vlastitog posla, jer je to upravo ono što radiš kao freelancer - nudiš svoj proizvod odnosno češće uslugu, ako si dobar, klijenti se vraćaju i dolaze novi, a ako ne... Nema narudžbi, nema posla = nema $$!
Once a sailor, always a sailor.

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Freelancing - dodatna zarada ili stalan izvor prihoda
« Reply #12 on: 14/October/2020 »
Zadnjih mjesec dana uzeo 370 dolara na o desku. Al sad nemam onih konekcija vise. Nisam znao da su to uveli. Prije je bilo apliciras beskonacno kolko se sjecam? Mozda se varam, davno je to bilo..

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Re: Freelancing - dodatna zarada ili stalan izvor prihoda
« Reply #13 on: 24/November/2020 »
Zadnjih mjesec dana uzeo 370 dolara na o desku. Al sad nemam onih konekcija vise. Nisam znao da su to uveli. Prije je bilo apliciras beskonacno kolko se sjecam? Mozda se varam, davno je to bilo..
Odesk jos postoji? Ja sam bio ubedjen da su spajanjem sa Elance-om prestali sa radom. Uzgred ne znam kojoj nisi pripadas ali nisi razmisljao da probas sa Upworkom?